Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Accident mortal la un concurs auto local

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Pe scurt :

Quote

Femeia a fost lovita de un automobil scapat de sub control in timp ce asista la concursul automobilistic “Cupa Primaverii”.


ACCIDENT. O femeie in varsta de 32 de ani, asistenta la o farmacie din centrul municipiului Targu-Jiu, este internata in stare grava, cu ambele picioare strivite si cu bazinul spart. Femeia a fost lovita de un automobil scapat de sub control in timp ce asista la concursul automobilistic “Cupa Primaverii”.

Potrivit martorilor, inainte de a fi zdrobita de un copac, Florentina Penciu a reusit, cu un gest disperat, sa-si impinga copilul din fata bolidului. Potrivit politistilor, accidentul ar fi putut avea urmari mult mai grave daca masina trecea peste trotuar, pe marginea drumului aflandu-se in acel moment zeci de spectatori.

Pana la urma tanara a decedat. La televizor ziceau ca deocamdata politia nu poate stabili vinovatii. Organizatorii spun ca fiecare participant la competitie isi asuma raspunderea pentru eventualele consecinte, insa se pare ca organizatorii nu au "pus" spectatorii la o distanta sigura. Cine va plati pentru acest regretabil incident?

Edited by romaximusro, 15 May 2006 - 15:01.


#2
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Am vazut dimineata la stiri cum se zbatea sub masina, groaznic.  :confuzzled:

Edited by 2Fst4U, 15 May 2006 - 15:05.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
nu pot decat sa imi consolidez parerea despre dobitocii care se cred soferi de curse.

trecand peste ce cred eu, in cazul de fata vina este a organizatorilor pentru ca nu au protejat spectatorii corespunzator, soferul ar fi fost responsabil daca, de exemplu, ar fi lovit un alt participant.

moral, vina e a organizatorilor care au permis accesul unor poame de genul asta intr-un concurs neorganizat corespunzator.

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
damn...  link?

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
ia de-aici http://www.gds.ro/Ev...#articolNr51575

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ce se spune pe alt forum despre acest accident (nu stiu daca e adevarat)

- cica maretul pilot ar fi calcat din greseala acceleratia si nu frana
- la un asemenea eveniment nu au avut la fata locului o ambulanta , pe motiv ca.. costa
- organizatorii cica se spala pe maini ca au declaratia aia pe propria raspundere
- autorizatia a fost data de primarie, deci si ei sunt responsabili

Acuma vine intrebarea.. daca ala a confundat frana cu pedala de acceleratie, ce experienta avea? s-a facut o triere a pilotilor inainte? Cred ca nu.
Cum a dat primaria aviz la o asemenea manifestare auto ce nu are o ambulanta la fata locului ? (pe ideea ca acolo unde is masini este si risc de producere de accidente)
Organizatorii cum de au folosit numai "banda" pentru izolarea perimetrului de concurs? De ce nu era distanta de siguranta mai mare..?


Din pacate pentru prostia unor sufera oameni vinovati. Am vazut si declaratia soferului.. ala mai ca nu radea... o pun pe seama socului...  :death:

#7
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
ffs... ce dobitoci... n-au pus si ei un balot ed paie un cauciuc ceva.

#8
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
a mai fost la un raliu un incindent, a venit ala cu masina si in curba, neavand vizibilitate l-a luat pe unu care filam pe capota (asta statea pe marginea drumului daca nu chiar era putin intrat pe traseu) ... aici nu stiu care ar fi vinovati, la cursele astea pentru ca nu stii cum sare sau unde ajunge ala cu masina ( iar la tv a aratat tot de la un raliu , unu a luat-o pe aratura , a sarit peste boscheti si tot a lovit vre-o 2-3 care era mai departe de circuit)

eu cred ca aici, in afara masurilor de siguranta, fiecare trebuie sa-si pazeasca pielea

Edited by reico, 15 May 2006 - 15:57.


#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
romaximusro: un link ceva?

edit: si a naiba masina de curse avea el, o Fabia, parca.

Edited by sebulbus, 15 May 2006 - 16:00.


#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
aici . Si da, era o fabie

#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
In primul rand, tare precaut publicul. Regula de bun simt: daca ai masini care circula cu viteza la 2-3 metri de tine si copaci, stai DUPA copaci, nu inaintea lor, ca sa scapi daca vine spre tine masina. Altfel... naspa situatia. :mellow:

Edited by AlexIP, 15 May 2006 - 16:15.


#12
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
Cum sa acuze soferul? nu mi se pare in regula, ca doar nu s-au adunat niste oameni acolo si gata raliul? a fost ceva organizat, chestia aia cu declaratia pe propria raspundere e o prostie... esti la raliu, nu poti sa mergi incet la limita evitarii oricarui pericol, ca de aia esti la raliu.

Oricand se poate ca masina sa iasa in decor, cei care stau in exteriorul curbelor sunt de multe ori victime.

Aici ori e greseala organizatorilor, ori a victimei, dar cat timp este raliu, soferul nu ar trebui sa fie vinovat decat daca iese de pe traseu si loveste oamenii intentionat.

Aia nu stiu ce cauta fix in fata pomului, ce a putut sa gandeasca?

Cu tot respectul pt faptul ca totusi persoana a decedat, dar vinovata este clar, pt ca a stat intr-un loc periculos, iar organizatorii daca nu au marcat locul ca fiind periculos au si ei partea lor de vina. Doar pt ca organizatorul nu marcheaza locul corespunzator nu e o scuza sa nu folosesti bunul simt si sa te gandesti daca unde stai nu cumva poate da o masina peste tine. Ca nimeni nu vrea sa moara cu dreptatea in mana pt un astfel de motiv stupid.

Din nou, asta cu vina soferului mi se pare prosteasca. Ca doar nu obtin eu acuma de la primarie cine stie ce autorizatie si adun 3 oameni de pe strada cu masinile sa fac raliu, iar in caz de incident nu am nici o treaba pt ca aia semneaza nu stiu ce declaratie. Daca soferul incalca regulile(si traseul) impuse de organizator i se poate imputa ceva, daca nu, atunci nu poate fi considerat vinovat.  Altfel, daca Schumacher ar pierde controlul la o cursa si ar lovi cu masina un om care sta pe marginea pistei, nu cred ca ar fi considerat vinovat.

Si mai ales cum naiba sa nu ai salvare la un astfel de eveniment?

Parerea mea...

RIP

#13
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu prea is de acord cu faza ca femeia avea vre-o vina. Cum ai fi vrut sa vada ce se intampla acolo? Dupa copac? De vina e soferul si organizatorii. Motivele le-am expus mai sus..

#14
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Intr-un concurs auto, drumul public este INCHIS circulatiei si regulile de circulatie NU se mai aplica. Nu o sa vedem masini de raliu oprind la semafor si la trecerea de pietoni. Cine sta gura casca isi asuma riscul sa ii zboare o roata in cap sau sa dea o masina peste ei. Trebuie sa iti alegi locul unde stai, sa nu fie in exteriorul curbei etc. Au fost mii de accidente cu spectatori implicati, la concursuri mai bine organizate, chiar si pe circuite...

Organizatorii trebuiau sa lase spectatorii sa stea decit in zone cit de cit nepericuloase, sa aibe inchiriata o ambulanta...

Edited by H725, 15 May 2006 - 21:49.


#15
axel_1

axel_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 16.12.2005

View PostH725, on May 15 2006, 22:47, said:

Trebuie sa iti alegi locul unde stai, sa nu fie in exteriorul curbei etc.

am vz  cateva secvente la tv si din cate mi-am dat seama era o strada dreapta si larga unde se faceau jaloane ....asa ca era destul de greu pt un spectator sa-si dea seama incotro o va lua o  masina iesita de sub control
organizatorii au toata vina pt  ca nu au asigurat  protectia spectatorilor ( de lipsa ambulantei nici nu mai vb )  si degeaba arunca vina pe sofer deoarece nu prea ai cum sa fii raspunzator de cea ce se intampla atunci cand impingi masina la maximum  in conditiile unui concurs organizat

Edited by axel_1, 16 May 2006 - 07:59.


#16
Iubiriță

Iubiriță

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 13.04.2006
Dacă domniţa a vrut să sărute teava de eşapament în plină viteză...
Hai mai lasă-i tată, prea şi-o caută.

#17
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

View PostIubiriță, on May 16 2006, 08:59, said:

Dacă domnița a vrut să sărute teava de eșapament în plină viteză...Hai mai lasă-i tată, prea și-o caută.
:cursing:  eu inca sper ca ai glumit. Draga coleg forumist, daca era sotia ta , sau copilul tau in cazul de fata, mai scoteai perla de mai sus ????? Iti zic eu , ca NU. Vinovati sunt 110% ORGANIZATORII. Organizatorii trebuiau sa amenajeze locul, sa ingradeasca in parcele sigure si protejate oamenii - privitorii, sa aibe oameni de ordine care sa dea suturi in cur si amenzi la aia care vroiau sa se apropie chiar cu voia lor de masinile in viteza, etc, etc.
Si tu vii si spui ca majoritatea judecatorilor din Romania asta de rahat si imi explici ca mortul e vinovat, ca el oricum nu mai are gura sa se apere  :puke:

#18
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Femeia statea dupa perimetrul de protectie construit de organizatori.  Din punctul meu de vedere femeia nu avea nici o vina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate