Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Scanare defectuoasa PSC 1510 pe laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mihaistoica

mihaistoica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2006
Salutare

Am o multifucntionala HP PSC1510 si atunci cand incerc sa scanez fotografii (la documente text nu este aceeasi problema) imi apar dungi regulate si foarte vizibile pe suprafata scanata. Mi se intampla acest lucru atunci cand scanez pe laptop (Fujitsu Siemens V2010: 1,5 MHz, 256 RAM). In momentul in care cu aceeasi imprimanta scanez pe un sistem desktop, imaginea este impecabila. Am dus-o la service iar cei de acolo mi-au spus ca e din pricina LCD-ului de la laptop  :eek: . Le-am spus ca fotografiile digitale pe care le am pe laptop si care sunt la rezolutie superioara celor scanate se vad foarte bine fara probleme. Deci nu mi-au rezolvat problema.
M-am gandit ca ar putea fi o problema cu laptopul, insa am incercat sa scanez cu ajutorul altei multifunctionale (un lexmark de data asta), insa fotografiile au fost foarte bine scanate de data asta.
In concluzie, daca:
1. scanez cu HP pe laptop se vede cu dungi;
2. scanez cu HP pe desktop se vede bine;
3. scanez cu Lexmark pe laptop se vede bine;
4. scanez cu Lexmark pe desktop se vede bine.

Poate imi dati o mana de ajutor.
Va multumesc.
Mihai

#2
rusandus

rusandus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.03.2006
hai sa-ti spun povestea mea...
am luat si eu un psc 1410.. super multumit de el, face minuni, nu stiu cum am trait fara el... dupa 2 saptamani de bucurie am zis sa scanez niste poze mai vechi sa le am pe hdd... zis si facut... pozele au iesit impecabile, numai ca aveau niste dungi orizontale albe, regulate si parale.... iti suna cunoscut? eu am un desktop cu suficienta memorie, cu procesor bun s.a.m.d... am reinstalat driverul, am umblat in setari, degeaba%$%&...  si m-am dus la service. La ei culmea, totul e ok, super fine, si imi zic astia "reinstaleaza si tu driverul"... cand am zis ca am reinstalat au dat din umeri si mi-au spus ca am calculatorul varza (si nu era). Infuriat (si bucuros ca imprimanta nu e stricata) plec acasa, formatez totul si  reinstalez windowsul cu tot ce trebuie.. de atunci totul e bine si fumos, pozele scanate sunt prea bine scanate (ma dispera praful si zgarieturile)...

concluzia o tragi tu singur. Pana acum nu stiu care a fost cauza dar nu mi-a mai facut probleme. Bafta!

#3
mihaistoica

mihaistoica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2006

View Postrusandus, on Apr 29 2006, 21:23, said:

hai sa-ti spun povestea mea...
am luat si eu un psc 1410.. super multumit de el, face minuni, nu stiu cum am trait fara el... dupa 2 saptamani de bucurie am zis sa scanez niste poze mai vechi sa le am pe hdd... zis si facut... pozele au iesit impecabile, numai ca aveau niste dungi orizontale albe, regulate si parale.... iti suna cunoscut? eu am un desktop cu suficienta memorie, cu procesor bun s.a.m.d... am reinstalat driverul, am umblat in setari, degeaba%$%&...  si m-am dus la service. La ei culmea, totul e ok, super fine, si imi zic astia "reinstaleaza si tu driverul"... cand am zis ca am reinstalat au dat din umeri si mi-au spus ca am calculatorul varza (si nu era). Infuriat (si bucuros ca imprimanta nu e stricata) plec acasa, formatez totul si  reinstalez windowsul cu tot ce trebuie.. de atunci totul e bine si fumos, pozele scanate sunt prea bine scanate (ma dispera praful si zgarieturile)...

concluzia o tragi tu singur. Pana acum nu stiu care a fost cauza dar nu mi-a mai facut probleme. Bafta!


Merci pentru raspuns.
Cazul tau e unul fericit. Acelasi lucru mi l-au spus si mie astia de la service, am instalat si reinstalat win si driverul dar degeaba. Ma gandesc ca o fi o problema de incompatibilitate dar... Cat despre praful si zgarieturile de la scanerul tau, le poti elimina f usor. Este optiune, nu mai stiu cum se numeste.
Salutare

#4
icebox

icebox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.11.2004
Ar putea fi o chestie:

Unele "leptopuri" au voltaj usor mai slab pe usb/paralel/serial si in general asta nu este o problema. Daca ai cumva un hub usb alimentat (din ala de se baga in priza) incearca sa conectezi imprimanta la el si ala la laptop.

Bafta

#5
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

View Posticebox, on May 5 2006, 13:18, said:

Ar putea fi o chestie:

Unele "leptopuri" au voltaj usor mai slab pe usb/paralel/serial si in general asta nu este o problema. Daca ai cumva un hub usb alimentat (din ala de se baga in priza) incearca sa conectezi imprimanta la el si ala la laptop.

Bafta
Tensiunea este aceeasi 5Vcc, curentul maxim debitat pe sarcina poate diferi de la model la model

#6
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postcielo, on May 6 2006, 20:36, said:

Tensiunea este aceeasi 5Vcc, curentul maxim debitat pe sarcina poate diferi de la model la model
dap dar usb ul din laptop scoate max 500ma. am patit cu modem zapp. recomandarea mea ar fi un hub usb dar cu alimentare ( hubul evident :) )

#7
xampx

xampx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2006
Si eu am PSC 1510, si laptop, si n-am nici o problema cu ele...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate