Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Emisiuni de proba in DVB-T

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
835 replies to this topic

#73
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

View Postmojook, on Dec 18 2005, 17:31, said:

Serviciul este operational numai in Bucuresti?
Pe cind extinderea si in alte zone ale tarii?

Din cate stiu eu UE a cerut la toate tarile membre si candidate urgentarea extinderii DVB-T pt. programele TV si radio cu acoperire nationala. Deci se pare ca pana in 2007 tre' sa extinda chestia in toata tara.

#74
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 26.07.2004

View PostLR, on Dec 18 2005, 18:38, said:

Din cate stiu eu UE a cerut la toate tarile membre si candidate urgentarea extinderii DVB-T pt. programele TV si radio cu acoperire nationala. Deci se pare ca pana in 2007 tre' sa extinda chestia in toata tara.


cam greu intr-un an sa lansezi un serviciu national, care sa si fie folosit la nivel national ...

poate peste vreo 2 ani sa inteleaga romanii ce inseamna DVD-T ...

#75
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

cam greu intr-un an sa lansezi un serviciu national, care sa si fie folosit la nivel national...

Nu as zice... Daca exista vointa si bani se pot face minuni si mai repede ;)

Quote

poate peste vreo 2 ani sa inteleaga romanii ce inseamna DVD-T ...

Romanii inteleg foarte repede cand e vorba sa poata face o mica economie. O sa renunte la CATV o gramada cand se va extinde cu vre-o 10 - 15 canale la nivel national.

#76
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 26.07.2004
vointa si bani ...

... cam astea ne lipsesc (noua romanilor) ... din pacate ...

ca sa nu se renunte la cablu, firmele de cablu vor trebui sa ofere servicii complexe, telefonie, internet ... intr-adevar va fi ceva nou sa prinzi 15-16 canale la o calitate buna ... GRATIS :)

Edited by amadeus79, 18 December 2005 - 19:14.


#77
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Nici nu stiu ce sa mai fac, momentan n-am cablu si nu prea imi convine taxa de instare, mai degraba mi-as cumpara un receiver. Dar momentan pe el pot vedea aceleasi (fara Prima :cursing: ) canale pe care la vad si pe analogic...poate mai bine dar nu asta e ideea. Nevasta-mea vrea Animal Planet, eu mai vreau VH1, Discovery si National Geogr, in rest absolut nimic.
Deci ....

#78
Macrobloc

Macrobloc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 16.10.2005

View Postrvic77, on Dec 19 2005, 14:43, said:

Nici nu stiu ce sa mai fac, momentan n-am cablu si nu prea imi convine taxa de instare, mai degraba mi-as cumpara un receiver. Dar momentan pe el pot vedea aceleasi (fara Prima :cursing: ) canale pe care la vad si pe analogic...poate mai bine dar nu asta e ideea. Nevasta-mea vrea Animal Planet, eu mai vreau VH1, Discovery si National Geogr, in rest absolut nimic.
Deci ....
Sunt vise frumoase sa receptionezi programele pe care le-ai numit tu mai sus... Free nu ai sa vezi asa ceva! In concluzie tot va trebui sa bagi mana in buzunar pentru a viziona ce-ti doresti, fie ca folosesti serviciul cablistilor sau nu...

#79
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Există TV-tunere PC duale. Prima si cea mai raspandită e cea de la Asus "MyCinema 7131 Dual" Merge si semnal analogic și DVB-T. Prețul e în jur de 2,6 milioane lei.

#80
size

size

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 26.09.2004
Programele trasmise digital in bucuresti se pot receptiona  si analogic in banda uhf , deci gratuit
Prin sistemul digital aceste programe vor fi receptionate la nivel national
Licitatia pentru retaua digitala nationala va avea loc in prima parte a anului viitor
www.cna.ro

#81
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Harta teoretica de acoperire

DVB-T

[ http://img289.imageshack.us/img289/6416/ariedeacoperiredvbt6ls.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#82
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostMacrobloc, on Dec 20 2005, 11:56, said:

Sunt vise frumoase sa receptionezi programele pe care le-ai numit tu mai sus... Free nu ai sa vezi asa ceva! In concluzie tot va trebui sa bagi mana in buzunar pentru a viziona ce-ti doresti, fie ca folosesti serviciul cablistilor sau nu...
Nu am zis sa fie gratis, dar macar sa poti plati numai canalele care te intereseaza, adica sa fie codate si sa ai decodor doar pentru anumite canale. La cablu platesti o groaza, la gramada, probabil ca e mult mai ieftin daca e sa imparti suma la toate canelele, dar poate mai mult de jumatate nu te intereseaza....
probabil ca o sa mai dureze pana sa apara aici asemenea provideri !

#83
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005
De unde-i harta asta de acoperire?
Emitatorul din Galati este activ deja ?

FAbian23


De unde-i harta asta de acoperire?
Emitatorul din Galati este activ deja ?

FAbian23

#84
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Este o simulare pe calculator , iar emitatorul de la Galati inca nu emite .

#85
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
incercat astazi receptia la 100km de bucuresti.  
nimic. poate ca e prea departe, bataia fiind de 60 km..
asusul ala l-am gasit la 2.110.000 ( l-am si cumparat vineri) la pcgarage.ro
dar softul original e cam greoi. nu-l agreez

#86
Macrobloc

Macrobloc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 16.10.2005

View Postrvic77, on Dec 20 2005, 13:18, said:

Nu am zis sa fie gratis, dar macar sa poti plati numai canalele care te intereseaza, adica sa fie codate si sa ai decodor doar pentru anumite canale. La cablu platesti o groaza, la gramada, probabil ca e mult mai ieftin daca e sa imparti suma la toate canelele, dar poate mai mult de jumatate nu te intereseaza....
probabil ca o sa mai dureze pana sa apara aici asemenea provideri !
Suna mirific ce spui tu! Sincer, eu mai mult de 10 programe nu urmaresc din toata grila oferita de operatorul meu de cablu. Restul nu ca ar fi proaste, dar nu ma intereseaza! Sa speram ca se apropie ziua cand vei plati numai ce folosesti. Este o alternativa binevenita...

Edited by Macrobloc, 21 December 2005 - 16:22.


#87
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

poate ca e prea departe, bataia fiind de 60 km..

Cu un sistem selectiv de antene Yagi daca nu ai obstacole intre tine si Bucuresti ar cam trebuii sa intre ceva dar depinde si de ce putere are emitaorul din Bucuresti.

btw... stie cineva ca putere are emitatorul instalat in P-ta. Chibrit ?

#88
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Puterea se va mari in urmatoarele luni . (Gurile bune spun ca se va dubla)

#89
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostMacrobloc, on Dec 21 2005, 16:19, said:

Suna mirific ce spui tu! Sincer, eu mai mult de 10 programe nu urmaresc din toata grila oferita de operatorul meu de cablu. Restul nu ca ar fi proaste, dar nu ma intereseaza! Sa speram ca se apropie ziua cand vei plati numai ce folosesti. Este o alternativa binevenita...
daca ar fi ca tine, s-ar intampla unul din doua lucruri: ori s-ar scumpi abonamentul pentru acele canale pe care le urmaresti, ori ar da faliment.

Edited by zuppy, 21 December 2005 - 18:53.


#90
Macrobloc

Macrobloc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 16.10.2005
Am gasit la comercializare Receivere DVB-T, dar la preturi cam neaccesibile! Din postarile anterioare reiesea ca sunt mai ieftine dar se pare ca nu e asa...

Edited by Macrobloc, 06 January 2006 - 11:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate