Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13807 replies to this topic

#12673
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Daca acel ciotus nu era de la iluminat, ma lasa complet rece, nu ma pasioneaza semnalizarea rutiera, in afara de a sti ce sa fac la volan cand o vad.

In Pitesti exista o doamna maniaca a semnelor rutiere care baga sesizari non stop in aplicatia de spartphone a primariei cu indicatoare rutiere sterse. Roaga inlocuirea lor mereu.

#12674
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 05.01.2020

View Postvalirex, on 13 iulie 2022 - 01:12, said:

Acum ceva timp descopeream pe Aleea Alexandru un ciot prins intr-un gard a ceea ce credeam eu ca e un fost stalp interbelic de iluminat.
Recent descopar un film, si in el, o scena filmata chiar acolo langa gard, dupa cum se vede era un indicator de strada, interbelic ce-i drept.
Aici filmul, la 10:10   https://www.youtube-...?feature=oembed

Mai este unul la palatul Ghica. Îl știi? Eu credeam că acele indicatoare au fost stâlpi interbelici de iluminat. Se poate vedea dacă au fereastră de vizitare jos, oricum.

#12675
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Nu mai stiu altul.

#12676
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Am reusit sa gasesc o persoana din firma care a preluat Aversa si am trimis un mail referitor la lampi, sa vedem ce raspuns voi avea.

#12677
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
S-au trimis multe e-mail-uri catre mai multe entitati, dar dintre toate numai cei de la Lidl ne-au ajutat, de 2 ori chiar, cu lampile de la Bascov Iatsa Service si cele de la Giramex Mioveni.

Bascov nu ar fi putut fi extrase fara ajutorul celor de la MGM Bradu si cele de la Giramex fara ajutorul celor de la Sedc Mioveni, cunostintele lui Logatu de la Mioveni ajuta intotdeauna, aici la Slatina e nasol, cu 2 taisuri, lampile preluate de Dasip la infiintare in 2005 se predau numai in decembrie, iar lampile vechi care nu apar in actele primariei nu sunt deloc extrase sau predate la cererea mea, daca nu se obtine un acord al asa zisilor proprietari ai acelor lampi, chiar si cand ele se afla pe domeniul public, alimentate din reteaua SIP.

Cea mai buna colaborare de departe o are Mioveniul, Pitestiul a rupt-o cu noi desi acum ar fi chestii bune de luat din tarc la ledizarea masiva ce are loc acolo, Slatina asa si asa, sa zic mersi ca e si asa, putea sa nu fie deloc.

#12678
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,632
  • Înscris: 13.06.2004
Dragi colegi, îmi cer scuze că nu am mai postat de ceva zile informaţii vechi, dar am fost să adun informaţii   Posted Image   (şi voi mai   Posted Image   ).
Mai demult am vorbit cu vali despre o carte din 1938, "Cum este organizată şi cum funcţionează Societatea Generală de Gaz şi de Electricitate Bucureşti", carte pe care doream s-o cumpăr, dar nu am luat-o pentru că nu a lăsat-o la preţul pe care-l doresc. L-am rugat să pună cuprinsul, dar nimic despre iluminatul public. Într-un final, însă, am ajuns s-o consult undeva! Şi ghici ce, conţine şi pagini despre iluminatul public! Desenele alea apar şi în carea din 1980; alte imagini le-am găsit prin alte publicaţii mai noi sau pe internet. Deci există o arhivă pe undeva, dar pe unde?   Posted Image
Ca f.d., am găsit la altă pagină (ceva legat de electrificarea comunelor suburbane, actuale cartiere) că la periferie s-au folosit la început becuri de 200 Waţţi, puse în corpuri suspendate deasupra străzii.

Attached File  Cum este organanizata si cum functioneaza Soc. de Gen. de Gaz si de Electricitate Buc. (1938) pg. 74 Iuluminat public.jpg   312.31K   5 downloadsAttached File  Cum este organanizata si cum functioneaza Soc. de Gen. de Gaz si de Electricitate Buc. (1938) pg. 75 Iuluminat public.jpg   334.46K   6 downloadsAttached File  Cum este organanizata si cum functioneaza Soc. de Gen. de Gaz si de Electricitate Buc. (1938) pg. 76 Iuluminat public.jpg   194.85K   6 downloadsAttached File  Cum este organanizata si cum functioneaza Soc. de Gen. de Gaz si de Electricitate Buc. (1938) pg. 77 Iuluminat public + altele.jpg   360.17K   5 downloads

Eu credeam că primele ceasuri publice din Bucureşti au fost instalate în comunism. Dar nein, am greşit. Cel precum cel din poză mai văzusem într-o carte Germană veche (nu ştiu dacă erai aceiaşi marcă), dar nu am ştiu că au fost pe la noi şi mă întreb de ce nu au rezistat. Cel de la Universitate, care a fost până prin anii '60-'70 (cred că după aia a fost schimbat cu altul) era inspirat de ăsta se pare, deşi partea din vârf cred că indica ora în toate 4 direcţiile.
anul III nr. 7 Feb. 1939 pg. 301 Informaţiuni. Ca f.d. cam prin dreptul zonei unde a fost pozat ceasul (clădirea din fundal e sediul Societăţii ....), a fost instalat altul în anii '90, dar din ăla cu afişaj digitalo electro-mecanic; prin dreptul fotografului trece azi linia de autobuze 301 (că tot e articolul la pg. 301).
În afară de ceas se mai vede şi un C suspendat.   Posted Image

Posted Image


Şi un post trafo subteran pe Bd. Lascăr Catargiu. Camerle postului sunt probabil din interbelic.
Plus, pe lângă poză, dacă tot vorbim de distribuţie către abonaţi, din cartea din 1938, pg. 122 materiale folosite la abonaţi. Interesant că acele capace de la doze aveau un mâner de desfacere... ulterior au pus găuri - probabil să simţi mirosul eventual. Într-un bloc din zonă am văzut (dar nu am pozat) capace de doză cu mâner de deschidere... m-am mirat să văd aşa ceva.
Hai că pun în postul ăsta şi ceva de la alte două blocuri. Primul din zonă: un corp de la acoperişul de la intrarea în scară (cu becul aprins) şi un glob mat extern
şi de la un altul (Str. Pictor Ion Andreescu cu Bd. Ferdinand I) un buton de la intrare, care probabil era sonerie pentru portar (deşi posibil să fi fost şi pentru iluminat). Fiind văruit, nu-mi dau seama dacă capacul e din plastic sau din metal - că au fost unele care aveau doar butonul izolat!

Posted Image

Attached File  Cum este organanizata si cum functioneaza Soc. de Gen. de Gaz si de Electricitate Buc. (1938) pg. 122 Materiale instalate la abonati.jpg   233.54K   6 downloads

Attached File  DSC00097.JPG   276.71K   6 downloadsAttached File  DSC00099.JPG   320.91K   5 downloads
Attached File  DSC00139.JPG   215.11K   5 downloads


Din carte, tarife a la 1937. Cât costa un aspirator care nici măcar nu era cine ştie ce...
Iar din "Electricitatea pentru toţi - Revista aplicaţiunilor electricităţei" Anul I, nr. 4 (dedicat frigidirelor), reclamă la ventilatoare şi pe coperta 3, tarife de atunci... nu ştiu din ce an e revista, cam 1930-1934 bănuiesc, că în 1934 tariful maxim pentru luminat a fost de maxim 9 Lei).


Attached File  Cum este organanizata si cum functioneaza Soc. de Gen. de Gaz si de Electricitate Buc. (1938) Constul en. el. ... tabel.jpg   303.02K   4 downloadsAttached File  Electricitatea pentru toti - Revista aplicatiunilor electricitatei anul I nr. 4 reclama ventilatoare + coperta 3 comparatie tarfie.jpg   316.55K   5 downloads

"Revista GazElectra" anul I nr. 12 August 1937 pg. 382-383 * "Să ne cunoaştem instalaţiile" - "Substaţiunile redresoare" (ha, au pus instalaţii, nu instalaţiuni, dar au pus substaţiuni) de Tr. Mergheru.
* numerotarea paginilor se făcea de la primul număr.

Posted Image

Am zis de Societate... ficare societate are un sediu. Nah, să le vedem. Uzinele electrice Bucureşti 1908-1933  25 de ani de funcţionare", pg. 22 vechiul sediu al Societăţii Gen. de Gaz şi Electricitate de pe Str. Sărindar (azi Constantin Miile - nu Matei Milo cum am zis greşit pe subiectul cu Bucureştii de altădată) nr. 10-12.

Posted Image


şi la pg. 23 sediul nou, din Bd. Take Ionescu (azi Bd. G-ral Gh. Magheru) nr. 33. Blocul de pe colţ cu Str. Biserica Amzei a fost construit în 1957. P.S. Poză rară, că e de nopate.   Posted Image

Posted Image


No, tot în cartea din 1938, se menţionează că Societatea avea şi o bibliotecă. Coform tabelului, se împrumutau şi 11.000 - 12.000 de cărţi per an! Şi C.T.E. Grozăveşti avea bibliotecă.
Revenind la cea mare, din Bd. G-ral Magheru, spuneau că sunt abonaţi şi la reviste străine, şi Române. Chiar am notat titlurile celor tehnice. Mă întreb ce s-a întâmplat cu biblioteca, că am auzit că a ajuns să plouă în ea.   Posted Image   Eu am doar o carte de măsurări (destul de interesantă), în Germană, care a fost în a lor bibliotecă.
De asemenea, erau oragnizate cursuri de limbi străine. Franceză şi Germană. În serii de către 5? Începuse însă şi unul de Engleză, unde se înscriseseră 25 de cursanţi.


Colegilor, vă mulţumesc că m-aţi învăţat şi vă urez lectură plăcută. Să ne reauzi cu informaţii interesante!    Posted Image

Edited by djl, 15 July 2022 - 14:00.


#12679
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Instalatiuni, electrificatiuni, iluminatiuni publice, lampiuni cu vaporiuni mercurice si sodice, mai sunt si halidice, tehnologie pentru stadioane, cam neaplicabila in rest, sodiul este cel mai rutier bec, mercurul este relaxant si nostalgic, prima lampa cu descarcare la inalta presiune din vietile noastre, sodiul al doilea, halitele nu prea am facut cunostinta cu ele dar au si cea mai greoaie si nefiabila functionare.

Sa fi tinut 20 ani sau mai mult noapte de noapte mercurul la cusca de pe Elena Doamna pe care Dasip nu vor sa mi-l extraga. Ma mir ca au dat Z2 care clar nu a fost pus de ei, ci poate chiar de Luxten, Bega a fost pusa de ei, speram in decembrie la inca 2 Z2-uri macar, ca ledizarea pare cam blocata, nu mai avanseaza nici macar pe Begile pietoante.

#12680
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,632
  • Înscris: 13.06.2004
Oh, am uitat să zic că am văzut ieri la Bis. Oborul Nou o cutie destul de groasă în care intrau cabluri electrice.

#12681
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
O Mira PX destul de cazuta. Strada Cireasov.

.

Attached Files



#12682
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,632
  • Înscris: 13.06.2004
Măi Neaceaşcă, iluminaţiuni, lampiuni nu cred că s-a folosit vreodată. Dar cuvintele alea erau uneori hazlii... ce aş face mişto de milenialii de Z-tii cu limbaj corporatrist folosind limbaj din ăsta vechi. Să le dea erorare de telefon fix la telefonul mobil (celular).    :D
Da' am găsit ceva tare de pe vremea limbajului ăla. Căutam "Uzinele electrice Bucureşti 1908-1933  25 de ani de funcţionare", să văd dacă mai apare pe undeva cărticica la vânzare, că e tare inteteresantă... şi dau pe situl Bibliotecii Centrale Universitare Cluj peste o "Gazeta ilustrată" (ca f.d. a existat şi în Bucureşti o revistă cu denumirea asta, anterioară celei de la Cluj)... ceva cu un congres al Uzinelor electrice din România, pare interesant, hopa, şi ceva cu istoria electricităţii din Cluj... încep să citesc şi văd că nu e doar o scurtă istorie, e un diatamai articolul! https://documente.bc...005_009_010.pdf
Nu vorbeşte despre iluminatul public prea mult, dar vedem globuri mate aprinse.
Mă gândeam cum ar fi să găsesc ceva şi despre Timişoara, şi na, că am găsit! https://dspace.bcucl...J_FG_275582.pdf
În cartea din 1980 am găsit o poză cu un grup vechi generator al centralei, dar acolo văd că-s date mai multe imagini. Ce frumoase erau maşinile alea cu pistoane... e un grup din ăsta la Muzeul Tehnic "Prof. Dimitrie Leonida". Frumoase maşini, dar ineficiente faţă de cele cu turbină. La tracţiunea feroviară motoarele cu pistoane sunt mai eficiente, la centrale cele cu turbină. Hidrocentrala cred că am văzut-o doar din afară.
În cartea asta se văd şi 2 becuri vechi, cu filament de carbon, dar apar în cadrul imaginilor şi ceva corpuri de iluminat public. Deşi au fost printre pionierii iluminatului public electric, poze cu aşa ceva nu au pus.
De notat că la data editării acelei lucrări, trecea trenul şi pe la Catedrala Timişora.
Explicaţii! lumânări cred că înseamnă candele (ca unitate de măsură)
Coroanele şi Fl(orinţii) erau monede din Imp. Austro-Ungar. În 1924 coroanele au fost înlocuite cu Şilingul. Dar Coroane au Cehii.
Arândaşii s-a folosit văd aici în loc de concesionari.

Ce vânzări "record" aveau cei de la Timişoara în privinţa aparatelor electrice. Probabil totuşi spre 1936 au vândut mai multe aparate mici. Dacă i-ai teleporta pe cei din 1934-1938 în 2007-2008, când în timpul boomului se vindeau multe electrocasnice şi electronice, cred că ar rămâne ca hipopotamul la dentist. Da' în 2006-2008, când s-au vândut multe aparate, oare a crescut mult consumul de energie electrică pe la noi?

Şi Biblioteca Muzelui Muncipiului Bucureşti (M.M.B.) s-ar putea să digitizeze pe chestiile legate de electricitate pe viitor. După ce termină cu cartea foarte veche. Au digitizat ceva poze - nu-s 100% sigur că această insituţie... când mai trec, mai întreb.
În ambele cărţi puse de cei de la Cluj se văd tarifele. Văd că erau diferite ca mod de gândire a tarifului redus în general faţă de ce era în Bucureşti - am găsit şi o carte cu tarifele explicate pentru Bucureşti. Când vezi tarifele alea te gândeşti la tarifele la telefonie mobilă în România anilor '90 şi început de '000. Numai că la electricitate din păcate nu-i ca la telefonie, să vină un "Cosmote" cu minute multe la preţuri mici şi apoi să scadă repede tarifele şi ăilalţi.

#12683
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Ceva materiale de la fabrica Elba era misto daca gaseai.

#12684
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Proiector Elba P 300, apare in film romanesc din 79, 'Omul care ne trebuie'

Attached Files



#12685
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011

View PostLogatu, on 12 iunie 2022 - 20:34, said:


Din păcate, avem un NU în privința bananelor din spatele restaurantului Curtea Veche din Curtea de Argeș.

Quote

Buna ziua ! Imi pare rau ca am raspuns asa tarziu solicitarii dvoastra. Am hotarat SA NU INSTRAINAM aceste lampi ce completeaza multe alte piese vechi ce le mai avem in depozitul nostru.

În acea locație a fost centrala telefonică a Curții de Argeș. Orange au în continuare câteva echipamente acolo pentru că au cumpărat rețeaua fixă de la Telekom, dar acum sunt chiriași în câteva camere tehnice, nu proprietari.

#12686
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
LEDizare la fabrica de cablaje auto Lisa Draxlmaier din Pitesti.

Pe stalpii vechi aveau PVB 12BM. https://goo.gl/maps/Wz6CMdUGdB4PPzDu8

Pe stalpii mai noi aveau niște lămpi ciudate https://goo.gl/maps/j6qwrspg7U49r8hM6

Acum s-au inlocuit toate cu Malaga LED.

#12687
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
PVB 8C intregi intr-o curte industriala din Pitesti ce pare abandonata.

Am mai scris despre ele.


https://goo.gl/maps/GLc2eYot1xQ5AgsP6

https://goo.gl/maps/vtNMZMsYQacGZDFMA

Attached File  IMG_20220716_171942.jpg   454.84K   5 downloads Attached File  IMG-20220710-WA0067.jpg   280.84K   3 downloads

La un 7B au pus un geam ca dispersor https://goo.gl/maps/dkQ6wU9x3fz3X7aC8

https://goo.gl/maps/oFpNAoohwjj21n8h8

Au și un PVA acolo. https://goo.gl/maps/EwCXULSDmYssknky5

Attached File  IMG-20220710-WA0066.jpg   542.83K   3 downloads

#12688
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008

View PostNeaceasca85, on 15 iulie 2022 - 18:17, said:

O Mira PX destul de cazuta. Strada Cireasov.
Situatia asta este datorita pierderii surubului frontal sau ruperii filetului din carcasa in care era surubul.

#12689
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006

View PostNeaceasca85, on 17 iulie 2022 - 14:19, said:

Situatia asta este datorita pierderii surubului frontal sau ruperii filetului din carcasa in care era surubul.

A se observa in poza acest surub:

Attached Files



#12690
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 05.01.2020
Am trecut pe lângă autobaza Floreasca. În interior se vedea aprins un C cu mercur bătrân, verde, și în restul proiectoare LED. Poate ar merita să cerem acel C, zilele lui par numărate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate