Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

ING Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
12158 replies to this topic

#2773
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

View Postdj_cristi, on 19 august 2017 - 17:22, said:


ce imi place, cu fiecare postare mai bagi cate o dezinformare. In caz ca nu stii Wizz nu are conturile in RO, si cum orice tranzactie internationala se face prin schimb valutar, e normal sa se faca conversie. Deci nu mai incerca sa arunci cu gunoi in ING cand aceasta conversie se realizeaza numai din cauza comerciantului, ca la orice alta banca.
Stimabile domn, (ți) se pare că le ai cu astea, da' te cam încurci în ele...Posted Image  Deci, legat de situația de mai sus:
- a fost o vreme în care pe site-ul Wizz se putea plăti doar în EUR sau HUF, la alegere. Da, în acest caz ești supus riscului de schimb valutar, cu diferențele pe care le implică acesta
- de un timp însă, se poate plăti și în lei. Ei bine, plătesc în LEI, factura vine în LEI, mi se trag LEI! Iar toate aceste sume sunt identice! Aceeași situație și la plățile în euro, cu card de euro.
Evident, banca nu e ING. Lucrez în continuare cu ei, dar numai cu un credit, cardul de credit l-am închis (fără avantaje față de instrumente de plată asemănătoare)...

#2774
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 20.08.2004
E clar ca ING nu e perfect. Insa, la câte porcarii fac și celelalte bănci, ing-ul se încadrează în peisaj. Pentru mine ING este perfect: folosesc doar în România cardul lor. Dacă am de plătit ceva în alta valuta sau merg în străinătate, folosesc cardul BT. Nu are rost sa ma plâng de o situație în afara controlului meu, asa ca m-am adaptat. Folosesc ING sau BT în funcție de cum am nevoie. Strict pentru în tara, ING este însă excelent.

#2775
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
De acord, dar ăsta e topicul de porcăit ING. Celelalte bănci au și ele parte de porția lor. No worries...

#2776
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postbv01, on 19 august 2017 - 15:02, said:


După câte se pare e o bancă LEI nu EURO.
Atâta vreme cât este un SRL romanesc, această bancă poate bine mersi să aibă mecanisme de conversie directă a valutelor.

și pulimea nu-l înțelege.

Ce e aia banca LEI?
Informativ - ING Romania e sucursala ING NV Amsterdam deci se supune regulilor locale doar partial. Exceptie de exemplu fondul de garantare a depunerilor - daca ING da faliment depunatorii isi iau bilet de avion pina in Olanda sa ceara banii de la fondul olandez.
Altfel - din cite stiu sistemul de decont al platilor externe trecind prin euro e comun majoritatii bancilor din Romania.
Si ultima chestie - e bine ca tipati aici, dar la banca ati tipat? Ca aici nu obtineti nimic. Cel mult simpatie...
Si daca ati tipat la banca iar aia n-a schimbat nimic, de ce mai lucrati cu banca aia? Sint banii vostri, ii depuneti unde va place.

#2777
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postradunic, on 20 august 2017 - 09:12, said:


Ce e aia banca LEI?

Păi zicea careva mai dus de "bancă EURO"...

Am țipat și la bancă, referitor la diferențele dintre extras și facturi în lei de la operatori externi.
După câteva zile s-a rezolvat, probabil deja era în plan.

#2778
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 26.01.2006
@bv01 : iar nu intelegi dar iti continui aberatia, banca Olandeza nu este banca EURO (-peana) ?!

View Postcrislacor, on 19 august 2017 - 17:51, said:

Stimabile domn, (ți) se pare că le ai cu astea, da' te cam încurci în ele...Posted Image  Deci, legat de situația de mai sus:
- a fost o vreme în care pe site-ul Wizz se putea plăti doar în EUR sau HUF, la alegere. Da, în acest caz ești supus riscului de schimb valutar, cu diferențele pe care le implică acesta
- de un timp însă, se poate plăti și în lei. Ei bine, plătesc în LEI, factura vine în LEI, mi se trag LEI! Iar toate aceste sume sunt identice! Aceeași situație și la plățile în euro, cu card de euro.
Evident, banca nu e ING. Lucrez în continuare cu ei, dar numai cu un credit, cardul de credit l-am închis (fără avantaje față de instrumente de plată asemănătoare)...

pai da, de prima perioada vorbim, ca el nu intelegea de ce pe site ii aparea in LEI dar la tranzactie intervenea un curs valutar, probabil ca pe site ii aparea o suma relativa si tranzactia se efectua in EUR/HUF.

Edited by dj_cristi, 20 August 2017 - 11:37.


#2779
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Pe site apărea LEI, decontare tot în LEI. E chiar așa greu de înțeles?

#2780
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

View Postradunic, on 20 august 2017 - 09:12, said:

(...)
Informativ - ING Romania e sucursala ING NV Amsterdam deci se supune regulilor locale doar partial. Exceptie de exemplu fondul de garantare a depunerilor - daca ING da faliment depunatorii isi iau bilet de avion pina in Olanda sa ceara banii de la fondul olandez.
(...)
Greșit! Sucursala din România a ING NV Amsterdam, recte ING România, se supune în totalitate regulilor locale! Altfel nu ar mai funcționa aici, să știi...
Inclusiv acel Fond de Garantare, de care aminteai, este depus la BNR în totalitate și nu este doar o scrisoare de garanție din partea firmei-mamă din Olanda.

View Postdj_cristi, on 20 august 2017 - 11:37, said:

(...)
pai da, de prima perioada vorbim, ca el nu intelegea de ce pe site ii aparea in LEI dar la tranzactie intervenea un curs valutar, probabil ca pe site ii aparea o suma relativa si tranzactia se efectua in EUR/HUF.
Păi vezi, tocmai că vorbeam de a doua perioadă, de cînd și-a deschis filială cu regim fiscal în România, Wizz are (și folosește) conturi în lei.
(https://termene.ro/f...AIR-ROMANIA-SRL)

Edited by crislacor, 20 August 2017 - 12:49.


#2781
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
E si greu sa cauti informatia corecta. https://www.ing.ro/i...matii-utile/dgs

#2782
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcrislacor, on 20 august 2017 - 12:48, said:


Greșit! Sucursala din România a ING NV Amsterdam, recte ING România, se supune Ă®n totalitate regulilor locale! Altfel nu ar mai funcționa aici, să știi...
Inclusiv acel Fond de Garantare, de care aminteai, este depus la BNR Ă®n totalitate și nu este doar o scrisoare de garanție din partea firmei-mamă din Olanda.


Ce-mi plac cei care ii corecteaza pe ceilalti fara sa verifice informatiile...
Uite aici, poate e mai simplu asa:
http://www.fgdb.ro/p...i/unde-asiguram
ING participa la echivalentul olandez al FGDB.

#2783
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 26.01.2006

View Postcrislacor, on 20 august 2017 - 12:48, said:

Păi vezi, tocmai că vorbeam de a doua perioadă, de cînd și-a deschis filială cu regim fiscal în România, Wizz are (și folosește) conturi în lei.
(https://termene.ro/f...AIR-ROMANIA-SRL)

pai da, si de atunci nu mai apare nici o diferenta intre ce apare pe site si pe extras, cine a cumparat bilte recent poate confirma.

#2784
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

View Postradunic, on 20 august 2017 - 13:07, said:

Ce-mi plac cei care ii corecteaza pe ceilalti fara sa verifice informatiile...
Uite aici, poate e mai simplu asa:
http://www.fgdb.ro/p...i/unde-asiguram
ING participa la echivalentul olandez al FGDB.
Da, recunosc, nu am verificat. Și chiar nu mi-a trecut prin cap că ING România nu este înregistrată ca persoană juridică participantă la FDGB și preferă să stea ascunsă sub fusta mă-sii... Da' na, e bine de știut, să nu-mi fac depozit la banca asta!Posted Image
Mersi de info!Posted Image

#2785
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postdj_cristi, on 20 august 2017 - 13:16, said:


pai da, si de atunci nu mai apare nici o diferenta intre ce apare pe site si pe extras, cine a cumparat bilte recent poate confirma.

Scuze, dar deja cred că ești rău intenționat. Cum am zis mai sus e vorba de ani întregi în care prețul afișat era în RON, nu în HUF, nu în EUR și nici în CHF. În LEI. Iar pe extrasul de cont apărea altă sumă în timp ce pe factura fiscală era suma afișată inițial la plată.
ING a început să deconteze normal abia din Ianuarie anul ăsta.
Ca să înțelegi măgăria mai bine. Wizz Air oferea două modalități de plată. Prin CC sau transfer bancar.
La plata prin CC în RON, ING deconta mai mult decât costau biletele. Prin transfer, suma solicitată de Wizz Air era FIX aia de pe factură. Deci re rog fă tu niște verificări înainte să declari sus și tare că noi nu înțelegem sistemul.

#2786
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 26.01.2006
las-o asa ca macane, proof or it didn't happen.

#2787
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
1. Factură fiscală în RON


2. Decontare ING...


După cum vezi sumele nu se potrivesc pentru că ING a mai inventat un curs valutar așa la mișto.
Acum îți dai seama că ne trollezi?

Diferență de 3.75%.

#2788
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Trebuie sa scoata si ING parleala cu ofertele alea sa atrage poporul.

#2789
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbv01, on 20 august 2017 - 19:23, said:

1. Factură fiscală în RON
Attachment IMG_7246.PNG

2. Decontare ING...
Attachment IMG_7245.PNG

După cum vezi sumele nu se potrivesc pentru că ING a mai inventat un curs valutar așa la mișto.
Acum îți dai seama că ne trollezi?

Diferență de 3.75%.
in cazul prezentat de tine, problema nu e la ING. dupa cum vezi in extrasul lor, furnizorul (Wizzair) a trimis spre decontare o suma in euro, desi a emis factura in lei.

#2790
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Pe extras scrie:

Quote

Suma: 36,00 RON



La cursul VISA transmis, suma în EUR era FIX 36 RON. Apoi... a venit ING cu curs propriu, pentru că automobile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate