Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

paravan geam / obturare vedere

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 298
  • Înscris: 23.03.2015
Dragi colegi
Se da urmatoarea problema, la casa de la tara am doua geamuri, baie si camara, care dau in curtea vecinului, nu dati cu pietre, asa am cumparat casa.
Pana acum nu a fost problema, in dreptul casei era o magazie dar vecinul si-a reamenajat curtea si acum geamurile sunt la vedere. Pe el nu-l deranjeaza, doar pe mine, ca la el se circula mult prin curte si nu mai pot tine geamurile deschise de priviri indiscrete.

Este ceva solutie gata facuta pentru a se monta pe exterior ? Eu ma gandeam la un plexi opac prins pe 4 picioruse la o 5-10 cm in exterior, pentru a lasa totusi aerul sa treaca sau jaluzea metalica de genul cum se fac gardurile... ideal ar fi daca gasesc ceva de-a gata, in caz contrar am din nou de bricolat...

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.491
  • Înscris: 24.02.2017
Inlocuieste ferestrele cu caramizi din sticla. iar in mijloc pui una care este mobila.

#3
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.380
  • Înscris: 01.09.2021
Pui autocolant semitransparent pe geam și devine opac , ca un geam sablat și ții geamul rabatat. Găsești la magazine de bricolaj, materiale de cobstructii.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.121
  • Înscris: 07.11.2006
Pui folie, nu semitransparenta, alba.

https://www.emag.ro/...s/pd/DNXLPYYBM/

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.163
  • Înscris: 02.08.2021
Pune un autocolant pe geam.
https://www.leroymer...autocolant geam

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.532
  • Înscris: 05.06.2009
Omul vrea sa tina geamurile (și) deschise, de aceea cauta o soluție de obturare a privirilor indiscrete din curtea vecina.
Inițiator, cel mai simplu ar fi sa pui niște stâlpi în spațiul dintre casa ta și gardul/curtea vecinului, între care sa prinzi plasa de umbrire, iedera artificiala, rulouri de bambus/trestie/rogojina.
Sau agăți o plasa de umbrire/pânză de umbrire, de la streasina ta, înclinată oblic fata de perete, prinsa apoi de gard. Doar ca la vijelii/furtuni de vara nu știu cat/cum rezista.
Sau pui niște jardiniere cu tuia suficient de înalți ca să devina paravan între curtea vecinului și ferestrele tale.
Uite alte câteva idei.
https://adelaparvu.c...avane-creative/

#7
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 298
  • Înscris: 23.03.2015
multumesc de raspunsuri.
tamplarie PVC cu geam termopan si folie opaca este deja, daca se puteau si rabata nu mai era nici o problema.
treaba e ca nu vreau sa ma apuc de spart nimic, casa e renovata interior/exterior.
eu ma gandesc acum cum sa pun niste bucati de plexi opac inclinat la 45 grade astfel incat sa nu se vada printre dar totusi sa permita trecerea aerului, ceva de genul cum sunt facute portile/gardurile din lamele

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.382
  • Înscris: 02.06.2005
Cauta "obloane lemn fereastra". Cred ca te-ar ajuta.

#9
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 298
  • Înscris: 23.03.2015
din pacate de lemn nu se potrivesc, daca pun fixe nu intra lumina, iar pe balamale nu pot ca am plasa de insecte fixata pe rama.

#10
lcche

lcche

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 27.01.2016
O copertina cu unghi reglabil cred ca s-ar potrivi.
https://www.emag.ro/...n/pd/DTQNTHMBM/

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.769
  • Înscris: 08.10.2004
asa ceva iti trebuie:

[ https://www.pinterest.com.au/pin/602426887629148098/ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]https://www.pinteres...26887629148098/

#12
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 298
  • Înscris: 23.03.2015
smoke: ceva de genul, doar ca nu am vazut nicaieri de-a gata, asa ca probabil in saptamana mare daca to am mai mult timp voi bricola ceva.

#13
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.983
  • Înscris: 17.10.2003
Eu chiar am în proiectul casei panou din ala din policarbonat montat la vreo 10 cm distanță de zid la geamul de la baie :)
Pentru ca e spre vecin și legea zice nustiuce (de fapt e singurul geam spre vecin ca e în spatele casei).
Bine, și geamul era ditamai pleașca de 80x100, ceva de genul.
Normal ca n-am făcut ca in proiect, am făcut un geam cu sticla mată de 60x60 undeva la 1,80 m înălțime și gata.

Editat de akeem, 15 aprilie 2024 - 18:56.


#14
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.149
  • Înscris: 05.12.2002

View Postzadada, on 15 aprilie 2024 - 11:43, said:

tamplarie PVC cu geam termopan si folie opaca este deja, daca se puteau si rabata nu mai era nici o problema.
O deschidere normala se poate transforma in oscilobatanta. Cauta o firma care face asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate