Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024
 Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?
 Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

HR - nota de relatie?

Cand trebuie sa ii pui botnita un...
 Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata
 

ING Romania

* * * * - 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12268 răspunsuri în acest subiect

#2863
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.261
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAlexEn, on 25 august 2017 - 12:34, said:


Nu mi se pare ca ar fi nici chichita si nici ciupeala. Le-as fi catalogat asa daca ar fi fost ascunsce.
Cursul nu este ascuns, este prezentat pe site, important este sa te informezi inainte de a face ceva si nu dupa.


Am eu, dar inca nu l-am folosit pentru plati la POS in strainatate.
Il voi folosi dupa jumatatea lui septembrie cand ies din tara.
Te rog eu sa-mi arati unde la ing pe site scrie curs leu euro 4.748

#2864
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.397
  • Înscris: 10.03.2005

View PostAlexEn, on 25 august 2017 - 12:34, said:

Nu mi se pare ca ar fi nici chichita si nici ciupeala. Le-as fi catalogat asa daca ar fi fost ascunsce.
Cursul nu este ascuns, este prezentat pe site, important este sa te informezi inainte de a face ceva si nu dupa.
Nu m-am referit la cursul valutar care desi e destul de mare, totusi e vizibil pe site ci la dubla conversie care nu mi se pare ok. O mai practica si alte banci?

View Posttfmercedez, on 25 august 2017 - 12:36, said:

Te rog eu sa-mi arati unde la ing pe site scrie curs leu euro 4.748

Momentan cursul standard ING e 4.747

Editat de Angelitto, 25 august 2017 - 12:42.


#2865
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.120
  • Înscris: 24.02.2006

View Posttfmercedez, on 25 august 2017 - 12:34, said:

Anul trecut am vrut sa cumpar o masina si sa o platesc cu cardul. Tipul de la reprezentanta mi-a zis sa nu fac asta, si sa ma duc la banca mea sa fac op sau virament, ca daca plateam la ei , mi se lua ceva gen 2-3% comision. La 15000 de euro  va dati seama cat se faceau cei 2% nevinovati.

daca asta se intampla in Romania, atunci de vina nu era banca ci reprezentanta.
motivul e simplu: bancile percep comerciantilor un comision la plata cu cardul ( http://www.economica...rdul_72456.html ). oficial clientii nu platesc nici un comision la plata cu cardul (chestia asta este trecuta de obicei in contractul dintre banca si comerciant), dar in multe cazuri comerciantul nu e dispus sa suporte el comisionul si-l taxeaza mai departe pe client (desi si-a asumat contrariul in contractul cu banca)
daca faci o reclamatie reprezentantei (la banca de la care au POS-ul), e posibil ca acestia sa nu mai poata incasa cu POS-ul.

#2866
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.261
  • Înscris: 15.06.2007


View PostAngelitto, on 25 august 2017 - 12:38, said:

Nu m-am referit la cursul valutar care desi e destul de mare, totusi e vizibil pe site ci la dubla conversie care nu mi se pare ok. O mai practica si alte banci?



Momentan cursul standard ING e 4.747

Am intrat pe linkul tau uite screenshotFișier atașat  Screenshot_2017-08-25-14-15-57.png   54,38K   46 download-uri

Nu scrie nici unde de 4.74 din contra este afisat un curs mai apropriat de normal.

#2867
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.290
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttfmercedez, on 25 august 2017 - 12:36, said:

Te rog eu sa-mi arati unde la ing pe site scrie curs leu euro 4.748

https://www.ing.ro/i...le/curs-valutar => sunt doua taburi.


View Posttfmercedez, on 25 august 2017 - 13:18, said:

Am intrat pe linkul tau uite screenshotAttachment Screenshot_2017-08-25-14-15-57.png
Nu scrie nici unde de 4.74 din contra este afisat un curs mai apropriat de normal.

Celalalt tab.

Editat de AlexEn, 25 august 2017 - 13:20.


#2868
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.261
  • Înscris: 15.06.2007
Defapt cursul standar e si mai mare  4.7585.
Deci au mai multe cursuri diferite.. mersi. Curat murdar.
Fișier atașat  Screenshot_2017-08-25-14-20-52.png   52,44K   30 download-uri
Si fiecare se raporteaza la cursul mai convenabil pe tru el sau cum?

#2869
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.290
  • Înscris: 18.12.2007
Pai iti spune acolo: primul e cursul la care se opereaza in casierie, home bank sau la bancomatele ING. Celalalt e pentru alte tipuri de tranzactii, de ex plati la POS.

Editat de AlexEn, 25 august 2017 - 13:29.


#2870
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.666
  • Înscris: 26.01.2006

View PostAngelitto, on 25 august 2017 - 12:31, said:


Asta voiam sa zic si eu. Nu se poate sa ai costuri/comisioane zero. Trebuie sa castige si Banca ceva iar ei s-au smecherit cu chichita asta si te ciupesc in felul acesta. Daca ar renunta la ea, probabil ca ar fi nevoiti sa bage iar comisioane sau costuri administrare cont/card, etc.

in sfarsit un raspuns corect, e normal sa aiba profit, tocmai asta spuneam si eu. Atata timp cat totul e pe fata si nu e nimic ascuns, eu sunt client multumit.

#2871
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 554
  • Înscris: 12.01.2011
A platit careva prin homebanking taxa de pasaport? Cum a fost, a mai trebuit mers la banca sau ma pot duce direct cu dovada aia online?

#2872
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.666
  • Înscris: 26.01.2006

View PostAlexEn, on 25 august 2017 - 13:28, said:

Pai iti spune acolo: primul e cursul la care se opereaza in casierie, home bank sau la bancomatele ING. Celalalt e pentru alte tipuri de tranzactii, de ex plati la POS.

nu intelege , el se simte furat ca multi altii , ca nu stiu sa citeasca un curs oficial.

View Postalexsama, on 25 august 2017 - 13:36, said:

A platit careva prin homebanking taxa de pasaport? Cum a fost, a mai trebuit mers la banca sau ma pot duce direct cu dovada aia online?

avand in vedere ca institutiile statului sunt cu 20 de ani in urma (cei de la ghiseu nu respecta nici macar legile actuale, ci decid dupa bunul plac), iti recomand daca platesti online sa te duci apoi la ing sa-ti puna stampila pe extras. Am patit-o la drpciv la taxa de permis, nu au vrut s-o accepte, desi legea spune ca se accepta o plata electronica etc.

Editat de dj_cristi, 25 august 2017 - 13:38.


#2873
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.261
  • Înscris: 15.06.2007


View Postdj_cristi, on 25 august 2017 - 13:40, said:


nu intelege , el se simte furat ca multi altii , ca nu stiu sa citeasca un curs oficial.

avand in vedere ca institutiile statului sunt cu 20 de ani in urma (cei de la ghiseu nu respecta nici macar legile actuale, ci decid dupa bunul plac), iti recomand daca platesti online sa te duci apoi la ing sa-ti puna stampila pe extras. Am patit-o la drpciv la taxa de permis, nu au vrut s-o accepte, desi legea spune ca se accepta o plata electronica etc.

Eu cand ma orientez la pret , cand fac o estimare a pretului in lei,  fac un "curs general", si scriu pe google de exemplu, suma ce ma interesa pe mine.
Fișier atașat  Screenshot_2017-08-25-14-53-25.png   72,13K   29 download-uri
Ok, ma asteptam ca banca sa-mi ia ceva mai mult, dar nu aproape 200 de lei!

#2874
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.666
  • Înscris: 26.01.2006
nu ne intereseaza ce te asteptai tu, realitatea este alta, orice banca are cursul ei, esti la a 5-a postare duplicata.

#2875
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.261
  • Înscris: 15.06.2007
Oricum nu asteptam  vreun raspuns inutil de la tine.
Asteptam alternative de la alti colegi de forum,  o solutie cat mai avantajoasa pentru noi, clientii bancilor, nu pentru profitul cat mai mare al bancilor.

Editat de tfmercedez, 25 august 2017 - 14:00.


#2876
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 554
  • Înscris: 12.01.2011

View Postdj_cristi, on 25 august 2017 - 13:40, said:

avand in vedere ca institutiile statului sunt cu 20 de ani in urma (cei de la ghiseu nu respecta nici macar legile actuale, ci decid dupa bunul plac), iti recomand daca platesti online sa te duci apoi la ing sa-ti puna stampila pe extras. Am patit-o la drpciv la taxa de permis, nu au vrut s-o accepte, desi legea spune ca se accepta o plata electronica etc.
Ai idee, daca inainte sa platesc aceasta taxa online, trebuie sa mai trec pe la pasapoarte? Sau o pot plati direct (apoi mers la banca pt stampila), apoi la direct la ghiseul pasapoarte?

#2877
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.290
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttfmercedez, on 25 august 2017 - 13:54, said:

Eu cand ma orientez la pret , cand fac o estimare a pretului in lei,  fac un "curs general", si scriu pe google de exemplu, suma ce ma interesa pe mine.
Attachment Screenshot_2017-08-25-14-53-25.png
Ok, ma asteptam ca banca sa-mi ia ceva mai mult, dar nu aproape 200 de lei!

Nu conteaza la ce te asteptai tu. Cand folosesti un serviciu te interesezi despre conditiile de utilizare. Faptul ca te astepti sau iti inchipui sau faci paralele cu experientele altora sau experientele anterioare nu are importanta.

View Posttfmercedez, on 25 august 2017 - 14:00, said:

Oricum nu asteptam  vreun raspuns inutil de la tine.
Asteptam alternative de la alti colegi de forum,  o solutie cat mai avantajoasa pentru noi, clientii bancilor, nu pentru profitul cat mai mare al bancilor.

Degeaba te superi. Informatia era disponibila, ca nu ai cautat-o sau ai presupus altceva e alta probelma.
Daca vrei alternative, ai suficiente, ca nu s-au terminat bancile. Aici se discuta despre ING pana una alta.

L.E: stiu ca o sa te superi pe mine ca iti zic asta dar sunt sigura ca tu te-ai dus la ING, nu a venit ING-ul sa te roage sa iti faci conturi si carduri la ei. Banca nu e institutie caritabila, este o afacere si scopul afacerii este sa faca profit pentru patroni/actionari.

Editat de AlexEn, 25 august 2017 - 14:06.


#2878
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.122
  • Înscris: 06.12.2012
Ca să termin cu toate mârlăniile astea eu mi-am făcut cont la Raiffeisen și am trei carduri USD / EUR / RON. Două dintre ele sunt complet gratuite. Al treilea (USD) îl folosesc pentru diferite abonamente și Amazon / eBay / etc.

#2879
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.261
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbv01, on 25 august 2017 - 14:11, said:

Ca să termin cu toate mârlăniile astea eu mi-am făcut cont la Raiffeisen și am trei carduri USD / EUR / RON. Două dintre ele sunt complet gratuite. Al treilea (USD) îl folosesc pentru diferite abonamente și Amazon / eBay / etc.
Asta doream sa aud/citesc.
La plati externe au curs mai apropriat de gura satului? Adica de ce se aude la radio,  la tv?

#2880
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.122
  • Înscris: 06.12.2012
Pur și simplu folosesc cardul în valuta corespunzătoare. Eu doar cumpăr USD / EUR la cursul băncii.

Editat de bv01, 25 august 2017 - 14:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate