Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

ING Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
12228 replies to this topic

#2827
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007
Da chiar mi-a fost foarte greu sa intru si oe situl home banking. Pentru ca netul era extrem de prost la hotel, la care se mai adauga si lipsa semnal de lanreteaua gsm. Deci complet offline.
M-am dus pe plaja sa sun la numarul de pe card sa intreb un operator cati bani mai am pe cont. Deci faza cu pdf urile pica.

Si de ce m-as uita eu pe n-spe documente. Eu bag bani in cont stiu ca am X lei.  
X lei = Y euro,  ma astept sa fie un comision, dar nici chiar asa.

In iarna am luat niste bilete la un eveniment. Am calculat suma in lei cat aveam nevoie, am alimentat cardul si cand sa platesc, fonduri insuficiente.  Iara socoteala era varza, ca ing calcula cu vreo 300 de lei diferenta in plus , pentru ei bineinteles.

#2828
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
Din Martie a aparut cursul "special" , nu e vina ING ca tu nu citesti mailurile lor / nu te uiti daca s-au mai modificat taxele/comisioanele, s-a tot discutat de noul curs pe topicul asta, cauta inainte sa postezi un duplicat.

#2829
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012

View Postdj_cristi, on 23 august 2017 - 15:44, said:

referitor la Wizz, s-a demonstrat mai sus ca nu era de vina ING
Mon cher, nu s-a demonstrat asa ceva, ci chiar contrariul. Atata vreme cat ai mai multi operatori de plati pentru care exista aceleasi simptome nu ai cum sa afirmi ca vina lor.
Las-o te rog mai moale cu dezinformarea asta.

#2830
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
ti-am spus si eu si inca 2 insi, cu exemplu concret, ING sau orice alta banca, nu poate controla ce se intampla pana ajunge tranzactia la ea, poate intelegi si tu a 10-a oara, sau vrei sa trolezi aici intruna?

#2831
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdj_cristi, on 23 august 2017 - 15:50, said:

alt ratacit... ce banca iti tranzactioneaza la cursul BNR? orice banca foloseste cursul propriu, pe cel ING il ai aici
si in caz ca nu stii cum se tranzactioneaza, orice suma se blocheaza initial la un curs mai mic, si apoi cand se finalizeaza iti apare si cursul la care s-a facut, si de acolo e diferenta de unde poate trece pe minus.
Arata-mi tu cand a fost cursul ING 4.74Lei/euro, in decirsul ultimei saptamani.  Mie asa mi-a dat pentru 1065euro am decartat 5057de lei de pe card.  

Si ma deranjeaza sa stiu ca din diferenta aia de curs sunt platiti useri ca tine.
Sistemul social, economic, ce vrei tu, are la baza nuste chestii elementare: cel mai important - INCREDEREA  pe care o ai initial in banca, care se lauda ca face afaceri de sute de ani, ca nu te fura, minte sau inseala.
Uite eu la un curs de 4.74 ma simt furat si cu increderea tradata.

Edited by tfmercedez, 23 August 2017 - 16:23.


#2832
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu tin partea ING https://www.ing.ro/i...le/curs-valutar da click pe curs standard.

Edited by petman, 23 August 2017 - 16:28.


#2833
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Am cumparat ceva de pe steam. Rata ING: 4.7448. Data tranzacției 22 august, adică procesată ieri.

Edited by mhanor, 23 August 2017 - 16:31.


#2834
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Am vorbit cu cei de la ING Mid Corporate Banking, cu care am treabă la job , căa deah, eu sunt țăran și nu știu cu ce se mănâncă sistemul bancar din RO, conform domnului djcristi care le stie pe toate, m-au sfătuit prietenește să îmi fac cont si card în EUR, așa folosesc si ei, mai multe nu au ce face. Asta e noua strategie ING si basta. Comisionul de administrare lunară pentru cei interesați, 2€, retrageri de la ATM RO 0.5%, retrageri afară, 4€.

#2835
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmhanor, on 23 august 2017 - 16:31, said:

Am cumparat ceva de pe steam. Rata ING: 4.7448. Data tranzacției 22 august, adică procesată ieri.
Exact asa a fost si la mine. Platit prin 14 august, si plata procesata pe 21 august, cu un curs de 4.748 lei/euro.

#2836
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006

View Posttfmercedez, on 23 august 2017 - 15:53, said:

.....ma astept sa fie un comision, dar nici chiar asa.......


aici e greseala ta :). asteptarile si realitatea nu se potrivesc intotdeauna.

si asa cum spune si chris_t, ING a devenit foarte inflexibil. au un model de lucru care e relativ atractiv pentru clienti, si orice iese din tiparul asta e taxat serios. am descoperit si eu asta pe la inceputul verii, cand am vazut ca s-a triplat suma pe care o plateam lunar la ING pentru serviciile lor.

#2837
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
asta este, este o piata libera, eu unul am preferat sa-mi fac cont+card la alta banca pt plati in valuta, pt ca nu au un curs special pt asa ceva, am mai povestit in trecut pe topic.

#2838
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.08.2012

View Posttfmercedez, on 23 august 2017 - 08:40, said:

Poti avea  la un card atasat un cont in euro si un cont in lei?

Nu am experienta cu niciuna din urmatoarele, dar
La Veneto Banca (recent preluata de Intesa) au card care poate fi atasat simultan la cont de lei si euro si se face decontarea in functie de valuta tranzactiei.
La Credit Agricole au card care poate fi atasat simultan la cont de lei, euro si usd.

Bineinteles, fiecare cu costurile ei.

Altfel, in functie de cat de des faci plati in euro, poti sa calculezi daca iesi mai bine cu cont+card euro la ING, care costa 2 euro pe luna. Avantaj la ING ca au automate la care poti depunde euro la orice ora.
Sau, daca ai incasari lunare de min 2000 lei poti sa optezi pentru pachetul Zero Tot de la Raiffeisen la care ai card+cont lei si card+cont euro sau usd fara costuri lunare (merge si varianta in care salariul il incasezi in continuare la ING si transferi min 2000 lei lunar catre contul de Raiffeisen).

Edited by gigelvasile, 23 August 2017 - 21:45.


#2839
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdj_cristi, on 23 august 2017 - 17:48, said:

asta este, este o piata libera, eu unul am preferat sa-mi fac cont+card la alta banca pt plati in valuta, pt ca nu au un curs special pt asa ceva, am mai povestit in trecut pe topic.
Poate ne dezvalui secretul sa stim si noi, ca de aia e forum,  impartasim experientele.

View Postgigelvasile, on 23 august 2017 - 21:26, said:


Nu am experienta cu niciuna din urmatoarele, dar
La Veneto Banca (recent preluata de Intesa) au card care poate fi atasat simultan la cont de lei si euro si se face decontarea in functie de valuta tranzactiei.
La Credit Agricole au card care poate fi atasat simultan la cont de lei, euro si usd.

Bineinteles, fiecare cu costurile ei.

Altfel, in functie de cat de des faci plati in euro, poti sa calculezi daca iesi mai bine cu cont+card euro la ING, care costa 2 euro pe luna. Avantaj la ING ca au automate la care poti depunde euro la orice ora.
Sau, daca ai incasari lunare de min 2000 lei poti sa optezi pentru pachetul Zero Tot de la Raiffeisen la care ai card+cont lei si card+cont euro sau usd fara costuri lunare (merge si varianta in care salariul il incasezi in continuare la ING si transferi min 2000 lei lunar catre contul de Raiffeisen).
Am primit mai demult niste euro prin virament bancar din strainatate.
Din tara din care s-a depus suma, logic, nu se puteau depune decat in valuta locala, adica euro. Eu avand contul in lei, banca mi-a deschis automat un cont in euro.
Nu stiam ca trebuie sa am cont in euro ca sa pot primi banii. Daca il deschideam eu contul de acasa prin internet banking, era gratis. Asa, ca mi l-a deschis banca automat, mi-au luat comision 10 euro.  
Ulterior am inchis contul in euro , pentru ca  nu avea rost sa-l tin, si sa platesc  aiurea taxa de administrare.

Din moment ce pe numele meu exista unul sau mai multe conturi, nu vad nici o problema  sa pot plati cu acelasi card in diferite valute, in functie de tara si moneda in care se face plata.  
Acuma m-am invatat minte. Ieseam mai ieftin daca cumparam euro la schimbul valutar si mergeam cu cash la mine. Dar aparea inconvenientul de a umbla cu multi bani in portofel, safe la hotel etc, desi grecii prefera cash in loc de card.

#2840
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
alte aiureli, in contul de lei poti primi euro, prin SEPA , si ti-i converteste chiar la cursul bun ing. Taxa de deschidere cont in valuta exista inainte , si nu are importanta daca il deschizi din homebank sau din alta parte.

cum sa platesti cu un card din alt cont? :))))

se pare ca tu ai venit aici sa te plangi de ceva care nici macar nu are legatura cu ING, citeste intai despre cursurile valutare, apoi despre contul atasat cardului, si apoi revino daca chiar ai ceva info / plangeri despre ING.

Edited by dj_cristi, 23 August 2017 - 21:58.


#2841
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.08.2012
La ce banca ti-a deschis automat cont in euro?
Din cate stiu la ING nu deschide cont ci face conversia automat la cursul zilei (cursul normal pt cumparare euro, nu cursul special pt card). Bineinteles daca suma e destul de mare poate fi mai avantajos sa deschizi cont, cu costurile aferente, decat sa se faca automat conversia.

Edit: cursul cu care banca cumpara euro, nu cel de vanzare

Edited by gigelvasile, 23 August 2017 - 22:03.


#2842
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007
La BT mi-a deschis cont "din oficiu".

Avantajul ing, este ca au acele aparate in care poti alimenta cu cash direct in cont, si ca este civilizat, nu stai afara in ploaie sa  iti dea in cap un aurolac cand umblii la bani. Stai civilizat in sala aia cu acces restrictionat, nu-ti sufla vantul banii din mana , cum am patit la bt odata, cand a venit o rafala si alergam ca Chaplin dupa bancnote pe strada.

#2843
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Are și BT-ul, cel puțin agenția din Iulius Mall (chiar e pus afiș la interior, să se folosească automatul). Personal prefer comoditatea transferurilor online...

P.S. Scuze de off-topic!

#2844
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Posttfmercedez, on 23 august 2017 - 22:41, said:

La BT mi-a deschis cont "din oficiu".

Avantajul ing, este ca au acele aparate in care poti alimenta cu cash direct in cont, si ca este civilizat, nu stai afara in ploaie sa  iti dea in cap un aurolac cand umblii la bani. Stai civilizat in sala aia cu acces restrictionat, nu-ti sufla vantul banii din mana , cum am patit la bt odata, cand a venit o rafala si alergam ca Chaplin dupa bancnote pe strada.
Trebuie sa acopere si ei din ceva cheltuieleile pt luxul asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate