Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

canon eos 30d,e ok pt incepatori?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
bobocl83

bobocl83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2006
am si eu o intrebare pt cunoscatori.
sunt incepator si imi doresc un aparat profesional pt uz personal.
credeti ca un canon 30d este bun pt mine?
de asemenea acesta spre deosebire de 350d afisaza pe ecran poza inainte sa fie facuta?
din cate am citit la canon pe site si pe aici pe forum am vazut mai multe feluri de lentile,pt un 30d ce fel de lentile mi-ati recomanda?
imi doresc claritate,zoom,poze tip portret si mai ales imagini facute pe distanta mare,pt aceasta ce fel de lentile imi recomandati?
pt apropiere am inteles ca cele macro sunt ok,pt insecte ...
imi puteti spune ce diferenta este in afara de stabilizarea imaginii intre zoom lens si IS lens?
de asemenea merita cumparate separat lentile Fixed Focal Length?
astept cat mai multe detalii pt ca vreau sa achizitionez un canon profesional cat mai repede si vreau sa iau alegerea potrivita si sa fiu multumit :)

#2
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 22.08.2005
:) Nu poti sa vezi imagine inainte sa fie facuta nici pe nici un dSLR de la Conon. E unul de la Olympus. Man daca ne-ai zice si suma pe care esti dispus sa o platesti pt un aparat pro poate te ajutam. Eu zic ca tie iti ajunge un 350D si 2 -3 obiective hai si un blit poate in jur de 1500 de euro. Esti dispus sa dai atat? sau chiar mai mult?
Fixed focal leght= focala fixa adica nu poti face zoom.

#3
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Iti este foarte de-ajuns un 350D kit sau un D70s kit. Dupa ce te joci cu obiectivul din kit vezi cam ce ti-ar mai trebui (nu "bate" departe, nu e suficient de mare unghiul de cuprindere, nu se apropie destul etc...)

#4
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postbobocl83, on Jun 6 2006, 02:01, said:

am si eu o intrebare pt cunoscatori.
sunt incepator si imi doresc un aparat profesional pt uz personal.
credeti ca un canon 30d este bun pt mine?
de asemenea acesta spre deosebire de 350d afisaza pe ecran poza inainte sa fie facuta?
nu, ca e tot dslr
din cate am citit la canon pe site si pe aici pe forum am vazut mai multe feluri de lentile,pt un 30d ce fel de lentile mi-ati recomanda?
zic si io ce am auzit : 17-40L + 50 (sa fie cu 1.4, ca vad ca ai bani de dat) + 70-200 f/2.8L is (sau cum dreacu se mai scrie)
imi doresc claritate,zoom,poze tip portret si mai ales imagini facute pe distanta mare,pt aceasta ce fel de lentile imi recomandati?
pt apropiere am inteles ca cele macro sunt ok,pt insecte ...
imi puteti spune ce diferenta este in afara de stabilizarea imaginii intre zoom lens si IS lens?
de asemenea merita cumparate separat lentile Fixed Focal Length?
astept cat mai multe detalii pt ca vreau sa achizitionez un canon profesional cat mai repede si vreau sa iau alegerea potrivita si sa fiu multumit :)
dar totusi, ai mai avut vreo camera pana acum sau vrei sa sari direct la dslr ?

Edited by shobi, 06 June 2006 - 02:00.


#5
_claudius

_claudius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.06.2006
30D zic ca e prea mult. Ia un SLR mai ieftin si completeazal cu obiective si blitz si vezi mai incolo.

#6
sergione no.911

sergione no.911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.05.2006
30D pt incepatori? :lol:
Un Pro 1 nu iti ajunge? E mai mul;t decat suficient pentru criteriile care le-ai enumerat .

#7
samolapraga

samolapraga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 20.07.2004
Eu cred ca ar fi suficient si un a520 pentru criteriile tale.  Si se mai si vede poza inainte de a o face propriu zis! Si mai si costa 10% din ce vrei tu sa dai.

#8
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
hai sa nu zicem 30D, nici A520. hai sa zicem 1dsma... aaa, pardon... panasonic fz20/fz30. e indeajuns de camera pt un incepator cu (multi) bani. e mare, "bate departe", are multi icsi la zum, e mare, poti sa faci pe paparazzi cu ea (doar asta vrem toti, nu?! altfel nu ne-am mai lua aparatura de 'njde mii de $$$. e telul nostru in viata sa spionam oameni :naughty:), e neagra, e mare (am mai repetat asta?  :huh: ), face preview pe LCD, are stabilizator integrat... ce mai, boboc. imagineaza-ti cate tipe se vor da pe langa obiectivul ala mare al tau! :naughty:

#9
fotoAgrafa

fotoAgrafa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.05.2006
Coldfire, esti rau.

Daca omul nu stie nimic si are bani are vreo vina. A cautat si el pe net ce-a vazut mai scump si a auzit ca e bun Canon 30D si a intrebat daca e bun. Tu vii si-l iei la misto. Probabil ca ai ceva frustrari legate de bani si de aparatura ca altfel nu inteleg ratiunea pentru care il iei pe bietul om la misto doar pentru ca a intrebat de un 30D si ca nu se pricepe.

bobocl83, pentru tine este suficient un Canon S3 IS. Cumpara-ti unul. Un aparat SLR nu este bun pentru tine, deoarece nu cred ca vei avea rezultate mai bune (esti f. incepator) din ceea ce scrii si cel mai bine e sa incepi cu o camera de acest gen (point-and-shoot).

#10
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Sunt șofer începător, crede-ți că un porche carrera m-ar satisface ?
Acum lăsând gluma la o parte tu te-ai gândit când ai scos fraza asta ? :

Quote

sunt incepator si imi doresc un aparat profesional pt uz personal.
Începător, aparat profesional, uz personal.... 30d... ?

Mergi pe 350d și bagă bani în lentile, flash... cursuri foto.
:photo:

#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca chiar ai bani de spart, ia un 30D kit si fa un curs ca sa stii ce faci cu el. Dupa aia te hotarasti daca o sa iti recuperezi banii vanzand aparatul si facand downgrade la ceva mai facil sau nu. ;)

#12
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005

View PostfotoAgrafa, on Jun 6 2006, 16:35, said:

Coldfire, esti rau.
welcome to softpedia  :drac:  :boxing:

trebuie sa tinem cont ca nici un curs nu te ajuta daca nu vrei tu insuti sa te ajuti. cu atat mai putin o camera profesionala (bine ca nu a zis profesionista  ^_^ ).

#13
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
dar cred ca un fz30 ar fi cel mai indicat in cazul de fata ;) sau poate un fuji s9000 ?

#14
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 22.08.2005
Daca omu are bani de ce sa il descurajam.....e foarte bun domle....da sa iti iei si un trepied manfrotto ca scoate niste contraste!Dar poti sa ne zici si nou suma de care dipui?

#15
sibelius

sibelius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.06.2004
Si totusi....Oare topicul asta nu a fost deschis la misto?  :rolleyes:

#16
fotoAgrafa

fotoAgrafa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.05.2006

View PostDragos_v3, on Jun 7 2006, 12:45, said:

Daca omu are bani de ce sa il descurajam.....e foarte bun domle....da sa iti iei si un trepied manfrotto ca scoate niste contraste!Dar poti sa ne zici si nou suma de care dipui?

...altul care se da mare cunoscator. Poate chiar o sa mearga sa-si ia trepeidul ala si o sa te injure ca nu-i ies contrastele.  :lol:

Pentru cei incepatori, trepiedul e pentru fixarea aparatului intr-o anumita pozitie, nu pentru contraste.  :bicycle:

#17
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postezekio, on Jun 6 2006, 18:05, said:

Sunt șofer începător, crede-ți că un porche carrera m-ar satisface ?
lasand partea de foto la o parte...de ce un sofer incepator daca are bani nu ar trebui sa isi ia un Porsche. trebuie sa conduca o 1300 si apoi sa tot faca upgrade?

back on topic:

daca de bani nu stai in loc, ia ce vrea portofelul lui matale, doar ca pana in momentul in care vei scoate o fotografie de care sa fii multumit va trece mai mult timp...

daca nu iti ies pozele cum trebuie macar ai satisfactia ca te invideaza altii care ar avea ce face cu el dar mai intai ar trebui sa si castige bani sa aiba asa ceva

Edited by reclamagiu, 07 June 2006 - 13:35.


#18
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002

View Postreclamagiu, on Jun 7 2006, 14:32, said:

de ce un sofer incepator daca are bani nu ar trebui sa isi ia un Porsche.
Pt. că undeva acolo există un stâlp dornic ca acel șofer începător să se înfigă în el. :rolleyes:

În fine vorba ta:pe banii lui să facă ce vrea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate