Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Articole limba Germana

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.07.2023
Am inteles ca substantivele in limba Germana corespund genurilor feminin, masculin sau neutru. Dar in vorbirea curenta articolele se transforma conform tabelului der, die, das.
  Intrebarea este: de unde stiu ca un substantiv dintr-o propozitie are forma initiala, de baza, a cuvantului si nu a fost converita deja conform tabelului?
  De exemplu propozitia urmatoare:

  "An wen muss ich das Geld zahlen?"

  De unde stiu ca articolul das a lui Geld din propozitie este genul neutru al cuvantului de baza sau este schimbat conform tabelului der, die, das? Sau nu cumva orice substantiv trebuie sa treaca prin filtrul tabelului la constructia propozitiei?

#2
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.11.2023
Articolul din fata substantivelor se schimba in functie de caz(N, Ac, D, G).

Chiar asta e ideea tabelului denumit(gresit) de tine "der,die das", este vorba despre schimbarea terminatiilor articolelor cu pricina in functie de cazul in care se afla substantivul.

In exemplul dat de tine, "das Geld" e in cazul Ac, iar forma lui "das" in Ac ramane tot "das".

Edited by giuliani2, 17 April 2024 - 13:31.


#3
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.07.2023
giuliani2, am numit tabelul "der, die, das" pentru ca asa am auzit si eu la cineva care preda germana.
Stiu ca sunt cele patru cazuri, dar voiam sa aflu daca orice substabtiv dintr-o propozitie trebuie sa treaca prin filtrul tabelului respectiv. Sa inteleg ca in exemplul de fata, Geld este in neutru, dar oricum a fost trecut tot cu das pentru ca trebuie sa treaca prin filtrul tabelului si astfel ramane cu das in acuzativ.

#4
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.11.2023
Ca sa poti scrie corect propozitia aia trebuie sa stii doua lucruri:
- ce gen e subst. "Geld" - neutru
- in ce caz e folosit subst. "Geld" in propozitie - Acuzativ.

Asa ca ai "das" la Ac care e tot "das".

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003

View Posthabanero, on 17 aprilie 2024 - 13:16, said:

  Intrebarea este:
Rapunsul este: din experienta.

De exemplu
Der Stift der Mutter ist blau.

Mama e feminin (die) si sta la cazul genitiv.

Cum zice colegul:

View Postgiuliani2, on 17 aprilie 2024 - 13:42, said:

Ca sa poti scrie corect propozitia aia trebuie sa stii doua lucruri:
- ce gen e
- in ce caz e folosit

Edited by Bursul, 17 April 2024 - 13:48.


#6
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.07.2023
Bursul, din experienta cel mai probabil o fac nativii. Chiar daca asa au invatat si nu stiu nici ei gramatica. Dar se exprima fara greseli. Asa si la noi. Sunt destui care par sa cunoasca bine limba romana, dar daca-i intrebi ceva din gramatica habar nu au.
  Revenind, tocmai asta ma interesa in cazul limbii germane: cum fac eu conversia in timp real, astfel sa ma pot exprima corect, fara sa fac pauze sau sa scot tabelul in fata sa ma uit in el, sa iau substantivul, sa pun intrebarea in cap si apoi sa ma exprim.
Practica probabil este raspunsul.

#7
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 18.04.2007

View Posthabanero, on 17 aprilie 2024 - 13:36, said:

dar voiam sa aflu daca orice substabtiv dintr-o propozitie trebuie sa treaca prin filtrul tabelului respectiv.  
Da. Sau, mai academic spus, articolul se declină în acord cu cazul substantivului.
Vezi că și pentru plural „ se trece prin filtru”.

#8
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007

View PostBursul, on 17 aprilie 2024 - 13:47, said:

Rapunsul este: din experienta.


Raspunsul este: din flexiune Posted Image
Adica din cunoasterea gramaticii RO & DE Posted Image

Iar apoi vine si experienta, desigur (ca sa nu umbli "cu tabelul in buzunar")

Edited by domnujim, 17 April 2024 - 14:01.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajhabanero, pe 17 aprilie 2024 - 13:54, a scris:

Practica probabil este raspunsul.
Corect!
Prima data inveti babeste, stai si te gandesti, ce cuvant unde, cum il pui, dar daca dai de aceeasi problema de 4-5 ori pe zi, o sa iti intre in reflex.

De exemplu eu inca mai zic din cand in cand Ich gehe zu Hause si in zecimea de secunda urmatoare stiu ca am gresit  (se zice nach). Dar in timp probabil nu voi mai face greseala asta ... pana cand imi intru in mana :D

Edited by Bursul, 17 April 2024 - 14:02.


#10
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007

View PostBursul, on 17 aprilie 2024 - 14:00, said:

De exemplu eu inca mai zic din cand in cand Ich gehe zu Hause si in zecimea de secunda urmatoare stiu ca am gresit  (se zice nach).

Se rezolva daca te gandesti la regula gramaticala privind miscarea/starea: nach e miscare (mergi "catre casa") / zu e stare ( te afli "la casa = acasa")

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,918
  • Înscris: 13.07.2011
Attached File  conventional-definite-articles_chart-9-19.png   42.26K   10 downloads

Cu siguranta conjugarea articolelor este cea mai mare dificultate atunci cand inveti limba germana. Prima oara trebuie sa inveti fiecare cuvant cu fiecare articol in parte. Lucru extrem de greu si complex. Ulterior trebuie sa stii articolul + in ce caz este folosit. Exista multi nemti care nu stiu diferenta intre "den" si "dem", care este cel mai complicat. Restul sunt destul de usoare, dar la den/dem (bazat pe articolul der) pui intrebari ca sa afli cazul.

"Ich bin mit meinem besten Freund unterwegs"

Si intrebarea este "mit wem" oder "mit wen oder was" bin ich unterwegs? Si de aici se complica situatia pentru ca este foarte greu sa faci diferenta. Mai usor este cand incerci sa pui cazul "mit mir" =dativ sau "mit mich" =genitiv si de aici iti dai seama ca mir este corect, adica dativul.

Si problema next level apare cand ai propozitii de genul "In Zusammenhang", "In Bezug", pentru ca aici merge si in si im si este destul de complicat sa iti dai seama care varianta este corecta.

Edited by business11, 17 April 2024 - 15:30.


#12
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 28.05.2008

View Posthabanero, on 17 aprilie 2024 - 13:54, said:

  Revenind, tocmai asta ma interesa in cazul limbii germane: cum fac eu conversia in timp real, astfel sa ma pot exprima corect, fara sa fac pauze sau sa scot tabelul in fata sa ma uit in el, sa iau substantivul, sa pun intrebarea in cap si apoi sa ma exprim.

Date fiind particularitatile limbii germane, nivelul de cunoastere pe care il vizati se obtine astfel:
- invatarea substantivelor impreuna cu articolul hotarat corespunzator
- memorarea tabelului cu declinarea substantivelor (a se vedea atasamentul)
- lectura intensa
- exercitiu conversational cat mai frecvent; daca aveti un partener vorbitor nativ, rugati-l sa va corecteze de fiecare data
- apoi, treceti la "fineturi" (declinari slabe/tari/mixte,  cuvinte compuse - e nevoie de articolul hotarat aferent ultimului substantiv din constructie, cazuri particulare de plural etc.)
- la final, test live pe acest forum

Attached Files



#13
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.07.2023
Sa vad ce tabel ar fi cel mai bun de luat in calcul. Sunt mai multe versiuni, aranjate diferit. Oricum intr-o carte zice autorul ca cel mai bine se invata articolele pe coloane, nu pe linii.
As avea un nativ in limba germana. Mi se pare ca e de nivelul C1, dar nu prea ne mai intersectam.

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,613
  • Înscris: 05.12.2005
La nivelul B2 care corespunde pretențiilor tale (fără tabele și vorbind în timp real) ajungi cam în 10 ani, sau 5 dacă ești silitor.
Prima dată trebuie să știi genul substantivelor ca să aplici corect declinațiile. Asta vine doar cu timpul.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajhabanero, pe 17 aprilie 2024 - 15:46, a scris:

Sa vad ce tabel ar fi cel mai bun de luat in calcul.
Pe ala care include si adjectivele ;)

Ceva de genul:
https://www.frustfre...adjektiven.html

Daca ti se pare prea complicat de la inceput, ramai la ala simplu cu der, die das, pana il stapanesti bine de tot.

#16
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,996
  • Înscris: 06.07.2023
Uite niste scheme . Pe linga articol mai apar numeralul si adjectivul

Attached Files



#17
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
primul lucru care trebuie amintit :  in gramatica limbi Germane sunt foarte multe  Ausnahmen   , si de acea este foarte greu de învățat aceasta limba .

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,918
  • Înscris: 13.07.2011

View Posthabanero, on 17 aprilie 2024 - 15:46, said:

Sa vad ce tabel ar fi cel mai bun de luat in calcul. Sunt mai multe versiuni, aranjate diferit. Oricum intr-o carte zice autorul ca cel mai bine se invata articolele pe coloane, nu pe linii.
As avea un nativ in limba germana. Mi se pare ca e de nivelul C1, dar nu prea ne mai intersectam.

Masculin: der - des - dem - den
Feminin: die - der - der - die
Neutru: das - des - dem - das
Plural: die - der - den - die

In aceasta formula trebuiesc invatate. Adica nominativ - genitiv - dativ - acuzativ. Cele care au alta ordine sunt din engleza.
Dar asa se predau la scoala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate