Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Facultatea de Farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#145
207

207

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.02.2007
pt ca pur si simplu sunt niste facultati aparte, ca responsabilitate nu prea pot fi comparate cu alte facultati (din pacate asta nu impiedica pe oricine sa intre).
fata de medicina, unde dupa primii doi ani reiei tot ce ai invatat in I si II si aprofundezi si ai stagii unde efectiv lucrezi si faci ceva, la marmacie tocesti 5 ani cartile de sute de pagini semestrial la fiecare materie. si te dai cu capul de pereti.

#146
sps

sps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2007
poate sa ma lamureasca si pe mine cineva in ce consta munca unui asistent de farmacie? am vazut aici discutii cum ca un farmacist invata de rupe si ajunge vanzator, adevarat ca nu de zarzavat... asa ca asistentului ce-i ramane de facut totusi? in plus, absolvind acel colegiu, cam ce perspective ai?

#147
Danny_29

Danny_29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.06.2005
Bine zis...

 207, on Feb 3 2007, 22:10, said:

pt ca pur si simplu sunt niste facultati aparte, ca responsabilitate nu prea pot fi comparate cu alte facultati (din pacate asta nu impiedica pe oricine sa intre).
fata de medicina, unde dupa primii doi ani reiei tot ce ai invatat in I si II si aprofundezi si ai stagii unde efectiv lucrezi si faci ceva, la marmacie tocesti 5 ani cartile de sute de pagini semestrial la fiecare materie. si te dai cu capul de pereti.


#148
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

 sps, on Feb 20 2007, 10:57, said:

poate sa ma lamureasca si pe mine cineva in ce consta munca unui asistent de farmacie? am vazut aici discutii cum ca un farmacist invata de rupe si ajunge vanzator, adevarat ca nu de zarzavat... asa ca asistentului ce-i ramane de facut totusi? in plus, absolvind acel colegiu, cam ce perspective ai?

din pacate, ai dreptate....farmacistul-a cu ani "grei" de facultate(5-10 ani :ewwpu:)  ajunge doar ca 'VANZATOR DE MEDICAMENTE", nimic altceva doar ca castiga foarte bine....totusi ramana ca un vanztor de medicamnete toata viata pt ca asa e meseria de farmacist

#149
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
HELP!!!! :o

in curand se apropie pregatirile pt admitere la Farmacie si nu sunt deloc incantat pt ca nu-mi convin examenele de admitere desi sunt in pauza de atata timp de la liceu de cativa ani (NU AM CHEF DE INVATAT IN SPECIAL PT FARMACIE :CHIMIE SI BOTANICA)

la celelalte facultati (majoritatea) se da doar cu DOSAR ADMITERE FARA EXAMEN ADMITERE care este simplu, mai simplu ca niciodata in cazul meu (pt cei care au terminat de mult liceul fata de proaspeti absolventi de liceu)....

nu mi-o pot scoate din cap Farmacia doar ca-mi place mult (stiinta si profesia foarte frumoase) doar ca nu am chef de invatat pt admitere....


MENTIONEZ CA NU AM FOST UN EXCELENT ELEV IN SPECIAL LA CHIMIE DESI M-AM STRADUIT DEGEABA TIMP DE 4 (PATRU) ANI DE LICEU.....odata intrat la Farmacie, e imposibil sa invat atata chimie 100% de care ma omoara si acum timp de CINCI ANI  cu restante , cine stie, in VIITOR.... :o

FACULTATEA ALEASA DE MINE ESTE UMF CLUJ dar este prea scumpa pt mine (1000 euro/an) :madanimated: !!!!!
si in plus familia mea nu ma sprijina ca nu are rost Farmacia daca nu stii notiuni elementare ca chimia de care este nevoie 90% si botanica 10%

#150
ingerr_ash

ingerr_ash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2006

 Natyy, on Jan 28 2007, 20:58, said:

mai tine-te bine daca vrei sa dai iti zic acuma am examen la Chimie organica si sunt 336 de pagini de invatat asa cuvant cu cuvant poate in tzara e mai usor dar ma indoiesc oricum asa de invatat nu e greu daca te tii sa faci 40 de pagini pe zi de reactii, mecanisme de reactii si catalizatori... chimia analitica tot asa destul de greu uneori iti vine sa-ti bagi .... dar ai niste satisfactii !! cine zicea ca dupa termini Farmacia esti plin de tine, stia ce zicea! ai si de ce :first:


Buna! numele meu este oana. sunt eleva in cls a 11-a si ma gandeam sa dau la farmacie pt k e de viitor. numai k eu nu ma prea pricep prea mult la chimie cu toate k am o profesoara destul de buna, dar si dura...(mai mult suntem speriati la ora ei). aaa, mie imi place destul de mult biologia, mai ales anatomia omului si am invatat-o la un nivel destul de ridicat. am inteles k la farma nu prea ai treaba cu materia din cls 11-a..adik asta kre mi-a plakut cel mai mult. voiam sa te rog dak poti sa-mi spui si mie cam ce se face la farma....dak e mult de invatat, dak ma pot descurca kiar dak nu am multe cunostinte de chimie....dak o sa mai am treaba cu biologia in fac sau se leaga numai de chimie.....sunt grele examenele.....kte ore sunt pe sapt...in fine, chestii de genul acesta, sper ca m-ai inteles! astept un mail de la tine: [email protected]       sau ma poti contacta pe mess..id-ul meu este: ingerr_ash
Multumesc!

#151
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
salutare....

are cineva testele grila pt admitere Farmacie? la chimie sau botanica? :huh:

am nevoie de ele pleeease!!! -_-

#152
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

 dave, on Mar 6 2007, 17:00, said:

salutare....

are cineva testele grila pt admitere Farmacie? la chimie sau botanica? :huh:

am nevoie de ele pleeease!!! -_-


chiar nimeni nu raspunde????  sunt cam <_<

m-am gandit la o alta alternativa dar mult mai simpla: aceea de colegiu Farmacie ( scurta durata- 3 ani)

pt ca am cunostinte limitate de chimie, prefer sa urmez Asistenta Farmaceutica nu numai partea teoretica ci ca meserie (cea mai curata meserie, program lejer, salar decent ....)
ca sa intri la farmacie pt 5 ani, TREBUIE SA CUNOSTI FOARTE BINE CHIMIA inca de la liceu....daca ai fost cam "bata" la chimie, nu ai nici o sansa sa faci farmacia chiar daca te straduiesti invatand chimia la fac.......
nu stiu de ce chimia ma cam obsedeaza mereu ca nu eram suficient de bun la liceu desi imi placea mult nu ca partea teoretica ci practica adica cum sa prepari substantele colorate la un lab, .....cca cunosc cam 40 % din chimie restul de 60% nu stiu deloc sau nu prea .....desi m-am straduit sa invat ceva chimie,dar  tot nu reusesc sa ajung mai departe...... :unsure:

Merita sa urmez asistenta farma pt 3 ani? care sunt perspectivele? :mellow:

#153
M-Laura

M-Laura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2007
Am terminat sesiunea, mai am un exm. partial la chimie farma.  
dave- vrei sa dai pana la urma la colegiul de.Farmacie???? wow :coolspeak:  , te-ai decis sa dai, ma bucur foarte mult pt tine!! Bafta la invatat si la admitere.  Cum ca te-ai decis pana la urma ca vrei sa dai? sper ca mai vb!inca ceva: nu trebuie sa stii chiar toate din liceu (chimie)! Daca tu consideri ca vrei sa faci colegiul de farmacie, si aceea merita!! Dar sa stii ca se invata chimie si acolo cam multe , dar nu chiar atata ca la faculta. Bine, bafta totusi.!  Laura

#154
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
am nevoie de teste grila la chimie sau/si biologie/botanica pt admitere Farmacie please!!! -_-

are cineva testele grila ?

#155
vlacrist

vlacrist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2007

 sps, on Feb 20 2007, 11:57, said:

poate sa ma lamureasca si pe mine cineva in ce consta munca unui asistent de farmacie? am vazut aici discutii cum ca un farmacist invata de rupe si ajunge vanzator, adevarat ca nu de zarzavat... asa ca asistentului ce-i ramane de facut totusi? in plus, absolvind acel colegiu, cam ce perspective ai?
ma primiti si pe mine? am citit discutiile dintre voi si punctul vostru de vedere. Referitor la statutul farmacistului mi se pare foarte rezonabil schimbul, este adevarat ca am invatat de am rup, dar acum sunt rasplatita cu varf si indesat. In primul rand din punct de vedere material. Nu ma simt deloc stanjenita pentru ca trebuie sa vand. Vand medicamente + cunostintele dobandite in facultate. Oare nu pentru asta am invatat?

#156
ionanescu

ionanescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2007

 vlacrist, on Mar 26 2007, 21:25, said:

ma primiti si pe mine? am citit discutiile dintre voi si punctul vostru de vedere. Referitor la statutul farmacistului mi se pare foarte rezonabil schimbul, este adevarat ca am invatat de am rup, dar acum sunt rasplatita cu varf si indesat. In primul rand din punct de vedere material. Nu ma simt deloc stanjenita pentru ca trebuie sa vand. Vand medicamente + cunostintele dobandite in facultate. Oare nu pentru asta am invatat?


buna , ce misto de tine , e super ca esti asa de multumita , si au am fost pina la un momnet dat , poate ne spui si noua ce faci mai exact si unde , de iti este asa de bine ?
mie imi place mult ceea ce am invatat sa fac si ma bucur ca pot sa ajut oamenii dar din pacate nu tot timpul se poate.

#157
ionanescu

ionanescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2007

 dave, on Feb 24 2007, 15:15, said:

din pacate, ai dreptate....farmacistul-a cu ani "grei" de facultate(5-10 ani :ewwpu:)  ajunge doar ca 'VANZATOR DE MEDICAMENTE", nimic altceva doar ca castiga foarte bine....totusi ramana ca un vanztor de medicamnete toata viata pt ca asa e meseria de farmacist

..hai ma  ce ai,  pt ce ati mai facut faculta daca esti asa de negativist, e super fain , interactionezi cu multa lume , poti paticipa la cursurile de dezvoltare personala facute de firma , poti sa inveti o multime de lucruri, eu am avut o perioada super buna dar din pacate m-am lasat aburita de unii si am schimbat pe ceva mai prost , dar am sanse sa ma intorc inapoi si o sa fie super!!!!!!!!!!!
chestia asta cu vinzatorul este cam depsita , este un job f dificil nu orice poate sa faca ce facem noi.

#158
vlacrist

vlacrist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2007

 ionanescu, on Mar 27 2007, 15:07, said:

buna , ce misto de tine , e super ca esti asa de multumita , si au am fost pina la un momnet dat , poate ne spui si noua ce faci mai exact si unde , de iti este asa de bine ?
mie imi place mult ceea ce am invatat sa fac si ma bucur ca pot sa ajut oamenii dar din pacate nu tot timpul se poate.
ce fac eu? pun in practica ce am invatat la scoala si ce invat in viata de zi cu zi. vad aici ca multi sunt ofensati de faptul ca sunt numiti "vanzatori", dar daca simplificam lucrurile totul in viata se reduce la un schimb.....de orice....sentimente, lucruri, cunostinte. dai si primesti, totul are un cost... suntem vanzatori, vrem nu vrem....cand se duc si-si negociaza salariul nu se vand oare pe ei? atunci nu sunt tot vanzatori? Sunt vanzatorii propriei persoane.
Ma intrebi ce fac eu de sunt asa multumita? Pun in practica astfel de principii, imi dau seama ca nu o sa primesc niciodata banii pe care ii vreau doar daca amestec niste substante. Primesc banii acestia daca profit de fiecare sansa care mi se ofera. daca trebuie sa vand ca sa-mi cresc veniturile o fac si la sfaritul lunii imi dau seama ca nu am facut acest lucru degeaba.

#159
VanillaGirl

VanillaGirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2007
Si eu ma pregatesc pt Farmacie.Incerc la Iasi si Timisoara...si am nevoie de putin ajutor.Nu gasesc tematica pt UMFT.Daca o are careva din anii trecuti i-as ramane vesnic recunoscatoare.Multumesc anticipat.

#160
M-Laura

M-Laura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2007
vlacrist:  Tu ai facut faculta. de farma ca sa te consideri tu insati o sipla vanzatoare de medicamente?? Eu nu de aceea ma straduiesc ca sa ajung o simpla vanzatoare!! Eu cred ca doar oamenii care nu stiu despre ce este vorba spun ca farmacisti sunt simpli vanzatori. NU de aceea facem farmacia ( cei 5 ani si master si de toate) ca sa ajungem ceea ce alti spun. Nu stiu , dar din ceea ce ai scris tu , reiese ca tu doar pt. bani faci meseria aceasta! Da, este adevarat ca te platesc foarte bine, dar nu despre asta este vorba. Farmacistii NU SUNT vanzatori si cei care nu stiu acest lucru ... Eu nu inteleg oamenii, noi invatam pt. ei , si ei spun lucruri urate (si altele) , si cand mai vin sa cumpere ceva vb cu tine parca ar fi ei pt. noi! Noi stim ca am invatat (invatam)pt. a fi cineva.Meseria aceasta este (parerea mea) cea mai frumoasa meserie din punctul meu de vedere!!! Imi place si doar asta conteaza!!!!!

#161
vlacrist

vlacrist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2007

 M-Laura, on Apr 5 2007, 17:12, said:

vlacrist:  Tu ai facut faculta. de farma ca sa te consideri tu insati o sipla vanzatoare de medicamente?? Eu nu de aceea ma straduiesc ca sa ajung o simpla vanzatoare!! Eu cred ca doar oamenii care nu stiu despre ce este vorba spun ca farmacisti sunt simpli vanzatori. NU de aceea facem farmacia ( cei 5 ani si master si de toate) ca sa ajungem ceea ce alti spun. Nu stiu , dar din ceea ce ai scris tu , reiese ca tu doar pt. bani faci meseria aceasta! Da, este adevarat ca te platesc foarte bine, dar nu despre asta este vorba. Farmacistii NU SUNT vanzatori si cei care nu stiu acest lucru ... Eu nu inteleg oamenii, noi invatam pt. ei , si ei spun lucruri urate (si altele) , si cand mai vin sa cumpere ceva vb cu tine parca ar fi ei pt. noi! Noi stim ca am invatat (invatam)pt. a fi cineva.Meseria aceasta este (parerea mea) cea mai frumoasa meserie din punctul meu de vedere!!! Imi place si doar asta conteaza!!!!!
Respect meseria asta si sunt de acord cu ce spui tu, dar te intreb: de ce crezi ca cea mai frumoasa meserie nu merita a fi recompensata cu multi bani? Spui ca reiese ca eu fac meseria asta doar pentru bani si iar te intreb: este o rusine sa-ti faci meseria pentru bani? Nu fur, nu-i primesc cadou, muncesc pentru ei. Este o rusine asta? Este foarte adevarat ca am invatat 5 ani si recunosc ca nu a fost tocmai usor, am facut lucrul asta cu pasiune si daruire, dar tocmai pentru ca mi-am dorit sa am meseria asta si am invatat pentru ea, acum vreau sa ma simt recompensata pentru efortul meu. Apropo de faptul ca ai spus ca oamenii spun lucruri urate, eu nu simt asta. Eu simt ca oamenii ma apreciaza si ma cauta, imi vorbesc frumos. De ce? Pentru ca tot timpul au fost multumiti de serviciile mele. Cred ca este foarte important unde te formezi ca profesionist, dupa ce termini facultatea. Poti sa nimeresti intr-o farmacie cu doamne care apartin altei generatii, care vad in meseria de farmacist preparator de substante sau intr-o companie care imbina meseria de farmacist cu scoala de afaceri si vad in farmacist un om de cariera, cu standarde ridicate de viata.

#162
M-Laura

M-Laura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2007
vlacrist
  Este adevarat ca pana la urma este important sa fi rasplatita pt. munca ta!! Sunt de acord cu tine!! Da este adevarat ca facem meseria asta din placere, si mai ales ca poti ajuta oamenii (intr-un fel). De aceea am spus ca sunt oameni care spun lucruri urate pt ca am vazut 3 feluri de oameni intrand is farmacii : 1. cei care te respecta si asculta sfaturile farmacistului, 2. cei care nu spun nimic si nu au incredere in tine ( na bine cine nu se pricepe la ceea ce face , nu ma mir) :), si 3 . vin ca sa urle la tine , si se uita parca nu putem sa gresim niciodata .Eu nu cred ca nu a intrat nimeni la voi in farmacie si nu ti-a placut cum se comporta. Bine ca sunt mai multi acei oameni care apreciaza omul care il ajuta. Ma bucur atat de mult ca mai sunt oamnei carora le plac sa invete aceasta meserie. Eu de exemplu am foarte multi colegi care fac aceasta facultate ca sa aiba diploma , si se uit la mine ca eu o fac din placere (da nu pot sa-mi permit sa-mi platesc examenele) .Ai dreptate, dupa ce termina omul faculta vrea sa fie rasplatita pt munca sa!! :) si este adevarat ce ai scris, daca ajungem intr-un loc unde sunt "doamne" ..., nu prea e sa inveti de la cine nu se poate. Eu am noroc d.p.d.v. aceasta. Tu dupa ai terminat faculta ai gasit repede de lucru? sau ai ramas acolo unde ai facut practica din anul 5? Bine, ma bucur foarte mult ca mai exista oamni ca tine!!!! Pa, si sarbatori fericite la toata lumea!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate