Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#3925
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007

 overseas, on 27 august 2014 - 09:29, said:

Am o problema cu un Whirlpool cu dezghetare automata: face mereu dop de gheata in loc ca apa sa se scurga prin canalul respectiv. A facut asa de la inceput. Il dezghet total, il curat si tot face.
Are cineva vreo idee ?

Am revenit cu problema :(
Colegul RWrless mi-a dat o sugestie, am verificat tubul de scurgere din spate si e ok.
Am curatat totl, tubul de scurgere este neobturat, l-am pus in functiune si am verificat dupa 1h: face gheata pe perete, langa orificiul de scurgere, de sus in jos, cum se scurg picaturile de sus ingheata pe parcurs, gheata ajungand astfel pana la jgheabul de scurgere care duce la orificiu !!! Frigiderul era pe medium. Mi se pare o nenorocire de aparat

#3926
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

 _iulius, on 15 septembrie 2014 - 19:43, said:

Interesant este ca, compresorul acela prezinta unele probleme de fiabilitate dat fiind sistemul deosebit de novator insa insuficient de "slim" in miscarea sa brutala intre bobine si arcuri. Taiat, a aratat unele deficiente in ceea ce priveste constanta uzurii pe circumferinta cilindrului. Cel clasic, cu "biela-manivela" e sfant din acest punct de vedere. Iar Samsungul, Digital Inverter, si 100% coreean, arata extrem de bine dupa ce s-a tras de el in scule "profesionale".
Ai ceva info publice relativ la afirmatia ta? Nu de alta, pana acum habar nu aveam de existenta compresoarelor liniare.
Dupa unele info (Consumer Reports, JD Power) LG pare ca e in fata Samsung la capitolul fiabilitate compresoare.
Si un compresor ,,nou" Embraco: http://www.coolingpo...essor-launched/
Liniar, fara ulei (cel de la LG are ulei). Frumos...

Edited by Hansolo, 16 September 2014 - 14:21.


#3927
peli68

peli68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.09.2014
Pe site-ul LG la modelul care l-am cumparat, vezi mai sus, este cu compresor liniar.
Multe detalii nu dau, decat ca are mai putine piese in miscare si din acest motiv este mai fiabilPosted Image

#3928
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005

 ct10dre, on 16 septembrie 2014 - 13:43, said:

Superioritatea Samsung vs LG e relativa.  Am un cuptor cu microunde LG, luat SH acum 7 ani care merge perfect . Am mai cumparat si un Samsung  , iar acesta de nou are joc in butonul rotativ de selectie a timpului ,  constructie clar sub LG.  M-am mai uitat si la  combine frigorifice ,  in tara noastra  unde tensiunea constanta e relativa ,  si daca mai ai noroc si de un fulger pe retea ,  poti sa-i zici adio  compresorului pe inverter de la Samsung,  sau cel putin electronicii de control . La televizoare la fel,  am ales LG in defavoarea Samsung , acesta avand 3D pasiv  iar Samsungul 3D activ care-ti omoara ochii dupa 2 ore de vizionare.  La telefoane nu mai zic ,  decat sa cumpar plasticaraia  S4,S5 , mai bine iau un HTC one .   Sunt de parere ca Samsung isi iau doar fanii brandului  , iar pe piata exista alte marci mult mai bune.
N-are rost sa te inversunezi asa fiindca aici discutam despre aparate frigorifice nu despre superioritatea unei firme sau a alteia in tot felul de domenii fara legatura cu frigiderele. Nu este deloc concludent sa afirmi ca X este peste Y la frigidere fiindca face telefoane mai bune.
Sincer, nici eu nu mi-as lua un telefon Samsung dar la frigidere se schimba situatia. Daca ei s-au apropiat cel mai mult de ceea ce-mi doream eu de la o combina frigorifica, nu am ezitat si mi-am luat, asta fara sa fiu, nici pe departe, fanul lor.
Ca exista si marci mai bune este indiscutabil insa vin cu un alt pret, mult peste raportul calitate/pret pe care il ofera Samsung. Iar ceea ce am vazut eu pe viu de la LG in materie de combine frigorifice a fost sub ceea ce am cumparat de la Samsung. Si vorbesc de preturi relativ apropiate, cuprinse intre 3000 si 4000 de lei.

#3929
_iulius

_iulius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 31.05.2012

Quote

Pe site-ul LG la modelul care l-am cumparat, vezi mai sus, este cu compresor liniar.
Multe detalii nu dau, decat ca are mai putine piese in miscare si din acest motiv este mai fiabilPosted Image
Nu stiu daca asta e o chestie care sa conteze desi e marketata astfel. Un V8 american cu ardere interna pentru autoturism are ceva mai multe piese in miscare decat "un trei cilindri" in linie, european. Va las sa reflectati singuri cum e cu fiabilitatea. Important este sa ai forte egal distribuite pe punctele cheie ale lantului cinematic si eforturi bine impartite pe intreaga sa desfasurare. Marketingul indreapta atentia publicului catre o directie falsa. Nu sunt castiguri de fiabilitate la "liniare" fata de clasice. Dar publicul este pacalit ca da. Iar departamentul de marketing e mort de bucurie ca are o "tema" de sustinut. Nu-i bai ca , virgula, cade partea electronica la Samsung-urile cu Inverter. Au garantie zece(10) ani. E suficient totusi ca sa te simti la adapost de surprizele unei fiabilitati indoielnice. Nu?
Si eu cred ca RL60GZGIH1 este un adevarat campion al raportului pret/calitate, veritabila "bijuterie"...
Nu am decat informatii "inside" non publice pe net(de pilda) despre cele afirmate despre compresoare.
Bafta la cumparaturi!

#3930
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Mda...pai de obicei sub acoperirea de " surse/teste interne ale competitiei au zis ca..." poti afirma cam orice... interesante ar fi fost niste teste / confirmari externe care se fac publice... cel putin in vest exista asemenea organizatii...


#3931
_iulius

_iulius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 31.05.2012
Da, pare a fi o porcarie din partea mea. Sursa este, de fapt, mult mai "domestica", ca sa zic asa. Baietii din reprezentanta au taiat un astfel de motor de curiozitate si l-au trimis inapoi "bucati" dupa ce au dat niste telefoane....La fel s-a intamplat si la romanica si in Polonia. Imi pare sincer rau ca nu mai am pozele acelea ca nu stiam ca voi avea de sustinut vreo polemica. Incerc sa fac din nou rost de ele. Nu stiu daca imi iese. Daca da, va fi desigur interesant pentru unii.. Daca nu, voi fi nevoit sa retractez public si cu asta basta,
Totusi, pentru "detectivii de ocazie" , iata ce se lauda "LGE" c-a "rezolvat" intr-un material intern al companiei:
"For producing the Linear Compressors, LGE has solved lots
of reliability problems, for example, accurate driving of the free piston."
S-ar parea ca "gramada de probleme" le mai joaca cand si cand cate-o festa.
Multa bafta la cumparaturi!

Edited by _iulius, 17 September 2014 - 07:04.


#3932
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

 _iulius, on 16 septembrie 2014 - 23:39, said:

Nu stiu daca asta e o chestie care sa conteze desi e marketata astfel. Un V8 american cu ardere interna pentru autoturism are ceva mai multe piese in miscare decat "un trei cilindri" in linie, european. Va las sa reflectati singuri cum e cu fiabilitatea.

Adica? Poti sa reflectezi cat vrei, e o fraza tare generala iar multe modele americane au avut probleme cu fiabilitatea.

 _iulius, on 16 septembrie 2014 - 23:39, said:

Important este sa ai forte egal distribuite pe punctele cheie ale lantului cinematic si eforturi bine impartite pe intreaga sa desfasurare. Marketingul indreapta atentia publicului catre o directie falsa. Nu sunt castiguri de fiabilitate la "liniare" fata de clasice. Dar publicul este pacalit ca da. Iar departamentul de marketing e mort de bucurie ca are o "tema" de sustinut. Nu-i bai ca , virgula, cade partea electronica la Samsung-urile cu Inverter. Au garantie zece(10) ani. E suficient totusi ca sa te simti la adapost de surprizele unei fiabilitati indoielnice. Nu?
Nu discutam aici de marketing. Si LG si Samsung dau 10 ani garantie la compresor. Avantajele compresorului liniar care pot fi masurate/cuantificate acum sunt nivelul de zgomot si economia de energie.
Fiabilitatea in timp este masurata foarte bine de statistici JD Power si Consumer Reports, dupa anumite perioade de timp. Evident ca se refera la anumite modele, orice firma poate sa dea gherle cu un model sau (cazul cel mai frecvent din pacate) sa scoata un model foarte bun initial dupa care sa scoata alte modele in care sa umble la cost.

Faza cu picatul electronicii (nu doar la compresoare Samsung, la mai multe electrocasnice de la mai multe firma) e complet de porc daca discutam de conditii normale de functionare. O sursa in comutatie poate fi usor protejata la depasiri de tensiune nominala (nu trasnete) iar fiabilizarea se face si prin overprovisioning (nu am alt termen in cap, daca ai condensator de filtrare pe intrare nu alegi un model de 250V ci de peste 330V). Sigur, e ceva mai costisitor dar nu cu mult.
Nu poti face eficient economic protectia la umiditate sporita, din punct de vedere al clientilor care pun electrocasnice in baie/sauna dar evident ca in mediu uscat poti preveni prin proiectare ca umiditatea interna sa afecteze electronica.
Am mentionat faza cu electronica pentru ca la mecanica e mult mai greu sa faci o proiectie in timp a fiabilitatii; mecanic vorbind nici compresorul LG liniar nici cel Embraco nu am informatii tehnice ca ar fi mai fiabile sau nu, per se cercetarea/stiinta la un anumit model matematic mecanic NU iti garanteaza deloc fiabilitatea produsului final.


LE: chiar nu e cazul sa retractezi ceva, discutam ca oameni normali interesati de partea tehnica. Eu inteleg ca pot fi si documente interne, pot sa fiu de acord sau nu cu ele, alaturi si de alte informatii.

Eh, even later edit. Era greu sa dai link? http://docs.lib.purd...66&context=icec
http://iiav.org/arch...apers/T0476.pdf

Edited by Hansolo, 17 September 2014 - 07:26.


#3933
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014

 overseas, on 16 septembrie 2014 - 13:56, said:


Am revenit cu problema Posted Image
Colegul RWrless mi-a dat o sugestie, am verificat tubul de scurgere din spate si e ok.
Am curatat totl, tubul de scurgere este neobturat, l-am pus in functiune si am verificat dupa 1h: face gheata pe perete, langa orificiul de scurgere, de sus in jos, cum se scurg picaturile de sus ingheata pe parcurs, gheata ajungand astfel pana la jgheabul de scurgere care duce la orificiu !!! Frigiderul era pe medium. Mi se pare o nenorocire de aparat
  si se revarsa apa peste jgheab ?  nu inteleg ,stiti ca am acelasi produs recent luat ,e tot pe mediu ,dar nu am problema aceasta . nu cumva e infundat traseul ala ,eu am patit odata cu polarul anterior ,si era infundat cu o bobita de strugure ! pe bune ,incercati cu o sufa subtire ,sau o sarma ,cablu ,et stuff sa verificati pana jos ,ca nu inteleg de ce eu nu patesc ,sunt eu un norocos ori dvs ,ghinionist , vesti ...va rog !

#3934
_iulius

_iulius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 31.05.2012

Quote

Adica? Poti sa reflectezi cat vrei, e o fraza tare generala iar multe modele americane au avut probleme cu fiabilitatea
Daca o iei asa te invit sa muti comparatia pe un V12 de la Mercedes cu un 0,9 Tce de la Renault. Eu am vrut sa fiu cat mai cuprinzator si sa ma refer la lucruri general valabile. V8-urile "relaxate" ale americanilor sunt "lumina, adevarul si viata" in materie de fiabilitate. Nu sunt economice, nici prea ieftine, etc. etc. Dar "solid as a rock" sunt. In state sunt destul de multe masini "old school" V8 care au jumatatea de milion de mile(1 mila=1,6 km) si functioneaza impecabil fara interventii de substanta la motor.
Incerc sa fac rost de pozele cu cilindrul uzat inegal. Pistonul nu poate fi foarte bine echilibrat fiindca se "tine" doar in fusta si segmenti. Cel clasic are o gramada de alte puncte de sprijin in spate. Tocmai acelea care sunt reclamate ca fiind "eliminate"...

Quote

Nu discutam aici de marketing. Si LG si Samsung dau 10 ani garantie la compresor. Avantajele compresorului liniar care pot fi masurate/cuantificate acum sunt nivelul de zgomot si economia de energie.
De unde economia de energie?!? De unde nivelul de zgomot?!? Uite-te in specificatiile de model. Vei gasi cu obstinatie peste 40 de decibeli. Este intristator cat de mincinos poate fi marketingul cand isi propune chestia asta. Eu zic ca cifrele "vorbeste" Posted Image Samsung-urile cu inverter, in practica, nu se prea aud daca nu esti atent...Sunt pe youtube clipuri cu comparatia intre cele zgomotele celor doua compresoare. Va invit la o vizionare...
A mai existat la un moment dat si masina de spalat cu "bule de aer"...Au scos instalatia de incalzire si au cerut mai mult pe masina...Genial!
Nu discut cu patima! Sunt pareri personale si nu oblig pe nimeni sa le ia in seama!
Bafta la cumparaturi!

Edited by _iulius, 17 September 2014 - 20:32.


#3935
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007

 fanuTOFAN1969, on 17 septembrie 2014 - 16:58, said:

si se revarsa apa peste jgheab ?  nu inteleg ,stiti ca am acelasi produs recent luat ,e tot pe mediu ,dar nu am problema aceasta . nu cumva e infundat traseul ala ,eu am patit odata cu polarul anterior ,si era infundat cu o bobita de strugure ! pe bune ,incercati cu o sufa subtire ,sau o sarma ,cablu ,et stuff sa verificati pana jos ,ca nu inteleg de ce eu nu patesc ,sunt eu un norocos ori dvs ,ghinionist , vesti ...va rog !

Tubul de scurgere nu este infundat, traseul e liber pana jos la tavita de plastic. Orificiul tubului ajunge sa se infunde tocmai din cauza ca picaturile care se scurg pe perete ingheata si treptat se formeaza gheata pana la orificiu.

#3936
mmica

mmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.06.2013
Samsungul RL60GZGIH 1 este de fapt RL60GZGIH ? Pe sit-ul celor de la Samsung nu gasesc decat RL60GZGIH.

#3937
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
da tija aia cu maner ,e acolo?  indepartati-o ,sa fie canalul gol.

#3938
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Are cineva cunostinte despre firma de curierat rapid dpd pegasus?Este firma cu care doresc cei de la demax sa trimita electrocasnicele.
Cu stima.

Edited by gi0, 18 September 2014 - 14:18.


#3939
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007

 fanuTOFAN1969, on 18 septembrie 2014 - 12:28, said:

da tija aia cu maner ,e acolo?  indepartati-o ,sa fie canalul gol.

ce tija, ce maner ? suntem din filme diferite
lasa canalul, problema e simpla: e normal sa inghete apa pe peretele frigiderului la nivel medium ?
voi reveni cu foto

#3940
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014

 overseas, on 18 septembrie 2014 - 16:01, said:


ce tija, ce maner ? suntem din filme diferite
lasa canalul, problema e simpla: e normal sa inghete apa pe peretele frigiderului la nivel medium ?
voi reveni cu foto

da ,e normal sa inghete ! asta e principiul lui .ingheata si al meu ,apoi se dezgheata ,se scurge apa in orificiu ,se aduna in tava de pe compresor ,se evapora de la caldura lui .si se reia acest ciclu de n ori ! nu vad nimic dramatic aici . cat despre filme ,eu doar v-am adresat tehnic o intrebare ,in legatura cu acea tija ,daca am deranjat ,ma retrag aici .

#3941
direx

direx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.01.2007

 GeorgeTrisina, on 23 august 2012 - 21:05, said:

Nu stiu cum dracului li se ard astora frigiderele ca eu am un Arctic de 19 ani si n-am avut probleme cu el, decat cand i-am reconditionat rugunitura aia de carcasa  adica vopsit ca arata urat la fata, in rest nimic care sa deranjeze functional.

... probabil il tii scos din priza ... Posted Image

#3942
_iulius

_iulius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 31.05.2012

 mmica, on 18 septembrie 2014 - 12:25, said:

Samsungul RL60GZGIH 1 este de fapt RL60GZGIH ? Pe sit-ul celor de la Samsung nu gasesc decat RL60GZGIH.
Da. Sunt echivalente, ca sa zic asa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate