Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Ce parere aveti despre Cielo

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
stefangrigore

stefangrigore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2006
Salut

Dispun de apro. 4000 de euro. Ma gandesc sa imi iau un cielo '96 (coreean); sper sa gasesc ceva cu km mai putini (sub100.000).

M-am tot gandit care ar fi cea mai buna alegere la banii astia, am eliminat matiz si Opel corsa mi se par prea mici.
Am pus in balanta vectra 94 (la banii astia am vazut numai cu peste 150.000km) , solenta si cielo.

M-am decis la cielo, e mai mare, si din ce am auzit e mai fiabila ca celelate (am avut o dacie inainte si numai probleme cu ea, asa ca acum caut o masina la care sa nu imi pice mereu cate ceva la ea).

Am auzit ca are consum 8l in oras si 10l in afara. Nu mi se pare excesiv de mult, doar daca nu consuma mai mult decat atat.

Slabicinea mea este varianta hatchbak.

Voi ce parere aveti ... este o masina buna? Este fiabila?

Astept parerile voastre. Multumesc.

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
fiabila cat de cat, piese ieftine.. dar muuult depasita.

#3
stefangrigore

stefangrigore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2006
Sunt de acord, dar nu prea vad o varianta mai noua la banii astia.

#4
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
conceptie/tehnologie veche...prea veche ,dar inca buna pentru romanasi

trebuia sa postezi la Sfaturi cumparare auto

Edited by reico, 09 June 2006 - 13:03.


#5
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

 stefangrigore, on Jun 9 2006, 14:00, said:

Salut
Dispun de apro. 4000 de euro. Ma gandesc sa imi iau un cielo '96 (coreean); sper sa gasesc ceva cu km mai putini (sub100.000).
Am auzit ca are consum 8l in oras si 10l in afara.
Hai salut!
Consumul pe care il dai tu cred ca e invers (10 in oras si 8 afara), sau poate esti din provincie (fara semafoare din 10 in 10 m si 1000 de taximetristi furiosi pe km patrat) si in afara orasului mergi cu 150km/h, atunci da. Cat despre kilometraj sub 100.000... ermm... iti urez bafta ca sunt mai rare! :P
Hatchback mai degraba gasesti Nexia decat Cielo (stiu ca sunt cam putine pe la noi).
Ca fiabilitate modelele din CKD-uri sunt super OK, singura chestie care le cade repede fiind toba finala, din cauza benzinei din cate am inteles.

Edited by WildChild, 09 June 2006 - 14:36.


#6
Iubiriță

Iubiriță

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 13.04.2006
Am visat la ea in 95-96. După ce am călarit una bine îţi pot spune că în 2006 este depăşită.
Întreţinerea rezonabilă, consum măricel şi comportament la drum decent.
Dotări sărăcăcioase.
Recomand altceva.

#7
stefangrigore

stefangrigore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2006

 Iubiriță, on Jun 9 2006, 15:43, said:

Am visat la ea in 95-96. După ce am călarit una bine îți pot spune că în 2006 este depășită.
Întreținerea rezonabilă, consum măricel și comportament la drum decent.
Dotări sărăcăcioase.
Recomand altceva.

Salut

Poti da mai multe detalii pls ... la ce te gandesti cand zici ca e depasita, te referi numai la dotari (interior, etc) sau si la altceva?
Intreb pt ca nu sunt f. pretentios la dotari ... pt mine daca e o masina fiabila, sa nu am toata ziua probleme cu ea, sunt multumit.

#8
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

 stefangrigore, on Jun 9 2006, 21:17, said:

Salut

Poti da mai multe detalii pls ... la ce te gandesti cand zici ca e depasita, te referi numai la dotari (interior, etc) sau si la altceva?
Intreb pt ca nu sunt f. pretentios la dotari ... pt mine daca e o masina fiabila, sa nu am toata ziua probleme cu ea, sunt multumit.

se refera la lipsa ABS-ului pare-mi-se.
a oglinzilor electrice.

asadar pe partea de siguranta ar fi problema cea mai mare. am impresia ca nu are airbag pe nicaieri. franele nu sunt extraordinare, abs nu are.... parca asta imi amintesc.

cu 4 000 as lua un Logan. in rate.

eu am avut cielo corean. am fost foarte multumit. nu se compara cu jegul pe care il fac romanii.
nu am nimic de reprosat lui cielo din coreea.
but then again, I ain't no abs&esp fan :)

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
problema e ca un cielo coreean are ceva ani (conteaza si astia) si km in spate. Si e si putin supraevaluat (cam ca orice sh din tara) insa la banii tai cred ca e cea mai buna alegere.. eventual o solenza de mai gasesti in banii astia, da nu prea stiu la ce kilometrii

#10
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Cielo e o masina buna. Intr-adevar ii lipsesc ABS-ul, airbagurile, oglinzile elctrice si incalzite , etc insa este destul de fiabila si daca ai grija de ea nu vei avea probleme.
Parintii au un Cielo din 2002 cu aproape 75 mii km si nu au avut nici o problema cu el.
Consumul pe care l-ai dat tu este eronat. Iti spun sigur ca in afara consuma in jur de 6.3l% daca mergi cu 90-100km/h. In oras nu stiu exact dar nu cred ca depaseste 9%. Avand in vedere ca Cielo parintilor este un executive cu motor de 1.5, 16v si 86CP se prea poate ca cele facute in Koreea sa consume si mai putin (au motor de 1.4, 8v cu 75CP).
Depinde insa mult cum conduci. Din experienta proprie iti spun ca daca mergi cu peste 110km/h consumul creste foarte mult.
Vorbeam odata cu un prieten si-mi spunea ca Espero consuma enorm. L-am intrebat cat si a zis ca in jur de 12l la % in afara. Ii facuse el consumul intr-un drum intre Pitesti si Bucuresti pe autostrada. Intrebarea urmatoare a venit firesc: cu cati km la ora ai mers? Raspuns: cu 160-170 toata autostrada!!!

#11
stefangrigore

stefangrigore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2006

 mdc, on Jun 9 2006, 23:42, said:

Cielo e o masina buna. Intr-adevar ii lipsesc ABS-ul, airbagurile, oglinzile elctrice si incalzite , etc insa este destul de fiabila si daca ai grija de ea nu vei avea probleme.
Parintii au un Cielo din 2002 cu aproape 75 mii km si nu au avut nici o problema cu el.
Consumul pe care l-ai dat tu este eronat. Iti spun sigur ca in afara consuma in jur de 6.3l% daca mergi cu 90-100km/h. In oras nu stiu exact dar nu cred ca depaseste 9%. Avand in vedere ca Cielo parintilor este un executive cu motor de 1.5, 16v si 86CP se prea poate ca cele facute in Koreea sa consume si mai putin (au motor de 1.4, 8v cu 75CP).
Depinde insa mult cum conduci. Din experienta proprie iti spun ca daca mergi cu peste 110km/h consumul creste foarte mult.
Vorbeam odata cu un prieten si-mi spunea ca Espero consuma enorm. L-am intrebat cat si a zis ca in jur de 12l la % in afara. Ii facuse el consumul intr-un drum intre Pitesti si Bucuresti pe autostrada. Intrebarea urmatoare a venit firesc: cu cati km la ora ai mers? Raspuns: cu 160-170 toata autostrada!!!

Am scris au gresit ...de fapt ma gandeam ca are 8l in afara si 10l in oras.
Dar daca e cum zici tu, 9l afara, e mai mult decat bine. Eu ma asteptam la mai mult. :)

#12
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Parerea mea sincera este ca nu o sa gasesti nici una cu kilometrajul real sub 100.000 de pe vremea din care cauti tu. La Cielo (inclusiv Tico, Matiz), cam tot ce se vindea  la un moment dat, avea kilometrajul "manarit". Sincer, daca ai 4000E nu ii arunca pe o masina asa veche, mai bine faci un mic credit si iti iei macar un Logan. In primul rand ca este noua (inclusiv conceptual) si este peste Cielo, cam la toate capitolele, inclusiv securitate. Chiar si la consum. Si are si garantie. Daca mergi in Bucuresti, Cielo, nu o sa-l scoti in 9% niciodata, poate Duminica la prima ora. Gandeste-te la un 11-12% real, in oras. Am un prieten care l-a avut din 1997 si de la el stiu o gramada de amanunte.

#13
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

Quote

In oras nu stiu exact dar nu cred ca depaseste 9%. Avand in vedere ca Cielo parintilor este un executive cu motor de 1.5, 16v si 86CP se prea poate ca cele facute in Koreea sa consume si mai putin (au motor de 1.4, 8v cu 75CP).

o masina cu 16v va avea intotdeauna un consum mai bun decat unul 8v

#14
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
si oricum.
1. cum s-a spus nu gasesti sub 100 000. eu l-am vandut la 90 000.
2. in bucuresti nu ar mai face fata. la cum se circula acolo ar face si consum mare, ar muri si piesele care inca mai traiesc pe el etc etc

#15
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

 romaximusro, on Jun 10 2006, 07:23, said:

o masina cu 16v va avea intotdeauna un consum mai bun decat unul 8v

Nu pot sa-mi dau cu parerea legata de diferenta de consum dintre un motor cu 8v vs unul cu 16v dar modelele mai vechi de Cielo consuma sigur mai putin (poate si pentru ca au capacitatea cilindrica mai mica 1.4 vs 1.5).

#16
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

 mdc, on Jun 10 2006, 18:39, said:

Nu pot sa-mi dau cu parerea legata de diferenta de consum dintre un motor cu 8v vs unul cu 16v dar modelele mai vechi de Cielo consuma sigur mai putin (poate si pentru ca au capacitatea cilindrica mai mica 1.4 vs 1.5).
Pe aceeași mașină, un motor cu o capacitate cilindrică mai mică va consuma mai mult decât unul cu o capacitate cilindrică mai mare. De exemplu, Loganul de 1,4 consumă mai mult decât cel de 1,6. La Cielo, diferența de consum apare datorită modificării motorului în vederea îndeplinirii condițiilor Euro III.

Pentru lansatorul topicului, și mie mi se pare că cea mai bună variantă este un credit pentru o mașină nouă. La avansul de 4000 de euro, rata lunară va ajunge undeva spre 100 de euro, maxim. Acum, desigur, depinde și de bugetul tău. Numai că, într-o mașină nouă, vei băga numai benzină (și desigur, reviziile obligatorii). Îți garantez că într-un Cielo SH vei băga tot cam 1200 de euro pe an, dacă nu și mai mult. Diferența este că, la terminarea creditului (să zicem 3 ani) vei avea o mașină încă valoroasă, în vreme ce mașina SH va fi vai de steaua ei.
În plus, trebuie să te gândești și la noul sistem de impozitare, care va impozita rablele mai mult decât mașinile noi. Dacă nu mă înșel, taxa anuală pentru o mașină de peste 10 ani va fi de vreo 3 ori mai mare.

#17
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

 zaboss, on Jun 10 2006, 13:40, said:

Pe aceeași mașină, un motor cu o capacitate cilindrică mai mică va consuma mai mult decât unul cu o capacitate cilindrică mai mare. De exemplu, Loganul de 1,4 consumă mai mult decât cel de 1,6. La Cielo, diferența de consum apare datorită modificării motorului în vederea îndeplinirii condițiilor Euro III.

Depinde de greutatea masinii zaboss. Nu este adevarat ce ai spus tu pentru orice masina si pentru orice tip de motor. Daca se apuca cei de la Dacia si pun un motor de 2l pe Logan crezi ca va consuma si ala mai putin ca cel de 1.4?

#18
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
go for Logan - dai aia 4000 euro avans si te intinzi pe cat de putin de tine buzunarul.
De pe cielo o sa inceapa sa-ti cada diverse piese, si pana la urma dai lunar cat ai plati creditul pt dacie.
Dacia Logan >> Cielo la toate capitolele...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate