Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 

candidoza&abstinenta

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
gluttony

gluttony

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2006
ok am si eu o intrebare stupida..pls fara glume proaste si replici la baza...
eu si prietena mea avem candidoza (tocmai neam facut analizele) si la mine a cam trecut (a 3-a zi d tratament) iar la ea nu sunt simtome (a trb sa recolteze pt a stabili diagnosticul)..
ok now prbl e ca 2 medici miau zis lucruri diferite..dermatologul ca trb abstinenta totala pe timpul tratamentului iar med d familie (am intrebat dupa vizita facuta med dermatolog) a zis ca e ok dar cu prezervativ....eu ce sa  mai cred...??
ca no sex for a month? sau ca e ok cu prezervativ?

Edited by gluttony, 17 May 2006 - 23:23.


#2
ikebana

ikebana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.11.2005
Am trecut si eu prin asta. Recomand abstinenta. Se vindeca repede si sigur in modul asta. Fara putin sex nu se moare.  :naughty:
P.S. In doua saptamani maxim ar trebui sa treaca. Depinde de cat de puternica este infectia. O luna e prea mult!

Edited by ikebana, 17 May 2006 - 23:43.


#3
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postikebana, on May 18 2006, 00:41, said:

O luna e prea mult!

asta voiam sa zic si eu. din cate stiu, tratamentul cu nizoral se face doar 5 zile - si intr-o forma uzuala de candidoza e foarte eficient. iar diflucanul are efect in doza unica.

nu sugerez automedicatia, sunt doar curioasa ce tratament dureaza o luna.

de multe ori, pacientul tratat de candidoza are un partener sanatos (nu faceti misto de prezenta doar a sexului masculin in fraza, luati ambele variante - sau pe toate 4, ma rog  :)  ). si in acest caz se recomanda abstinenta... na, cum sa ma exprim acuma elegant: folosesti prezervativ, da' si manusi chirurgicale?  :D

avand in vedere ca acum sunteti amandoi sub tratament - pe care sper sa nu-l intrerupi inainte de final doar pentru ca ai tu senzatia ca ti-a cam trecut - cred ca se poate si cu prezervativ, daca abstinenta vi se pare prea mult. dar repet, as vrea sa stiu in ce consta tratamentul.

Edited by mianna, 18 May 2006 - 00:10.


#4
veronika

veronika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 27.01.2006
dragilor dragelor
candidoza nu eate o boala si nu se scapa de ea
candida albicans este un microorganism  care traieste in mod normal in partile intime; doar ca este dependenta de Ph ul zonei; cand acesta e acid ea se inmulteste si da "infectie" ;cand e bazic, ea exista dar nu se inmulteste si se gaseste in numar mic; Ph ul isi schimba aciditatea in fucntie de hormoni, de alimentatie si vremea frumoasa de afara...adica din diverse cauze ...de aceea poti ameliora simptomele si schimba Ph ul local prin tratament dar candida nu trece ci repare de indata ce se modifica Ph ul din nou
tratamentul este usor si simptomatic, local unguent si ovul pentru cele 2 sexe; 5 zile nu e mult sa fii abstinet sa fim seriosi

va pup

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postveronika, on May 19 2006, 15:10, said:

dragilor dragelor
candidoza nu eate o boala si nu se scapa de ea
candida albicans este un microorganism  care traieste in mod normal in partile intime; doar ca este dependenta de Ph ul zonei; cand acesta e acid ea se inmulteste si da "infectie" ;cand e bazic, ea exista dar nu se inmulteste si se gaseste in numar mic; Ph ul isi schimba aciditatea in fucntie de hormoni, de alimentatie si vremea frumoasa de afara...adica din diverse cauze ...de aceea poti ameliora simptomele si schimba Ph ul local prin tratament dar candida nu trece ci repare de indata ce se modifica Ph ul din nou
tratamentul este usor si simptomatic, local unguent si ovul pentru cele 2 sexe; 5 zile nu e mult sa fii abstinet sa fim seriosi

va pup


mai, ceva-ceva stii tu, dar crede-ma ca proliferarea in exces a candidei albicans e de domeniul patologic; adica, boala.

eu as inlocui "vremea frumoasa de afara" cu "tratament antibiotic"  :)  - e cea mai frecventa cauza de candidoza (mai ales cand se asociaza cu contraceptive orale si/sau cu un diabet).

manifestarea poate avea si alte localizari, nu doar vaginala.

ovul la cel de-al doilea sex?  :w00t:  adica, la barbat, nu? si...unde si-l baga?  :rolleyes:

ce am enumerat eu mai sus - nizoral, diflucan, si mai sunt si altele - este tratament sistemic; si este indicat si in localizarea vaginala, in doze mai mici decat in alte localizari.

#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

View Postveronika, on May 19 2006, 15:10, said:

dragilor dragelor
candidoza nu eate o boala si nu se scapa de ea
candida albicans este un microorganism  care traieste in mod normal in partile intime; doar ca este dependenta de Ph ul zonei; cand acesta e acid ea se inmulteste si da "infectie"

Pt. reglarea PH-ului vaginal se recomanda spalaturi vaginale saptamanale cu solutii bazice( bicarbonat de sodiu sau sunt ceva tablete speciale la farmacie ).

#7
PAMPALAU

PAMPALAU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2006

View Postshiva, on May 19 2006, 20:23, said:

Pt. reglarea PH-ului vaginal se recomanda spalaturi vaginale saptamanale cu solutii bazice( bicarbonat de sodiu sau sunt ceva tablete speciale la farmacie ).

din cate stiu eu spalaturile astea vaginale dese sunt daunatoare...distrug mucoasa vaginala, care protejeaza conta altor infectii, nu prea sunt indicate aceste spalaturi

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View PostPAMPALAU, on May 22 2006, 20:03, said:

din cate stiu eu spalaturile astea vaginale dese sunt daunatoare...distrug mucoasa vaginala, care protejeaza conta altor infectii, nu prea sunt indicate aceste spalaturi
Totul ține de frecvență și de substanțele folosite.

#9
Ioana_b

Ioana_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.05.2006
referitor la anitibiotice si candidoza....m-am pricopsit si eu de curand de la antibiotice de asa ceva dar faza e ca am facut tratrament si nu mi-a trecut ...chiar 2 tratamente...primu cu diflucan, clotrimazol ovule si crema. al doilea a fost cu crema clotrimazol si ovule betadine...apoi am refaut testul si cica eram ok..ceea ce nu a fost asa ca simtomele au reaparut si ups iar tratament...acum fac cu flamexin, clotrimazol crema si ovule colposeptine...e a 2-a zi de tratament ...

revenind la anitibiotice ....faza e ca am aflat ca se trateaza si cu antibiotice daca e in stare avansata si apare infectie urata etc...cum vine asta ..eu fac candidoza de la antibiotice si se vindeca tot cu antibiotice ...??in fine ..sper sa nu ajung acolo

Edited by mufă, 30 May 2006 - 13:49.


#10
PAMPALAU

PAMPALAU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2006

View PostIoana_b, on May 30 2006, 13:36, said:

referitor la anitibiotice si candidoza....m-am pricopsit si eu de curand de la antibiotice de asa ceva dar faza e ca am facut tratrament si nu mi-a trecut ...chiar 2 tratamente...primu cu diflucan, clotrimazol ovule si crema. al doilea a fost cu crema clotrimazol si ovule betadine...apoi am refaut testul si cica eram ok..ceea ce nu a fost asa ca simtomele au reaparut si ups iar tratament...acum fac cu flamexin, clotrimazol crema si ovule colposeptine...e a 2-a zi de tratament ...

revenind la anitibiotice ....faza e ca am aflat ca se trateaza si cu antibiotice daca e in stare avansata si apare infectie urata etc...cum vine asta ..eu fac candidoza de la antibiotice si se vindeca tot cu antibiotice ...??in fine ..sper sa nu ajung acolo

la femeia mea, i-a recomandat Gynozol, acu nu stiu ce sa zic, mergi si tu la alt dr  :peacefingers:

#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostIoana_b, on May 30 2006, 13:36, said:

revenind la anitibiotice ....faza e ca am aflat ca se trateaza si cu antibiotice daca e in stare avansata si apare infectie urata etc...cum vine asta ..eu fac candidoza de la antibiotice si se vindeca tot cu antibiotice ...??in fine ..sper sa nu ajung acolo


pentru unii, antibiotic = medicament luat pe cale orala.

partenerul matale a facut vreun tratament?

#12
Ioana_b

Ioana_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.05.2006

View Postmianna, on May 30 2006, 19:55, said:

pentru unii, antibiotic = medicament luat pe cale orala.

partenerul matale a facut vreun tratament?
da a facut si oricum folosim prezervativul ...acum am suntem in pauza ca na sa termin eu tratamentul.El si-a facut test si nu mai are nimic

#13
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
uite cum am scapat io de candida data de antibiotice...cu minunatul acidophilus (se gaseste la farmacie si se da fara reteta)...avantaj...e tratament natural, n-are contraindicatii si regleaza toate florele (bucala, vaginala si intestinala)

...acesta este un tratament dat mie de medicul meu de familie...nu-l folositi si voi decat dupa ce v-a dat verde medicul vostru...

Edited by mufă, 23 June 2006 - 19:03.


#14
mindulita

mindulita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.03.2004
am nevoie de acest Acidophilus, am mai intrebat prin farmacii dar nu l-am gasit.
care e firma producatoare ? cantitate/pret ?
multumesc

#15
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Ca sa va raspund la intrebarea legata de abstinenta. Se recomanda pentru ca sperma impiedica medicamentele (administrate pe mucoasa vaginala) sa actioneze cum trebuie si va prelungiti chinul aiurea. De asta vi s-a spus sa folositi prezervativul, desi cel mai bine ar fi sa va abtineti de tot pe perioada tratamentului. Comprimatele vaginale actioneaza local. Ele se absorb foarte putin in sange. De asta nu trebuie sa le disturbe nimic la locul actiunii.

Edited by mianna, 10 November 2006 - 20:37.


#16
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmindulita, on Nov 10 2006, 11:12, said:

am nevoie de acest Acidophilus, am mai intrebat prin farmacii dar nu l-am gasit.
care e firma producatoare ? cantitate/pret ?
multumesc

un preparat care contine si lactobacillus acidophyllus este Biotics, de la Ozone Laboratories. Se gaseste in farmacii sau magazine naturiste, costa 9.30 RON 20 capsule. Exista si Biotics Baby, pliculete cu praf. Exista si in iaurt.
Nu trebuie reteta pentru ca e "supliment nutritiv", se foloseste mai ales ca adjuvant in tratamentul cu antibiotice, pentru reglarea florei intestinale si preventiv pentru candidoze. Ca tratament pentru o candidoza deja aparuta, mai bine folosesti ce ti-a prescris medicul, e mult mai eficient, dar poti lua si biotics.

Edited by adadoi, 10 November 2006 - 13:35.


#17
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,932
  • Înscris: 31.03.2003
un antibiotic care se foloseste in candidoze, dar mai bine se asociaza cu celelalte antibiotice pentru a preveni candidozele se numeste Nistatin sau Stamicin. el are efect bun pe candida albicans.
de aici provine probabil si nedumarirea Ioanei.

#18
mindulita

mindulita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.03.2004
multumesc, am gasit lactobacillus acidophyllus de la xxxxxxx, firma distributie suplimente alimentare, e mai avantajos pret/cantitate, sa-i contactez si va comunic.
am facut tratament cu ce mi-a recomandat medicul, dar se pare ca trebuie sa trec la regim alimentar adecvat problemei, atat timp cit nu e inca grava situatia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate