Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?
 Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92
 Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar
 Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...
 

Emisiuni de proba in DVB-T

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
835 replies to this topic

#109
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
pai cam asa..
se spune ca daca se prinde TVR 2 pe nus'ce canal ce este transmis de la bucuresti
ar trebui sa se prinda si semnalul digital al dvb-t in conditi acceptabile...
acum nu-mi mai aduc aminte unde transmite tvr2 pe canalul 2 fif, ca poate nu e bucurestiul
sau mai exista varianta sa gasesti pe cineva sa inchiriezi un receptor, sau sa arunci un ochi pe o harta simulata a receptiei semnalului
era pe undeva, un coleg forumist ce frecventeaza ambele forumuri poate ar putea sa ne ajute cu ea..

#110
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostBamboo, on Jan 24 2006, 20:55, said:

Salutare va deranjez si eu cu o intrebare. Cum as putea testa sa vad daca am semnal pentru transmisia digitala terestra din Bucuresti, avand in vedere ca nu am un receptor DBV-T. Ce e drept e destul de departe de Bucuresti dar spre exemplu de aici( zona Arges  cam 900 m altitudine, cu vizibilitate directa) prind cu un simplu dipol acordat pe canal TVR2 emis din Bucuresti pe canalul 2 FIF parca. Nu as vrea sa cumpar dinainte receptorul, as vrea mai intai sa pot afla daca am semnal sau nu.
E vorba de canalul 51 FIF ! Oricum eu nu m-as hazarda sa compar receptia digitala cu cea analogica !
Daca totusi ai antena capabila, pozitie buna, etc, poti cauta pe canalul 54 sa vezi daca observi niste zgomote ciudate (ala e digitalul). Asa poti sa-ti dai seama ca ajunge ceva semnal la tine, dar la ce nivel si daca e suficient vei vedea numai cand vei avea receptorul.

#111
dorales

dorales

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2006

View Postghyo, on Jan 23 2006, 09:40, said:

unde il gasesc pe amic? vreau si eu sa ma uit la dvb-t  :coolspeak: daca pun antena la etajul 10 o sa mearga si ziua?


antena nu este alcad ,este televes dat75,http://www.mst.ro/terestre.html

tot dupa aici am auzit ca prin aprilie maresc puterea la emitator :coolspeak: ,pana atunci ma uit numai noaptea :D

#112
satenicu

satenicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.01.2006
Daca ai imagine cu purici pe canalul 51(Tvr 2 UIF) atunci DVB-T ul merge beton.Garantat 100% ;)

#113
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View Postsatenicu, on Jan 25 2006, 14:58, said:

Daca ai imagine cu purici pe canalul 51(Tvr 2 UIF) atunci DVB-T ul merge beton.Garantat 100% ;)

eu prind tvr2 cu purici si ziua si noaptea dar nu stiu ce canal e, ma uit in seara asta sa vad, alt canal in afara de 51 mai e?

#114
satenicu

satenicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.01.2006

View Postghyo, on Jan 25 2006, 15:19, said:

eu prind tvr2 cu purici si ziua si noaptea dar nu stiu ce canal e, ma uit in seara asta sa vad, alt canal in afara de 51 mai e?
Fii pe faza
UIF
25 Tv Sigma
31 Pro Tv
34 TVR 1
38 Prima(emisie cu putere mica)
42 Realitatea
49 TVKlumea(pol. verticala)
51 TVR 2
54 DVB-T(SNR)
57 Antena 1

Aria de acoperire o gasesti la:
http://img289.images...riredvbt6ls.jpg
P.S.
Galtati nu e valabil.

Edited by satenicu, 25 January 2006 - 15:28.


#115
Bamboo

Bamboo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2004

View Postrvic77, on Jan 25 2006, 10:35, said:

E vorba de canalul 51 FIF ! Oricum eu nu m-as hazarda sa compar receptia digitala cu cea analogica !
Daca totusi ai antena capabila, pozitie buna, etc, poti cauta pe canalul 54 sa vezi daca observi niste zgomote ciudate (ala e digitalul). Asa poti sa-ti dai seama ca ajunge ceva semnal la tine, dar la ce nivel si daca e suficient vei vedea numai cand vei avea receptorul.
Eu m-a referit la faptul ca prind TVR 2 in FIF nu in UIF transmis din Bucuresti, cu un dipol din ala imens care are peste doi metri.  M-am uitat si pe simularea zonei de acoperire, cred ca ar merita incercat totusi cu o antena de castig mare pentru UIF si amplificator.

#116
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postsatenicu, on Jan 25 2006, 15:27, said:

Fii pe faza
UIF
25 Tv Sigma
31 Pro Tv
34 TVR 1
38 Prima(emisie cu putere mica)
42 Realitatea
49 TVKlumea(pol. verticala)
51 TVR 2
54 DVB-T(SNR)
57 Antena 1

Aria de acoperire o gasesti la:
http://img289.images...riredvbt6ls.jpg
P.S.
Galtati nu e valabil.

Sunt curios de ce nu-mi intra deloc (sa ma rog intra doar sonorul)  TVKlumea; oare au mai putin de 5 W ?!! Stie cineva din ce zona emit si cu ce putere ?! Am o antena verticala de radio pt. 440 Mhz si celelalte canale intra foarte bine, chiar si Prima si inca vro 3 bulgaresti : Nova pe 44, BTV pe 24 si 27 (impecabil pe 27) si traditinalul B1 pe 11 si 19. Pe canalul 54 si 55 observ niste bruiaje puternice, semn ca si DVB-T-ul ar merge fara probleme !

Edited by rvic77, 27 January 2006 - 13:48.


#117
dorales

dorales

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2006

View Postsatenicu, on Jan 25 2006, 15:27, said:

Fii pe faza
UIF
25 Tv Sigma
31 Pro Tv
34 TVR 1
38 Prima(emisie cu putere mica)
42 Realitatea
49 TVKlumea(pol. verticala)
51 TVR 2
54 DVB-T(SNR)
57 Antena 1

Aria de acoperire o gasesti la:
http://img289.images...riredvbt6ls.jpg
P.S.
Galtati nu e valabil.
salutare
stie cineva daca protv si antena1 ramane pe DVB-T,am auzit ca ar cere cam mult pentru retransmisie
asa vorbeste lumea ,acum nu stiu cat e de adevarat

#118
satenicu

satenicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.01.2006

View Postdorales, on Jan 28 2006, 17:33, said:

salutare
stie cineva daca protv si antena1 ramane pe DVB-T,am auzit ca ar cere cam mult pentru retransmisie
asa vorbeste lumea ,acum nu stiu cat e de adevarat
Pai Prima Tv nu a intrat in pachet din cauza "tarifului nasol".

#119
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 06.03.2005
Mai vinde careva , firme sau persoane fizice cu sau fara acte, receivere DVB-T in Bucuresti?si cam la ce pret?

#120
c.iordache

c.iordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2006

View PostLR, on Jan 6 2006, 12:29, said:

Asta din cauza ca comerciantul roman este cel mai mare hotZ din Europa... Spre exemplu in Franta un receiver DVB-T este cam 20€ in Italia 25€ etc. ;). Insa la noi daca se pot scoate bani de pe fraieri de ce sa nu il vanda cu 100€ sau chiar mai mult :puke:.


P'asta cu comerciantul român hoț, aș vrea sincer să o cred! Din păcate marea majoritate a comercianților noștri se dovedesc mai repede proști (comercianți, desigur) decât hoți. Una n-o exclude pe cealalta, da' mai au multe de învațat...
Nu știu cum stau lucrurile în Germania dar în Italia receiverele DVB-T n-au costat 25 euro, nici în cazuri extreme. Extrem înseamnă anul trecut, când guvernul a subvenționat prețul de achiziție cu 80-90 de euro, cu condiția ca abonamentul RAI să fie plătit la zi (98 de euro la an). Cum nu se obosește nimeni (neam latin) să plătească darea asta, mulți l-au achiziționat la preț întreg. Și acum își dau palme.
Receiverele apărute ințial pe piață nu aveau implementat standardul mhp și nici un cititor de cartelă. Și mai costau și undeva pe la 150 de euro. Cu subvenție cu tot, mai rămâneau de plătit un 60 - 70 de euro, nicicum 20.
Să revenim la palmele pe care și le dau broaștele. Mhp este un sistem care îți permite să interacționezi (prin linia telefonică) cu programul/televiziunea pe care o urmărești. Adicătelea, voturi, răspunsuri la întrebări, mesaje, etc. Ăsta nu-i mare bai, că nu se omoară nimeni să voteze sunând la linii cu 2 euro minutul. Asta apropo de hoți.
Partea proastă pentru broaște e că au prins gustul PPV-ului ieftin. Meciuri, filme, practic orice. Și pe lângă faptul că nu costă ochiul din cap ca la Sky, nici nu ai nici nevoie de abonament, le poți cumăra pe sistemul cartelelor reîncărcabile. Dar... pentru asta ai nevoie de un receiver care să citească sau Conax sau Nagravision A. Modele care au apărut pe piață de mai puțin de jumătate de an... și n-au intrat în grilele de subvenționareeee...
Oricum un receiver DVB-T decent, un Philips sau un Humax cu mhp și un sistem de codare integrat costă între 120 și 160 de euro. Sunt și modele mai ieftine, se pleacă de la vreo 80-90 de euro (nu mă'ntrebați de marcă sau ce faq că nu le-am dat atenție) și se ajunge până pe la 250, unul cu HDD sau combi DVB-S cu DVB-T.
Aveți grijă ce cumpărați. De exemplu eu nu mi-am luat încă... :((

#121
cd-psx

cd-psx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2005

View PostFC72, on Feb 16 2006, 22:16, said:

Mai vinde careva , firme sau persoane fizice cu sau fara acte, receivere DVB-T in Bucuresti?si cam la ce pret?
uite aici daca te intereseaza http://forum.softped...howtopic=109345

#122
dorales

dorales

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2006
http://www.pixmania....-zapbox-sl.html

#123
satenicu

satenicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.01.2006
Da au venit cateva bucati model COMAG 2200.VHF/UHF
60 euro/buc.
Arata fix asa:
Attached File  bocca.bmp   74.29K   228 downloads
Nicu
0723551537

#124
jean.968

jean.968

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.03.2006
salutare am urmarit cu ceva interes acest subiect si cautand pe net am gasit un receptor dvb-t pe care l-am achizitionat si testat in doua locatii din bucuresti cu rezultate bune:  prima locatie fiind prin centru(universitate)  intr-un imobil (etaj 3) cu o antena de camera obisnuita dar numai langa fereastra si am avut nivelul semnalului 90% si calitatea 30%, iar adoua locatie in zona 13 septembrie (etaj 7) folosind aceeasi antena in mijlocul camerei nivel semnal 100% calitate 40-50%. dupa parerea mea imaginea este foarte buna de asemenea si sunetul. am achizitionat receptorul pentru PROVINCIE pe care l-am montat simbata intr-o localitate la 15km de Urziceni spre Slobozia(aprox.77km pe sosea de Bucuresti). Surprizaaaa.... merge foarte bine, nivel semnal 100% si calitate 90%. antena este o turceasca cu amplificator de prin piata. Si pentru ca probabil asteptati si date despre receptor iata: GENERAL SATELLITE TE 7010 achizitionat cu 250lei . pentru detalii www.generalsatellite.ro.
De asemenea am vazut pe net ca acum comercializeaza receptoare dvb-t si pe www.antech.ro . Acestia au si o antena activa dvb-t DA-5000.

#125
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005

View Postsatenicu, on Jan 25 2006, 16:27, said:

Fii pe faza
UIF
25 Tv Sigma
31 Pro Tv
34 TVR 1
38 Prima(emisie cu putere mica)
42 Realitatea
49 TVKlumea(pol. verticala)
51 TVR 2
54 DVB-T(SNR)
57 Antena 1

Aria de acoperire o gasesti la:
http://img289.images...riredvbt6ls.jpg
P.S.
Galtati nu e valabil.

Domne, ce treaba!
Eu din Bucuresti prind aceleasi posturi cu antena de pe bloc (indeed, mai putin sigma si klumea, desi nu simt lipsa. Si DVB-T(SNR) care banuiesc ca e mira). Adica fara nimic suplimentar decat antena obisnuita.
Care e avantajul; lamuriti-ma pls.

#126
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,047
  • Înscris: 06.09.2004

View Postwoe, on Mar 28 2006, 19:03, said:

Domne, ce treaba!
Eu din Bucuresti prind aceleasi posturi cu antena de pe bloc (indeed, mai putin sigma si klumea, desi nu simt lipsa. Si DVB-T(SNR) care banuiesc ca e mira). Adica fara nimic suplimentar decat antena obisnuita.
Care e avantajul; lamuriti-ma pls.
Le prinzi perfect? Fara dubluri, fara purici? Atunci ai mare noroc si nu iti trebuie DVB-T.
Banuiesc ca e vorba de antena comuna. Ai incercat sa prinzi singur cu o singura antena programele astea? Atunci ai vedea diferenta.

Edited by isr2002, 28 March 2006 - 19:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate