Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum face paypal conversia valutara?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Ma simt deja intepat la buzunar asa ca trebuie sa o lamuresc. Daca stie cineva exact cum face paypal conversia valutara, va rog sa imi spuneti si mie.
Cazul meu concret: am cont paypal deschis doar pentru a plati pe internet. Nu incasez prin el nimic si nu fac retrageri. Am atasat la contul paypal un card visa electron atasat unui cont in RON, emis de ING.

Si acum tranzactia in cauza:
-Cumpar de la un comerciant din spania, total bunuri 171.17 eur, platesc cu paypal
-In detaliile tranzactiei, asa cum apar pe site-ul paypal, apar urmatoarele:
Original transaction: payment to xxxxx : -171.17 eur
Related transactions:charge from credit card: L803.61RON / currency conversion : -L803.61RON / currency conversion: E171.17EUR
-In extrasul de cont de la ING, la detalii tranzactie apar 2 campuri, " suma 803.61 ron" si "suma trimisa spre decontare 183.92 EUR Rata 4.5782" iar la debit imi apare 842.02 RON

Cum au ajuns de la 803.61RON la 842.02RON respectiv de la 171.17 EUR la 183.62EUR, ma depaseste.

Am vorbit initial cu paypal, mi-au zis scurt ca trebuie sa vorbesc cu ING. Am sunat la ING, ei spun ca suma trimisa de paypal este 183.92 eur. Am scris din nou la paypal si astept raspuns.

A mai patit cineva asa?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Cardul este in EUR cumva? Daca e in Lei nu ar trebui sa se intample asta.

La Paypal sunt 2 variante:
a) Iti convertesc la cursul lor (care de obicei e mai rau) si-ti retrag LEI din cont
B) Lasa banca sa se ocupe de tranzactie si ei trimit spre banca suma in EUR.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
conversia valutara o face banca ta
adica tu platesti din contul de lei o suma in valuta la cursul de schimb al bancii unde ai contul (plus eventuale alte comisioane de transfer)

#4
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
El intreaba de ce i-a luat mai multi euro decat trebuia de pe card. Probabil a platit si transportul.

Edited by A_L_E_X, 05 March 2014 - 11:18.


#5
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Alice, am spus in postul original ca la paypal e atasat un card in RON, emis de ING.
De acord ca nu ar trebui sa se intample din moment ce vad conversia la paypal.
A ) de acord, insa un curs prost nu explica diferenta asta
B ) Daca trimite spre decontare suma in eur (asa mi-a zis ING), atunci de ce suma in eur e mai mare decat tranzactia originala si de ce mai imi apare 'currency conversion' in detalii la paypal?

Aeon, atunci de ce apare 'currency conversion' la paypal.

A_L_E_X, suma de 171 e valoarea totala a tranzactiei, inclusiv transport.

Banuiala mea e ca s-a facut conversie valutara de 2 ori, insa nu stiu unde.

Edited by pisoiu2, 05 March 2014 - 11:19.


#6
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Salut,

Vezi ca la History, ai detaliile tranzactiei (inclusiv suma in lei pe care Paypal a cerut-o) - la mine la toate tranzactiile facute, Paypal a cerut bancii suma intotdeauna in RON, niciodata in moneda in care plateam (conversia facuta de Paypal).

Attached File  Selection_146.jpeg   42.05K   123 downloads

Asta imi apare la detaliile tuturor tranzactiilor.

Bine nu am verificat niciodata tranzactia la banca sa vad daca a luat mai mult.... Ar fi o idee sa verific pe viitor.

Am la fel cont in RON la ING.

#7
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Fix aici e baiu. In detalii la paypal am vazut suma in ron, 803.61 insa in extrasul de cont de la banca imi apare la detalii tranzactie atat aceasta suma, 803.61ron cat si o suma in eur, 183.62 eur care nu stiu de unde au scos-o, iar banca zice ca au primit solicitare de decontare de la paypal aceasta suma in eur, si nu suma in ron.

le: am atasat si 2 capturi, cu tranzactia in cauza

Attached Files


Edited by pisoiu2, 05 March 2014 - 11:42.


#8
poptraian

poptraian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.01.2014

 pisoiu2, on 05 martie 2014 - 11:34, said:

Fix aici e baiu. In detalii la paypal am vazut suma in ron, 803.61 insa in extrasul de cont de la banca imi apare la detalii tranzactie atat aceasta suma, 803.61ron cat si o suma in eur, 183.62 eur care nu stiu de unde au scos-o, iar banca zice ca au primit solicitare de decontare de la paypal aceasta suma in eur, si nu suma in ron.

le: am atasat si 2 capturi, cu tranzactia in cauza

e vorba de ing ... eu am renuntat la ei ca mereu ma incarcau aiurea, in nici un caz de la paypal care sunt foarte corecti,

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu zic ca pypal a trmis 171 eur si ING a mai trantit un comision in plus la transfer (probabil comision de transfer valuta)

#10
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Normal ar fi fost ca paypal sa transmita la decontare 803.61 ron din moment ce apar conversiile in paypal.

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
La schimb valutar PayPal încasează 3-4% comision, funcţie de valută. Dacă îţi luau direct Euro din ING apărea la PayPal doar suma în Euro, nu vedeai şi lei. Aşa PayPal a cerut lei de valoarea celor 171 Euro, plus comisionul lor.  LA fel se întâmplă când cumperi cu Euro marfă listată în dolari, acolo comisionul e de 3%.

#12
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
la ING e buba
traseul banilor este paypal - visa - ing

 mihaicozac, on 05 martie 2014 - 12:01, said:

Aşa PayPal a cerut lei de valoarea celor 171 Euro, plus comisionul lor.  LA fel se întâmplă când cumperi cu Euro marfă listată în dolari, acolo comisionul e de 3%.

nu mai abera, paypal nu cere niciodata comision la cumparatori. comisionul il plateste cel ce incaseaza suma din vanzare, si este tras din valoarea incasata, NICIODATA in plus

Edited by onlyone, 05 March 2014 - 12:03.


#13
VasyP

VasyP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 16.11.2012
Din cate stiu eu majoritate bancilor au un comision de conversie valutara, care la ING probabil ca l-a adaugat direct la suma totala.
Pe extrasul ING apare "Suma: 803,61" ca asa au primit de la PayPal, dar cand au facut debitarea din cont, ti-au luat si un comision de schimb valutar.

Cursul PayPal e probabil mai bun decat al unei banci si mai ales decat la ING :-)


 pisoiu2, on 05 martie 2014 - 11:34, said:

Fix aici e baiu. In detalii la paypal am vazut suma in ron, 803.61 insa in extrasul de cont de la banca imi apare la detalii tranzactie atat aceasta suma, 803.61ron cat si o suma in eur, 183.62 eur care nu stiu de unde au scos-o, iar banca zice ca au primit solicitare de decontare de la paypal aceasta suma in eur, si nu suma in ron.
le: am atasat si 2 capturi, cu tranzactia in cauza


#14
poptraian

poptraian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.01.2014

 VasyP, on 05 martie 2014 - 12:06, said:

Din cate stiu eu majoritate bancilor au un comision de conversie valutara, care la ING probabil ca l-a adaugat direct la suma totala.
Pe extrasul ING apare "Suma: 803,61" ca asa au primit de la PayPal, dar cand au facut debitarea din cont, ti-au luat si un comision de schimb valutar.

Cursul PayPal e probabil mai bun decat al unei banci si mai ales decat la ING :-)

exact cum spuneam si eu ING umfla aiurea ... asa cum pateam si eu cu ei mereu :P

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005

 onlyone, on 05 martie 2014 - 12:02, said:

la ING e buba
traseul banilor este paypal - visa - ing



nu mai abera, paypal nu cere niciodata comision la cumparatori. comisionul il plateste cel ce incaseaza suma din vanzare, si este tras din valoarea incasata, NICIODATA in plus

Nu e nici o aberaţie, cumpăr permanent piese din China, în dolari, PayPal îmi ia din disponibilul din cont suma corespunzătoare în Euro, conform cursului fixat de ei, destul de aproape de cel internaţional, plus un comision care nu apare nicăieri evidenţiat, numai când fac calculul invers, câţi Euro am plătit pt. cei x dolari îmi apare o diferenţă de 3%. Uită-te şi în Termenii de Utilizare şi Tarife, o să vezi că scrie negru pe alb ce comisioane se percep la schimbul valutar.

Citat din PayPal:



If your transaction requires a currency conversion, we will use a retail exchange rate. The retail exchange rate is our wholesale cost of foreign currency (determined by an outside financial institution) plus a currency conversion fee. This fee depends on the currency you are converting into. See the "Fees" > "Additional Fees" > "Currency Conversion Fee" section of the User Agreement for details.
Also, there's a cross-border fee included in the transaction fee for cross-border payments. For details, refer to the "Fees" section of the User Agreement. Within that section, review the topics "Cross-border Personal Transactions" and "Commercial Transactions."

Edited by mihaicozac, 05 March 2014 - 12:19.


#16
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Dupa parerea mea, ceea ce aparte la 'Charge from credit card', atat ca si suma cat si ca moneda, e singura chestie care trebuie sa ajunga la banca.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asa zic si eu, e foarte clar, suma in lei.

#18
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
a incercat si ING-ul o mica ciupeala :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate