Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (68 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (41 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Vote Guests cannot vote

#6139
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Impreuna cu familia am fost in Corfu, adevarul e ca nu am stat decat 2 zile ( am trecut cu Salupa din Sarande ) si chiar mi-a placut insula, adevarul e ca ne-am invartit mai mult in Centrul Orasului ( cu acele strazi inguste ) la cazare a fost OK, am gasit o locatie superba, langa mare ( numai stiu exact zina ) unde s-a oferit si Mic Dejun si daca vroiam Pranz-ul si Cina, mergeam in apropriere la o terasa unde, mancarea era chiar ieftina ( spre suprinderea noastra, din multe rewie-uri ca ar fi nu tocmai ieftina mancarea ). Una peste alta, a fost o Experinta placuta, Ne vom intoarce de aceasta data cu un Sejur de 7 nopti 8 zile.

#6140
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Feribotul care pleacă la 10.30 spre Corfu. Din ce înțeleg nu ar trebui sa fie atât de liber. Bafta noastră.

Attached Files


Edited by dcn, 27 August 2023 - 10:06.


#6141
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Ziua 2.
După o vizită la Cetatea Noua din Corfu Town, am trecut spre Glyfada Beach.
Drumul este îngust dar foarte frumos, șerpuiește printre măslini și printre case, la coborârea spre plaja sunt niste priveliști deosebite.
Parcarea se face și pe stradă, sau parcare publica, dacă găsești loc. Parcare privata chiar deasupra plajei, 5 euro.
Plaja este cu nisip perfect pentru gustul meu, parcă e adus cu sacul din Dedeman.
Apă e calda, sunt ceva valuri, așa la ochi cam 1 metru, perechea de șezlonguri cu umbrela costa 20 de euro și are inclusa căldură de la soare, răcoare de la apa mării, toalete și dusuri.
Poze nu pun pentru că sunt destule pe net și am văzut că de pe telefon apar întoarse.

#6142
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Ziua 3.
După o seară petrecută în centrul vechi al Corfu Town, după o noapte cu trăsnete și ploaie și după o trezire grea, azi am mers prima oară la Mănăstirea Paleokastritsa
Pe drum am făcut un mic ocol pentru a ajunge la o distilerie care fabrică produse pe baza de kumquat, sau cum s-o scrie. Am degustat diverse produse și am luat gem și ceva suc făcute din acest fruct.
Am ajuns la mănăstire, am făcut poze, am vizitat un mic muzeu, am cumpărat câteva suveniruri.
Am plecat spre Angelokastro, apoi ne-am dat seama că fiind marți, e închis. Totuși am oprit pe drum și am făcut fotografii la Paleokastritsa, de foarte de sus, plus golfurile din jurul mănăstirii.
Apoi am setat destinație plaja Agios Stefanos. Drumul e îngust, printre case, măslini, cu priveliști frumoase și locuri de belvedere.
Am ajuns la plaja, este perfecta pentru copii. Mergi vreo 10 metri cu apa la glezne, poți lăsa copiii sa se joace în apă și nisip. Apoi mergi destul de mult până să îți ajungă apa la piept.
Apă e calda, valuri tot cam de vreun metru, nisipul foarte fin.
Am luat șezlong gratis in fata unei taverne, gratis pentru că am mâncat de prânz la ei. Parcarea am făcut-o pe plajă, erau și câteva mașini de România.
Seara am vrea sa se încheie la altă tavernă de pe partea de vest a insulei unde vrem sa vedem apusul.

Edited by dcn, 29 August 2023 - 15:56.


#6143
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Ziua 4.
Azi am inceput ziua mai târziu. Soția a avut ceva de lucru pentru serviciu și am ajuns pe plaja pe la 4.
Plaja este Agios Gordios, valuri mari, multe, vânt destul de tare, condiții de baie aproape zero. Plaja are nisip fin, in apă se intră lin dar, cum spuneam, din cauza valurilor nu am stat decât la.mal puțin.
Parcarea am făcut-o la vreo 100 de metri de plaja, e un spatiu unde nu am platit nimic.
Șezlong avem la dispoziție langa o terasă la care o să participăm la o seara grecească deci nu am platit. Sunt puține șezlonguri pentru ca valurile ajung până la baza terasei.
O să încerc să pun o poza dar cred că tot întoarsă o să apară.

L.E.
Azi a fost nor, a picurat de câteva ori, am înțeles de la cei de la terasă că toată partea vestica a insulei e cu valuri așa mari.

Attached Files


Edited by dcn, 30 August 2023 - 17:12.


#6144
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006

View Postdcn, on 30 august 2023 - 17:01, said:

Azi a fost nor, a picurat de câteva ori, am înțeles de la cei de la terasă că toată partea vestica a insulei e cu valuri așa mari.

Depinde de vreme, nu este mereu asa, uite cum am prins in iulie anul trecut - era foarte cald si fara vant:

Attached Files


Edited by metalactual, 30 August 2023 - 17:23.


#6145
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Nu, mă refeream la azi, sau când sunt valuri pe o plaja de pe vest, sunt pe toate. Zi rău că azi, cele de pe est sunt calme.

#6146
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007

View Postdcn, on 30 august 2023 - 18:22, said:

Nu, mă refeream la azi, sau când sunt valuri pe o plaja de pe vest, sunt pe toate. Zi rău că azi, cele de pe est sunt calme.

Nu mai pot edita. Ziceau că azi, cele de pe est sunt calme.

#6147
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Uite ce spunea cineva - urmeaza sfatul:

Dar daca-ti faci bine temele, vei stii locuri din insula unde practic acesta nu se manifesta deloc.
dimineata la prima ora deschizi meteo.gr, acolo treci pe engleza, apoi, undeva in partea din dreapta vei avea un buton "beaches map". Daca nu merge in engleza, apesi butonul cu umbreluta deasupra unui val. Din vidget-ul care apare in harta, poti face un time-shift de dimineata pana seara, pentru a vedea cum evolueaza situatia. Daca simbolul de pe harta ramane verde, poti merge cu incredere, vantul va fi linistit iar apa fara valuri mari, se poate inota si face plaja. Daca este portocaliu, este inca suportabil, mai ales daca gliseaza intre verde si portocaliu, te poti duce daca trebuie (nu mai ai timp sa ajungi alta data, prognoza pentru zilele urmatoare este si mai rea). Daca este rosu, cauti alt loc.


https://meteo.gr/beaches-home-en.cfm
https://www.windfind...39.0405/21.0878

Edited by metalactual, 30 August 2023 - 19:21.


#6148
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
De organizare nu m-am ocupat eu. E prima dată când merg in concediu in Grecia. Am mai fost 3 zile in Atena acum 6 ani. Mergem pe mâna prietenilor care au vechime in Grecia, eu am scăpat de o grijă.
Revenind, am fost la seara grecească. Extraordinar, ne-a plăcut foarte mult. Am terminat la miezul nopții.

#6149
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Ziua 5.
Am început ziua cu o plimbare pe un dig aflat în capătul aeroportului, dig care duce la o biserică, Vlacherna. Apoi am urcat într-o barcă ce făcea curse regulate către Insula Șoarecilor, așa am înțeles că se cheamă. Nu sunt șoareci sau nu i-am văzut noi. Pe insula este alta biserica, insula se numește Ponikonisi. Este pitorească, e un loc potrivit pentru fotografii sau plane spotting fiind chiar în capătul pistei aeroportului.
Ziua am continuat-o la plaja Arillas, o plaja îngustă, cu pietre pe alocuri, are un ponton micuț unde e și o bancă pe care poți admira cum se sparg valurile.
Șezlonguri cu umbrela: 17 euro, incluse in preț au fost o sticla de apa, 2 pahare și o găleată cu gheață.
Nisipul este fin, intrarea este lină, au fost iarăși valuri, nu foarte mari.
Ziua s-a terminat la o tavernă.


#6150
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdcn, on 01 septembrie 2023 - 07:30, said:

... Ponikonisi ...

Pontikonisi, pt. conformitate Posted Image. Eu ştiam că i se spune insula şoricelului ...

La Vlacherna am ajuns în primăvara lui 2010 şi am găsit biserica închisă, din păcate. Nici nu mi-am dat seama atunci cât de aproape era pista aeroportului, probabil fiindcă nu am văzut niciun avion. În schimb, în 2011, de sus de la fortăreaţa nouă am văzut pista.


Sănătate şi sejur plăcut în continuare !

#6151
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Daaaa. Pe telefon mai sar din litere. Daca sunt cuvinte din dicționar le mai pune el în locul meu, daca nu, nu.
Pontikonisi, exact. Treaba cu aeroportul e chiar interesantă, daca ai pasiunea cu plane spotting. Sunt multe avioane care vin și pleacă de pe aeroport.
Cele 2 biserici sunt micuțe dar foarte vechi, pe la 1600 și ceva.
Mulțumesc pentru urări.

Edited by dcn, 01 September 2023 - 11:42.


#6152
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdcn, on 01 septembrie 2023 - 11:41, said:

... Cele 2 biserici ...

Uite aici postarea din 2010 (unde am zis de Vlacherna și peninsula Kanoni).
Poate te mai inspiră ceva (dacă mai găsiți timp).


Sănătate și tcb !

#6153
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Cum spuneam mai sus, planurile sunt făcute, suntem luați sub aripa celor care au mai fost. Mâine și poimâine cel puțin vor fi zile pline. Îmi plac postările dumneavoastră pentru că sunt detaliate, e o plăcere să le parcurg, m-am inspirat din ele atunci când am avut nevoie să mă orientez pentru vreo vacanță.

Ziua 6.
Am oprit la o distilerie de unde am luat nuga cu cacao și migdale și lichior crema de kumquat.
Apoi am urcat la Kaiser's Throne, Pelekas. Se vad ambele părți ale insulei, și est și vest. Plus multe sate și dealuri și munți de pe insula. Se vede până la Corfu Town, există și un binoclu un pic cam defocalizat. Se poate parca fix la ga locație, drumul e unul.ingust și trece prin Pelekas, foarte pitoresc.
După vizita am coborât la plajă, Kontogialos. Nisipul e la fel de din ca pe celelalte plaje pe care le-am vizitat, azi am avut parte de vreme frumoasă, fără valuri, intrarea e lina, perechea de șezlonguri este 10 euro, parcare am găsit în spatele unei taverne, gratis.
Coborârea este cea mai abrupta de până acum, drumul îngust dar pitoresc.
Mâncarea îmi pare mai scumpă decât la Agios Stefanos.
Seara se va încheia tot la o tavernă situata pe lângă apartamentul unde suntem cazați.

Attached Files


Edited by dcn, 01 September 2023 - 16:27.


#6154
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Ziua 7.
Azi am vizitat muntele Pantokrator. După o urcare destul de abruptă, am ajuns în vârf unde este o bisericuță și o pădure de antene, presupun că GSM, poate si alte tipuri. Biserica este frumoasa la interior, in curte are o fântână arteziană cu apa rece, langa este și o cafenea.
De aici am văzut efectele incendiilor care au avut loc în iulie. Se vede zona unde a ars pădurea și zona unde au reușit să oprească focul, pun o poză.
Apoi am coborât până la plaja Kalamaki. Parcarea am făcut-o langa plajă, gratis. Plaja este diferită de celelalte pe care le-am văzut prin faptul că are o zona pe vreo 20-30 de metri în care apa abia trece de glezne, apoi incepe sa coboare lent, cred că la vreo 100 de metri de mal sa te acopere. Deci e ideală pentru copii. Apă este calda, mai ales in zona cu apa mica, valuri aproape deloc, priveliștea către Albania completează imaginea unei plaje perfecte.
La prânz am mâncat la o tavernă unde era o româncă, probabil patroana, care este in Grecia de 20 de ani și ne-a spus cum incendiile au ajuns până în grădina casei ei, părea foarte afectată.
Și de pe plajă se vede până unde a ajuns incendiul. Sunt zone unde a ars pana la mare, sunt culmi acoperite cu verdeață și langa ele, unele pârjolite complet.
Seara s-a încheiat la restaurantul Squirrel, din Ipsos. Se poate merge doar cu rezervare din timp. Nu am mai menționat niciun restaurant până acum dar acesta merită, porții mari, preturi bune, la final am primit mere in aluat prăjit, ca niște gogoși și shot-uri cu limoncello din partea casei. Totul foarte bun.

Attached Files


Edited by dcn, 02 September 2023 - 22:25.


#6155
bozomic

bozomic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 27.02.2008
Pacat ca nu ati putut vizita si palatul lui Sisi,dar stiu ca e in renovare.Ati avut o vacanta frumoasa!

#6156
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Mai sunt zile. 😉

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate