Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cum justific banii primiti de la matusa "Tamara"

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Ladyinwhite

Ladyinwhite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.12.2005
Draga lume,poate sunt putin off topic cu threadul asta...dar nu mai stiu ce sa ma fac si unde sa mai intreb .pe scurt :Sa zicem ca primesc o suma de bani lunara(in jur de 2000de euro) de o asa zisa "Tamara" care nu imi este ruda si nici cunostinta.Aceasta Tamara nu vrea sa ii trimita nici ca donatie si nici ca sponsorizare sau ce o mai fi.pur si simplu vrea sa ii trimita intr-un cont dat de mine, fara nici o explicatie..mi-au zis ca nu raspund de explicatiile pe care le voi da eu bancii cand voi incasa banii.Acum cei de acolo asteapta sa le dau contul unde sa trimita banii.Dar nu stiu ce sa ma fac :death: cu banca .Ce le zic celor de la banca?Exista posibilitatea sa sa imi fac un card de debit (Visa electron) si cand primesc banii sa ii scot fara sa mai ma duc la banca sa dau explicatii?Recomandati-mi o banca va rog.O banca unde sa pot "supraveghea" eu totul din fata calculatorului daca e posibil.Urasc sistemul asta comunist al bancilor din Romania si am ajuns la disperare  :worthy: .Sper ca macar aici la softpedisti sa gasesc the right answer.

#2
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
WTF ii problema?
Deschide cont, si primeste banii. La orice banca.
Daca sunt de pe persoana fizica trimisi banii, se considera ca atare si completezi ca atare.

#3
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostLadyinwhite, on May 15 2006, 15:50, said:

Urasc sistemul asta comunist al bancilor din Romania si am ajuns la disperare  :worthy: .Sper ca macar aici la softpedisti sa gasesc the right answer.
nu e comunist... asa e in toate tarile UE... pana in 5000-10000 eur nu ar trebui sa se te intrebe nimeni nimic desi oricum risti pe termen lung sa te ia la ochi fiscul...

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
am eu un numar de cont SIGUR. ti-l dau, ii pui acolo si nu te intreaba nimeni nimic.


acu serios. daca sumele nu-s prea mari si daca perioada de timp nu e nici ea exagerata nu vad de ce ai avea probleme

#5
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
la naiba...citisem 20.000 de euro...
ce probleme sa ai pt 70.000.000 lei? probleme ar aparea daca suma ar fi impozitabila (ceea ce nu stiu) si tu nu i-ai declara...crezi ca esti prima (primul) care primeste 70.000.000 lei ?
eu nu stiu de nici o regula speciala pt sume atat de mici (relativ mici)

#6
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
eu stiu ca te intreaba de unde vin banii,indiferent de suma. eu am primit de la un prieten 700$ si a trebuit sa completez un formular unde trebuia sa explic si provenienta banilor.
nici varianta cu cardul nu merge,pentru ca trebuie sa mergi la banca personal sa transferi banii din cont ,pe card.
singura varianta e sa-i transferi in contul pe care ti l-a dat add   :lol:

P.S.  add,sa-mi dai si mie jumate ca tin cu tine  ;)

#7
lautuxxx

lautuxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.05.2006
nu e chiar asa.

de la o anumita suma, o sa primesti de la banca instiintare cum ca trebe sa semnezi o hartie pentru a explica ce reprezinta banii aia(impozite pe venit, spalare de bani, chestii de astea). din cate stiu eu, banca se autosesizeaza la valori de peste 10.000 $ /tranzactie, sau sume repetate de la acelasi expeditor.

Alta varianta care merita studiata, vezi cum iti faci un cont la epassporte, dar nu folosi card din romania inregistrat pe numele tau. practic sunt niste bani virtuali, gen westernunion, si folosesti cardul la orice ATM.

nu stiu prea multe :notangel: , dar daca e nevoie te pot ajuta cu ce stiu :naughty: ... so astept PM

bafta

Edited by lautuxxx, 15 May 2006 - 15:57.


#8
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postlautuxxx, on May 15 2006, 16:56, said:

de la o anumita suma, o sa primesti de la banca instiintare cum ca trebe sa semnezi o hartie pentru a explica ce reprezinta banii aia(impozite pe venit, spalare de bani, chestii de astea). din cate stiu eu, banca se autosesizeaza la valori de peste 10.000 $ /tranzactie, sau sume repetate de la acelasi expeditor.

Alta varianta care merita studiata, vezi cum iti faci un cont la epassporte, dar nu folosi card din romania inregistrat pe numele tau. practic sunt niste bani virtuali, gen westernunion, si folosesti cardul la orice ATM.
orice banca este obligata sa trimita BNR-ului justificare pentru orice suma incasata de afara. BNR-ul se autosesizeaza automat la valori mai mari de 10k $ / tranzactie si daca miroase ceva necurat poate face investigatii. nu este nimic comunist, asa este peste tot in Europa, sunt masuri luate contra terorismului si a spalarii de bani.

Epassporte merge dar comisioanele nu sunt mici.. 5$ pentru fiecare 100 $ transferati de pe CC in contul epass (la 99$ taxa e 5$, la 101 - 10$) , in plus nu cred ca poti sa bagi de la inceput mai mult de 1000$ pe luna de pe CC, iar ca sa scoti de la ATM - maxim 320$ pe zi. aceste sume pot fi marite daca le trimiti copii scanate dupa pasaport etc etc.

#9
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
la western union nu se cer explicatii pt banii trimisi/primiti?  daca nu,poti face asa,desi au niste comisioane cam mari...:)

barbosa: eu am primit recent vreo 200 de euro (in lei) prin transfer bancar (cont in Ro-contul meu de card)...nu mi s-au cerut explicatii.
cred ca este important si daca banii sunt euro sau sunt lei

daca este o limita maxima pt care nu ti se cer explicatii (sa zicem 500 de euro) cel mai bine ar fi sa divizezi suma in 4 si sa ii primesti in 4 conturi de la 4 banci (greoaie procedura dar in lipsa de altceva....)

Edited by raducutzzu, 15 May 2006 - 16:09.


#10
lautuxxx

lautuxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.05.2006

View PostMar, on May 15 2006, 17:06, said:

orice banca este obligata sa trimita BNR-ului justificare pentru orice suma incasata de afara. BNR-ul se autosesizeaza automat la valori mai mari de 10k $ / tranzactie si daca miroase ceva necurat poate face investigatii. nu este nimic comunist, asa este peste tot in Europa, sunt masuri luate contra terorismului si a spalarii de bani.

Epassporte merge dar comisioanele nu sunt mici.. 5$ pentru fiecare 100 $ transferati de pe CC in contul epass (la 99$ taxa e 5$, la 101 - 10$) , in plus nu cred ca poti sa bagi de la inceput mai mult de 1000$ pe luna de pe CC, iar ca sa scoti de la ATM - maxim 320$ pe zi. aceste sume pot fi marite daca le trimiti copii scanate dupa pasaport etc etc.

nu cred ca ar fi o problema sa scoti 320$/zi

iar cu treaba cu comisioanele... nu cred ca ar fi nici aici problema... totusi banii sunt destul de patati... eu sincer daca as primi 2000$ LUNAR, as fi in stare sa renunt si la 50% pt comisioane numai sa stiu ca nu au cum sa ma prinda.

Si iti garantez ca prin epass, asa cum stiu eu, nu au cum sa-ti ia urma

#11
lautuxxx

lautuxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.05.2006
dupa cum am spus si mai sus, se sesizeasa la suma mari sau la SUME REPETATE DE LA ACELASI EXPEDITOR

Quote

aca este o limita maxima pt care nu ti se cer explicatii (sa zicem 500 de euro) cel mai bine ar fi sa divizezi suma in 4 si sa ii primesti in 4 conturi de la 4 banci (greoaie procedura dar in lipsa de altceva....)

Edited by lautuxxx, 15 May 2006 - 16:21.


#12
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postlautuxxx, on May 15 2006, 17:16, said:

Si iti garantez ca prin epass, asa cum stiu eu, nu au cum sa-ti ia urma
da, epassporte functineaza in Curacao - Antilele Olandeze (paradis off-shore).
insa tine cont ca se vor folosi bancomate si POS-uri din Romania ;)

#13
lautuxxx

lautuxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.05.2006

View PostMar, on May 15 2006, 17:21, said:

da, epassporte functineaza in Curacao - Antilele Olandeze (paradis off-shore).
insa tine cont ca se vor folosi bancomate si POS-uri din Romania ;)

atata timp cat nu apare numele tau in nici o inregistrare bancara, poti scoate banii de oriunde din RO

retine ca am zis cont la epass fara card inregistrat pe numele lui

#14
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
nu e cam...ilegal?

#15
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postraducutzzu, on May 15 2006, 17:36, said:

nu e cam...ilegal?


mai conteaza? oricum e ilegal ca primeste banii aia fara sa declare cei cu ei si fara sa plateasca impozit pe venitul respectiv.

#16
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Directiva BNR spune că orice sumă de bani venită din afara țării trebuie declarată pe un formular special. În practică acele formulare nu pleacă din bancă ci sunt arhivate pe o perioadă de timp oarecare în ideea vreunui "control" - care nu se întâmplă niciodată. Aceste tranzacții cad sub incidența secretului bancar - trebuie ca fiscul să vină la bancă să ceară informații suplimentare și mi se pare că trebuie și un ordin judecătoresc în acest sens - pentru ca "ilegalitățile" să iasă la lumină  B)  Dar în principiu la persoane fizice și sume mici nu se bagă nimeni  :peacefingers:

#17
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postlautuxxx, on May 15 2006, 17:23, said:

atata timp cat nu apare numele tau in nici o inregistrare bancara, poti scoate banii de oriunde din RO

retine ca am zis cont la epass fara card inregistrat pe numele lui
interesant ce spui tu dar totusi imposibil
eu am un card epassporte de aproape 2 ani , desigur pe numele meu.

explica-mi si mie cum scoti banii daca nu ai card inregistrat pe numele tau.
la mine s-a intamplat cam asa: cardul a venit prin posta, scrisoare recomandata trimisa de epassporte, in nici un caz nu cred ca epassporte e de acord ca numele de pe card si adresa unde trimite sa fie diferite.

probabil poti sa faci chestia asta pe numele fratilor, parintilor etc. dar ajungi din lac in put

Edited by Mar, 15 May 2006 - 19:25.


#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
complet anonim? e simplu simplu. matusa tamara schimba banii in porcarie de la orice exchanger (eventual pm me) pe care porcarie il poate scoate la plimbare prin oricate conturi doreste, dar n-are nici o importanta. totul e oricum deja anonim si ireversibil.

cu porcarie transferat tie, mergi pe urma iar la orice exchanger si ori ceri un debit card alimentabil via porcarie pe care primesti banii, ori pui intrebarile potrivite si ii primesti in mana intr-o gara din tarisoara asta fara sa semnezi nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate