Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Problema grea de tot...

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
AndiOliver

AndiOliver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 27.02.2003
In ultimul timp la fel ca mai toti care incep programarea, am inceput sa contractez diversi clienti pentru dezvoltare aplicatii specializate, asa incit vin aici cu urmatoarea problema la care nu prea stiu cum sa reactionez:

Nu stiu sa-mi evaluez corect munca si astfel sa stiu a cere pretul corec pentru aceasta.

Intrebarea mea catre voi ar fi:

- In ce metoda financiara va apucati de scris aplicatii si cam care ar fi preturile care merg la aceasta ora?

Mentionez ca la aceasta ora eu personal am ales munca la ore adica: 5$/ora

#2
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Asta e o chestie relativa. Adik am intalnit firme afara care inchiriau programatori cu preturi ceva gen 100$/ora. La noi sunt firme de astea care fac asta la 5-10$/ora sa zicem. Totul depinde de calitatea muncii prestate si de asteptarile clientului.

#3
AndiOliver

AndiOliver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 27.02.2003
Am luat in considerare cele spus de tine, si se pare ca suma aleasa de mine ma reprezinta cel mai bine :) deci raman la cei 5$

#4
progy

progy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.06.2003
Povestea cu orele mai e relativa si din alt punct de vedere: a incerca sa scazi pretul pe ora ca sa compensezi lipsa de experienta (pe care o apreciezi raportandu-te la ce?) nu-ti permite sa evaluezi corect suma finala la care vei vinde produsul. Asa ca pana la urma ajungi la situatia in care:
1. Ai lucrat 60 de ore ca sa faci cea mai mare parte a aplicatiei;
2. Ai mai lucrat inca vreo 25 de ore pentru ca nu ti-au functionat cum trebuie niste maruntisuri (care pana la urma s-au dovedit a fi foarte importante);
3. Faci suma si vezi ca-ti iese cam mare si atunci mai "faci pierdute niste ore" ca sa nu se sperie clientul si il dai cam la cat s-ar da un produs similar de pe piata.

Niste cunostinte d-ale mele fac asa:
1. Aleg un pret mediu din cele existente pe piata pentru tipul respectiv de produs;
2. Fac o aplicatie cu functiile de baza (echivalentul celei mai slabe din aplicatiile similare existente);
3. Adauga pret suplimentar pentru fiecare facilitate (sau grup de facilitati) suplimentar adaugata/e.
Clientul isi alege structura finala, plateste si nu-l intereseaza ca firma a lucrat 80 de ore sau avea programul gata facut.
Distractia mare e insa la suport.  :lol:

#5
AndiOliver

AndiOliver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 27.02.2003
Tu cam ai dreptate...

#6
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 20.06.2003
Pai de aici e cam 5-10 sau 20 para per ora ....
Acuma e in funcite si de cit de complexa e appkicatia...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate