Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

comisioane asociatie proprietari

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
Salutare,
As vrea sa cer o parere pe aici: pe lista de plata lunara a asociatiei de proprietari, exista niste rubrici "Comisioane asociatie", care sunt comisioanele bancare ale platilor efectuate de asociatie catre furnizori din ce am inteles. E normal ca acele comisioane sa fie impartite la fiecare apartament?
Ma gandesc ca ar trebui sa existe si alternative, adica plati fara comision (ca si noi, locatarii, care suntem inrolati in platforma e-bloc si desi majoritatea modalitatilor de plata sunt comisionate, am si alternativa de a plati cu 0 comision din BT catre BT-ul lor).
Ca asociatia vrea sa sa nu foloseasca alternativele alea, si alege modalitati de plata care se comisioneaza, asta de ce o fi "vina" locatarilor?

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003
Conturile persoanelor juridice au, de cele mai multe ori, comisioane. Fiind o cheltuiala a asociatiei, impartirea lor se face intre toti proprietarii, in functie de cota parte pe care o are fiecare. Legal, totul legal. Posted Image

Update: daca vrei sa faci o economie de 0-20 lei lunar, atunci vezi daca furnizorii de servicii au mai multe conturi si care ar fi cel mai putin comisionat si propune acest lucru in sedinta sau presedintelui (in functie de relatia pe care o aveti cu administratorul, i te poti adresa direct, oricum el este cel care face platile).

Edited by sorin147, 17 April 2024 - 17:00.


#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,918
  • Înscris: 13.07.2011
Conturile bancare juridice contin comisioane, de acolo isi garanteaza banca castiguriile, atunci cand pe persoana fizica le da pe gratis.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 26.06.2009
Discuti cu toti proprietarii, faceti o adunare generala, schimbati administratorul cu unul care este din secolul XXI si utilizeaza platile online. De cele mai multe ori administratorii "clasici" merg cu cash care deja se comisioneaza suplimentar.

#5
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 Xman_ghio, on 17 aprilie 2024 - 17:46, said:

Discuti cu toti proprietarii, faceti o adunare generala, schimbati administratorul cu unul care este din secolul XXI si utilizeaza platile online. De cele mai multe ori administratorii "clasici" merg cu cash care deja se comisioneaza suplimentar.
Ce te face sa crezi ca platile online nu se comisioneaza?
Daca platesc prin e-bloc am un anume comision.
Daca platesc intretinerea prin PAGO, am si acolo comision.
De la banca X la banca Y, iarasi comision de transfer (si posibil si la incasare, la banca Y).
Singura varianta sa evit comisionul e sa platesc din BT, in BT-ul asociatiei.

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,347
  • Înscris: 24.05.2010
Asociatia nu face ceea ce membrii nu aproba. Dar comisioane tot exista..... acuma la noi e 5Ron de apartament la voi cat e?


Apoi ce comision e ala pana la urma? Asociatia cu furnizorii sau tu cu furnizorii? Apoi daca tu nu ai comision nu inseamna ca asociatia nu are. Si la mine eu din ING nu am insa asociatia mi-a aratat ca pe tranzactia facuta de mine lor li s-a oprit comision.

Toata gratuitatea asta pe care multi o ofera persoanelor fizice (cat va mai fi ), cineva o plateste. Printre cei ce platesc is si persoanele juridice.

Si la magazin, ala te injura cand ii tragi cu cardul 1 leu ca da 1.5-2 lei comision pentru acel leu incasat.

Edited by MooF2010, 17 April 2024 - 18:34.


#7
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View PostXman_ghio, on 17 aprilie 2024 - 17:46, said:

Discuti cu toti proprietarii, faceti o adunare generala, schimbati administratorul cu unul care este din secolul XXI si utilizeaza platile online. De cele mai multe ori administratorii "clasici" merg cu cash care deja se comisioneaza suplimentar.
Tocmai aia e problema, ca utilizeaza plata online, de acolo si comisioanele.
Daca se duceau si plateau facturile la ghiseul furnizorului nu plateau nimic, dar lenea e mare, mai ales cand stii ca platesc altii comisioanele pentru propria lene.

Asa e ca n-ai platit in viata ta o factura? Cum poti sa spui prostia asta ca platile prin banca sunt gratis iar cele cu cash la casierie costa?

#8
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 MooF2010, on 17 aprilie 2024 - 18:29, said:

Si la magazin, ala te injura cand ii tragi cu cardul 1 leu ca da 1.5-2 lei comision pentru acel leu incasat.
Eu trag cu cardul si la 50 bani. Eu sunt cashless pe cat posibil.

E bine totusi ca transferurile intre aceeasi banca nu sunt comisioane, ceea ce inca e ok

Edited by Talkabout, 17 April 2024 - 18:44.


#9
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View PostTalkabout, on 17 aprilie 2024 - 16:43, said:

Ma gandesc ca ar trebui sa existe si alternative, adica plati fara comision (ca si noi, locatarii, care suntem inrolati in platforma e-bloc si desi majoritatea modalitatilor de plata sunt comisionate, am si alternativa de a plati cu 0 comision din BT catre BT-ul lor).
Ca asociatia vrea sa sa nu foloseasca alternativele alea, si alege modalitati de plata care se comisioneaza, asta de ce o fi "vina" locatarilor?
Alternativa fara a plati comision exista, se cheama misca fundul pana jos la asociatie si plateste cash.
Aici e problema, ca ai ales sa platesti prin metode comisionate ca ti-e lene sa cobori pana la asociatie sa platesti cash fara nici un comision. Si tot tu ala care se vaita.
Ala care plateste cash ce sa mai zica, ca el plateste comisioanele facute de voi.

#10
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

Vizualizare mesajloren2, pe 17 aprilie 2024 - 18:44, a scris:


Alternativa fara a plati comision exista, se cheama misca fundul pana jos la asociatie si plateste cash.
Aici e problema, ca ai ales sa platesti prin metode comisionate ca ti-e lene sa cobori pana la asociatie sa platesti cash fara nici un comision. Si tot tu ala care se vaita.
Ala care plateste cash ce sa mai zica, ca el plateste comisioanele facute de voi.
Nu mai avem asociatia “jos”, nu mai exista. Totul e prin e-bloc.ro acum, tuturor ni s-au facut conturi si platim exclusiv prin canale electronice (paypoint, online, etc).
Pana de curand se putea, acum nu se mai poate.

Edited by Talkabout, 17 April 2024 - 18:46.


#11
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Asta e, ati vrut platforma, luati platforma si platiti in plus. Vezi ca si platforma se comisioneaza, doar nu crezi ca e gratis Posted Image

#12
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

View Postloren2, on 17 aprilie 2024 - 18:49, said:

Asta e, ati vrut platforma, luati platforma si platiti in plus. Vezi ca si platforma se comisioneaza, doar nu crezi ca e gratis Posted Image
Eu n-am vrut platforma, nu stiu cine a vrut/impus, nimeni din bloc nu a fost intrebat de asa ceva.
Eu transfer din BT catre BT (singura varianta cu comision 0). Acu ca suportam noi comisioanele asociatiei cand plateste furnizorii, aia e

#13
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 21.04.2005

View Postloren2, on 17 aprilie 2024 - 18:41, said:

Tocmai aia e problema, ca utilizeaza plata online, de acolo si comisioanele.
Daca se duceau si plateau facturile la ghiseul furnizorului nu plateau nimic, dar lenea e mare, mai ales cand stii ca platesc altii comisioanele pentru propria lene.
...

Tu ai idee unde este casieria RADET-ului ...de exemplu ?
Ca asa doar sa dam din scris ...e usor .
Sau vreau sa platesc Apa nova la casierie . Sa nu-mi ia 2 lei comision la banca . Unde ma duc ?!!!
Sau pentru gaze....!!!

Cam ce retardat de administrator crezi ca mai alearga prin tot orasul cateva zile cu cateva milioane cash la el sa plateasca la casierii ?
Plus ca legea spune ca nu are voie sa detina cash in casa mai mult de 1000 lei. Restul se predau in maxim 24 ore la banca .
Din care cont la banca se fac platile catre furnizori .

E greu !!!

Edited by ndor, 17 April 2024 - 19:01.


#14
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Cu un google afli unde e orice furnizor.

Mai nou esti retard daca chiar muncesti de banii incasati.
Vreme de zeci de ani au existat retardati care chiar munceau ceva, acum tineretul nu mai vrea sa isi miste fundul nici pana la buda, dar sunt fortati ca stiu ca incepe sa puta daca nu se duc la buda.

Cum iti ia tie cateva zile sa platesti furnizorii nu inteleg.
Eu platesc zeci de facturi cash la sediul firmelor in mai putin de 4 ore.

#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 21.04.2005
In ce sat esti de iti ia mai putin de 4 ore sa te invarti pe la toti furnizorii ?
Pe aici prin Bucuresti iti ia cam 2 zile sa alergi cu banii in tesherea prin tot orasul .
Pentru 2-5 lei comision ?!
Intre timp am ajuns in secolul 21 , sau inventat conturile in banci , trazactiile online ....avionul....Uberul si multe altele ...!
Daca ai aflat ca exista Google posibil sa fi aflat si de astea !

Edited by ndor, 17 April 2024 - 19:19.


#16
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Se vede ca nu ai incercat vreodata sa faci asta in Bucuresti.
La locul de munca tot 2 zile iti ia sa ajungi?

#17
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 loren2, on 17 aprilie 2024 - 19:18, said:

Se vede ca nu ai incercat vreodata sa faci asta in Bucuresti.
La locul de munca tot 2 zile iti ia sa ajungi?
Are dreptate ndor.
Am stat eu in Bucuresti 1 an, de mi s-a acrit. Never again. M-am mutat inapoi in Brasov
Dar daca tu ai timp sa umbli atata prin oras, inseamna ca iti permiti asta cu timpul tau. Altii mai si muncesc si au si alte treburi

Edited by Talkabout, 17 April 2024 - 19:34.


#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajTalkabout, pe 17 aprilie 2024 - 16:43, a scris:


Ca asociatia vrea sa sa nu foloseasca alternativele alea
când fluturi cardul nu înseamnă că cineva nu plătește comision.îl dă cel căruia tu il fluturi pe sub nas cu mândrie că n-aveți cash

Vizualizare mesajTalkabout, pe 17 aprilie 2024 - 16:43, a scris:

a plati cu 0 comision din BT
când te lauzi tu cu zero comision plătește asociația comisionul adică tot tu.nu-i fain?

Vizualizare mesajXman_ghio, pe 17 aprilie 2024 - 17:46, a scris:

administratorii "clasici" merg cu cash
da de unde crezi că merg cu cash?de la mama lor?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate