Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

ING Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
12199 replies to this topic

#2755
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001
Comisionul de conversie valutara la plata cu cardul s-a scos din 20 februarie. A fost trimisa informare pe mail.(eu am primit pe 13.12.2016)
In schimb au bagat cursul "special" marit cu cca 2%. Asta au uitat sa informeze :)

"...Iata ce taxe am eliminat sau redus
•  Majoritatea taxelor pentru operatiunile prin linia telefonica My’Line au fost eliminate. De exemplu, nu platesti nimic atunci cand soliciti confirmari scrise sau investigatii ale tranzactiilor in lei. Taxele sunt 0, dar suportul ramane 100%.

•  Vom elimina comisionul de conversie valutara aplicat tranzactiilor internationale cu cardul.

•  Am extins perioada promotionala pentru comisionul de retragere EUR de la bancomatele ING, care va ramane 0,5% pana pe 31 decembrie 2017..."

#2756
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posteps, on 18 august 2017 - 22:37, said:

Comisionul s-a scos doar pt retrageri de la bancomat, nu si pentru plati cu cardul in alta moneda in afara de ron/eur.

Cine scoate dolari de la bancomat din cont de lei ??
Turistii in americuta?

Rahatul de site pe care nu si l-au updatat nu tine loc de pdf-ul cu comisioane oficial.

Edited by don_dannielo, 19 August 2017 - 11:41.


#2757
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postbv01, on 18 august 2017 - 16:03, said:

Sau conversia tâmpită din orice altă valută dacă nu e euro? Iar explicația băncii e pur și simplu imbecilă.
Din câte văd eu împuțiții ăștia activează în România iar pe site-ul BNR văd curs valutar pentru Leu Moldovenesc, pentru Leva Bulgărească, PENTRU USD etc etc...

exact ce spuneam mai sus (minime chestii economice daca ati intelege) : fiind o banca EURO, foloseste aceasta moneda ca intermediar (cum fac multe alte banci dealtfel) , lucru explicat in clauze etc,

repet, prefer sa citesc pe acest topic chestii ascunse (unde s-ar putea spune ca "te fura"), nu chestii pe care clientul le-a descoperit si el intr-o zi pt ca nu a stiut sa citeasca.

View Postdon_dannielo, on 18 august 2017 - 22:13, said:

Pentru ca valuta straina->euro se face la cursul Visa.
Euro->ron se face la cursul Ing.

Revino cand ai informatii de la un operator neimbecil, si niste citate mai recente de 1 an, poate chiar pdf-ul oficial cu taxe. (comisionul s-a scos, desi s-a marit cursul tot cu 2%)

exact.

View Postchris_t, on 18 august 2017 - 21:36, said:

Nu este, schimbarea cursului valutar nu a fost însoțită de niciun mail. Folosesc ING de vreo 10 ani și aveau curs bun. Cut the crap, nu-mi spune că tu verifici cursul băncii de fiecare dată când faci o plată.

Ieri am fost in agenție să îmi schimb cardurile MC (Credit si Debit). Prostalaii, in goana după comisioanele de la Visa, mi-au emis in loc de MC Classic Debit un Visa Classic, ignorând ca am si unul de ăla. M-am trezit cu două carduri perfect identice, atașate la două conturi diferite. Intenționat îmi făcusem si MC si Visa, ca să le am pe amândouă. Hapsanii au decis că trebuie să am două carduri identice.

Tembelii mamii lor, acum caut o bancă cât de cât ok, sa scap de fomistii ăștia.

Ps: nici măcar șeful de agenție, francizatul adică, nu a crezut faza cu cursul de 4.743, până nu i-am arătat pe site si i-am zis să își verifice extrasul de cont. A tăcut, nu a mai zis nimic.

iar, acuzatii fara fond.

1. poate nu o fi fost insotita de mail, dar vine mail de obicei cand se schimba lista de taxe / comisioane, pe care repet, o poti verifica lunar daca este asa stresat.

2.. din moment ce nu mai ofera carduri MC si nici Visa Electron vechi (cele albastre) , normal ca s-au inlocuit cu cele actuale. Adapteaza-te la ce iti ofera banca, nu esti buricul pamantului sa iti ofere un card care nu mai exista. Este o piata libera, repet.

3. poti sa cauti ce banca vrei tu, insa niciuna nu va face cum vrei tu (repet, esti client, nu patronul ei). Oriunde se mai schimba tipuri de card din cand in cand.

#2758
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
2. Deci ție ți se pare ok ca ING să îmi emită două carduri identice. Ok.

3. Nu, nu sunt "patronul" ei. Bancile au acționari, patroni sunt ăia de vând jeansi la piața. Sunt un client, care a ales un card Visa și unul Mastercard, că așa am vrut eu, să am și așa, și așa. Ca am două perechi de oo, și pe comisioanele plătite de mine am dreptul să aleg. Acum ING a decis ca eu să am două Visa, repet, identice, că așa "vor mușchii lor". Well,

Ce nu înțelegi tu e că am ales ING pentru anumite chestii care acum nu le mai oferă, gen carduri Visa + MC, curs valutar ok, card de credit cu 12 rate fără dobândă.

In ultimul an, ING nu mai oferă MC, au un curs valutar de porc, iar CC e cu 3 rate, nu cu 12.

Mie nu mi se pare ok, și cred că e bine să scriem aici si ce e ok, și ce e mai puțin ok, nu? Altfel, rămâi tu aici și aplaudă.

#2759
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
@dj_cristi

Aiurezi grav. Ia uite aici:

Quote

Sediul central

ING Bank Romania
Bd. Iancu de Hunedoara nr. 48, Sector 1, 011745 Bucuresti

Tel: +40 21 222 16 00
Fax: +40 21.222 14 01

Cod SWIFT: INGBROBU

După câte se pare e o bancă LEI nu EURO.
Nu mai vorbi prosti că reguli, că habar nu avem. Atâta vreme cât este un SRL romanesc, această bancă poate bine mersi să aibă mecanisme de conversie directă a valutelor. Hai nu toate valutele lumii, o fi greu... Dar alea cotate la BNR ar fi așa de la obraz.
Dar na, te pui cu hoții? Nu se poate, pentru că capitalism și pulimea nu-l înțelege.


#2760
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Exact, fiind o banca in LEI (ce-o fi insemnand asta), este fix neica nimeni pentru Visa/Mastercard.
Aia vor Euro/Dolari la decontarea platilor cu cardul lor, nu valute exotice.

Ai si un exemplu ca se poate ce zici tu, sau vorbesti teorii?

Edited by don_dannielo, 19 August 2017 - 15:43.


#2761
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Adică... dacă plătesc în LEI în România se face conversie în EUR/USD că așa vor VISA/MASTERCARD?
Sau cum vine asta?


#2762
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Fara terminalele romanesti.
Plati internationale.

Edited by don_dannielo, 19 August 2017 - 15:44.


#2763
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Uite un curs "nesimtit" pe site-ul VISA



BNR:

Edited by bv01, 19 August 2017 - 16:08.


#2764
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
@bv01 : daca tu sustii ca ING este banca romaneasca, m-am lamurit. Si daca ar fi fost, ce treaba are sistemul economic european (de carduri si tranzactionare) cu moneda locala?! Sa nu mai zic ca iar ai folosit cuvant "hot" fara nici un argument. Se pare ca asta este placerea romanului, cand o banca ii oferea ceva inainte si nu ii mai ofera, sa arunce cu noroi in ea, de parca e obligata sa-i ofere ceva pe viata, marketingul se mai schimba, toata lumea se adapteaza la piata / la un target nou.

@chris_t : daca ai fi cunoscut catusi de putin cum functioneaza un sistem de management al unei banci ai fi inteles ca acel card ti s-a emis automat, si oricum nu are legatura un card cu altul, poti sa ai si 10 de acelasi fel, doar tipul cardului inexistent a fost inlocuit de cel actual, nu vad nici o problema aici. Inteleg sa explici ca iti pare rau ca ING nu mai are MC si tie iti era necesar, dar sa te plangi ca s-a intamplat ceva normal/firesc mi se pare josnic.

#2765
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Hai mai omule, tu chiar ești serios? Am in portofel două carduri identice, singurul lucru care diferă e numărul de pe față și CVV și ție ți se pare normal? Sistem automat my ass. La fel cum au sunat pe toată lumea sa ii abureasca cu super oferta lor Visa, puteau sa si verifice dacă mai am alte carduri de la ei și să îmi oferte altceva. Au in portofoliul lor si alte carduri in afară de Visa Classic. Chiar și să îmi oferit un Visa Electron de ăla alb, măcar ziceam că au dat doi lei pe mine, așa, batman batman, la foc automat, sa curgă comisionul de pe fraieri, ce contează că ăla nu mai stie care e cardul unu și care e cardul doi. Sau să îmi fi trimis un marker negru, să trag o dungă, respectiv două, pe carduri, sa stiu care de la ce cont e.

Eu oricum termin aici, bravo ING, tot așa, puteti emite 5 carduri identice și sa faceti cursul 7 lei, ca tot va găsiți cine sa va aplaude.

#2766
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Să nu mai vorbim că s-au căcat pe ei ani întregi cu diferențe de sume chiar și atunci când comerciantul oferea prețul în lei. Un bun exemplu este Wizz Air.
Selectam plata în lei, să zicem 500 lei, iar pe extras ING apăreau 530 lei, pentru că logică și curs valutar din LEI în LEI. Hai să zicem că ING suferea de retard cu agravante. Problema era pentru firme care cumpărau bilete de avion. Wizz Air remite FACTURĂ FISCALĂ ÎN LEI pe suma inițială. Ei... în extrasul de cont apărea altă sumă. Să vedeți voi distracție la faza asta.
Dar da, capitalismul cinstit e grele.

#2767
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postchris_t, on 19 august 2017 - 17:08, said:

Hai mai omule, tu chiar ești serios? Am in portofel două carduri identice, singurul lucru care diferă e numărul de pe față și CVV și ție ți se pare normal? Sistem automat my ass. La fel cum au sunat pe toată lumea sa ii abureasca cu super oferta lor Visa, puteau sa si verifice dacă mai am alte carduri de la ei și să îmi oferte altceva.

sistemul nu are implementat un sistem care sa verifice daca mai ai inca un card de tipul ala pt ca nu are nici un sens, multi au mai multe carduri de acelasi tip. Inchid discutia cu tine, pt ca nu aduci nici un argument, doar te plangi de niste preferinte personale (care pt restul de 99% clienti ING sunt irelevante).

#2768
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
De unde știi tu ce sisteme are implementate sistemul?

#2769
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postbv01, on 19 august 2017 - 17:13, said:

Să nu mai vorbim că s-au căcat pe ei ani întregi cu diferențe de sume chiar și atunci când comerciantul oferea prețul în lei. Un bun exemplu este Wizz Air.
Selectam plata în lei, să zicem 500 lei, iar pe extras ING apăreau 530 lei, pentru că logică și curs valutar din LEI în LEI. Hai să zicem că ING suferea de retard cu agravante. Problema era pentru firme care cumpărau bilete de avion. Wizz Air remite FACTURĂ FISCALĂ ÎN LEI pe suma inițială. Ei... în extrasul de cont apărea altă sumă. Să vedeți voi distracție la faza asta.
Dar da, capitalismul cinstit e grele.

ce imi place, cu fiecare postare mai bagi cate o dezinformare. In caz ca nu stii Wizz nu are conturile in RO, si cum orice tranzactie internationala se face prin schimb valutar, e normal sa se faca conversie. Deci nu mai incerca sa arunci cu gunoi in ING cand aceasta conversie se realizeaza numai din cauza comerciantului, ca la orice alta banca.

#2770
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Doar că... acum se poate.
Ia zi cum ar trebuiau să justifice la ANAF firmele diferențele între extrasul de cont și facturile Wizz Air?

#2771
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
@bv01, e la mintea cocosului cum functioneaza. Orice angajat care decide ce implementari se mai fac asupra sistemului intern ar gandi ceva care sa ridice banca, pachete noi / cum sa atraga mai multi clienti / mai mult profit, nu sta nimeni sa implementeze o functie care este utlila doar pt 0.005% din clienti.

nici macar nu aveau ce sa justifice, cand transferi bani intr-un cont international se percep comisioanele bancii. Daca acum nu se mai tranzactioneaza asa este pt ca au facut cei de la Wizz niste schimbari, nu inteleg de ce tot te legi de ING in acest caz.

#2772
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Dude, era vorba 100% de ING.  Vorbim de factură în lei care nu se potrivește cu extrasul tot în lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate