Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Emisiuni de proba in DVB-T

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
835 replies to this topic

#91
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Am gasit la comercializare Receivere DVB-T, dar la preturi cam neaccesibile! Din postarile anterioare reiesea ca sunt mai ieftine dar se pare ca nu e asa...

Asta din cauza ca comerciantul roman este cel mai mare hotZ din Europa... Spre exemplu in Franta un receiver DVB-T este cam 20€ in Italia 25€ etc. ;). Insa la noi daca se pot scoate bani de pe fraieri de ce sa nu il vanda cu 100€ sau chiar mai mult :puke:.

#92
lucas_con

lucas_con

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.11.2005
Ca in orice economie de piata din lumea asta ... exista cerere si oferta. Pana acum nu a existat cerere, si de aceea oferta este una prohibitiva. Cu cat cererea va creste ( si toti speram ca serviciul sa fie unul de calitate pentru ca asta sa se intample ) , sigur si preturile receptoarelor vor scadea...
Ce pot sa va spun este ca deja sunt modele de notebookuri cu receptor digital incorporat ( vezi Toshiba Qosmio ) , si exista stick-uri pe usb DVB-T. ( http://www.freecom.c...20&page=NEWCAT3 ) . Aici vad eu, aplicabilitatea sporita a acestui serviciu. Mobilitatea. Cu cat aria de acoperire va creste ( speram ca in toata tara cat de curand ) vom putea de pe laptop sa ne uitam la televizor ( in masina, in tren , pe plaja LOL , in cort la munte ) .... Viitorul e aici , acum...si noi nu prea ne dam seama de asta...

#93
lucas_con

lucas_con

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.11.2005

View PostLR, on Jan 6 2006, 13:29, said:

Asta din cauza ca comerciantul roman este cel mai mare hotZ din Europa... Spre exemplu in Franta un receiver DVB-T este cam 20€ in Italia 25€ etc. ;). Insa la noi daca se pot scoate bani de pe fraieri de ce sa nu il vanda cu 100€ sau chiar mai mult :puke:.

Comerciantul roman nu este cel mai mare hot din Europa...e la fel de hot ca toti comerciantii din lumea asta ..doresc sa castige bani, un concept destul de strain inca romanilor inca destul de comunisti dupa destul de multa vreme ... in schimb pot spune cu certitudine este ca romanul este cel mai mare carcotas din lume. In loc sa se bucure si sa aprecieze aceste evenimente, cauta nod in papura... dupa cum am spus mai devreme...sa ne bucuram ca viitorul vine tare din urma , si sa nu mai carcotim

#94
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,187
  • Înscris: 15.07.2005

View PostOne of Them, on Dec 20 2005, 12:10, said:

Existã TV-tunere PC duale. Prima si cea mai raspanditã e cea de la Asus "MyCinema 7131 Dual" Merge si semnal analogic ºi DVB-T. Preþul e în jur de 2,6 milioane lei.
frate mi'am luat si eu un tv tuner desta dar nu reusesc deloc sa il fac sa mearga pe  dvb-t . zi si mie adresa ta de mail sau mesenger .poate ma ajuti sa rezolv problema


View Postsize, on Dec 20 2005, 12:12, said:

Programele trasmise digital in bucuresti se pot receptiona  si analogic in banda uhf , deci gratuit
Prin sistemul digital aceste programe vor fi receptionate la nivel national
Licitatia pentru retaua digitala nationala va avea loc in prima parte a anului viitor
www.cna.ro
]
Ajuta-ma si pe mine ca nu reusesc sa il fac sa mearga pe digital .Analog merge dar digital pauza.
Nu imi gaseste nimik,Ce tara selectezi u ?

#95
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,004
  • Înscris: 06.09.2004

View Postdjmaxx, on Jan 9 2006, 23:33, said:

frate mi'am luat si eu un tv tuner desta dar nu reusesc deloc sa il fac sa mearga pe  dvb-t . zi si mie adresa ta de mail sau mesenger .poate ma ajuti sa rezolv problema
]
Ajuta-ma si pe mine ca nu reusesc sa il fac sa mearga pe digital .Analog merge dar digital pauza.
Nu imi gaseste nimik,Ce tara selectezi u ?
In ce oras locuiesti? Esti in aria de acoperire?

View Postdjmaxx, on Jan 9 2006, 23:33, said:

frate mi'am luat si eu un tv tuner desta dar nu reusesc deloc sa il fac sa mearga pe  dvb-t . zi si mie adresa ta de mail sau mesenger .poate ma ajuti sa rezolv problema
]
Ajuta-ma si pe mine ca nu reusesc sa il fac sa mearga pe digital .Analog merge dar digital pauza.
Nu imi gaseste nimik,Ce tara selectezi u ?
In ce oras locuiesti? Esti in aria de acoperire?

#96
vnic

vnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.10.2005
Salut,

As vrea sa cumpar un DTR430 de la Philis.
Stie cineva de unde il pot lua din Romania?

Multumesc,
Nic

#97
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,646
  • Înscris: 06.03.2005
Aduce cineva receptorul pe USB , aratat de llucas_con, la noi?

#98
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,349
  • Înscris: 29.05.2004

View PostFC72, on Jan 13 2006, 19:56, said:

Aduce cineva receptorul pe USB , aratat de llucas_con, la noi?


Tocmai am probat eu unul pe USB produs de hercules , placut impresionat prind vreo 6 posturi, si destul de ieftin am inteles in jur de 2 mil. cei interesati ma pot contacta pe Ym (plastic4pexic) si va pot da detalii mai multe, bafta

#99
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003

View Postvnic, on Jan 11 2006, 11:30, said:

Salut,

As vrea sa cumpar un DTR430 de la Philis.
Stie cineva de unde il pot lua din Romania?

Multumesc,
Nic

la urmatorul link vei gasi pe cineva care are si vindea asa ceva..
nu stu daca momentan mai are, dar incearca

http://www.rdi-sat.r...er=asc&start=40

#100
satenicu

satenicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.01.2006

View Postaztec, on Jan 17 2006, 10:48, said:

la urmatorul link vei gasi pe cineva care are si vindea asa ceva..
nu stu daca momentan mai are, dar incearca

http://www.rdi-sat.r...er=asc&start=40
Hi,hi,hi
Hop si eu pe Softpedia!
Intr-adevar Philips-ul are un tuner f.sensibil.Se uita Georgel din Pitesti la DVB-T-ul din Bucuresti.Noaptea, ca ziua nu e semnal(cu antena de doi lei - gratar de mici turcesc).Se uita un amic in Slobozia la DVB-t-ul din Bucuresti(120 km),tot noaptea si ziua numai cand e ceata(cu antena Alcad de 15 dB castig).Din pacate singurul membru al acestui forum care este posesor de DTR 430 este Mister RF(sa traiesti SEFU' :worthy: ).Poate il vinde el :naughty: .Nici eu care am comercializat aceste minunate receivere nu mai am nici de samanta.Mai are unul de vanzare 007/Ro de pe RDI-SAT.

#101
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,183
  • Înscris: 05.05.2003
Bine ai venit, @satenicu!
Dupa cum vezi, ''echipe mixte'' si aici (softpedia/rdi)
E o onoare sa te avem si aici... si asteptam de la tine noi info despre DVB-TEUL asta romanesc, desi se stie ca abia in luna aprilie se va da o licenta
Sper ca in martie/aprilie (cand sper sa fie lansat si in alte orase din tara) sa putem cumpara si noi receivere, pentru a testa receptia.
Numai bine!

#102
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
satenicu... si eu am.. de la tine :)
si nu-l vand cu toate ca de-ocamdata sta degeaba

#103
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View Postsatenicu, on Jan 22 2006, 23:54, said:

...Se uita un amic in Slobozia la DVB-t-ul din Bucuresti(120 km),tot noaptea si ziua numai cand e ceata(cu antena Alcad de 15 dB castig)....

unde il gasesc pe amic? vreau si eu sa ma uit la dvb-t  :coolspeak: daca pun antena la etajul 10 o sa mearga si ziua?

#104
satenicu

satenicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.01.2006

View Postghyo, on Jan 23 2006, 09:40, said:

unde il gasesc pe amic? vreau si eu sa ma uit la dvb-t  :coolspeak: daca pun antena la etajul 10 o sa mearga si ziua?
Receptorul trimis la Slobozia a fost pe adresa Tehnic Grup(ceva de genul asta).Antena pune-o pe bloc cat mai sus.Construieste un amplif de canalul 54 adica 738 MHz si eventual antena cu elementi in X.
@rz
Hai noroc mai Razvane,ce mai zici,ce mai faci?
@aztec
Nu-l vinde,ca e pacat,are tuner brici.

Edited by satenicu, 23 January 2006 - 14:11.


#105
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,183
  • Înscris: 05.05.2003
Cu un complexe de antene (4 antene) se receptioneza mult mai bine dar din pacate e destul de costisitor de construit un asemenea sistem si nu isi are rostul, atat timp cat extinderea DVB-T va incepe chiar anul acesta

@satenicu, deocamdata bat pasul pe loc dar vreau neaparat sa comercializez receptoare DVB-T in judetul Brasov... stiu cateva zone (nu stiu cat de cablate sunt acum) unde sigur se vor vinde multe, zone in care am instalat mai demult foarte multe antene yagi (pentru cele 4-5 canale din Brasov, asta in anii '90)
E saracie mare acolo si nu toata lumea isi permite un abonament lunar... asa ca DVB-T poate deveni o solutie buna pentru ei!
De asta ziceam ca ar fi bine sa fie mai mult de 6 canale... la 10-12 canale romanesti, in DVB-T, sunt convins ca multi oameni ar fi gata sa renunte cablu (si sa nu uitam ca inca mai sunt localitati necablate)
Eu inca nu sunt lamurit... se va cere sau nu abonament lunar?
Se va merge oare pe o ''combinatie'' cu clasicul abonament TVR?
Abia astept sa testez in Brasov... trebuie si eu sa fac rost de un receiver

#106
satenicu

satenicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.01.2006

View Postrz, on Jan 23 2006, 17:26, said:

Cu un complexe de antene (4 antene) se receptioneza mult mai bine dar din pacate e destul de costisitor de construit un asemenea sistem si nu isi are rostul, atat timp cat extinderea DVB-T va incepe chiar anul acesta

@satenicu, deocamdata bat pasul pe loc dar vreau neaparat sa comercializez receptoare DVB-T in judetul Brasov... stiu cateva zone (nu stiu cat de cablate sunt acum) unde sigur se vor vinde multe, zone in care am instalat mai demult foarte multe antene yagi (pentru cele 4-5 canale din Brasov, asta in anii '90)
E saracie mare acolo si nu toata lumea isi permite un abonament lunar... asa ca DVB-T poate deveni o solutie buna pentru ei!
De asta ziceam ca ar fi bine sa fie mai mult de 6 canale... la 10-12 canale romanesti, in DVB-T, sunt convins ca multi oameni ar fi gata sa renunte cablu (si sa nu uitam ca inca mai sunt localitati necablate)
Eu inca nu sunt lamurit... se va cere sau nu abonament lunar?
Se va merge oare pe o ''combinatie'' cu clasicul abonament TVR?
Abia astept sa testez in Brasov... trebuie si eu sa fac rost de un receiver
Stai sa-ti explic.In principiu pe satelit se codeaza semnalul din 2 motive.
1 = Postul trebuie sa aiba numai acoperire nationala(din cauza drepturilor de difuzare)
2 = Postul respectiv este pay tv.
Din cate am discutat cu domnul de la CNA care se ocupa de proiectul DVB-T a mentionat ca se vor da numai licente FTA.
Abonamentul TVR este un fel de impozit pe care il platesti daca ai televizor in casa.N-are treaba cu sistemul de transmisie (digitat sau analogic).
Sa vedem cum iese treaba cu reteaua nationala pe canalul 59.
Eu astept o mostra de la prietenii cu ochii mici.Au si DVB-T USB 1.0

#107
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,183
  • Înscris: 05.05.2003
Ok, multumesc pentru precizari
Numai bine!

#108
Bamboo

Bamboo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2004
Salutare va deranjez si eu cu o intrebare. Cum as putea testa sa vad daca am semnal pentru transmisia digitala terestra din Bucuresti, avand in vedere ca nu am un receptor DBV-T. Ce e drept e destul de departe de Bucuresti dar spre exemplu de aici( zona Arges  cam 900 m altitudine, cu vizibilitate directa) prind cu un simplu dipol acordat pe canal TVR2 emis din Bucuresti pe canalul 2 FIF parca. Nu as vrea sa cumpar dinainte receptorul, as vrea mai intai sa pot afla daca am semnal sau nu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate