Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 

Lcd-uri obositoare

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

Poll: Lcd-uri obositoare (342 member(s) have cast votes)

Algeti sincer optiunea care va caracterizeaza

  1. Lcd-ul ma oboseste teribil ...mult mai rau ca crt-ul ..nu pot lucra noaptea la lcd (23 votes [6.73%])

    Percentage of vote: 6.73%

  2. Lcd-ul ma oboseste putin ai mult ca Crt-ul (26 votes [7.60%])

    Percentage of vote: 7.60%

  3. Lcd-ul ma oboseste la fel ca Crt-ul (24 votes [7.02%])

    Percentage of vote: 7.02%

  4. Lcd-ul ma oboseste mai putin dacat Crt-ul (60 votes [17.54%])

    Percentage of vote: 17.54%

  5. Lcd-ul ma oboseste mult mai putin ca Crt-ul (90 votes [26.32%])

    Percentage of vote: 26.32%

  6. Lcd-ul este extraordinar..nu ma oboseste deloc...pot sa stau la el si noaptea si chair si 10 ore pe zi si nu simt nimic...crt-ul ma distrugea..la gunoi cu el (119 votes [34.80%])

    Percentage of vote: 34.80%

Vote Guests cannot vote

#55
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Pai as vrea de 19 sa am loc sa pun ferestre multe cand programez..un monitor de 17 ar fi ok dar are scrisul cam mic...nustiu..voi ce ziceti..nu sunt de 19 cu 1600* 1200?

#56
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 CPX, on Jun 22 2006, 14:41, said:

Pai as vrea de 19 sa am loc sa pun ferestre multe cand programez..un monitor de 17 ar fi ok dar are scrisul cam mic...nustiu..voi ce ziceti..nu sunt de 19 cu 1600* 1200?

astea de 19 nu prea au ajuns sa fie la fel de bune ca cele pe 17
mai asteapta un pic sau ia-ti unul pe 17

#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

nu sunt de 19 cu 1600* 1200?

Ba da, era unul la Apple... vre-o 2000 de euro...

#58
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 CPX, on Jun 21 2006, 01:05, said:

in schimb timpul de raspuns ma cam supara deaorece fac foarte mult scroll <_<
nu cred ca se mai fabrica de ceva vreme lcd-uri la care ai ai efect de ghosting la scroll :)
cel putin nici la cel de acasa (care e un jaf de acer) nici la samsungul de la munca (710n) nu am problema asta. se vede foarte bine la scroll.

#59
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

 zuppy, on Jun 23 2006, 00:59, said:

nu cred ca se mai fabrica de ceva vreme lcd-uri la care ai ai efect de ghosting la scroll :)
cel putin nici la cel de acasa (care e un jaf de acer) nici la samsungul de la munca (710n) nu am problema asta. se vede foarte bine la scroll.
Prietenul meu Bogdan are Hyundai 730 P parca si se vede efectul de scrool clar la el...

#60
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
LCD e mai odihnitor decat CRT, dar fata de un CRT decent nu e chiar asa o diferenta majora. Obositor e si cititul de pe hartie, la urma urmei.

#61
zit

zit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 04.11.2004
acasa am un eizo f56 superb. pot sa stau 24h in fata lui fara nici cea mai mica problema.
in schimb, pe lcdul care il am la consoarta, nu pot sta mai mult de 2, 3 ore fara o senzatie puternica de disconfort.
cu luminozitatea sint maniac, o tin la ambele sub 40%

#62
tavix

tavix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.08.2005
:D
E posibil sa ai probleme legate de ochi la medic specifica problemele create de monitor poate sa-ti recomande ochelari speciali pt asta.
Strict in privinta monitoarelor LCD-urile sunt mult mai bune decat CRT-urile in privinta efectelor biofiziologice
Nu rata de refresh e marea problema a CRT ci energia cinetica foarte mare a electronilor care bombardeaza luminoforul (in jur de 20-25 keV), la aceste energii o mica parte din electroni produc emisia unor fotoni situati energetic in gama razelor X, deci asta este marea problema, desi aceasta radiatie X reziduala este f redusa expunerea indelungata la ea de-a lungul anilor poate cauza unele probleme biologice in functie de sensibilitatea persoanei in cauza. Reducerea acestei expuneri se face prin departare de ecran sau prin folosirea unui ecran mai mic, utilizarea unor filtre optice este inutila deoarece radiatia X este penetranta si nu este atenuata decat nesemnificativ de aceste filtre.
Monitoarele LCD actuale au iluminare fluorescenta din spate iluminare care poate contine si ceva UV dar panoul LCD in sine este un filtru de culoare transmisiv care absoarbe puternic toate culorile in afara celei transmise deci elimina aceste mici dezavantaje ale sursei fluorescente. LCD-urile nu au palpaire deci nici oboseala asociata (oboseala de refresh) specifica CRT-urilor.
Panouri plate mai bune si mai ieftine ar potea apare in viitor bazate pe fenomenul de electroluminiscenta a peliculelor dar deocamdata trebuie sa ne multumim cu LCD la capitolul panouri plate.

#63
Guestus

Guestus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 02.05.2004
Mi-am luat si eu acum cateva zile un Samsung 940n de 19". Este incredibil cat de mult ma pot durea ochii si capul de la el. Parca atunci cand stau in fata lui nu simt durerea de cap, dar dupa ce plec de la calculator incepe sa ma doara super rau. Si durerea persista mult, ma trezesc a 2-a zi dimineata cu durere de cap. Ameteala nu pot sa zic ca am sau ca mi se incetoseaza vederea sau chestii de genul asta. Nu ma asteptam la asa ceva., oricum. Inainte aveam un crt de 17" CTX pe care-l tineam la 85Hz - nu aveam ablosult nici o problema...si stau f mult in fata calculatorului.  probabil nu suport lumina intensa sau cea flurescenta. Habar n-am. Aveti idee de ceva setari pt monitor care sa-mi amelioreze simptomele ? O sa-mi fac un control la ochi cat pot de repede(adik nu foarte repede...)

#64
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
E din cauza ca ochii nu s-au obisnuit cu el inca.

Personal folosescu un SyncMaster 753DFX la o rezolutie de 1024x768 , 85 HZ.  Imi obosesc ochii dupa vreo 6 ore e drept insa deja de la o vreme nu mai simt nimic.

Monitorul CRT are , din pacate , o mare emisie de radiatii - cu toate TCO-uri si TUV-urile  ( efectele se pot vedea : unii devin albi la fata dupa multe ore de stat in fata lui) etc.

Un medic mi-a spus odata ca o femeie ce e insarcinata NU trebuie sa stea in fata unui astfel de monitor mai mult de 1 ora pe zi  dupa ce avuse cateva cazuri de mame care lucrau puternic in fata unor monitoare si care au nascut copii cu mari probleme medicale ( mai bine nu sa spun )

La monitoarele LCD nu stiu ... insa si ele au emisii de radiatii ... Cineva care stie mai multe sa scrie.

Edited by djclocky, 14 July 2006 - 20:19.


#65
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,696
  • Înscris: 07.02.2003

 djclocky, on Jul 14 2006, 21:16, said:

La monitoarele LCD nu stiu ... insa si ele au emisii de radiatii ... Cineva care stie mai multe sa scrie.
La LCD neonul ala de face lumina in care te uiti mai ales cand ai ecranul alb, e singurul care poate fi considerat "naspa".

#66
timmyshor

timmyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 15.02.2006
Conteaza mult si lumina din camera. Incercati sa tineti o sursa de lumina aprinsa si veti rezista mult mai mult in fata monitorului ;)

#67
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 Guestus, on Jul 14 2006, 21:03, said:

Mi-am luat si eu acum cateva zile un Samsung 940n de 19". Este incredibil cat de mult ma pot durea ochii si capul de la el.
poate sa fie si din cauza ca ai contrastul si lumina prea puternice, regleaza-le astfel incat sa nu te deranjeze.

mai ales noaptea ai grija de asta, pentru ca atunci si pe mine ma dor ochii daca las contrastul la maxim (bine, dar eu mi-am nenorocit ochii in vreo 12 ani de uitat in monitoare crt, mai ales la modelele vechi si foarte proaste)

#68
Guestus

Guestus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 02.05.2004
In mare parte m-au lasat durerile de cap. E mult mai bine acuma. Contrastul e setat la 55 iar luminozitatea la 35.

#69
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,696
  • Înscris: 07.02.2003

 timmyshor, on Jul 25 2006, 13:17, said:

Conteaza mult si lumina din camera. Incercati sa tineti o sursa de lumina aprinsa si veti rezista mult mai mult in fata monitorului ;)
Foarte adevarat, de aceea folosesc o lampa de birou langa monitor :)

#70
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

 zuppy, on Jun 15 2006, 00:44, said:

crt-ul este mai bun doar la culori, daca nu te ocupi cu design mergi fara grija pe lcd.

din cauza culorilor proaste ma oboseste mai mult decat crt-ul :(  din cauza ca ma concetrez prea mult sa observ detalii . am trecut de la crt 19" la lcd 17" ...si sper sa cumpere firma lcd-uri mai mari :D

Edited by Sergiu_Q, 28 July 2006 - 19:30.


#71
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Au aparut ceva modele noi?..vad ca stacneaza ofertele :angry:

#72
sientelo

sientelo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.04.2006
Eu am un syncmaster 740bf de 3 zile si parca clipesc mai des si ma doare capu iar eu nu am probleme la ochi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate