Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Sfat achizitie bicicleta oras

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Va salut !
Caut o bicicleta usoara (relativ... ; s-ar putea sa trebuiasca sa o urc in lift pana la et.8), fiabila, pentru plimbare (doar plimbare !) prin parcurile din oras (pe sosea nu am curaj :) ). Trebuie neaparat sa incep sa fac miscare, am o varsta cand sedentarismul incepe sa isi arate coltii !
Bugetul este de maxim 500 lei (pot plusa la 600 doar daca chiar merita).
Prefer sa o iau de la mine din oras.
Am facut o lista ; îi rog pe cei care se pricep sa isi dea cu parerea, care dintre ele merita.
Va multumesc cu anticipatie !

https://www.olx.ro/d...son=observed_ad
https://www.olx.ro/d...son=observed_ad
https://www.olx.ro/d...son=observed_ad
https://www.olx.ro/d...son=observed_ad
https://www.olx.ro/d...son=observed_ad
https://www.olx.ro/d...son=observed_ad
https://www.olx.ro/d...son=observed_ad
https://www.olx.ro/d...son=observed_ad

#2
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007
Fara cadru,viteze in butuc.Toate sant grele 15-17 kg.Cred ca e doar una din ce am vazut.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
Asta cu parcurile e o prostie. Io am langa bloc un parc de 10-15 hectare, si nu pot sa ma dau prin el. Trebuie sa merg incet, sa evit oamenii, distantele de mers nu sunt mari, asa ca mare efort nu faci.
Ia mtb, iesi la padure, e placere adevarata.

#4
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
In parcul Vest nu e mai nimeni in cursul saptamanii, pot pedala fara probleme...
Cele de aluminiu (nu) sunt mai usoare decat cele cu cadru de otel ?

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

View Postslai, on 16 aprilie 2024 - 17:06, said:

Asta cu parcurile e o prostie. Io am langa bloc un parc de 10-15 hectare, si nu pot sa ma dau prin el. Trebuie sa merg incet, sa evit oamenii,

Ce nenorociti de oameni. S-au gasit sa iasa la plimbare fix in parcuri, sa incurce biciclistii.

Edited by abac, 16 April 2024 - 17:17.


#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,113
  • Înscris: 15.08.2005
exact !! la fel ca masinile care merg pe strada si incurca biciclistii :D

#7
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 27.08.2013
Fratello, cum stai cu cunoștințele pe partea tehnică, servisatul la o bicicletă? Dacă nu prea, dacă ești în general începător îți recomand să nu iei cu viteze în butuc pentru că dacă faci pană o să îți prinzi urechile. Chiar dacă nu îți prinzi urechile pentru că între timp te uiți la tutoriale pe youtube foarte elocvente sau chiar dacă deja te pricepi, oricum ai mai multe șuruburi, piulițe, reglaje/(de)calibrări de făcut când trebuie să dai roata.
Sau nu dai roata jos și cauți caura o oră cine știe pe unde. Pe urmă vulcanizeaz-o pe loc, umflo, auzi-o dacă răsuflă, dacă e trafic pe lângă, gălăgie bravo aia e succes.
Nu pun răul înainte, doar îți spun preventiv că e o diferență.
La alea cu QR ai dat jos roata în câteva secunde și cu cameră de rezervă la tine o schimbi în să zicem 15 minute.
Revenind la linkurile tale. Sunt mărimi diferite. Unele dintre ele sunt pentru persoane de aproximativ 160 cm, altele cum e primul link cu Kalkhofful ăla, merg și pentru peste 180 cm.
E foarte importantă mărimea cadrului.
Îți tecomand cu deraior pe spate măcar și măcar o frână pe disc în bugetul ăla.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 06.09.2008
Daca vrei sa auzi adevarul:
- Nu faci nimic cu mersul prin parc(uri).
Schimbari fizice apar cand faci sport sustinut nu plimbare.

Deci ori schimbi perspectiva, ori sportul, parerea mea. (pedalez de ~25 ani, detinut in acest timp ~12 bicle, momentan am 3)
In caz ca ti-e frica pe sosea cum s-a zis treci la offroad, daca ai si urcari in zona e perfect Posted Image
Poate gasesti vreun grup sa mergeti impreuna , e altceva.

Din ce ai postat majoritaea sunt pocnitori, greu sa gasesti la 600 ceva ok, plus n-ai zis inaltimea.
Bugetul e inadecvat, deci iar da cu semnul intrebarii ce vrei sa faci.

View Postabac, on 16 aprilie 2024 - 17:16, said:

Ce nenorociti de oameni.
S-au gasit sa iasa la plimbare fix in parcuri, sa incurce biciclistii.
Posted Image

View Postrexx, on 16 aprilie 2024 - 18:29, said:

exact !! la fel ca masinile care merg pe strada si incurca biciclistii Posted Image

[ https://media2.giphy.com/media/KyZp4rWZOnuRY9o9j3/200w.gif?cid=6c09b9525dyf8guu44kqzc4jsuwkp6esucokr84e5pun24t1&ep=v1_gifs_search&rid=200w.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image
Pana la urma trebuie sa avem toti loc pe drum.

Asta e, mai incurca si soferii, mai incurca si ciclistii, asta-i viata.

Edited by sirgoofy, 16 April 2024 - 19:36.


#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 06.09.2008
Nu mai pot edita,
Pana la urma merg si bicicletele alea in parc, tragi la ele.
De fapt poate ASTA e si ideea ta ,.. iei ceva sa te chinui cu ea Posted Image

Insa problema este ca nu vei fi motivat s-o folosesti... un fier greu neatractiv.

Edited by sirgoofy, 16 April 2024 - 19:42.


#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,113
  • Înscris: 15.08.2005
daca te duci in parc in cursul saptamanii ai suficient spatiu sa te dai fara sa incurci pe nimeni.
daca te duci sambata dupa-amiaza sau duminica dupa-amiaza ai mari sanse sa gasesti jumatate de oras in parc si mai mult sa te enervezi ca nu ai pe unde sa mergi

eu ma dau cu bicla mai mult pe la munte si tot ma mai deranjeaza pietonii si masinile care se plimba pe drum. uneori ma duc pe drumuri forestiere, dar acolo risc sa ma intalnesc cu ursii. am patit-o, stiu ce vorbesc :D :D :D

#11
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 27.08.2013
La greutatea ta se pretează să iei roți cu jante capsate. Adică așa, are niște capse la nipluri ce măresc considerabil rezistența jantei la șocuri. Altfel riști mult să crape la nipluri janta. Alt cer, respițat, recentrat, bani sau măcar timp dacă te pricepi. Un exemplu cu jante capsate este Kalkhofful din primul link postat de tine, care nu este chiar chiftea dacă ai până în 70 de kile, dar este slabă pentru că are frâne slabe pe jantă. Recomand pe disc dacă ai peste 70 kg.

Vizualizare mesajrexx, pe 16 aprilie 2024 - 18:29, a scris:

exact !! la fel ca masinile care merg pe strada si incurca biciclistii Posted image
EXACT.

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Nici cu masinile care merg pe pista de biciclete ca sa ocoleasca colona de prosti nu mi-e rusine.

Unde ati mai vazut asa ceva in vest? Romanii's fruncea.

#13
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Multumesc pentru raspunsuri.
1,80 m ; 63 kg ; 54 ani. Ideea este ca, decat pe canapea la TV, mai bine ies 1 ora  afara.
Voi cerceta acel Kalkoff. Daca aveti si alte sugestii....

#14
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 13.02.2024
Uau, esti un model de greutate, cum reusesti…?

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 06.09.2008
Da, n-are exces de greutate ci vrea miscare.
La buget 5-600 gasesti din astea vechi si grele, si nu cred ca esti dispus sa urci la 1500-2000lei, plus o bicicleta necesita mentenanta.. ai inclinatii mecanice ?
Daca raspunsul e nu prea/ n-ai chef considera inotul ca posibila alternativa.

La inot iei slapi, prosop/ halat, ochelari si eventual casca (daca e necesara in piscina respectiva)... si evident slip Posted Image
E sport superior ciclismului dpdv al utilizarii musculaturii si sistemului osos/ articulatii.

Ar mai fi alergat jogging, tenis fotbal etc etc

ontopic:
bicicletele postate sunt mai mult de plimbare usoara, gen pt pensionari.
Din ce vad sunt aduse cu tirul din UE, baietii incearca sa faca profit 3-6x, ma indoiesc ca vreuna a costat >20 euro la sursa.. probabil ~10

Edited by sirgoofy, 17 April 2024 - 22:11.


#16
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 27.08.2013
Schimbi vitezele corespunzător și nu e grea deloc. Stai pe viteza(pinionul) corespunzătoare în funcție de ce rampă ai și o să mergi mult și bine.
Ce am văzut des la începători, când îi vezi numai pe pinionul mic. Și la semafor la fel, pleacă de pe pinionul mic. Solicită aiurea și lanțul și articulațiile și pleacă și greu de pe loc.
Stai pe pinioanele de mijloc, schimbă foaia când simți că pierzi viteză considerabil la deal sau ai rampă bruscă și nu ai treabă, mergi ore pe zi dacă vrei.

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
Vezi ca la decathlon au ceva bicicleta de oras la 900 lei. Ce e nou, e nou, macar poti sta pe capul lor sa ai frane bune cat e garantia.

Sincer, io in ruptul capului nu m-am mai urca pe bicicleta fara frane pe disc, dupa cate zile mi-au mancat pe vremuri v-brake. Pentru mine minim la o bicicleta inseamna mtb, roata de 29, frana hidraulica. Pentru conditiile astea cred ca varianta cea mai ieftina e ultra nitro, vreo 14 milioane anul asta.

#18
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Va multumesc pentru opiniile exprimate !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate