Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Tv Tuner Leadtek

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Salut ! Am si eu un tv tuner Leadtek si se vad cam prost canalele, doar cateva se vad cat de cat bine...Am crezut initial ca nu e facuta vreo legatura bine la cablu...Dar pe televizorul din sufragerie de ex. MTV se vede lacrima iar la mine in camera pe PC se vede execrabil...Ce ar putea fii, va rog mult ajutati-ma cu o solutie ca imi vine sa il arunc pe geam.....Are Winfat PVR ca si program....

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Chiar nu stie nimeni ?

#3
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006

View Postgerbil, on Apr 27 2006, 22:14, said:

Chiar nu stie nimeni ?
si eu tot win fast am....se vede bine...nu te astepta sa ai aceeasi calitate a imaginii ca la tv pt ca e imposibil...cand ii dai sa caute canalele,vezi sa  pui la area PAL D/G...altceva nush ce sa zic....la tv ai pus acelasi cablu ca la tv tuner si merge bine?asa a fost de prima data s-au s-a intamplat fara motiv?

#4
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
incearca cu acelasi cablu de la tv. daca se vede prost in continuare este tunerul de vina.

#5
ovidius max

ovidius max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.02.2006
Da-i un Ctrl + sau - pentru un reglaj fin pe fiecare canal.
Toate bune.

#6
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Pe ce tara si ce standard l-ai setat? Incearca pe Italia, e posibil sa le prinzi mai bine. Ciao. B)

#7
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006

View Postapollo_expert, on Apr 28 2006, 12:01, said:

Pe ce tara si ce standard l-ai setat? Incearca pe Italia, e posibil sa le prinzi mai bine. Ciao. B)
ai zis la misto sau din proprie experienta?la mine e ro pe pal d/g,si se vede bine...mai putin posturile de la inceput,din VHF-L am impresia,care au niste puricei...

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Deci e setat pe Romania Pal D G....Da, am pus acelasi cablu si pe tv din sufragerie si se vede bine...Chestia e ca l-am incercat la cineva pe alt calc si se vede lacrima acolo....Ce sa fie? Am reinstalat si driveri si degeaba...Uite se vede cam asa:

Attached Files



#9
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

View Postraducutzzu, on Apr 28 2006, 13:34, said:

ai zis la misto sau din proprie experienta?la mine e ro pe pal d/g,si se vede bine...mai putin posturile de la inceput,din VHF-L am impresia,care au niste puricei...
Propria experienta, iti dai seama ca nu zic la misto. Recomand PAL B/G. Sincer conteaza si ce provider ai la CATV. De exemplu tunerul meu mergea bine la sora mea dar daca il aduceam la mine se vedeau prost unele posturi. Am renuntat la el si mi-am luat un Jetway mult mai ieftin si se vede si se aude impecabil chiar si cu aplicatia originala care se stie ca nu e asa de buna. Cu ChrisTV instalat si cu BRemote sunt multumit 100%. Ciao. B)

P.S.: Semnalul T.V. pe cablul catre tuner este bun? Verifica totusi si splitterul de unde iti vine cablul si mufa care intra in tuner ca dupa poza aia e posibil sa fie semnalul prea slab.

Edited by apollo_expert, 28 April 2006 - 14:58.


#10
nebunu

nebunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 19.01.2006
Ai  contacte imperfecte sau iti atinge firul cald de masa, verifica spliterele. Cumparati un spiter cu amplificare costa cam 400.000 .  Incearca sa schimbi driverele tv tunerului, pune unele mai vechi din 2005, la mine merge super pe acelasi tv tuner. Eu am scant pe Romania PAL DG cu adaptive scaning si fine tunning.

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ia alege tara germany
am acelasi tuner si pe Ro nu se vede nimic bine, pe germany e beton
pal b/g daca imi amintesc bine

#12
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 15.06.2005
Nu prea conteaza ce tara alegi, ideea este ca majoritatea providerilor de CATV din Romania  emit in format PAL B/G. cred ca faza cu tara e pusa pentru "dummie" care nu stiu in general ce sistem de televiziune au in casa. Asa cum s-a mai spus foarte mult conteaza cablul, mufele (neaparat metalice) ecrnare cit mai perfecta, iar in cazul in care lungimea totala a cablurilor din casa depaseste 50 m ar fi bine sa te gindesti sa cumperi un amplificator de semnal. Dar inainte de asta iti spun sa verifici toate legaturile in special pe cele facute de angajatii firemei de CATV (de regula nu le pasa de cum se vede ca doar nu e la ei acasa). Eu am acelasi tuner Winfast XP Expert si mai am in casa inca 3 TV si pot sa-ti spun ca se vede impecabil pe toate inclusiv pe tuner (in limita in care se vede bine un tuner) dar nu uita ca rezolutia la un TV si a semnalului TV este 480 x640 iar tu la monitor probabil ca ai macar 1024x780 si un refres de 75-85 Hz pe cind la TV de regula rata e de 50Hz mai nou 100Hz, deci i-a in considerare si aspectele astea. <_<

#13
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.03.2005

View Postgerbil, on Apr 28 2006, 15:36, said:

Deci e setat pe Romania Pal D G....Da, am pus acelasi cablu si pe tv din sufragerie si se vede bine...Chestia e ca l-am incercat la cineva pe alt calc si se vede lacrima acolo....Ce sa fie? Am reinstalat si driveri si degeaba...Uite se vede cam asa:
Problema ta e foarte simpla iar rezolvarea la fel. Pentru aceasta fa asa;
1. Cumpara o bucata de cablu coaxial de calitate (care sa aiba tresa impletita din fire de cupru)
2. Pozitioneaza corect cablul de la spliter pina la calculator si TAIE diferenta care nu-ti trebuie. Nu o fa colac, deoarece spirele se comporta ca un filtru dop pentru anumite frecvente. Ca sa te convingi citeste frecventele canalelor care merg prost si o sa vezi zona de la care semnalul incepe sa fie atenuat. De obicei incepe sa limiteze in jurul a 500 Mhz.
3. Daca mai ai probleme, ia citeva splitere si incearca-le, unele merg prost pe anumite plaje de frecvente, pina nimeresti unul bun. Asta e...sint proaste din nastere !!
....Si nu mai da vina pe tuner. Semnal slab bagi.....imagine proasta ai !!  Asta e cu cablul TV.
Bafta !!

#14
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 15.06.2005
Un cablu bun ar fi ASTA

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,706
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgerbil, on Apr 28 2006, 15:36, said:

Deci e setat pe Romania Pal D G....Da, am pus acelasi cablu si pe tv din sufragerie si se vede bine...Chestia e ca l-am incercat la cineva pe alt calc si se vede lacrima acolo....Ce sa fie? Am reinstalat si driveri si degeaba...Uite se vede cam asa:
Semnal slab la cablu, sau derivatia e mufata prost.

#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ba conteaza tara..daca pun Italy in loc de Germany, nu mai prind cateva posturi printre care Antena1 Si ProTV..pe de alta parte, ordinea canalelor este alta
Tuner WinFast 2000 XP Expert, aplicatie WinfastPVR

#17
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
La mine e alta problema cu TV-tunerul (leadtek TV 2000), imaginea e buna, insa am frame-uri putine, se observa mai ales la un meci de fotbal, sau formula 1, calculatorul nu poate fi invinuit: Athlon 2000+, 1GB ram, video NV 6600GT.

#18
lucian_bussines

lucian_bussines

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.07.2006
salut lume.... ma bucur ca am reusit in sfarsit sa scriu si eu in acest forum ca nu shtiam unde sa dau  sper sa ma ajute cineva in problema mea ca sunt mai incepator si eu la randul meu pe altii
am o problema mare cu tunerul... la inceput mia mers apoi nu mia mai mers am instalat si am dezinstalat si nu mergea... imi dadea eroarea aia cu send dont send error report ... am instalt windowsu din nou si a mers dar dupa un timp na mai mers ... imi arata toate canalele negre ... lam dezinstalat si cand am vrut sal instalez din nou mia dat eroarea asta gfx outrider setup - not supported si nu mai merge deloc acum sa instalez .. si sincer mam cam saturat sa tot dezinstalez si sa instalez windowsu pt a rezolva problemele.... crede cineva ca ma poate ajuta in pb asta ... sau sami dea un link pt download drivere sau orice... si ca sa va ajut si eu cu ceva ... tv tunerul este compatibil cu webcamul ... nu shtiu cum am facut intro zi ... dar sunt niste setari in yahoo... si/sau hotmail la camera source si de acolo... dar nu mai stiu cum am facut atunci... cu cat mai repede imi fac tv tunerul cu atat mai repede va dau raspunsul ...
tv tunerul meu este winfast tv 2000 expert
configuratia este amd sempron 2800 + ,,, 1,61 ghz .... 512 ram .... iar placa video este ati radeon x550 advantage 256 mb ddr pcie, tvo,dvi, bulk , saphire ,
am scris si io cum am vazut pe foile alea
va multumesc anticipat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate