Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
3582 replies to this topic

#2827
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
As avea nevoie de o recomandare de la cei care au fost in Muntenegru. Intre Budva si Sveti Stefan, unde recomandati sa cautam cazare? Am vrea sa ne plimbam mai mult, dar si sa stam la plaja dimineata. Pentru asta, in localitatea unde ne cazam, am dori sa fie apa mai putin adanca, cat mai putine pietre si cat mai mici. Si am dori ca seara sa ne putem plimba pe stradute, sa avem unde sa mancam si sa fie si atmosfera placuta (de vacanta, nu de petrecere). Multumesc!

#2828
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005
Distanta intre Budva si Sveti Stefan nu e foarte mare, cativa kilometrii, vreo 7 dupa aprecierea mea, dar pe sosea. Intre cele 2 se afla zona statiunii Becici, dar care este totusi mica 3-4 hoteluri nu mai multe. Eu recomand cazarea in Budva, oriunde de la hotel la pensiune privata dar cat mai spre zona orasului vechi. Este infinit mai animata decat zona Becici sau Sveti Stefan. Aici se poate ajunge oricand cu autobuzul, in cateva minute, din centrul Budva, costa 1.5 Euro calatoria de om.

#2829
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View Postvladut_v, on 07 ianuarie 2013 - 21:55, said:

Distanta intre Budva si Sveti Stefan nu e foarte mare, cativa kilometrii, vreo 7 dupa aprecierea mea, dar pe sosea. Intre cele 2 se afla zona statiunii Becici, dar care este totusi mica 3-4 hoteluri nu mai multe. Eu recomand cazarea in Budva, oriunde de la hotel la pensiune privata dar cat mai spre zona orasului vechi. Este infinit mai animata decat zona Becici sau Sveti Stefan. Aici se poate ajunge oricand cu autobuzul, in cateva minute, din centrul Budva, costa 1.5 Euro calatoria de om.

Multumesc! Se poate si o recomandare de vila/pensiune? Ceva simplu, nu luxos.

#2830
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postvladut_v, on 07 ianuarie 2013 - 21:55, said:

Eu recomand cazarea in Budva... Este infinit mai animata decat zona Becici sau Sveti Stefan. Aici se poate ajunge oricand cu autobuzul, in cateva minute, din centrul Budva, costa 1.5 Euro calatoria de om.
Confirm! In ceea ce priveste aglomeratia si animatia, Budva este un fel de Mamaia la puterea a 10-a.

#2831
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
As vrea sa va intreb cum vi se pare locatia acestei casute? Cam in cat timp s-ar ajunge la plaja si in centru? Ms!

http://www.adriatic-...t-BONIK-2-17484

#2832
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005
@shov54 Toata Budva nu e mare. Pana in port, in zona ZERO a statiunii ai 1.6 Km de plimbare (20 de minute lent, 12-15 mai alert). Pana la prima plaja ai cam 1.2 Km de plimbare. Pana la cea mai buna plaja, Mogren ai cam o jumatate de ora de mers, as zice.

E un pic la mama naibii cazarea asta, uita-te pe Google Maps si cauta si tu o cazare pana la arcul de cerc delimitat de soseaua E65/E80/2 spre mare. Spun asta pentru ca soseaua nu-i chiar autostrada dar este delimitata pe mijloc de gard, nu se poate traversa decat pe la treceri (civilizatie ce mai) si nu-s foarte dese in zona asta.

#2833
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,596
  • Înscris: 17.08.2007

View Postflorinbad, on 08 ianuarie 2013 - 15:14, said:

Confirm! In ceea ce priveste aglomeratia si animatia, Budva este un fel de Mamaia la puterea a 10-a.
As zice: Budva este Eforie nord la puterea 10-a pentru ca are un aspect mai muncitoresc de bazar. In Muntenegru, Budva mi s-a parut cel mai neplacut loc din cate am vizitat, am fugit dupa o ora de acolo.

#2834
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Stai linistit, nici eu n-am rezistat mai mult...
Am rasuflat usurat abia dupa ce am iesit din statiune. O asemenea aglomeratie n-am mai vazut niciodata. Apoi am tulit-o spre Kotor.

#2835
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View Postflorinbad, on 26 ianuarie 2013 - 13:13, said:

Stai linistit, nici eu n-am rezistat mai mult...
Am rasuflat usurat abia dupa ce am iesit din statiune. O asemenea aglomeratie n-am mai vazut niciodata. Apoi am tulit-o spre Kotor.


Kotorul si mie mi se pare o zona cu peisaje foarte frumoase. Cred ca imaginile din acea zona m-au convins ca ar fi frumos sa petrecem un concediu in Muntenegru. Recomanzi Kotorul si ca loc de cazare? Plaja este ok? Cum este Kotorul seara? Ma gandesc ca sunt taverne si ai unde sa te plimbi. Cel putin din poze asa se pare. Multumesc

#2836
bitzan

bitzan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.01.2006
Kotor-ul e foarte frumos, dar nu pentru plaja si baie; plaja e pe ponton, cu apa adanca si destul de rece si cu pietricele pe fund. E locatia perfecta pentru o zi , doua, trei, ai ce vizita dar pentru plaja vei vrea altceva. Prin Buda doar am trecut. mi s-a parut o statiune frumoasa, curata si foarte aglomerata.

- plaja Kotor
Attached File  IMG_0516.jpg   541.3K   130 downloads

-golful noaptea
Attached File  IMG_0528.jpg   595.37K   122 downloads

-de la Dobrota spre Kotor
Attached File  IMG_0342.jpg   907.27K   116 downloads

-cetatea Kotor
Attached File  IMG_0387.jpg   494.17K   101 downloads
Attached File  IMG_0410.jpg   1017.89K   81 downloads
Attached File  IMG_0373.jpg   734.47K   75 downloads

Edited by bitzan, 12 February 2013 - 10:32.


#2837
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Pana la urma am ales sa ne cazam 2 nopti in Zabljak, dupa aceea 3 in Dobrota, langa Kotor. As mai dori o recomandare pentru 2 nopti intr-o localitate unde plaja este mai ok: o zona linistita, nu foarte aglomerata, cu apa mai calduta si pe cat posibil, cu intrare lina in apa.

Am citit pe aici pareri impartite despre drum. Am vrea sa incercam sa facem drumul Cluj-Napoca - Zabljak fara sa ne oprim undeva. Credeti ca e realizabil? Mersi

#2838
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005
Totusi sunt peste 800 de km fara gram de autostrada, plus asteptat posibil cu orele, in vami. As dormi in Belgrad ca omu' (dupa 470 de km).

#2839
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Nici eu nu te sfatuiesc sa-i faci dintr-o bucata,dar daca totusi vrei sa o faci,sa incerci sa mergi pe zi de la Zlatibor spre Muntenegru,pentru ca e numai drum de munte,plin de serpentine periculoase.

#2840
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Eu l-am facut dintr-o bucata si nu a fost chiar asa rau. Am avut totusi avantajul ca am fost 2 soferi. Am schimbat cu gagica la fiecare 3 ore si ne-am oprit destul de des. 20 de ore Cluj-Budva. Am facut greseala sa o luam prin Belgrad unde am pierdut mai bine de o ora pt ca ne-am ratacit. Pe urma am citit pe aici ca se recomanda ocolirea capitalei....

#2841
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
eu am mers direct 1100 de km dar am plecat la 12 noaptea din Buc, am plecat fara sa vreau sa merg direct, dar nu am fost obosit si am mers direct, 1 singur sofer, cu oprire 1h in Cakac.
avantajul a fost ca noaptea am mers in Ro unde stiam drumul, iar dupa ce am trecut vama am mers pe lumina pana in MNE. Am facut 18h.

La intoarcere insa am plecat de dimineata de acolo si am ajuns noaptea in Bucuresti, pe centura Pit Buc a fost foarte obositor, am bagat 3 reddbull si tot am rezistat cu greu tentatiei de a dormi intr-o benzinarie.
Deci daca vreti dintr-o bucata sa mergeti de noaptea sa aveti drum pe zi in serbia si mne.

#2842
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008

View Postssergiu, on 23 februarie 2013 - 12:51, said:

Eu l-am facut dintr-o bucata si nu a fost chiar asa rau. Am avut totusi avantajul ca am fost 2 soferi. Am schimbat cu gagica la fiecare 3 ore si ne-am oprit destul de des. 20 de ore Cluj-Budva. Am facut greseala sa o luam prin Belgrad unde am pierdut mai bine de o ora pt ca ne-am ratacit. Pe urma am citit pe aici ca se recomanda ocolirea capitalei....

Ce parere ai daca as merge prin Tr. Severin - Nis cu plecare din Oradea ?
Acum 2 ani am facut traseul Meteore - Oradea in 17 ore, fara pauze mari sau "escala" ... deci cred ca m-as descurca si cu drumul pana in MN...

#2843
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View PostMENTOR_SQUAD, on 14 martie 2013 - 14:22, said:


Ce parere ai daca as merge prin Tr. Severin - Nis cu plecare din Oradea ?
Acum 2 ani am facut traseul Meteore - Oradea in 17 ore, fara pauze mari sau "escala" ... deci cred ca m-as descurca si cu drumul pana in MN...

Trebuie sa iei in considerare faptul ca ai cel putin 300-350 de km drum de munte,virajat,un fel de Valea Oltului mai lunga,pe care- i parcurgi spre sfarsitul calatoriei,cand deja esti satul de condus.

#2844
eliza_gio

eliza_gio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.12.2012
tablagiu_xxx poti te rog sa imi spui ce drum ai urmat? Si noi vrem sa facem drumul dintr-o bucata Bucuresti-Budva si imi calculasem undeva la 20 ore

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate