Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Facultatea de Farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#163
vlacrist

vlacrist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2007
[quote name='M-Laura' date='Apr 8 2007, 17:18' post='2673286']
Cum? Iti pare bine ca exista oameni ca mine, interesati doar de bani?:) Se pare ca ti-ai schimbat putin parerea:) Ma faci sa rad cand ma intrebi daca mi-am gasit repede de lucru... Tu ce parere ai?:D Nu am ramas unde am facut practica in facultate, dar abia apoi mi-am dat seama ca numai daca stau intr-un loc mai mult timp capat experienta in adevaratul sens al cuvantului. Acum vad ce sanse li se dau studentilor si unii au numai gargauni in cap. Ma rog, fiecare cu pasarica lui. Copiii astia ar trebui sa-si largeasca putin orizontul si daca nu sunt in stare sa o faca de capul lor macar sa asculte de aia mai batrani. Sa fim seriosi, ce se face in facultate te ajuta nici 5 % in practicarea meseriei dupa aceea. daca aveam sansa sa fiu invatata in facultate de cei care practica deja si sa mai iau si bani pe deasupra castigam macar 5 ani din viata:)

#164
M-Laura

M-Laura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2007
M-ai inteles gresit , eu am scris:  bine ca mai exista oameni care sunt interesati nu numai de bani!! Nu invers!!.Sunt de acord cu tine, da este un punc ca te platesc bine si eu ma bucur pt lucrul acesta. Inteleg ca si bani conteaza, nu numai placerea este nu? trebuie sa mai si traim cumva. Sunt bucuroasa pt ca stiu ca dupa ce termin faculta aceasta o sa am sigur un loc unde sa lucrez si nu ca altii fac 4 ani, sau mai multi ,si nu au unde sa lucreze :) Am vrut sa-ti spun ca bine ca iubesti ceea ce faci. Si inteleg ca intr-un fel este important si banii, si sunt de acord ca omul sa fie rasplatita pt munca ei.  Spor la lucru ,pa.:)

#165
morepillz

morepillz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.05.2007
Pana una alta mie imi place facultatea asta, si nu exista doar o alternativa... daca nu ti convine sa fii numit/a vanzator de medicamente (si nu, aia pe care ii ajutam noi la farmacie nu se numesc clienti, ci pacienti), poti f bine sa intri in industrie nu?
Cat despre colegiul de asistenti... iti spun ce vad eu.... multi oameni care au facut colegiul vin la facultate.... de ce sa te chinui de doua ori? :unsure:

#166
oana_pad

oana_pad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2007
buna seara tuturor. sunt noua pe acest forum  
Eu vreau sa dau anul asta la farmacie. as vrea sa stiu cat este de greu sa intrii. Lucrez din culegerea de medicina la chimie, problemele mi se par acceptabile unele, insa mai sunt si unele fff grele, unele pe care le incep si nu ajung la rezultat, altele la care ma uit si nu pricep nimic.Sper insa sa trec de doua ori prin aceste grile.Examenul cam cat de greu o sa fie?
Aaa...si daca stie cineva daca mai sunt simulari anul asta, cand si cum facem inscrierea?

#167
allebana

allebana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.05.2007
buna tuturor, am vazut discutia voastra si am vrut sa ma alatur si eu.

sunt in clasa a 12a si eu din clasele generale mi-am "dorit" sa merg la facultatea de farmacie...apoi vorbind si sfatuindu-ma cu mama,mi-a sugerat sa dau la medicina...am acceptat si parca m-am obisnuit cu ideea dar acum parca simt ca tot la farmacie vreau. nu stiu  cum m-am intors la vechiul "vis"...am dat simulare saptamana trecuta(la chimie) am trecut destul de bine ,sunt multumita, am venit acasa...si deodata mi-am pus intrebarea "nu cumva vreau farmacie?" si nu am dormit 2 nopti la rand gandindu-ma....

de cate ori m-a intrebat cineva unde vreau sa merg mai departe, am zis"medicina" si parca o ziceam cu jumatate de gura...cu inima stransa...(ceea ce ma face sa cred ca nu imi doresc asta cu adevarat) insa toti imi spun ca sunt ambitioasa si ca pot...(dar iata ca nu vreau)

ideea e ca faci 5 ani si stii ca ai terminat -te poti angaja si vedea de viata,....in schimb la medicina...cam schiopateaza treaba la acest capitol..:) nu?

as vrea sa imi spuneti care este materia de anul 1... cam cat accent e pune pe fizica...deoarece am inteles ca se face si asta si  aici nu prea sunt buna...si daca la chimie e extra greu avand in vedere faptul ca eu anul trecut am avut 9 ore de chimie la un moment dat,iar acum 6 pe saptama?

eu la targu mures vreau sa dau, deci mi-ar face placere sa raspunda si actuali/fosti studenti de acolo ,dar sfaturile si raspunsurile sunt binevenite de la oricine indiferent de "rasa, sex sau religie":)

multumesc anticipat! (dar sa imi raspundeti!) :P


allebana.

#168
ghataki

ghataki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.05.2007
Si eu sunt decisa sa dau la farmacie.Sper din tot sufletul sa intru.Chimia imi place mult,inca din generala,iar biologia sa zicem ca mi se pare interesanta. Vreau sa dau la Carol Davila in Bucuresti,dar cred ca imi va fi destul de greu sa ma intretin..As vrea sa stiu daca universitatea ofera burse de studii sau sociale si daca am sanse sa intru inca din primul an in camin..

#169
dee_dee_dienutza

dee_dee_dienutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2007
buna ...uite am vazut ca intrebati de teste de admitere la farmacie...si ma intreb daca ati facut rost de ele...k si eu vreau sa dau la farmacie...si am nevoie de testele de la botanica... te rog frumos ajutati`ma cumva...  :worthy:

Edited by dee_dee_dienutza, 22 May 2007 - 16:22.


#170
ghataki

ghataki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.05.2007
anyone???:(

#171
Suzie

Suzie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.06.2007
Trebuie sa mai faca cineva curatenie pe aici. Am pierdut 2 ore din viata mea citind certuri despre cat castiga farmacistii, ce mai zice lumea despre ei ba ca-s vanzatori, tejghelisti etc. In sfarsit. Majoritatea, in afara de diane si gamezcdr care au spus cateva lucruri la obiect si folositoare, sunteti total pe langa subiect. Oricine poate gasi informatii despre farmacie in general  aici http://www.univermed-cdgm.ro/. La cum a fost pusa problema de cel care a inceput subiectul ma asteptam la altceva. Sunt in clasa a 11a si ma intereseaza parerile proaspetilor farmacisti sau celor care sunt acum la facultate. Am o memorie destul de slaba si daca lucrurile nu sunt logice mi-e cam greu sa le retin. Daca la chimie sa zicem ca m-as descurca (cu denumiri si celelalte ) , vreau sa stiu daca as putea sa duc biologia pana la capat. Si as prefera ceva mai mult decat un raspuns "e greu" . Multumesc anticipat!

#172
savy

savy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.09.2006

 Suzie, on Jun 10 2007, 21:59, said:

Trebuie sa mai faca cineva curatenie pe aici. Am pierdut 2 ore din viata mea citind certuri despre cat castiga farmacistii, ce mai zice lumea despre ei ba ca-s vanzatori, tejghelisti etc. In sfarsit. Majoritatea, in afara de diane si gamezcdr care au spus cateva lucruri la obiect si folositoare, sunteti total pe langa subiect. Oricine poate gasi informatii despre farmacie in general  aici http://www.univermed-cdgm.ro/. La cum a fost pusa problema de cel care a inceput subiectul ma asteptam la altceva. Sunt in clasa a 11a si ma intereseaza parerile proaspetilor farmacisti sau celor care sunt acum la facultate. Am o memorie destul de slaba si daca lucrurile nu sunt logice mi-e cam greu sa le retin. Daca la chimie sa zicem ca m-as descurca (cu denumiri si celelalte ) , vreau sa stiu daca as putea sa duc biologia pana la capat. Si as prefera ceva mai mult decat un raspuns "e greu" . Multumesc anticipat!
suzie, nu-ti recomand atunci sa faci aceasta facultate. examenele se bazeaza pe toceala multa si lucruri destul de multe care la prima vedere nu au o logica ff precisa. depinde insa f mult si la ce facultate din tara dai. eu sunt vicepresedintele federatie asociatiilor studentilor farmacisti din romania. asa ca pot spune ca am o idee despre ce se intampla la farmacie. daca dai la bucuresti, cluj si iasi, iti va fi ff greu. timisoara la fel are o facultate destul de grea, insa f interesanta. tg muresul, oradea si craiova sunt ceva mai lejere, iar contanta este cea mai usoara. insa exista zvonuri ca va fii desfiintata.
la bucuresti (unde urmez eu studiile- sunt anul 3), se intra destul de lejer, insa la taxa, unde trebuie sa platesti in jur de 1000 de euro. urmeaza 5 ani f grei. dintre care al doilea si al patrulea sunt cei mai grei (4-u e crima).
in legatura cu disputa voastra despre meserie, trebuie sa va zic insa ca a fi "buticar" nu este singura solutie. firmele de medicamente cauta proaspeti absolveti. suntem racolati inca din anul 1 si 2. am f multi colegi care lucreaza deja. ca sa va faceti o idee, puteti aplica la o firma de med, initial ca reprezentant medical(e slujba de inceput, in care va testeaza). salariul pt un astfel de post se invarte in jurul sumei de 1000 de euro, plus masina, telefon, concediu si alte sporuri.
pt mine, a lucra intr-o farmacie dupa ce termini fac, inseamna a te plafona. eu am refuzat in anul 1 o slujba de la un lant de farmacie iar acum lucrez la o firma  de medicamente, unde castig f bine, in conditiile in care sunt anul 3, iar programul mi-l fac in functie de facultate.
ceea ce vreau eu sa zic, este ca aveti fff multe oportunitati de angajare, iar posturi sunt destule. trebuie doar sa reti si sa puteti. facultatea e grea, e stresata, aveti insa o asociatie a studentilor f buna in facultate (Societatea Studentilor in Farmacie Bucuresti-SSFB: www.ssfb.ro - ne cerem scuze ca nu a fost updatat, insa am avut niste prob financiare si am pierdut site-ul pt o perioada. in cel mai scurt timp se va remedia). noi suntem aici sa va ajutam, sa va indrumam. daca vreti sa dati la farmacie in buc, si veniti savizitati fac, treceti si pe la noi, pt avem multe sa va spunem si sa va aratam.

va urez bafta, eu ma bg la inv ca am examen

#173
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
pt savy,

interesant topic ai scris.... sunt f obsedat de farmacie pt ca nu reusesc sa invat pt admitere ce pare banal: CHIMIA dar stiu ca odata intri in facultate farma, vei avea un soc "intelectual" incat vrei sa renunti imediat in primul an de fac (in cazul meu).....din pacate nu am fost bun la chimie in liceu dar pasiunea pt farma este atat de puternica incat vorbesc mereu despre subiect degeaba dar realitatea este alta....imi place mult farma pt ca este o meserie foarte curata, ambianta placuta la locul de munca cu calculatoare, mobilier, termopane, alte chestii la locul de munca, salarii mari dar totul este in mare secret pt ca nu stiu exact ccat castiga un farmacist ori asistent mai exact (nimic nu se dicuta despre asa zisul salariu), conditii de munca lejere adica stai toata ziua pe tejghea si faci calcule/chestii ale farmaciei ( eu nu pricep nimic cum se lucreaza la orice farmacie da' stiu cum farmacistii/asistentii se tot uita la PC facand calcule etc)....ceea ce ma nedumereste cum farmacistii cu ani de fac in spate ( cca 5-6 ani) sa recunoasca fiecare denumire extrem de complicata (denumire chimica  :confuzzled: ) pe care majoritatea habar nu are ce inseamna (de ex miristat de izopropil, monostearat de sorbitan... asa le-am gasit de pe prospect la intamplare) parca sunt miliarde de denumiri care nu se mai termina :worthy: ....cand auzi de farma la fac iti vine sa innebunesti incet-incet si tocesti nervii, profesori reci/severi/seriosi/ etc....dar nu-mi pot scoate din cap farmacia de care sunt obsedat...sunt in pauza de cativa ani de la liceu si am uitat multe la kimie/biologie pt admitere la farmacie dar am terminat o facultate opusa farmaciiei dar nu sunt multumit de unde sunt acum (alt domeniu decat farmacie) -_-

#174
savy

savy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.09.2006

 dave, on Jun 28 2007, 20:13, said:

pt savy,

interesant topic ai scris.... sunt f obsedat de farmacie pt ca nu reusesc sa invat pt admitere ce pare banal: CHIMIA dar stiu ca odata intri in facultate farma, vei avea un soc "intelectual" incat vrei sa renunti imediat in primul an de fac (in cazul meu).....din pacate nu am fost bun la chimie in liceu dar pasiunea pt farma este atat de puternica incat vorbesc mereu despre subiect degeaba dar realitatea este alta....imi place mult farma pt ca este o meserie foarte curata, ambianta placuta la locul de munca cu calculatoare, mobilier, termopane, alte chestii la locul de munca, salarii mari dar totul este in mare secret pt ca nu stiu exact ccat castiga un farmacist ori asistent mai exact (nimic nu se dicuta despre asa zisul salariu), conditii de munca lejere adica stai toata ziua pe tejghea si faci calcule/chestii ale farmaciei ( eu nu pricep nimic cum se lucreaza la orice farmacie da' stiu cum farmacistii/asistentii se tot uita la PC facand calcule etc)....ceea ce ma nedumereste cum farmacistii cu ani de fac in spate ( cca 5-6 ani) sa recunoasca fiecare denumire extrem de complicata (denumire chimica  :confuzzled: ) pe care majoritatea habar nu are ce inseamna (de ex miristat de izopropil, monostearat de sorbitan... asa le-am gasit de pe prospect la intamplare) parca sunt miliarde de denumiri care nu se mai termina :worthy: ....cand auzi de farma la fac iti vine sa innebunesti incet-incet si tocesti nervii, profesori reci/severi/seriosi/ etc....dar nu-mi pot scoate din cap farmacia de care sunt obsedat...sunt in pauza de cativa ani de la liceu si am uitat multe la kimie/biologie pt admitere la farmacie dar am terminat o facultate opusa farmaciiei dar nu sunt multumit de unde sunt acum (alt domeniu decat farmacie) -_-

e un pic comic raspunsul tau. m-a amuzat. incep cu o poveste: luni, prima zi de scoala, anul 1. curs de propedeutica. intra d-l prof dr lupuleasa la curs. dansul este seful colegiului farmacistilor, profesor cu shtate vechi. ne explica timp de o ora cu ce se mananca facultatea. eram deja super entuziasmat.
urmeaza cusul de chimie anorganica cu d-na nacea. dupa primele 10 minute m-au apucat durerile de cap. dupa 20 de minute ma gandeam sa renunt la facultate. la o ora, cand s-a dat pauza, am plecat acasa. am zis ca nu ma mai intorc niciodata. atat de tare a fost socul pt mine. mi se  parea imposibil sa invat tot ce-mi zice tanti aia. mi se parea imposibil sa pot retine atatea lucruri. ca sa iti faci o idee. pt ex de chim analitika am avut de inv cat ai  tu de inv pt tot bacul. si gandeste-te ca intre 3 si 6 materii/sesiune la care sa inveti atat de mult. deci da, socul este imens. multi renunta, unii apeleaza la masuri extreme, altii pica anul. altii au zeci de restante. insa pana la urma uite ca am ajuns in anul 3. colaborarea cu asociatia studenteasca m-a ajutat f mult. ei m-au ajutat, m-am indrumat, mi-au dat sfaturi. mi-au ridicat moralul si mi-au dat forta sa continui. acum si eu, la randul meu fac acelasi lucru pt "boboci".
partea buna, e ca mai rau decat ce ti-am pov eu nu se poate. asa ca daca nu ti se pare asa groaznic, da-i batatie. o sa regreti la inceput acest pas, insa cu timpul o sa te obisnuiesti.
cat despre meseria de farmacist si tu ai o parere un pic gresita, draguzta insa. in calculatorul acela ai toate medicamentele existente, exstente pe stoc, cantitatea, pretul, unele atentionari. el face toate calculele. tu ca farmacist, trebuie sa ai grija la doze insa. este destul de greu, dar te obisnuiesti in timp.
cat despre toate formulele alea, te anunt ca sunt al dreaku de greu de invatat. eu o sa fac acum o noapte alba ca sa le retin. atat denumirea si formula chimica. proprietati ,actiune, metode de obtinere, dozare, bozinteza, prop chimice, prop fizice, utilizare, atentionari speciale, clasa, clasificare ? maine am examen. chimie farmaceutica. antibiotice, antitumorale, antimicotice,  si sulfamide. wish me luck !

#175
VanillaGirl

VanillaGirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2007

 savy, on Jun 27 2007, 12:38, said:

timisoara la fel are o facultate destul de grea, insa f interesanta


De ce zici asta?Eu as vrea la Tm,insa sunt numai 44 de locuri si m-am cam descurajat...

#176
ghataki

ghataki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.05.2007
As vrea sa stiu si eu adresa societatii de care vorbesti,ca atunci cand vin in Bucuresti pt inscrierea la UMF,mai exact pe data de 16 iulie cel mai probabil sa iti ascult sfatul si sa trec pe la voi.

#177
ghataki

ghataki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.05.2007
Si inca ceva:Se merita ca in cazul in care intru la cu taxa la UMF sa fac un contract cu un lant de farmacii sa imi plateasca facultatea,iar eu apoi sa muncesc la ei?

#178
xnt_n

xnt_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.06.2007
parerea mea mai bhine fa alta facultate

#179
savy

savy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.09.2006
1. Vanillagirl, din mom ce are doar 44 de locuri si te-ai descurajat, deja pare grea. nu ai de ce sa fii descurajata zic eu. nu stiu care este raportu inscrisi/locuri, insa chiar nu ar trebui sa te descurajeze asta. eu te sfatuiesc sa dai acolo. este o facultate frumoasa, interesanta, la care se invata carte.

ghataki, te asteptam pe la noi. nu stiu exact daca va fi insa cineva acolo. este prima zi dupa sesiune si planuiesc (presupun ca si colegii mei au planuri asemanatoare) sa plec din oras. o sa organizam o tabara de vara pt studenti si trebuie sa mergem cativa din noi in predeal sa organizam lucrurile pe acolo.
ma poti contacta insa, daca vrei pe mess. id: savy_rullz. mai ai la dispozitie site-ul: www.ssfb.ro. este destul de invechit, insa sunt cateva info care ar putea sa te ajute. ma iai site-=ul universitatii. oricum, poti incerca luni. sediul nostru este cum intrii pe intrarea principala (aia din fata ambasadei, cu usi mari, urci scarile, treci de lift, si prima usa pe dreapta.nu ai cum sa o ratezi. e plina de postere si sigla noastra. oricum, pe oricine o sa intrebi, va stii unde ne aflam.

pana at iti urez spor la invatat

#180
Suzie

Suzie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.06.2007
Sar'na savy! :D . Abia asteptam un raspuns.Sunt din bucuresti si aici ma gandeam sa dau.
Si apropo..."noi suntem aici sa va ajutam, sa va indrumam. daca vreti sa dati la farmacie in buc, si veniti savizitati fac, treceti si pe la noi, pt avem multe sa va spunem si sa va aratam."...cand cum pot trece?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate