Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

ING Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
12206 replies to this topic

#2809
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postmhanor, on 21 august 2017 - 15:03, said:

Am avut și eu problema asta cu Wizzair și ING, acum vreo 3 ani. Cei de la ING mi-au comunicat că degeaba Wizz își trage lei, dacă procesatorul nu este din România. Ei au spus că Visa este de vină, că pentru orice tranzacție cu un procesator străin, rezultă conversia monedei cerute de procesator în euro, apoi în moneda cardului (lei). Și ca să-mi dovedească ce băieți buni sunt ei, au spus că-mi returnează diferența de lei, până la suma cerută de Wizzair, doar ca primă și ultimă excepție.

@2Fst4U , @bv01 , lamuriti?!

#2810
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
dj_cristi, poate nu înțeleg eu, dar tu susțineai că problema este la Wizz. Problema este la ING/Visa. Wizz a cerut lei, iar Visa/ING au făcut conversia din lei în euro, apoi din euro înapoi în lei. Ce vină are Wizz pentru politica stabilită de Visa/ING pentru astfel de plăți? La momentul respectiv, am considerat abuzivă treaba și chiar mă gândeam să fac o reclamație pe undeva, pentru că eu nu am de unde să știu că vânzătorul, deși îmi cere lei, lucrează printr-o bancă străină (sau cu procesator străin, nu știu care dintre ele declanșa dubla conversie), atunci când introduc datele cardului și efectuez cumpărături on-line, unde scrie clar prețul în lei. Aceeași problemă o observasem și când am cumpărat de pe Google Play, unde prețul afișat era în lei.

Edited by mhanor, 22 August 2017 - 08:01.


#2811
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Până la urmă mai face ING conversie la cursul lor varză sau nu mai face? Întrebarea se referă și dacă plătești/scoți altă valută gen euro/usd etc. Și dacă da, știe cineva la ce curs?

#2812
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmhanor, on 22 august 2017 - 07:59, said:

Aceeași problemă o observasem și când am cumpărat de pe Google Play, unde prețul afișat era Ă®n lei.
Faptul ca vinzatorul afiseaza pretul in lei nu inseamna ca automat cere lei de la banca ta. Poate fi doar o aproximare cit sa-ti faci o idee de pretul produsului. Google play de exemplu zice ca de obicei incearca sa ceara in moneda tarii cumparatorului dar daca asta nu e posibil va cere dolari.
Uite aici:
https://support.goog...r/6220312?hl=en
Depinde probabil si de acordurile cu banca si procesatorul de plati. Aliexpress afiseaza lei fara probleme dar tot dolari cere. Daca folosesti card in lei iar banca are euro drept referinta urmeaza dubla conversie.

#2813
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Wizz si Google sigur au cerut în lei. Mă uit chiar acum în rapoartele de tranzacții din 2015 pe care le am cu Google. În tranzacții există niște informații suplimentare. Exemplu: tranzacție Google care apare cu sold -28.70 RON, are informațiile suplimentare: „Suma 27.58 RON”, apoi „Suma transmisă spre decontare 6.41 EUR Rata ING: 4.4768”. Spre deosebire de alt comerciant (Steam, filiala Luxemburg), la care informația sumplimentară „Suma” apare scrisă ca valoare urmată de EUR, iar „Suma transmisă spre decontare” este de aceeași valoare ca „Suma” plus cursul.

Edited by mhanor, 22 August 2017 - 10:54.


#2814
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postblotunga, on 22 august 2017 - 09:24, said:

Până la urmă mai face ING conversie la cursul lor varză sau nu mai face? Întrebarea se referă și dacă plătești/scoți altă valută gen euro/usd etc. Și dacă da, știe cineva la ce curs?
Azi ma uitam eu pe extras, si am constatat cu stupoare ca era pe minus! Si eu care ma gandeam ca ar trebuinsa mai fie bani sa platesc utilitatile. Ei as!
M-a taxat la un curs de 4.74Lei/Euro. Mi se pare jaf pe fata. Practic mi-au luat cam 100 de euro la toate platile cu cardul pe unde am platit in concediu, doar din diferenta de curs.

#2815
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Dar vai, stai să vezi că de fapt nu înțelegi tu cum funcționează capitalismul. :)
De fapt ING ți-a făcut o favoare, nerecunoscătorule! Sunt pe aici câțiva aciuiați pe la ING care vor fi extra fericiți să-ți explice că de fapt cursul ăla e chilipir curat.

#2816
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Acei pro-ING pot sa explice de ce la platile cu acelasi card VISA la buticul din colt iti ia de pe card exact suma in RON, dar la plata WIZZ transforma RON-EUR-RON?

#2817
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Si inglover aka dj_cristi o sa explice cu apelative jignitoare ca noi sintem vinovati ca nu citim sutele de pagini cu termeni si conditii.

#2818
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View Postberila_mz, on 23 august 2017 - 07:52, said:

Acei pro-ING pot sa explice de ce la platile cu acelasi card VISA la buticul din colt iti ia de pe card exact suma in RON, dar la plata WIZZ transforma RON-EUR-RON?

Din câte știu nu se mai practică așa ceva, dar probabil că cei pro-ING i să-ți spună că nu pricepi tu capitalismul.

#2819
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Acuma sa facem ceva constructiv: care este cea mai indicata banca pentru plati cu cardul in strainatate, din cont curent in lei?

Sau varianta 2- merita deschis cont in euro in care sa depunem euro la bancomat? Ce comisioane suplimentare presupune asa ceva?
Poti avea  la un card atasat un cont in euro si un cont in lei?

#2820
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Pentru mine a fost si mai si cand foloseam cardul Gold de Euro sa platesc in valuta si la fiecare plata mi se bloca suma cu 2% (taxa/comision/cine stie ce?). Explicatia lor a fost ca nefiind plata in zona Euro asa se procedeaza (cand foloseam cardul in UK), dar cand l-am folosit in Franta nu au stiut ce explicatii sa imi mai dea. Practic plateam 1000 Euro, sa imi fie blocati pentru 2-3 zile 1020 si decontati tot 1000. ING sare calul cu multe, dar overall e o banca ok sa iti incasezi salariul si alte cele.

Daca aveti nevoie sa folositi cardul in afara tarii, recomand cu caldura doua alternative gratuite sau foarte ieftine.

1. Revolut. Card preplatit, il incarcati cu euro, lei, dolari etc si cheltuiti oriunde in lume fara comision si la curs interbancar + retrageri gratuite de la orice bancomat in anumite limite.

2. Curve. Asemenea, card preplatit, doar ca nu trebuie preincarcat. Conectati cardul de lei/euro/etc si la fiecare plata, cardul lor isi trage banii de pe cardul vostru. Pentru plati in valuta comisionul e 1% la cursul standar Mastercard si in plus pentru retrageri de la bancomat mai e un comision fix de 2gbp.

Ambele mult mai utile ( revolut.com si imaginecurve.com ) si mai ieftine

Edited by edydotmail, 23 August 2017 - 09:02.


#2821
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

View Posttfmercedez, on 23 august 2017 - 08:40, said:

Acuma sa facem ceva constructiv: care este cea mai indicata banca pentru plati cu cardul in strainatate, din cont curent in lei?
Ar fi off-topic aici. Dar, dacă nu există deja un topic asemănător, poți deschide unul...

View Posttfmercedez, on 23 august 2017 - 08:40, said:

Sau varianta 2- merita deschis cont in euro in care sa depunem euro la bancomat? Ce comisioane suplimentare presupune asa ceva?
Poti avea  la un card atasat un cont in euro si un cont in lei?
În mod normal, fiecare cont are atașat cardul propriu. Deci, dacă îți deschizi (și) un cont în euro, vei avea dreptul la un card în euro atașat acestui cont. Detalii despre comisioane și alte angarale, cred că le găsești pe site...

#2822
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postberila_mz, on 23 august 2017 - 07:52, said:

Acei pro-ING pot sa explice de ce la platile cu acelasi card VISA la buticul din colt iti ia de pe card exact suma in RON, dar la plata WIZZ transforma RON-EUR-RON?
accepti explicatii si de la cei care nu sunt "die-hard ING" ? :)
s-a mentionat de cateva ori mai sus, in cazul in care procesatorul platii este din afara tarii procedura este un pic diferita (este implicata si firma de care tine cardul, Visa/Mastercard/etc).

View Posttfmercedez, on 23 august 2017 - 08:40, said:

.....Sau varianta 2- merita deschis cont in euro in care sa depunem euro la bancomat? Ce comisioane suplimentare presupune asa ceva?
Poti avea  la un card atasat un cont in euro si un cont in lei?
poti avea un cont de euro si sa transferi bani in el din contul de lei, se aplica doar tarifele de la schimb valutar (nu trebuie neaparat sa depui euro).

si nu, nu poti ave aun asemenea card. cardurile sunt atasate la cont, nu invers. deci 2 conturi implica automat si 2 carduri diferite
ps: poti avea un cont si fara card atasat, dar nu poti avea un card fara cont.

#2823
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Mai oameni buni, da va tine careva cu forta?

Nu va primeste la BT?

#2824
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Posttfmercedez, on 22 august 2017 - 22:28, said:

Azi ma uitam eu pe extras, si am constatat cu stupoare ca era pe minus! Si eu care ma gandeam ca ar trebuinsa mai fie bani sa platesc utilitatile. Ei as!
M-a taxat la un curs de 4.74Lei/Euro. Mi se pare jaf pe fata. Practic mi-au luat cam 100 de euro la toate platile cu cardul pe unde am platit in concediu, doar din diferenta de curs.

cursul e public si nu e nimic ascuns, faptul ca tu nu te informezi e problema ta. Da, e jaf sa ai o afacere , toti tb sa munceasca gratis, traiasca Ceausescu . Trist...

referitor la Wizz, s-a demonstrat mai sus ca nu era de vina ING, dar cum voi nu vedeti decat ca ING e de vina si nu aveti niciun argument real (tehnic) , nu am ce sa va explic. Doar report pe spam, se aduna, nu-i panica. A explica cum stau lucrurile unor atehnici nu inseamna ca sunt ING lover, dar na, asa popor asa mentalitate , votati PSD in continuare, sa ramaneti doar cu CEC, ca acolo nu va fura nimeni.

View Posttfmercedez, on 23 august 2017 - 08:40, said:

Acuma sa facem ceva constructiv: care este cea mai indicata banca pentru plati cu cardul in strainatate, din cont curent in lei?

Sau varianta 2- merita deschis cont in euro in care sa depunem euro la bancomat? Ce comisioane suplimentare presupune asa ceva?
Poti avea  la un card atasat un cont in euro si un cont in lei?

exista pe site-ul ING un pdf cu comisioane, chiar e greu sa-l citesti/interpretezi si vrei sa ti se dea mura in gura aici? ING nu e favorabil pt plati cu cardul , pt ca se foloseste cursul lor "standard" / mic. E bun doar pt primit bani prin SEPA, unde se foloseste cursul bun, sau pt plati in RON.

View Postcatalin11catalin, on 23 august 2017 - 15:36, said:

Mai oameni buni, da va tine careva cu forta?

Nu va primeste la BT?

nu ai inteles, ideea este e ei nu au nici un argument real cu care sa denigreze ING, dar tot incearca cu dezinformari, gen ING este de vina ca noi nu stim sa citim, ING este de vina ca nu intelegem cum se intermediaza o plata cu cardul de catre un merchant, ING e de vina pt tot. Nici nu vreau sa ma gandesc ce aud aia la call-center cu astfel de specimene.

#2825
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdj_cristi, on 23 august 2017 - 15:42, said:


cursul e public si nu e nimic ascuns, faptul ca tu nu te informezi e problema ta. Da, e jaf sa ai o afacere , toti tb sa munceasca gratis, traiasca Ceausescu . Trist...referitor la Wizz, s-a demonstrat mai sus ca nu era de vina ING, dar cum voi nu vedeti decat ca ING e de vina si nu aveti niciun argument real (tehnic) , nu am ce sa va explic. Doar report pe spam, se aduna, nu-i panica. A explica cum stau lucrurile unor atehnici nu inseamna ca sunt ING lover, dar na, asa popor asa mentalitate , votati PSD in continuare, sa ramaneti doar cu CEC, ca acolo nu va fura nimeni.

exista pe site-ul ING un pdf cu comisioane, chiar e greu sa-l citesti/interpretezi si vrei sa ti se dea mura in gura aici? ING nu e favorabil pt plati cu cardul , pt ca se foloseste cursul lor "standard" / mic. E bun doar pt primit bani prin SEPA, unde se foloseste cursul bun, sau pt plati in RON.
Ce afacere bre? Toata lumea stie ca euro este 4.5xxx lei.  Si nu stau pe calculator sa fac socoteli, dar fac niste aproximari din cap. Si cand vad ca nu pusca, ma uit de ce mortii ma-sii am ramas cu cardul pe MINUS,  cand eu socoteam ca ar trebui sa mai am vreo 100 de euro.
Pai uite de aia, ca ING imi converteste leii in euro cum ii place lui.  
Auzi la el,  cursul e public. pai daca cursul e public, ala al BNR cum o fi? Pe care din ele il citeaza la radio? Cel al BNR  sau cel  "public al ING"?
De ce difera? Ai?

#2826
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
alt ratacit... ce banca iti tranzactioneaza la cursul BNR? orice banca foloseste cursul propriu, pe cel ING il ai aici
si in caz ca nu stii cum se tranzactioneaza, orice suma se blocheaza initial la un curs mai mic, si apoi cand se finalizeaza iti apare si cursul la care s-a facut, si de acolo e diferenta de unde poate trece pe minus.

Edited by dj_cristi, 23 August 2017 - 15:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

peter15

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate