Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1981
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,435
  • Înscris: 01.12.2001
Asa am facut data trecuta, dar eram in acelasi judet si am fost impreuna acolo. Acum trebuie sa platesc undeva rezervarea si cei din judetul unde am vandut-o sa stie asta si sa permita cumparatorului sa pastreze numerele si acesta sa mi le trimita mie. Incalcita treaba.

#1982
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
tu platesti la tine in judet rezervarea, 30 de lei, ii dai aluia copie dupa chitanta.
daca nu-ti trimite tablele, se mai intampla sa-l doara in cot, le vei plati, 40 de lei. macar ai table noi.

#1983
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.08.2007
salut, am si eu o intrebare legata de RAR/inmatriculare.

masina va fi inmatriculata pe unul dintre parinti, care locuiesc in judetul X. pot eu sa solicit/merg la RAR cu masina in judetul Y, fara prezenta parintilor sau vreo procura de la ei ? momentan masina e cu numere rosii si e la mine.
e nevoie de altceva in afara de "Actele necesare: act de identitate solicitant; cerere activitate R.A.R.;documentul de înmatriculare în UE."?

am sunat la RAR si raspunsul a fost "da se poate unde doreste clientul".
inainte sa ma prezint acolo, as vrea sa ma consult si cu voi, ca sa nu am surprize.

mersi

#1984
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
te poti duce la orice unitate rar, poate merge oricine.
rar iti da cartea masinii, un cartonas cu data expirarii itp si un certificat albastru cu seriile masinii.
nici un act nu e cu nume, prenume.
abia la inmatriculari va fi completata cartea cu numele proprietarului.

#1985
pseddye

pseddye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.07.2014
Inmatricularea unui autovehicul deja inmatriculat in Romania

Desigur, la noi acest procedeu este destul de anevoios datorita faptului ca nu exista comunicare intre institutiile statului roman, dar sa incep cu problema mea.

Am cumparat un autovehicul dintr-o alta localitate, alt judet, vanzatorul fiind o firma, nu are importanta.
Am primit masina, cheile, talon, scris pe spate, instrainat catre X la data Y semnat si stampilat, factura si chitanta, contract V-C, ulterior am primit prin posta si CIV-ul masinii cat si Certificatul fiscal precum firma nu figureaza cu datorii la bugetul local, certificat pe care este specificat ca autovehicului respectiv cu seria respectiva de sasiu bla bla, incepand cu data la care s-a incheiat contractul de V-C este radiat iar incepand de luna urmatoare, nu se va mai lua in evidentele fiscale ale respectivei firme, sau ceva de genul. Se mentioneaza pe certificatul fiscal ca a fost eliberat in vederea instrainarii respectivului autovehicul.
Eu nu doresc inca sa inmatriculez autovehiculul intrucat nu am nevoie de el acum si sa platesc asigurare pe 6 luni in care eu nu folosesc autovehiculul si care nu costa 2 lei, n-are rost, interesul meu este sa il folosesc doar in perioada aprilie-septembrie, asadar transcrierea acestuia o voi face abia in luna martie.
Ce trebuie sa fac? Merg cu certificatul fiscal si declar masina la primarie la fiscalul meu, dar in primavara cand voi merge s-o inmatriculez, imi va mai fi solicitat certificat fiscal valabil de la vanzator? Sa inteleg ca pentru fisa de inmatriculare va trebui sa bat iar drumul pana in localitatea de unde am achizitionat autovehiculul? Aceasta se completeaza pe loc sau trebuie sa astept pentru eliberarea acestei fise si a unui nou certificat fiscal alte cateva zile? Totusi, daca eu iau respectivul autovehicul in evidenta acum, in luna noiembrie, si platesc impozitul in continuare eu, mai e necesar sa solicit de la vanzator certificatul fiscal?  Poate sa-mi obtina aceste 2 acte reprezentantul legal al firmei de la care am cumparat eu autovehiculul, adica sa mai solicite un certificat fiscal valabil si fisa de inmatriculare pentru respectivul vehicul, fara a fi eu prezent si doar cu o copie dupa CIV-ul masinii ?
Multumesc!

#1986
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
faci fisa de inmatriculare, ca inteleg ca nu ai. te duci la primarie, te iei in evidenta, primesti stampila pe fisa in dreptul numelui tau.
fiscalul aluia IN ORIGINAL il atasezi la fisa, in loc de stampila pe fisa in dreptul numemui lui. la primarie le depui COPIE.
la primavara sau peste 10 ani, cand ai chef sa iei masina pe numele tau, vei depune la politie respectiva fisa plus respectivul fiscal, nu ai nevoie de altul.
daca vinzi masina fara sa o inmatriculezi, fisa plus fiscalul le dai cumparatorului.

#1987
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,435
  • Înscris: 01.12.2001
Intreb si eu:
Vand masina cu contract V-C, scriu pe talon "instrainat la data de..." , scot eu fiscalul de la mine, il dau cumparatorului dar el vrea sa o inmatriculeze peste 3 luni.
In aceste 3 luni cine plateste impozitul pe masina? El e de acord sa pastrez eu cartea masinii cele 3 luni (sa dovedeasca ca nu e samsar).

#1988
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
el plateste. tu cand i-ai dat cartea masinii, de la primarioe te scoate de la impozit.
asta e principiul, mai gasesti cate o primarie, prin mediul rural de obicei, unde mai vrea dovada ca ala a inmatriculat, ca sa te scoata de la impozit.
sunt cazuri rare, probabil nu s'a gasit nimeni sa-i reclame la avocatul poporului.

#1989
pseddye

pseddye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.07.2014

 slai, on 18 noiembrie 2015 - 08:11, said:

faci fisa de inmatriculare, ca inteleg ca nu ai. te duci la primarie, te iei in evidenta, primesti stampila pe fisa in dreptul numelui tau.
fiscalul aluia IN ORIGINAL il atasezi la fisa, in loc de stampila pe fisa in dreptul numemui lui. la primarie le depui COPIE.
la primavara sau peste 10 ani, cand ai chef sa iei masina pe numele tau, vei depune la politie respectiva fisa plus respectivul fiscal, nu ai nevoie de altul.
daca vinzi masina fara sa o inmatriculezi, fisa plus fiscalul le dai cumparatorului.

Fisa de inmatriculare nu tre' s-o fac cu vanzatorul, ca este rubrica unde tre' sa semneze si sa stampileze? Deci tot trebuie sa merg la el in localitate.
Ms de lamurire> :D

#1990
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
nu musai.
stampila pe fisa sau fiscal separat e acelasi lucru.
ai ori una, ori alta, si esti in regula.

#1991
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

 dorin_2k, on 18 noiembrie 2015 - 09:17, said:

Intreb si eu:
Vand masina cu contract V-C, scriu pe talon "instrainat la data de..." , scot eu fiscalul de la mine, il dau cumparatorului dar el vrea sa o inmatriculeze peste 3 luni.
In aceste 3 luni cine plateste impozitul pe masina? El e de acord sa pastrez eu cartea masinii cele 3 luni (sa dovedeasca ca nu e samsar).


Dupa 30 de zile te poti duce la DRPCIV, completezi o declaratie in care specifici ca masinna a fost instrainata, din acel moment apare in baza de date ca fiind instrainata, nu te mai intereseaza nimic, adio amenzi si alte neplaceri, daca iti vrei placutele inapoi se ocupa ei de recuperare.

Edited by ionutMembruAnonimut, 18 November 2015 - 11:38.


#1992
pseddye

pseddye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.07.2014
Deci eu pe fisa de inmatriculare, modelul de mai jos, nu mai am nevoie de semnatura si stampila de la organul fiscal competent, dar de la vanzator nu-mi trebuie semnata si stampilata fisa, ca vad ca e rubrica? Deci eu merg la primarie cu certificatul fiscal, cu fisa de inmatriculare completata la cumparator si la datele autovehiculului, si conform certificatului fiscal fisa este vizata ca se ia in evidente de catre cumparator la primaria de care acesta apartine, si la primarie raman copii dupa cele 2 acte. Dar la inmatriculari nu e obligatoriu sa am semnatura vanzatorului/stampila pe fisa de inmatriculare? Bine ca daca aducem masinile din strainatate nu-ti mai cer 7 mii de vize si tot tacamul. Aici numa cu contract de vanzare cumparare + factura plus actele masinii + certificat fiscal nu se poate transcrie o masina care deja e inmatriculata.
[ http://prestariserviciiauto.ro/wp-content/uploads/2014/09/fisa_de_inmatriculare.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1993
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
off... fisa o completezi si la vanzator si la cumparator.
la fiecare din ei trebuie sa ai SAU stampila pe fisa SAU fiscal separat.

daca asta te linisteste, poti merge si la vanzator sa-ti stampileze fisa, nu e nici o problema.

#1994
pseddye

pseddye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.07.2014
Am rezolvat, cei de la biroul de inmatriculari din judetul meu au spus ca e musai sa fie fisa vizata si la vanzator, n-are importanta ca am fiscalul de la vanzator....asa cer bolovanii astia aici, viza de radiere, viza de inregistrare, stampilat si semnat si de vanzator si de cumparator. Am vorbit cu vanzatorul, si imi face si fisa de inmatriculare, fisa pe care o s-o vizez la mine in momentul inmatricularii, ca si asta e valabila nush cat timp.  Deci problema rezolvata.

#1995
Marina568

Marina568

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2015
Salut!
Am si eu nevoie de ajutor urgent. Va roooog!
Am masina cumparata in leasing din Spania, cu numere de Spania si vreau sa ma intorc in Romania. Mai am destul de platit la ea.
Nu o pot inmatricula acolo pentru ca nu sunt proprietarul propriu-zis, dar cat pot circula cu ea in Romania fara sa am probleme?
Am inteles ca doar 90 de zile si ca ar trebui sa ma intorc in Spania din nou si tot asa, lucru care mi se pare o prostie.
Cum stie politia cand am intrat eu cu masina in tara? Trebuie sa declar la vama neaparat?

#1996
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
circuli cat vrei.

#1997
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aia cu 90 zile este o altă încercare de combatere a fenomenului maşinilor de bulgaria. Şi dacă s-ar adopta acea acea lege nu ţi s-ar aplica pentru că ea se referă strict la maşinile în al căror certificat de înmatriculare nu e trecut numele utilizatorului.

#1998
Marina568

Marina568

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2015
Chiar nu am ce sa fac, iar masina nu are cine sa o conduca in Spania, o las sa rugineasca? Si sa o vand e greu.
Ma gandeam sa scot o copie de la trafic a documentului conform caruia masina e in leasing, nu stiu cum e termenul in Romana, aici ii spune "reserva de dominio", sa o arat politiei in cazul in care ma opresc. Chiar as vrea sa o inmatriculez, dar daca nu pot....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate