Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
3582 replies to this topic

#2863
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,083
  • Înscris: 07.11.2006

View Postahanlep, on 05 iunie 2013 - 14:13, said:

Am fost in muntenegru in 2012 ,septembrie,doi adulti,doi adolescenti,43,41,17,17ani,Auto, tucson,diesel,destinatie:ulcinj.traseu:tg-mures...

In Serbia si in Muntenegru e nevoie de vigneta (taxa de drum)?Daca da,de unde se achizitioneza?

multumesc mult

ps.A.M.R. 7 zile pe acelasi traseu.

#2864
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postadisz, on 14 iunie 2013 - 13:35, said:


In Serbia si in Muntenegru e nevoie de vigneta (taxa de drum)?Daca da,de unde se achizitioneza?

multumesc mult

ps.A.M.R. 7 zile pe acelasi traseu.

Muntenegru  - 10 euro (cumperi la intrare in tara)
Serbia - platesti pe autostrada la fel ca-n Italia, Grecia

Cel mai bine, vezi aici

#2865
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,083
  • Înscris: 07.11.2006
Multumesc.

Edited by adisz, 14 June 2013 - 16:54.


#2866
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
In Muntenegru n-am platit nimic si nu m-a intrebat nimeni nimic nici la intrare nici la iesire. Nici macar n-am stiut ca ar fi nevoie de asa ceva, desi se pare ca intr-adevar costa 10 Euro

#2867
lautuxxx

lautuxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.05.2006

View Postvata_pa_batz, on 14 iunie 2013 - 20:23, said:

In Muntenegru n-am platit nimic si nu m-a intrebat nimeni nimic nici la intrare nici la iesire. Nici macar n-am stiut ca ar fi nevoie de asa ceva, desi se pare ca intr-adevar costa 10 Euro


Salutari din Budva

Eu am intrebat in mod repetat la intrarea in Muntenegru si am primit raspunsul:"no road tax, no vigneta, gogogo!"

Totusi am prieteni ce au spus ca se plateste. Asta e, trec pe la benzinaria din Budva si intreb iar.


Pt cel ce intreaba de varianta cu podul la Calafat: daca crezi ca merita o taxa de pod si o vigneta de Bulgaria pt a scuti 60 de km, atunci mergi pe acolo. Insa, peisajul de la Portile de Fier merita asa zisul "ocol".

PS In calitate de sofer, recomand tuturor sa NU faca traseul Romania-Muntenegru dintr-o lovitura! Fratilor, veniti in concediu nu la emisiunea "Cine conduce mai mult fara oprire". Cand citesc comentariile "soferilor" ce se lauda ca au condus 12-16-18 ore, nu imi doresc decat sa nu ma intalnesc cu ei pe drum. Alegeti ce traseu doriti, ca tot cu 50-60 km/ora o sa circulati.

Va doresc un drum bun, distractie placuta si sa va intoarceti cu bine!

Am atasat "intamplator" :) o poza cu peisajul admirat direct din camera unde sunt cazat

Attached Files


Edited by lautuxxx, 15 June 2013 - 00:29.


#2868
Hunddorf

Hunddorf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.08.2008
entru Valentin Luca - si nu numai
In primul rand scuze petru raspunsul intraziat, dar nu am mai intrat de mult pe forum
La obiect.
Asa cum am spus, un concediu la Mrkovi, nu e un concediu obisnuit ( in sensul de comun).Locatia este foarte izolata (in sat sunt doar cateva case , vreo 5 locuinte).Noi ne-am dorit un asemenea concediu, tocmai ca sa evitam aglomeratia si "nebunia" specifice statiunilor cu multi turisti.Drumul de la soseaua ce leaga Kotor-ul si Tivat-ul de Budva pana la Radovici este unul normal , cu 2 benzi. De la Radovici pana la Mrkovi sunt 2 variante (pe sus inspre Krasici, Rose , sau pe jos - spre plaja Oblotno).Pe ambele variante drumul se ingusteaza foarte mult , este aproate doar 1 banda si sunt portiuni unde nu ai cum se te ocolesti daca te intilnesti cu o masina ; din loc in loc , la 200-300m soseaua are un intrind in asa fel incit sa se poata face trecerea masiniolor care se intilnesc.Ai putea crede ca un astfel de drum e un calvar.Nici pe departe.Drumul este foarte putin circulat si doar pe anumite portiuni este foarte ingust.
Despre casa in care am stat. Este o locuinta cu tot confortul pe care ti-l ofera orice cazare (apa calda non-stop,aer conditionat, televizor).
In casa care se inchiriaza( gazdele Biliana si Dragan cu familia, stau in alta casa,evident in imediata apropiere) sunt 2 apartamente.
La parter un studio de vreo 20mp cu baie ,aer conditionat, o mica bucatarie - pentru 2 persoane si un apartament cu 2 camere si bucatarie, baie unde pot sta 2-4 persoane, si la etaj un alt apartement pentru 4-5 persoane. Noi , 4 persoane , am locuit in apartamentul de la parter si in studio-ul de la parter. Conditii bune.Pret ,cred, ca 50 E  pentru toti 4 /noapte.
La intrebarile tale:
1 .Asa cum am mai spus exista mai multe plaje la care se poate merge.Pentru ca nu se poate merge direct pe jos, pe scurtatura,din cauza vegetatiei, la toate plajele trebuie mers cu masina.Evident se poate merge si pe jos, dar distanta este de vreo 4-5 km pana la cea mai apropiata plaja.
2,3. Cea mai apropiata locatie in care se poate manca,unde sunt terase, este Rose , la vreo 2-3 km,De asemenea atat la plaja Zanice , cat si la Miriste, care sunt una langa alta, sunt terase.Ca o varianta ,gazda , Biliana, va poate pregati ea mancare.Noua ne-a pregatit intr-o seara un peste absolut senzational.
Magazine mai mici sunt in drum spre Kotor, dar noi ne-am aprovizionat de la un supermarket la intersectia drumului de la Kotor,Tivat, Budva,Roadovici(in jur de 15-20 km). Atat in magazine cat si la terase preturile sunt apropiate de preturile de la noi.De ex. noi luam bere la plaja Zanice de la un chiosc(evident rece ca gheata) cu 1 E sau 0.8E , nu mai stiu exact.Aveau si o placinta cu branza absolut delicioasa ,tot asa la preturi foarte mici.De la plaja Zanice  , ca si de la Miriste , de altfel, se fac zilnic,de mai multe ori pe zi, excursii cu vaporase mici la Plava Spilia - pestera albastra si la Mamula , o fosta inchisoare de pe timpul imperiului austro-ungar. Nu trebuie sa ratati ocazia,pestera este absolut superba - se face baie inauntru, ai senzatia ca esti in cernela.Un bilet costa 3 euro (Jede karta 3 euro).La fel este si la plaja Veslo, o plaja doar cu stanci, fara pic de nisip, dar extrem de deosebita, cu apa superba.Asa cum spuneam exista si 2 plaje cu nisip, mai rar intalnite in Muntenegu. Una la Oblotno, aproape de Radovici, si alta Plavi Horizonti, chiar in Radovici,o plaja mare cu nisp fin , dar foarte aglomerata.
Ca un sfat personal pentru tine si pentru toti cei care merg in Muntenegru.Nu doar marea,plajele ,statiunile trebuie vazute.Drumul este fantastic.Este mare pacat sa mergi pana acolo intr-o singura zi si sa nu profiti din plin de tot ceea ce poti sa vezi pana acolo.Daca faceti drumul intr-o sigura zi,este foarte obositor si practic nu poti sa vezi nimic.Faceti drumul in 2 zile,cu o cazare la intrarea in Muntenegru, macar un drum, la plecare sau intoarcere, ca sa putei savura frumusetile de pe  defileele Tara Moraca sau Piva.Va recomand sa mergeti de la Cetine la Kotor pe drumul vechi.Este mai ingust,dar merita fiecare km.

#2869
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postserbancds, on 14 iunie 2013 - 13:03, said:


va rog sa ma scuzati, dar mi se pare cam ocolit drumul.

Imi doresc enorm sa merg in Muntenegru, dar parerile sunt asa de impartite ca mi-e tare frica sa mai citesc cateceva.
O iau ca atare!

Du-te linistit si vezi cu ochii tai si nu mai asculta toti lorzii care scriu aici.Probabil eu am fost in alt Muntenegru,sau pretentiile mele sunt mai mici.Parca nu venim din Romania,vorbim de drumuri proaste si de servicii de toata jena.Fata de ce este pe litoralul nostru,serviciile sunt oricum mai bune,iar peisajele superbe merita toti banii.Este adevarat ca nu sunt serviciile la nivelul Croatiei,sau Greciei,dar oricum sunt mai bune ca la noi.

#2870
lautuxxx

lautuxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.05.2006

View Postradurobertin, on 15 iunie 2013 - 20:35, said:



Du-te linistit si vezi cu ochii tai si nu mai asculta toti lorzii care scriu aici.Probabil eu am fost in alt Muntenegru,sau pretentiile mele sunt mai mici.Parca nu venim din Romania,vorbim de drumuri proaste si de servicii de toata jena.Fata de ce este pe litoralul nostru,serviciile sunt oricum mai bune,iar peisajele superbe merita toti banii.Este adevarat ca nu sunt serviciile la nivelul Croatiei,sau Greciei,dar oricum sunt mai bune ca la noi.

Tipul a vrut o parere legata de varianta de drum. Nimeni nu i-a recomandat sa nu se duca, asa cum ai inteles tu. Poate il poti ajuta cu astfel de recomandari

Edited by lautuxxx, 15 June 2013 - 22:11.


#2871
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postlautuxxx, on 15 iunie 2013 - 22:10, said:

Tipul a vrut o parere legata de varianta de drum. Nimeni nu i-a recomandat sa nu se duca, asa cum ai inteles tu. Poate il poti ajuta cu astfel de recomandari

Eu nu sunt sigur daca tu ai inteles bine :
,,Imi doresc enorm sa merg in Muntenegru, dar parerile sunt asa de impartite ca mi-e tare frica sa mai citesc cateceva."
Citeste comentariiile de pe pagina anterioara,si ai sa vezi de ce.In alta ordine de idei,traseul sugerat de colegul @tablagiuxxx este ok,cu o mica exceptie,as merge pe clisura Dunarii pana la Golubac si nu as lua-o pe la Majdanpek,deoarece e drum de munte plin de serpentine,si se pierde timp.

#2872
ahanlep

ahanlep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.09.2009
@adisz salut! ma bucur ca pot sa te ajut.la granita in muntenegru nu mi-a spus nimeni nimic.si eu aveam informatia ca au o taxa ecologica de 10 e.drum bun!

#2873
lautuxxx

lautuxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.05.2006

View Postradurobertin, on 16 iunie 2013 - 09:08, said:



Eu nu sunt sigur daca tu ai inteles bine :
,,Imi doresc enorm sa merg in Muntenegru, dar parerile sunt asa de impartite ca mi-e tare frica sa mai citesc cateceva."
Citeste comentariiile de pe pagina anterioara,si ai sa vezi de ce.In alta ordine de idei,traseul sugerat de colegul @tablagiuxxx este ok,cu o mica exceptie,as merge pe clisura Dunarii pana la Golubac si nu as lua-o pe la Majdanpek,deoarece e drum de munte plin de serpentine,si se pierde timp.

Imi cer scuze , dar am recitit mesajul lui de mai multe ori. Mesajul lui este de fapt un raspuns la mesajul legat de traseu. Eu nu vad ca tipul se leaga de mesaje care spun sa nu se duca. El spune ca parerile sunt impartite legate de traseu si nu stie daca sa mai citeasca si alte pareri legate de varianta ce o va urma. Poate totusi gresesc eu, asa ca hai sa fim "prieteni" si da dam informatii utile.

PS. Astazi am primit pt prima data un flash inainte de un filtru de politie( si am intalnit vreo 10 in ultimele 7 zile, doar in zona de litoral).

PS 2. Ulcinj mi se pare totusi murdar in comparatie cu zona Budva, insa preturile sunt mai mici, dar si alta calitate.

Edited by lautuxxx, 16 June 2013 - 12:44.


#2874
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Ulcinj e ceva Budva e alceva, ambele merita un sejur separat.
Dupa  Ulcinj  e Albania, dupa  Budva la jumate ora de mers  e Croatia.

Asta nu inseamna ca nu merita o vizita si in Albania.
Am fost in ambele.

Edited by Ntim, 16 June 2013 - 18:44.


#2875
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,083
  • Înscris: 07.11.2006

View Postahanlep, on 16 iunie 2013 - 12:36, said:

@adisz salut! ma bucur ca pot sa te ajut.la granita in muntenegru nu mi-a spus nimeni nimic.si eu aveam informatia ca au o taxa ecologica de 10 e.drum bun!

Iti multumesc.Sambata dimineata plec spre Ulcinj.Traseul de dus este cel pe care l-ai postat.La intoarcere vreau sa ma intorc pe la Portile de Fier(ultima oara am fost pe acolo acum vreo 35 de ani).Doresc ca traseul sa fie cat mai diversificat.Timp am, nu ma grabesc, doar sunt in concediu.

LE.M-ar interesa ceva cazare in Serbia.Dupa calculele mele am 478 de km in tara (din aproape 1000 per total) la care mai adaug vreo 250 prin Serbia pentru prima zi.Deci cam la distatnta asta daca sunt sugestii.

Edited by adisz, 17 June 2013 - 10:49.


#2876
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postadisz, on 17 iunie 2013 - 10:44, said:

Iti multumesc.Sambata dimineata plec spre Ulcinj.Traseul de dus este cel pe care l-ai postat.La intoarcere vreau sa ma intorc pe la Portile de Fier(ultima oara am fost pe acolo acum vreo 35 de ani).Doresc ca traseul sa fie cat mai diversificat.Timp am, nu ma grabesc, doar sunt in concediu.

LE.M-ar interesa ceva cazare in Serbia.Dupa calculele mele am 478 de km in tara (din aproape 1000 per total) la care mai adaug vreo 250 prin Serbia pentru prima zi.Deci cam la distatnta asta daca sunt sugestii.

Eu am dormit la Zlatibor.Sunt o groaza de pensiuni acolo,e suficient sa opresti in statiune,si o sa gasesti oameni cu chei in mana care te roaga cu camere.

#2877
ahanlep

ahanlep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.09.2009

View Postadisz, on 17 iunie 2013 - 10:44, said:

Iti multumesc.Sambata dimineata plec spre Ulcinj.Traseul de dus este cel pe care l-ai postat.La intoarcere vreau sa ma intorc pe la Portile de Fier(ultima oara am fost pe acolo acum vreo 35 de ani).Doresc ca traseul sa fie cat mai diversificat.Timp am, nu ma grabesc, doar sunt in concediu.

LE.M-ar interesa ceva cazare in Serbia.Dupa calculele mele am 478 de km in tara (din aproape 1000 per total) la care mai adaug vreo 250 prin Serbia pentru prima zi.Deci cam la distatnta asta daca sunt sugestii.
Va urez vacanta placuta si drum bun!Zlatibor mi se pare si mie o alegere buna,daca nu vrei sa tragi pana la Zablijac(jableac)langa crno jezero(lac care face toti banii).La intoarcere poate schimbam cateva impresii!?Concediu placut!

#2878
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postahanlep, on 17 iunie 2013 - 21:38, said:

Va urez vacanta placuta si drum bun!Zlatibor mi se pare si mie o alegere buna,daca nu vrei sa tragi pana la Zablijac(jableac)langa crno jezero(lac care face toti banii).La intoarcere poate schimbam cateva impresii!?Concediu placut!
Poti sa "tragi" si pana la Zabljak, macar asa, sa vezi cum arata o statiune de munte muntenegreana, statiune care nu m-a dat pe spate. Drumul pana acolo este destul de greu, 15 km de serpentine, cam stramt pe alocuri (cedeaza primul cine are chef Posted Image ).
Apropo de drumurile din Muntenegru, dupa ce am dormit la Zabljak, am coborat a doua zi cei 15 km pana la intrarea in caninul Tara. Am avut ghinion deoarece, in urma unui incendiu de proportii, curentii de aer din canion transportasera fumul exact pe traseul pe care urma sa-l strabatem noi. Politia ne-a interzis sa mergem inainte asa ca ne-am intors cei 15 km pana la Zabljak si am coborat pe la Savnik - Niksic spre Podgorica. Imaginati-va o adevarata "autostrada" care incepea la 2000 metri inaltime, cu doua benzi pe sens, care serpuia superb prin Parcul Durmitor, de la Zabljak la Savnik, la 1900 metri inaltime. Imaginati-va tuneluri, mini-canioane si coborari spectaculoase pe acest traseu in care doreai sa te opresti din zece in zece metri pentru a admira privelistea de vis...

Attached Files


Edited by florinbad, 18 June 2013 - 10:29.


#2879
ahanlep

ahanlep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.09.2009

View Postadisz, on 17 iunie 2013 - 10:44, said:

Iti multumesc.Sambata dimineata plec spre Ulcinj.Traseul de dus este cel pe care l-ai postat.La intoarcere vreau sa ma intorc pe la Portile de Fier(ultima oara am fost pe acolo acum vreo 35 de ani).Doresc ca traseul sa fie cat mai diversificat.Timp am, nu ma grabesc, doar sunt in concediu.

LE.M-ar interesa ceva cazare in Serbia.Dupa calculele mele am 478 de km in tara (din aproape 1000 per total) la care mai adaug vreo 250 prin Serbia pentru prima zi.Deci cam la distatnta asta daca sunt sugestii.
Daca tot ai timp,insist,in zona zablajak(5min.cu masina),nu rata lacul crno jezero!Distractie placuta!

#2880
monalis

monalis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.06.2007
A fost cineva cazat in Budva la Garni Hotel Fineso sau Hotel Aleksandar? Care este mai bun?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate