Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

ING Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
12211 replies to this topic

#2791
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Eu zic sa verifici o chestie.
Pe 23 ianuarie ai primit factura iar pe 25 ianuarie ai in extrasul de cont tranzactia.
Attached File  1.png   439.07K   34 downloads
E o diferenta mica intre cursul visa si cel ing dar nu e asa de mare.

#2792
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Vorbim de Ianuarie 2016. Și problema în cazul de față nu este că vorbim de 1 leu și ceva diferență. Ci de faptul că la vremea aia acea diferență exista și nu se putea justifica în contabilitate. Însă au fost facturi și de 5000 lei, tot la Wizz Air.

#2793
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Ai citit in poza aia a mea? Scrie 2016.
Legat de contabilitate... Diferente de curs valutar. Le am si eu la fiecare tranzacție cu ei. Si legat de curs... Ma doare inima când am plăti de peste 10k euro si trebuie sa fac schimb valutar in cont la ING. Și astea se întâmplă de mai multe ori pe luna. Dar sunt puțin legat de ei si nu pot pleca ca nu am găsit in alta parte condiții asemănătoare fara sa fie o steluța.

#2794
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postbv01, on 20 august 2017 - 19:23, said:

1. Factură fiscală în RON
Attachment IMG_7246.PNG

2. Decontare ING...
Attachment IMG_7245.PNG

După cum vezi sumele nu se potrivesc pentru că ING a mai inventat un curs valutar așa la mișto.
Acum îți dai seama că ne trollezi?

Diferență de 3.75%.

tocmai te-ai facut de ras. dupa cum spuneam e vorba de prima perioada Wizz, cand se tranzactiona in valuta (8.13 EUR mai exact), deci s-a facut conversia la cursul ING (cum se face la orice plata in EUR cu cardul), ceva normal... ce vina are ING ca Wizz tranzactioneaza EUR desi pe site iti afiseaza in LEI ?! Ti-am mai explicat ca nu intelegi deloc cum functioneaza sistemul de tranzactii/carduri/bancar.

Edited by dj_cristi, 21 August 2017 - 07:22.


#2795
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Mie deja imi este clar ca habar nu ai despre ce vorbesti.
Ti-am spus ca se putea plati si cu transfer bancar, iar suma solicitata era cea de pe factura.
Wizz tranzactioneaza si acum la fel ca inainte. Diferenta este ca si-au dat seama ING ca sareau calul.
Este chiar atat de greu sa pricepi? Problema era ca ING inventa un curs valutar total aiurea.
Mentionez ca in aceeasi perioada Raiffeisen deconta fix suma de pe factura.
Deci la unii se putea, dar la altii nu... carevasazica.

#2796
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Mai am si eu spete minunate. Tranzactie externa, a doua zi anulata de catre comerciant (lipsa stoc cantitate solicitata) Comerciantul a facut ANULARE. Evident, ING m-a dublu taxat (conversie vanzare apoi cumparare). Certat cu ei la telefon, ei dat vina pe comerciant. Trimis solicitare scrisa explicatii. Primit raspuns cu scuze si banii integral.

#2797
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postbv01, on 21 august 2017 - 07:58, said:

Mie deja imi este clar ca habar nu ai despre ce vorbesti.
Ti-am spus ca se putea plati si cu transfer bancar, iar suma solicitata era cea de pe factura.
Wizz tranzactioneaza si acum la fel ca inainte. Diferenta este ca si-au dat seama ING ca sareau calul.
Este chiar atat de greu sa pricepi? Problema era ca ING inventa un curs valutar total aiurea.
Mentionez ca in aceeasi perioada Raiffeisen deconta fix suma de pe factura.
Deci la unii se putea, dar la altii nu... carevasazica.

esti orb? scrie sau nu pe extras: suma trimisa spre decontare EUR ?! COMERCIANTUL (WIZZ) trimitea catre ING trazactie in EUR. ING nu are nici un control asupra valutei ceruta intr-o tranzactie online. Tu nici macar nu stii sa faci diferenta intre transfer bancar si plata online. Normal ca la transfer era aceeasi suma.
Iar diferenta este ca acum Wizz (nu ING) a rezolvat problema si trimite RON spre decontare la tranzactie.
Este posibil ca in aceeasi perioada sa fi fost cum zici tu (la raif sa fi fost in RON), asta se datoreaza implementari Wizz cu acea banca, alta linie de tranzactie si altfel functioneaza treaba plata online - banca, REPET, nu tine de ING , poate intelegi si tu a 10-a oara.

#2798
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Se pare ca nu vrei sa intelegi. Ti-am zis ca in aceeasi perioada nu erau astfel de probleme la Raiffeisen.
Uite alta speta, cu UBER. Fix aceeasi poveste. Before / After, intelege ca problema era la ING, nu la UBER / Wizz.

[ https://i.imgur.com/U2dcEnp.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa cum vezi, in a doua tranzactie nu mai apar manevre cu curs si alte prostii d-astea. Lucru pe care alte banci il practicau cu mult inaintea ING.
Dar tu sustii sus si tare ca nu de la ING era problema.

#2799
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
@bv01 nu te supara, dar chiar devii ridicol... Pai e aceeasi situatie de mai sus, in tranzactia din noiembrie 2016, uber a transmis la decontare suma in euro iar in februarie 2017 s-a transmis in lei; nu e vina ING aici, da-o naibii ca e prea de tot! :) Ma mir ca @dj_cristi are atata rabdare cu voi, really! :)

#2800
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Da ma, s-au gandit toti (Wizz, UBER, probabil si altii...) ca incepand din data X sa transmita altfel sumele la decont. Si doar la ING.
Siiigur ca da... ING e doar o virgina pura.

Inca ceva, ca sa vedeti cat bateti campii.
A fost chiar mail transmis de ING, cum ca incepand din luna Y nu va mai furam la astfel de tranzactii. Caut mailul si o sa-l pun aici. Doar asa, ca sa vedeti cat de trolli sunteti.

#2801
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
Da, ce e asa greu de inteles, la momentul noiembrie 2016 Wizz nu avea cont de lei deschis la ING dar la momentul februarie 2017 avea!
Uita-te, de exemplu, la booking.com, ai posibilitatea sa iti afiseze preturile in EUR sau RON, tu crezi ca efectiv tranzactia se face fix la suma in lei afisata pe site? E pur si simplu o conversie aproximativa!

Am primit si eu mailul de care vorbesti, cel cu eliminarea comisionului de 2%, si m-am bucurat atunci, dar totusi eram circumspect vizavi de costurile tranzactiilor cu cardul in alta moneda decat euro, suspiciune ce mi-a fost confirmata ulterior. :) De aceea, cum spunea altcineva mai sus, folosesc in tara cardul ING iar afara (sau pentru tranzactii in valuta), cardul BT.
Cheers!

#2802
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
pare a fi aceeasi problema ca aici: https://forum.softpe...ersia-valutara/

cea mai buna explicatie am gasit-o pe site-ul BRD: https://www.brd.ro/c...zi-de-referinta

Quote

În funcţie de valuta contului la care este ataşat cardul dvs. BRD, cursul de schimb afişat de bancă se utilizează după cum urmează:
I. În cazul tranzacţiilor efectuate în străinătate cu carduri în Lei, există 2 etape:
schimb valutar între valuta tranzacţiei şi moneda de referinţă 1.1, efectuat de organizaţie (MasterCard / VISA) la cursul propriu 1.2;
schimb valutar între moneda de referinţă şi valuta contului, efectuat la cursul de vânzare BRD.
II. În cazul tranzacţiilor efectuate în România cu carduri ataşate unui cont în EUR sau USD, se va aplica cursul de cumpărare BRD.
1.1 Moneda de referinţă este EUR pentru cardurile MasterCard, respectiv USD pentru cardurile VISA.
1.2 Pentru cardurile în EUR / USD se aplică doar această etapă atunci când valuta tranzacţiei diferă de moneda de referinţă.
deci o plata din strainatate se proceseaza inclusiv in functie de moneda de referinta a cardului (stabilita de banca impreuna cu operatorul cardului)

#2803
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View PostKlaudio, on 21 august 2017 - 10:05, said:

Da, ce e asa greu de inteles, la momentul noiembrie 2016 Wizz nu avea cont de lei deschis la ING dar la momentul februarie 2017 avea!
Uita-te, de exemplu, la booking.com, ai posibilitatea sa iti afiseze preturile in EUR sau RON, tu crezi ca efectiv tranzactia se face fix la suma in lei afisata pe site? E pur si simplu o conversie aproximativa!

Am primit si eu mailul de care vorbesti, cel cu eliminarea comisionului de 2%, si m-am bucurat atunci, dar totusi eram circumspect vizavi de costurile tranzactiilor cu cardul in alta moneda decat euro, suspiciune ce mi-a fost confirmata ulterior. :) De aceea, cum spunea altcineva mai sus, folosesc in tara cardul ING iar afara (sau pentru tranzactii in valuta), cardul BT.
Cheers!

1. Repet a mia oară. La Raiffeisen, inclusiv în 2015 sumele decontate erau cele corecte.
2. Am făcut plăți la Wizz ÎN LEI, ÎN CONTURI DE LEI, inclusiv în 2014(Luna Mai)/2015/2016. În LEI, în conturile Wizz de la CITI parcă. Acum au și la OTP.

Nu înțeleg de ce insistați aiurea atâta vreme cât eu am toate situațiile financiare și sunt pățit cu ING. Voi vorbiți doar teorie fără suport în practică.
Acum, să veniți și să spuneți că Wizz are nu știu ce canale speciale de decontare cu ING e pur și simplu imbecilitate.

Uitati aici, inclusiv in 2014 WIZZ avea conturi in Romania. Va rog nu mai vorbiti in necunostinta de cauza.
Daca as fi platit cu cardul, suma ar fi fost manarita de ING, desi Wizz transmite clar RON.

[ https://i.imgur.com/TCBfzGq.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2804
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
omule, iti spun mai multi ca esti afon , dar nu intelegi. relatia/contractul (sistemul electronic de plata / decontare) intre wizz si fiecare banca este unic, in functie de provideri etc (asa pt intelesul tau, nu intru in partea tehnica). Deci precum scrie in extras, wizz trimite in functie de banca o anumita suma de plata , fie ea in EUR fie in RON, in cazul ING trimitea in EUR. Deci dupa cum spuneam, problema era la Wizz.

In fine , este irelevant, bati apa in piua dupa ceva ce a fost acum un an.
Te asteptam cu argumente mai bune pe viitor, poate chiar gasesti un caz unde e ING vinovat (sau "fura" cum zic unii).

#2805
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
De fapt tu esti afon, cand ti se spune ca nu doar cu Wizz era problema, ci si cu UBER de exemplu. Fix aceeasi problema.
Ati luat-o pe aratura ca Wizz nu avea conturi in RO. V-am adus o gramada de argumente de care nu vreti sa tineti cont.
Cu poze, cu extrase, acum imi spuneti ca are Wizz deconturi speciale cu ING, cand de fapt e vorba de folosirea unui card de debit.
Acum probabil toate companiile din lumea asta au intelegeri cu ING. Iti dai seama cat de ridicol suna?

#2806
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Am avut și eu problema asta cu Wizzair și ING, acum vreo 3 ani. Cei de la ING mi-au comunicat că degeaba Wizz își trage lei, dacă procesatorul nu este din România. Ei au spus că Visa este de vină, că pentru orice tranzacție cu un procesator străin, rezultă conversia monedei cerute de procesator în euro, apoi în moneda cardului (lei). Și ca să-mi dovedească ce băieți buni sunt ei, au spus că-mi returnează diferența de lei, până la suma cerută de Wizzair, doar ca primă și ultimă excepție.

Edited by mhanor, 21 August 2017 - 15:08.


#2807
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postbv01, on 21 august 2017 - 09:27, said:

Se pare ca nu vrei sa intelegi. Ti-am zis ca in aceeasi perioada nu erau astfel de probleme la Raiffeisen.
Uite alta speta, cu UBER. Fix aceeasi poveste. Before / After, intelege ca problema era la ING, nu la UBER / Wizz.

[ https://i.imgur.com/U2dcEnp.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa cum vezi, in a doua tranzactie nu mai apar manevre cu curs si alte prostii d-astea. Lucru pe care alte banci il practicau cu mult inaintea ING.
Dar tu sustii sus si tare ca nu de la ING era problema.
@dj_cristi: problema este la ING.
Sa-ti explic, uber cere 7 lei echivalentul in euro. ING ce face: transforma 7 lei in euro adica 1,59 si apoi iti vinde 1,59 euro la cursul lor adica 4,57 de unde rezulta per tranzactie 7,57 lei.
Din februarie daca uber cere 7 lei in euro ING ce face: iti ia 7 lei din cont ii converteste in euro si cati euro vin ii trafera uber-ului. Tranzactia e de 7 lei.

Te-ai lamurit?

#2808
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Indiferent ce ziceti voi, ING are un curs valutar cam mare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

2 members, 0 guests, 0 anonymous users

gabybcr, whitey

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate