Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (68 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (41 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Vote Guests cannot vote

#6121
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Eu mai mult ca sigur ca o voi vedea doar din poze, pentru ca deja mi se pare ca am fost prea mult in ultimii 5 ani in Grecia si am "neglijat" Italia mai mult decat mi-as fi dorit :D

Nu cred ca preturile vor fi mari in Grecia la anul, eu cred ca vor reveni cu oferte mai bune decat tari gen Italia/Croatia.

#6122
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Am sa pun mai multe clipuri filmate cu drona in Corfu in vreo 4 locatii ... incep cu Porto Timoni, care e o locatie mai greu accesibila pe uscat, trebuie mers pe jos vreo 25 de minute pe o carare din cel mai apropiat sat (alternativa e sa vii cu o barca):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qf83mH7ocHQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Restul clipurilor inca nu sunt editate, dar vor urma in viitorul apropiat.

#6123
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
O cazare foarte ieftina lângă o stație de autobuz exista oare?
Anul asta sa dus bugetul și dacă nu găsim ceva combinație ieftina preferam sa pierdem biletele.

#6124
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Cei care ati fost în Corfu, confirmați sau informații cele menționate în link-ul de mai jos?
7 lucruri care nu mi-au placut in insula Corfu
https://www.jurnalul...n-insula-corfu/

Edited by max_01, 02 March 2023 - 23:10.


#6125
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postmax_01, on 02 martie 2023 - 23:09, said:

Cei care ati fost în Corfu, confirmați sau informații cele menționate în link-ul de mai jos?
7 lucruri care nu mi-au placut in insula Corfu
https://www.jurnalul...n-insula-corfu/

Da si nu, mentionez ca eu am fost in septembrie 2020, deci in plina pandemie ca d lucrurile stateau fundamental diferit. Ce-as putea eu sa zic este ca mi-a placut foarte mult in Corfu, n-am dat de aglomeratie (evident), oamenii nu erau cei mai din cale afara de prietenosi insa am observat ca in ultimii ani nu se mai omoara cu ospitalitatea cam pe nicaieri in Grecia sincer, per total insa sunt ok.
Depinde foarte mult unde mergi si mai ales cand mergi. Zona de est precum si zona de nord parerea mea ca nu merita, intradevar e statiune dupa statiune de tipul Vama Veche cizelata asa, serios. Nici apa nu e wow (doar in Kassiopi, acolo chiar e foarte frumos), ce zicea de Sidari e adevarat iar dupa parerea mea si Canal d’amour e mult supraeatimat. Zona de vest este intradevar superba, peisaje, apa in toate nuantele de albastru, plaje faine insa intradevar prin iunie-iulie apa poate fi cam rece.
Cat despre taverne si mancare, am mancat mai mereu senzational, insa e drept ca ne-am documentat bine inainte sa mergem oriunde, nu ne-am asezat pur si simplu la prima taverna care ne-a iesit in cale.

Sfatul meu e ca la inceput de septembrie e perioada ideala pentru Corfu. Sunt multe locuri tare frumoase pe insula, trebuie doar facuta putina cercetare inainte. Cred ca in iulie-august este extrem de aglomerat si nu merita mers

Edited by FZRB, 04 March 2023 - 11:36.


#6126
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postmax_01, on 02 martie 2023 - 23:09, said:

Cei care ati fost în Corfu, confirmați sau informații cele menționate în link-ul de mai jos?
7 lucruri care nu mi-au placut in insula Corfu
https://www.jurnalul...n-insula-corfu/

Sunt chestii care tin de experiente personale, adica de cum ai nimerit si ce ai reusit sa faci, cat ai fost acolo.
Noi nu prea am simtit traficul asta exagerat, iar mancarea a fost excelenta, am gasit o taverna foarte misto, care ne-a hranit exceptional.
Dar intotdeauna sunt si lucruri naspa, in orice excursie...

#6127
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmax_01, on 02 martie 2023 - 23:09, said:

Cei care ati fost în Corfu, confirmați sau informații cele menționate în link-ul de mai jos?
7 lucruri care nu mi-au placut in insula Corfu
https://www.jurnalul...n-insula-corfu/
Nici pe mine nu m-a incantat in mod special Corfu (si am fost si eu deja in mai multe locuri in Grecia, Naxos, Peloponez, Riviera Olimpica, Atena, Salonic, Meteora, etc), dar nu pot sa zic ca aglomeratia a fost o problema (am fost la sfarsitul lui august 2022), sigur ca in Corfu Town nu era usor sa gasesti parcare in zona centrala (desi am gasit chiar central dupa ce m-am invartit vreo 5-10 minute), dar am batut drumurile insulei un pic si nu mi s-a parut aglomerat traficul (am fost la Paleokastrisa, intre Glyfada si Corfu Town de cel putin 3-4 ori, pana dupa Agios Georgios cand am fost la Porto Timoni de unde am pus clipul de mai sus, etc). Am mancat majoritar la un restaurant de langa cazare unde a fost super ok, meniul era cat se poate de grecesc si variat, chelnerii de treaba, etc. La cazare (un apartament cu 2 camere intr-o vila dintr-un resort mai mare) nu prea am interactionat foarte mult, dar da, acolo puteau fi mai prietenosi, dar noi nu ne doream altceva neaparat, e ok si fara interactiune cu proprietarii/oamenii care fac curatenie. In weekend era greu de gasit parcare in Glyfada unde stateam, dar noi aveam parcare in resort, pentru cei ce veneau din alte parti insa intr-adevar parcarea era o problema. Infrastructura in mod cert nu e grozava pe insula. Paleokastritsa e cunoscuta pentru apa mai rece, pana la urma cea mai frumoasa plaja de acolo e intre doua stanci destul de mari, se incalzeste mai greu apa daca nu bate soarele direct decat in unele momente ale zilei (sau poate curentii o fac sa fie mai rece, nu stiu). Dar acolo am fost sa vizitam, nu sa facem baie.

Insa plaja/marea au fost ok in Glyfada (vestul insulei), apa curata si suficient de calda, plaja pe care mergeam era curatata constant (chiar daca nu la nivelul serios - cu masini speciale de facut curatenie, dar macar manual), mancarea a fost traditionala si buna (partea proasta e ca sunt putine restaurante/taverne, dar cel mai mare dintre ele unde am fost era un restaurant chiar ok), am avut parte de peisaje foarte faine (Porto Timoni, Glyfada, Paleokastritsa, Mirtiotissa), Corfu Town destul de ok si el. Infrastructura insa era slab dezvoltata si in Glyfada, care pana la urma e o statiune mica, peisajele sunt frumoase dar e slab dezvoltata.

Pe ansamblu a fost fain concediul dar nu m-as duce din nou prea curand in Corfu, pe cand in Naxos mi-as dori sa merg din nou. Naxos mi-a placut mai mult, era mai traditional, am gasit o taverna aproape de hotel in care si atmosfera si mancarea/preturile erau mai aproape de ce te astepti de la Grecia, cazarea a fost excelenta (aproape de plaja, conditii super, ieftina - era 2018 cand Grecia inca era ieftina), plaja faina si foarte ieftina, marea problema e cum ajungi acolo usor ... in Corfu mergi direct cu avionul, in Naxos nu poti face asta decat scump via Atena sau sa iei ferry (lent si scump). La peisaje totusi cred ca Corfu e in fata Naxos, fiind o insula ceva mai muntoasa, la fel si la obiectivele istorice. Naxos e mai putin turistica si mai linistita, mai aproape de Grecia traditionala. La fel in Peloponez, mi-as dori sa merg din nou, e mai "autentic"/putin turistic.

#6128
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
Am rezervat acum o luna, tot prin Christian Tour ca anul trecut, 7 nopti la hotel Rossis Beach Messonghi. Are reviewuri  bune, sper ca va fi ok. N-am vizitat insula pana acum  Posted Image

#6129
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Zilele trecute ne-am întors din Corfu. O să ne reîntoarcem peste o lună. Deși început de sezon, în zona capitalei este destul de aglomerat, în rest este OK.

Per total, insula mi se pare sub Lefkada și Kefalonia, dar la egalitate cu Zakynthos.

Cu mici excepții, prețurile nu mi s-au părut exagerate (am comparat cu Parga).

Pe lângă cele renumite, Nissaki și Kerasia sunt două plaje care mi-au plăcut.

Mai jos este Canal d'Amour filmat la ceas de seară.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tO2bvZyMF8s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by crazyAlex, 08 June 2023 - 13:41.


#6130
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Tocmai m-am intors din Corfu.
Per total a fost o vacanta reusita, placuta, insa costurile au fost uriase, au depasit orice asteptari. Am experimentat si ceva tepe care mi-au lasat un gust neplacut.
Anul trecut am avut o vacanta superba, minunata, in Sarti (Halkidiki). Corfu a fost departe din toate punctele de vedere.


Ce mi-a placut in Corfu:
-sunt plaje frumoase pe tarmul vestic;
-sunt cateva obiective interesante : observatorul Kaiser, manastirea Panagia Vlacherna, varful muntelui Pantokrator;
-insula este verde, are ceva fauna;
-este atmosfera de vacanta, ca in orice alte zone turistice din Grecia;
-sunt multe terase&restaurante. Unele au preturi bune.
-am inchiriat o barca in Liapades cu care am vizitat cateva plaje din zona. Am platit 140 Euro pentru 7 ore + 50 de Euro benzina. Pentru cine vrea sa inchirieze, trebuie stiut ca cei care inchiriaza barca nu te lasa sa te plimbi cu ea decat in zona respectiva (+/- 10Km in jurul zonei).

Ce nu mi-a placut in Corfu:
-apa e rece la jumatatea lui iulie, in special pe plajele de pe tarmul vestic;
-preturi uriase la "supermarketurile" din statiuni. De ex. 1 kg de nectarine costa 3-4 Euro, in timp ce la noi aceleasi nectarine grecesti costa cam 1 Euro/Kg. In momentul cand te duci in supermarketuri mari preturile devin umane, dar tot sunt de 1.5...2 ori mai mari decat in supermarketurile noastre;
-o cazare decenta, fara mic dejun inclus, costa un pic peste 100 Euro/zi;
-a fost cat pe ce sa iau teapa cu cazarea. Cu 3 zile inainte sa plec acolo, cineva din grupul meu a aruncat un ochi pe cazarea respectiva si a vazut ca au aparut comentarii negative (gen : nu va cazati aici !) si note de 2, 3. Aia au obiceiul sa isi faca singuri cateva review-uri si binenteles ca isi dau note de 10. Am avut mare noroc ca am reusit sa schimb, am evitat un dezastru.
-masina pe care am inchiriat-o a fost o alta teapa. Cei de la agentia de inchirieri masini au descoperit acolo ca rezervarea este facuta de nevasta-mea (cu cardul ei) si e o mare problema ca o sa conduc eu, desi asa am facut rezervarea cu 2 luni inainte prin booking.com. Oare n-au avut destul timp sa descopere asta si sa-mi anuleze rezervarea ? Trecand peste faptul ca ne-au mai cerut inca 275 de Euro, ne-au dat un jaf de masina - un fiat Panda obosit, usor lovit in spate si pe o laterala, fara inchidere centralizata si cu un martor aprins in bord (probabil nu i-au mai facut revizia). Cred ca am platit masina cu banii pe care i-am dat pentru inchiriere. Au mai patit si altii faza cu cardul de credit. Eu ma intreb daca este legal ce fac aia. O sa ma interesez si daca este cazul o sa-i reclam. Acolo, la fata locului, am sunat la booking.com dar nu am reusit sa primesc niciun fel de ajutor.
-in satucul in care m-am cazat Agios Gordios nu prea erau locuri de parcare. Am parcat mai tot timpul la distanta mare de locul unde eram cazat. Asa cum au mai scris si altii, infrastructura nu este extraordinara, sunt drumuri inguste, multe masini. Este drept ca si drumurile inguste au farmecul lor.

M-as intoarce cu drag in alte zone din Grecia, dar nu in Corfu. A fost OK vacanta, dar nu merita sa bat drumul pana acolo cand sunt destinatii mai frumoase, mai aproape si mai ieftine.
O sa revin zilele urmatoare cu fotografii si comentarii despre obiectivele turistice.

Edited by katran, 20 July 2023 - 16:57.


#6131
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Observatorul Kaiser este un punct de observatie de unde se poate admira insula de la inaltime.
Apusurile de acolo sunt frumoase.
Merita un drum pana acolo, chiar inainte de apus. Probabil ca e ok si pentru rasarituri, dar nu stiu daca este deschis dimineata devreme.
Attached File  kaiser_01.jpg   832.8K   20 downloadsAttached File  kaiser_02.jpg   894.24K   20 downloadsAttached File  kaiser_03.jpg   894.61K   19 downloads
Attached File  kaiser_04.jpg   550.68K   20 downloadsAttached File  kaiser_05.jpg   850.49K   21 downloadsAttached File  kaiser_06.jpg   910.87K   20 downloads
Attached File  kaiser_07.jpg   636.26K   19 downloadsAttached File  kaiser_08.jpg   991.16K   19 downloadsAttached File  kaiser_09.jpg   900.18K   19 downloads



Un alt obiectiv interesant este manastirea Vlacherna si podul pietonal Kanoni-Perama.
Este un loc de unde se pot admira si fotografia rasarituri de soare.

Attached File  vlacherna_000.jpg   277.56K   17 downloadsAttached File  vlacherna_00.jpg   212.38K   16 downloadsAttached File  vlacherna_01.jpg   710.09K   16 downloads
Attached File  vlacherna_02.jpg   425.47K   13 downloadsAttached File  vlacherna_03.jpg   417.35K   10 downloadsAttached File  vlacherna_04.jpg   596.36K   13 downloads
Attached File  vlacherna_05.jpg   492.11K   11 downloadsAttached File  vlacherna_06.jpg   388.12K   13 downloads


Cel mai inalt munte din Corfu este Pantokrator un munte cu altitudinea de 905m.
De acolo se pot admira insulele din jur, se vede Albania, se vede chiar si Italia.
Am fost intr-o dimineata acolo, la rasarit. Era un grup de vreo 15 oameni veniti sa vada rasaritul.
M-am bucurat mult cand mi-am dat seama ca sunt romani. Romanii nostri au suflet sensibil si frumos. Nu este usor sa te trezesti la 04.30 dimineata si sa te urci pe munte ca sa admiri un rasarit.

Attached File  pantokratoras_01.jpg   818.77K   13 downloadsAttached File  pantokratoras_03.jpg   834.72K   12 downloadsAttached File  pantokratoras_02.jpg   1.05MB   13 downloads
Attached File  pantokratoras_04.jpg   1.08MB   14 downloadsAttached File  pantokratoras_05.jpg   379.45K   15 downloadsAttached File  pantokratoras_06.jpg   340.35K   14 downloads


Si in orasul Corfu sunt locuri frumoase. Problema e ca e foarte aglomerat. Am fost o data ziua si nu mi-a mai trebuit.
Dimineata devreme, merita.
Attached File  corfu_01.jpg   291.96K   15 downloadsAttached File  corfu_02.jpg   228.25K   13 downloads

#6132
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postkatran, on 21 iulie 2023 - 21:54, said:

Observatorul Kaiser este un punct de observatie de unde se poate admira insula de la inaltime.
Apusurile de acolo sunt frumoase.
Era in localitatea vecina de unde stateam, am trecut pe langa el de vreo 3 ori, o data am si gresit drumul si am urcat cu masina spre el :D Dar n-am ajuns pana la urma acolo desi mi-am propus sa ajung ... adica ziua nu ma tenta ca ma gandeam ca e prea cald, iar dimineata devreme cand m-am mobilizat sa ma trezesc si sa plec in vizite, m-am dus spre alte destinatii (iar la apus eram de obicei la cina cu familia). Dar da, si mie mi-a atras atentia ca si punct de belvedere ... data viitoare, daca mai ajung prin Corfu.

#6133
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Observatorul Kaiser chiar merita vizitat daca mai ajungi. Dupa manastirea Vlacherna, asta este obiectivul care mi-a placut cel mai mult. Mi-a placut mai mult chiar si decat varful muntelui Pantokrator.


Acum o sa postez fotografii cu plajele la care am fost.

Plaja Liapades
Cam aglomerata plaja. De aici am inchiriat si barcile.
Apa este ok, dar nu m-a dat pe spate. Este cam rece, uneori sunt valuri. Cand nu sunt valuri, are culoare frumoasa.
Am prins acolo un fenomen interesant. A venit ceata dinspre mare in timp ce afara era soare si vreo 35'. Frumos.
Terasele de langa plaja au preturi bune. Merita mers acolo.

Attached File  liapades_01.jpg   445.12K   20 downloadsAttached File  liapades_02.jpg   921.34K   25 downloadsAttached File  liapades_03.jpg   782.13K   18 downloads
Attached File  liapades_04.jpg   957.59K   18 downloadsAttached File  liapades_05.jpg   791.28K   20 downloads


Plaja Rovinia
Este langa Liapades, dar e mai izolata, cu acces mai greoi (se merge pe o poteca vreo cateva sute de metri).
Plaja arata spectaculos, la fel si apa. Aici nu sunt terase.
Merita vizitata.

Attached File  rovinia_01.jpg   794.95K   18 downloadsAttached File  rovinia_02.jpg   798.98K   18 downloadsAttached File  rovinia_03.jpg   823.1K   16 downloads


Plaja Agios Gordios
Este locul in care am fost cazat.
Apa cam rece. Cand am facut baie erau si valuri, era un pic cam tulbure.
De pe plaja se pot admira apusuri superbe (soarele "coboara" direct in mare, nu sunt munti in spate).
Oraselul de langa plaja este un loc placute: terase, magazine...etc. Cam greu cu parcarea, trebuie parcat la intrarea in sat.

Attached File  agios_gordios_00.jpg   397.21K   13 downloadsAttached File  agios_gordios_01.jpg   412.36K   10 downloadsAttached File  agios_gordios_02.jpg   530.8K   14 downloads
Attached File  agios_gordios_03.jpg   814.85K   13 downloadsAttached File  agios_gordios_04.jpg   726.1K   14 downloadsAttached File  agios_gordios_05.jpg   282.69K   14 downloadsAttached File  agios_gordios_06.jpg   463.06K   14 downloads


Capul Drastis (Cape Drastis)
Arata superb acest loc. L-am fotografiat dintr-o parte.
Nu am reusit sa ajung si sus (cineva si-a facut o baraca acolo, a imprejmuit. Mai era si un fel de cort...).
Plaja de la capatul drumului este slabuta, aproape inexistenta.
Merita mers pentru peisaj.

Attached File  cape_drastis_01.jpg   569.33K   14 downloadsAttached File  cape_drastis_02.jpg   622.05K   15 downloads


Plaja Loggas
Localnicii o numesc plaja apusului (sunset beach).
Plaja in sine este minuscula si neamenajata.
In schimb sunt spectaculosi peretii verticali. Cand am fost eu erau si valuri maricele. Venise multa lume sa vada apusul.
N-as merge acolo pentru plaja, as merge pentru peisaj si pentru apus.

Attached File  loggas_01.jpg   672.81K   17 downloadsAttached File  loggas_02.jpg   773.5K   12 downloadsAttached File  loggas_03.jpg   692.62K   12 downloads
Attached File  loggas_04.jpg   812.07K   13 downloadsAttached File  loggas_05.jpg   1014.79K   14 downloadsAttached File  loggas_06.jpg   632K   12 downloads


Plaja Gyaliskari
N-am facut plaja acolo, am fost ca sa fotografiez un apus.
DPDV fotografic arata spectaculos. Sunt stanci vulcanice in apa. Mi-a adus aminte de Tenerife.

Attached File  Gyaliskari_01.jpg   472K   11 downloadsAttached File  Gyaliskari_02.jpg   535.27K   9 downloadsAttached File  Gyaliskari_03.jpg   530.56K   9 downloadsAttached File  Gyaliskari_04.jpg   358.96K   19 downloads


Plajele din zona Liapades
Am inchiriat o barca din Liapades. Am dat 140 Euro pentru 7 ore + 50 de Euro benzina.
Am vizitat plajele din zona aia care nu erau accesibile decat cu barca.
Apa are o culoare uau, asa cum se vede in fotografii. Sunt si pesti.
Copii au fost foarte incantati. Mi-au spus ca asta a fost cel mai frumos moment al excursiei.
Daca inchiriati barca, este bine sa o faceti intr-o zi in care nu sunt valuri. Daca sunt valuri, nu o sa mai gustati la fel iesirea, plus ca apa ar putea sa devina tulbure.

Attached File  cu_barca_00.jpg   739.63K   21 downloadsAttached File  cu_barca_01.jpg   504.52K   17 downloadsAttached File  cu_barca_02.jpg   913.85K   17 downloads
Attached File  cu_barca_03.jpg   1003.88K   16 downloadsAttached File  cu_barca_04.jpg   991.08K   4 downloadsAttached File  cu_barca_04.jpg   991.08K   4 downloads
Attached File  cu_barca_06.jpg   1011.97K   17 downloadsAttached File  cu_barca_07.jpg   1003.86K   15 downloadsAttached File  cu_barca_08.jpg   1.08MB   14 downloads
Attached File  cu_barca_09.jpg   948.29K   15 downloadsAttached File  cu_barca_10.jpg   940.24K   15 downloadsAttached File  cu_barca_11.jpg   889.52K   16 downloads
Attached File  cu_barca_12.jpg   814.34K   15 downloadsAttached File  cu_barca_13.jpg   651.19K   14 downloads

Am mai fost si in Sidari, dar acolo nu am facut poze. Plaja Sidari a fost singura plaja unde apa a fost mai calda. Este posibil sa fie asa si pe celelalte plaje din nord, poate si cele din est. Dar eu fiind cazat pe tarmul vestic, am fost mai mult la plajele din vest.

La sfarsit apar niste poze pe care probabil nu le-am aranjat bine in postare : Agios Gordios, Loggas si zona Liapades.

Attached Files


Edited by katran, 22 July 2023 - 21:22.


#6134
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Si in sfarsit o postare despre fauna Corfului pentru cei pasionati de natura, animale salbatice...etc.
Ori de cate ori plec undeva, caut astfel de postari, incerc sa ma documentez. Posted Image

Din cauza caldurii in timpul zilei nu prea este activitate. Animalele stau ascunze la umbra, nu vezi mai nimic.
Activitate este dimineata devreme, seara si noaptea.
Sunt animale care sunt 100% nocturne - de exemplu jderul de stanca din fotografia de mai jos. Este fotografiat noaptea, in bezna.
Sunt multe insecte interesante (lacuste mari, calugarite) si soparle exotice precum agama stelata, soparla cu gat albastru, gecko.

Am pus mai jso fotografiile facute de mine in excursia asta. Speciile care apar in fotografiile de mai jos sunt in ordine: agama stelata, jder de stanca, soparla cu gat albastru, vrabie cu un cosas, silvie mediteraneana, drepnea mare, un paianjen care a prins o lacusta, agama stelata, sfrancioc cu capul rosu, gandac asasin, randunica roscata...etc

Attached File  01.jpg   329.46K   17 downloadsAttached File  03.jpg   648.33K   17 downloadsAttached File  08.jpg   480.01K   17 downloads
Attached File  10.jpg   506.86K   15 downloadsAttached File  12.jpg   226.09K   14 downloadsAttached File  14.jpg   218.83K   17 downloads
Attached File  15.jpg   401.97K   17 downloadsAttached File  17.jpg   441.27K   15 downloadsAttached File  18.jpg   179.65K   10 downloads
Attached File  20.jpg   284.18K   9 downloadsAttached File  22.jpg   164.59K   9 downloadsAttached File  25.jpg   236.04K   7 downloads
Attached File  28.jpg   452.62K   7 downloadsAttached File  30.jpg   478.82K   8 downloadsAttached File  38.jpg   588.11K   8 downloads
Attached File  40.jpg   351.5K   7 downloads

Edited by katran, 23 July 2023 - 10:26.


#6135
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Un pic de spotting la manastirea Vlacherna - poze needitate:

Attached Files


Edited by metalactual, 23 July 2023 - 13:03.


#6136
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Imi pare rau ca nu am prins si un Blue Air, a fost ultimul an cand au zburat si in Corfu, cu ei am fost.

#6137
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Canal d’Amour este prezentat cu surle si trambite ca fiind unul din obiectivele turistice de top ale ale insulei (poate ati observat ca nu am postat fotografii cu el, nici nu l-am mentionat in postarile mele).

Eu citisem pe internet ca este un loc excelent pentru rasarit.
Asa ca intr-o dimineata, pe la 04.00, am plecat din Agios Gordios (locul unde eram cazat) catre Sidari.
Desi nu sunt decat vreo 45 de Km, drumul dureaza mai bine de o ora. Sunt drumuri din alea inguste, cu curbe...La un moment dat am ajuns la intrarea pe un drum care avea semnul blocat. Din fericire nu mai era blocat. Il curatasera. Probabil a fost o alunecare de teren.

Adevarul gol-golut despre Canal d'Amour este ca nu merita efortul. Este un "kitsch". Pun ghilimelele din cauza ca nu folosesc cuvantul in sensul lui propriu. N-am gasit un cuvant care sa descrie mai bine "obiectivul" asta. La pomul laudat sa nu te duci cu sacul.

Pe unul din maluri este un complex cu piscina, bar, scaune....
Daca vrei sa ajungi la canal, trebuie sa treci prin "curtea omului".
Daca vrei sa fotografiezi canalul asa cum trebuie, iti iese terasa omului in cadru :

Attached File  01.jpg   543.05K   28 downloads

Canalul nici macar nu este pozitionat foarte bine fata de rasarit, asa cum pretindeau anumite site-uri de prezentare pe internet. Iar daca vrei sa prinzi unghiul ideal, iti da batai de cap terasa omului.
Attached File  02.jpg   517.2K   27 downloads


Pentru mine "vedeta" rasaritului a fost un yaht ancorat undeva pe mare. Canalul a fost subiect secundar.
Attached File  12.jpg   513.51K   23 downloadsAttached File  18.jpg   330.56K   19 downloads

Si cateva fotografii din imprejurimi.
Attached File  15.jpg   588.74K   21 downloadsAttached File  20.jpg   306.93K   16 downloadsAttached File  22.jpg   285.28K   15 downloads

Zona nu arata rau.
Dar nu merita efortul unui drum lung.
Ce "vand" aia pe site-urile de internet, nu are legatura cu realitatea. Un nume frumos, promovat mult, dar obiectivul in sine nu este ceva special. N-arata rau, dar este departe de cum arata alte obiective (ex. Cape Drastis) si este si foarte urbanizata zona.
As (mai) vizita locul doar daca sunt cazat acolo, in Sidari.

Edited by katran, 14 August 2023 - 10:33.


#6138
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Două vizite (iunie + iulie), peste 1.000 km făcuți pe insulă (mășină, scuter, bicicletă), peste 50 de plaje văzute.

A făcut un video de 24 de minute cu 20 dintre cele mai spectaculoase plaje din Corfu.

Nu e un top, dar am lăsat la final ce mi-a plăcut mie mai mult.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8LAiwCsJPS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate