Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

ING Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
12199 replies to this topic

#2737
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
pai in primul rand tu traiesti intr-o eroare prin omisiune. Chiar crezi ca in povestea ta cu BRD ei nu aveau acoperire legala, adica ca nu scria in contract / taxe de acea taxa de inchidere? Daca asta este parerea ta, m-am convins. Well, traim in 2017, wake up.

ing de obicei trimite mailuri cand modifica taxe si oricum tu ca si client esti responsabil sa verifici la un interval lista de taxe si comisioane daca esti interesat sa vezi daca s-a schimbat ceva, nu se te plangi ca a aparut o taxa noua / un curs nou si banca este de vina ca tu nu te informezi / citesti.

btw, nu sunt 'ING lover' dar ma deranjeaza cei care se plang cand vina este a lor.

ok, nu mai stau sa-mi bat capul, m-am saturat sa urmaresc toate spam-urile pe topicul asta, mai ales ca multe chestii au mai fost discutate de 10 ori, dar romanul lenes / nesimtit intreaba iar in loc sa caute in topic / forum. Ma apuc de report-uri la urmatoarele, cheers.

#2738
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005

View Postobionekenobi, on 18 august 2017 - 12:40, said:

Dar de cind cu mizeria asta pe care au facut-o crescind taxa homebank parsiveste fara sa anunte ......
La ce te referi mai exact?

#2739
orangfe

orangfe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 11.05.2008

View Postdj_cristi, on 18 august 2017 - 12:51, said:


ing de obicei trimite mailuri cand modifica taxe si oricum tu ca si client esti responsabil sa verifici la un interval lista de taxe si comisioane daca esti interesat sa vezi daca s-a schimbat ceva, nu se te plangi ca a aparut o taxa noua / un curs nou si banca este de vina ca tu nu te informezi / citesti.

ok, nu mai stau sa-mi bat capul, m-am saturat sa urmaresc toate spam-urile pe topicul asta, mai ales ca multe chestii au mai fost discutate de 10 ori, dar romanul lenes / nesimtit intreaba iar in loc sa caute in topic / forum. Ma apuc de report-uri la urmatoarele, cheers.

Nu, nu tre sa stea nimeni sa verifice zilnic, saptamanal, lunar, trimestrial sau cu ce frecventa consideri tu lista de taxe si comisioane, ca poate a aparut ceva nou. Aia de la ING ar trebui sa anunte clar si explicit de fiecare data cand opereaza o modificare, nu sa dea clientii in paranoia vanand modificari de taxe. Plus ca unii dintre noi mai avem si altele de facut pe lumea asta, nu stam sa pazim bancile (sau orice alta institutie) sa nu ne fure.

Si mai lasa atitudinea asta de militie, ca nu ti-ai luat forum. Forumul e despre ING, plangerile despre ING tot in topicul asta se incadreaza.

#2740
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
@orangfe: Exact asta vroiam sa-i raspund si eu ..... bine ca mi-ai luat-o inainte ca poate nu eram asa diplomat ca tine si ma trezeam cu un "report"   Posted Image

View PostAngelitto, on 18 august 2017 - 13:20, said:

La ce te referi mai exact?

Foloseam digipass deoarece mi se parea mai sigur decit metoda cu parola. Eram deacord sa platesc 3 lei pentru asta. M-a deranjat cind au crescut taxa la 5 lei fara sa anunte. In schimb stiu sa te frece la cap luna de luna cu oferte de creditare sau investii  in fonduri

Edited by obionekenobi, 18 August 2017 - 14:17.


#2741
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postorangfe, on 18 august 2017 - 13:57, said:

Nu, nu tre sa stea nimeni sa verifice zilnic, saptamanal, lunar, trimestrial sau cu ce frecventa consideri tu lista de taxe si comisioane, ca poate a aparut ceva nou. Aia de la ING ar trebui sa anunte clar si explicit de fiecare data cand opereaza o modificare, nu sa dea clientii in paranoia vanand modificari de taxe.

din moment ce fiecare schimbare este insotita de un email din partea lor, ce ai vrea, sa sune fiecare persoana in parte? :))

#2742
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
@dj_cristi

Atunci ăsta sa fie loc unde doar se laudă ING? E vreo problemă dacă mai aflăm și noi cum ne fură olandejii? ;)))

#2743
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
nu, eu propun sa fie loc de informare ( nu de dezinformare) . Pana acum nu am vazum mai nimic concret (cum te fura), doar ca unii se plang ca s-au schimbat anumite conditii/taxe/cursuri, unii au impresia ca daca lucreaza cu ING sunt si stapanii ei, si daca banca face niste schimbari (dupa cum se vede care au fost anuntate prin email etc) gata, e furt Posted Image) . Plus ca aud sintagma 'ne fura' des, este comun romanului care sufera de '89, fara minime cunostinte de economie.

Edited by dj_cristi, 18 August 2017 - 15:39.


#2744
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Da măi, unii se simt furați deoarece termenii folosiți au un grad mare de ambiguitate sau sunt băgați în timpul jocului sau multe altele. Eu încă nu mă împac cu al doilea curs valutar. Care-i treaba? Ești taxat că folosești cardul în altă valută?
Sau conversia tâmpită din orice altă valută dacă nu e euro? Iar explicația băncii e pur și simplu imbecilă.
Din câte văd eu împuțiții ăștia activează în România iar pe site-ul BNR văd curs valutar pentru Leu Moldovenesc, pentru Leva Bulgărească, PENTRU USD etc etc...
Tu poți să vii cu un milion de explicații logice, ceea ce face ING tot japcă și furt se cheamă.
Vezi chipurile ei nu pot converti din Leva în Lei, dar din Leva în Euro e perfect valabil.
Las-o mai moale.

#2745
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005

Quote

Intrebare: Ce comision am la plata cu cardul?
Raspuns: Poti sa platesti cu cardul in lei (in tara) sau euro (in strainatate) fara niciun comision, in magazin sau pe internet. In cazul in care faci o plata intr-o valuta diferita de euro, se va aplica un comision de conversie valutara de 2%.
Aici e chichita.

Edited by Angelitto, 18 August 2017 - 16:16.


#2746
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Pai comisionul asta de 2% s-a scos de vreo doua luni, dar a ramas disimulat in cursul ala valutar nesimtit de mare.

#2747
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
De fapt, sunt ambele. Conversia se face asa:
1. Conversie valuta_initiala -> euro, la cursul stabilit de ING
2. Se aplica 2% comision pe valoarea in euro
3. Conversie (pe valoarea de la pct 2) euro -> lei, la cursul "special" de tranzactii card

#2748
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Păi să nu-i fuți în gură?

Dar, na... Nu înțelegem noi capitalismul.

#2749
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posteps, on 18 august 2017 - 16:40, said:

De fapt, sunt ambele. Conversia se face asa:
1. Conversie valuta_initiala -> euro, la cursul stabilit de ING
2. Se aplica 2% comision pe valoarea in euro
3. Conversie (pe valoarea de la pct 2) euro -> lei, la cursul "special" de tranzactii card

Alea bolduite de unde le-ai scos?

Edited by don_dannielo, 18 August 2017 - 17:58.


#2750
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Din discutia cu operatorul ING.
Plus ca:
- nu vad de ce schimbul nu s-ar face la cursul stabilit de ING, are tot dreptul sa faca asta
- comisionul de 2% apare si pe site, e un citat mai sus

Edited by eps, 18 August 2017 - 18:46.


#2751
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View Postdj_cristi, on 18 august 2017 - 15:01, said:


din moment ce fiecare schimbare este insotita de un email din partea lor, ce ai vrea, sa sune fiecare persoana in parte? :))
Nu este, schimbarea cursului valutar nu a fost însoțită de niciun mail. Folosesc ING de vreo 10 ani și aveau curs bun. Cut the crap, nu-mi spune că tu verifici cursul băncii de fiecare dată când faci o plată.

Ieri am fost in agenție să îmi schimb cardurile MC (Credit si Debit). Prostalaii, in goana după comisioanele de la Visa, mi-au emis in loc de MC Classic Debit un Visa Classic, ignorând ca am si unul de ăla. M-am trezit cu două carduri perfect identice, atașate la două conturi diferite. Intenționat îmi făcusem si MC si Visa, ca să le am pe amândouă. Hapsanii au decis că trebuie să am două carduri identice.

Tembelii mamii lor, acum caut o bancă cât de cât ok, sa scap de fomistii ăștia.

Ps: nici măcar șeful de agenție, francizatul adică, nu a crezut faza cu cursul de 4.743, până nu i-am arătat pe site si i-am zis să își verifice extrasul de cont. A tăcut, nu a mai zis nimic.

#2752
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posteps, on 18 august 2017 - 18:45, said:

Din discutia cu operatorul ING.
Plus ca:
- nu vad de ce schimbul nu s-ar face la cursul stabilit de ING, are tot dreptul sa faca asta
- comisionul de 2% apare si pe site, e un citat mai sus

Pentru ca valuta straina->euro se face la cursul Visa.
Euro->ron se face la cursul Ing.

Revino cand ai informatii de la un operator neimbecil, si niste citate mai recente de 1 an, poate chiar pdf-ul oficial cu taxe. (comisionul s-a scos, desi s-a marit cursul tot cu 2%)

Edited by don_dannielo, 18 August 2017 - 22:16.


#2753
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Ma refeream la plata cu cardul, parca despre asta se vorbea.
Vezi aici: https://www.ing.ro/p...ard-complet#faq

Ce comision am la plata cu cardul?
Poti sa platesti cu cardul in lei (in tara) sau euro (in strainatate) fara niciun comision, in magazin sau pe internet. In cazul in care faci o plata intr-o valuta diferita de euro, se va aplica un comision de conversie valutara de 2%.

Dupa cum spuneam, se adauga 2% la conversia valutara.
Comisionul s-a scos doar pt retrageri de la bancomat, nu si pentru plati cu cardul in alta moneda in afara de ron/eur.

Edited by eps, 18 August 2017 - 22:38.


#2754
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Si daca cumparam doar in lei sau Euro se mai taxeaza cei 2%? Eu inteleg ca nu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate