Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Pisica din Iasi care a mers sa nasca la veterinar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 03.02.2009
https://www.digi24.r...a-nasca-2758513

Care credeti ca e explicatia? Cum de a intrat la veterinar sa nasca?
Eu ma minunez cu reportajul asta Digi24, cica instinctul sa mearga langa oameni sa nasca.. Si cauta tot felul de explicatii dumnezeiesti numai nu pe cele mai evidente.
In primul rand pisicile "de cartier" isi feresc culcusul de oameni, si mai ales cuibul unde sa nasca. Daca te vede pisica ca i-ai vazut cuibul, schimba locul. Nu conteaza ca vede ca esti ok cu ea sa nasca acolo, etc. Asta in privinta instinctului.
Cat despre explicatia pt care a venit acolo.. cel mai probabil mi se pare ca cineva a "deșertat-o" acolo, cand a vazut ca mai are putin si-o sa nasca. Probabil n-a vrut pui, n-a avut curaj sa le faca nimic.. si a pus-o acolo, sa fie in grija medicilor.
Apoi, mai in detaliu as zice ca nu statea sa nasca imediat, daca e sa leg cu ce-am zis mai devreme, ca se fereste sa-i vada lumea cuibul (desi fiind o pisica de casa, poate nu se mai fereste chiar asa, dar oricum nu-i in instinct sa nasca langa oameni). Deci eu zic ca cel mai probabil a intrat poate ii da cineva de mancare, mai avand ceva pana sa trebuiasca sa nasca, iar medicii cand au vazut-o, au observat ca-i gravida si urmeaza sa nasca. Si-a nascut la ei, asistata.

Edited by bursucelu_viesel, 14 April 2024 - 18:11.


#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 02.12.2007
Povesti pentru copii sau click bait.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 01.12.2018
Făfare, NU naștere.
Femeile nasc.
Femelele (animalele de sex feminin) fată.

#4
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,752
  • Înscris: 11.03.2006
Isi cata un loc unde sa fete si a nimerit acolo din intamplare. Dar e draguta potrivirea.

#5
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,872
  • Înscris: 15.08.2014
Cum adică să nască pisica? Așa mare a devenit gradul de analfabetism funcțional?

#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,743
  • Înscris: 16.08.2010
" iar medicii cand au vazut-o, au observat ca-i gravida si urmeaza sa nasca. Si-a nascut la ei, asistata."
Minunat!
Dacă se ducea la maternitate era deja altceva... Acolo putea să nască cu adevărat. Și putea fi o știre și mai bombă.

#7
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 24.07.2022
e mamifer, deci naste. ori suntem mamifere ori nu mai suntem. sper ca cineva, inclusiv veganistii, sa rezolve discriminarile astea.

si eu cred ca cineva a plasat-o strategic.

#8
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 03.05.2019

View Postbursucelu_viesel, on 14 aprilie 2024 - 18:09, said:

Care credeti ca e explicatia? Cum de a intrat la veterinar sa nasca?
Eu ma minunez cu reportajul asta Digi24, cica instinctul sa mearga langa oameni sa nasca.. Si cauta tot felul de explicatii dumnezeiesti numai nu pe cele mai evidente.

Adica tu ai primit o explicatie pe care nu o crezi. Si ne intrebi pe noi, care nu avem nicio informatie de la sursa despre pisica respectiva (de la sursa, nu de la TV), tu ne intrebi pe noi ... ce credem? Asta-i buna!

#9
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 03.02.2009

View Postgogu1905, on 14 aprilie 2024 - 19:28, said:

Adica tu ai primit o explicatie pe care nu o crezi.
Pai in reportaj nici jurnalistii nici medicul n-are explicatie.

View Postgogu1905, on 14 aprilie 2024 - 19:28, said:

Si ne intrebi pe noi, care nu avem nicio informatie de la sursa despre pisica respectiva (de la sursa, nu de la TV)
Care sursa? Pisica?
In rest reportajul a intrebat medicii de-acolo. Iar cealalta sursa posibila e cea care a "maritat" pisica acolo.. si n-o sa se autodivulge.

Edited by bursucelu_viesel, 14 April 2024 - 19:43.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005
De la gaina care a nascut pui vii, am ajuns sa ne contrazicem pe sistemul de reproducere al mamiferelor.

wow, uite, s-a nascut in presa o problema interesanta
e voie, presa e femeie, e mamifer ?

#11
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,652
  • Înscris: 22.03.2007
În curând o să nască animalele și o să fete muierile... Luați-o ca pe o glumă, nu sunt misogin.

Probabil că pisica avea programare la spital.

Edited by takis, 14 April 2024 - 19:49.


#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005
La Iasi cainii si pisicile trec singure strada pe la trecerea de pietoni.
Asta asa, ca un bonus.

Edited by MarianG, 14 April 2024 - 19:50.


#13
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 03.02.2009
Americanii se blocheaza cu definitiile, care-i diferenta dintre baiat si fata, iar noi avem direct in nume: fata e persoana care fată. Posted Image

View PostMarianG, on 14 aprilie 2024 - 19:50, said:

La Iasi cainii si pisicile trec singure strada pe la trecerea de pietoni.
Asta asa, ca un bonus.
Si merg civilizate la veterinar sa faca piso..iași.Posted Image

#14
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 13.09.2022

View Postpetit_christian, on 14 aprilie 2024 - 19:04, said:

Cum adică să nască pisica? Așa mare a devenit gradul de analfabetism funcțional?

Posted Image
Stii ce inseamna analfabetismul functional? Are legatura cu logica, nu cu termenii folositi fata de om/animal , care sunt PURE CONVENTII...
Eu ma prapadesc de ras cand ii vad pe unii cat caz fac cu aia cu /datorita/din cauza.  Mare scart, o simpla conventie lingvistica ...
Maine pot sa vina aia de la Academie daca se plictisesc, s-o schimbe.

Edited by danigoleman, 14 April 2024 - 20:01.


#15
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 03.02.2009

View Postdanigoleman, on 14 aprilie 2024 - 19:58, said:

analfabetismul functional
Eu n-am nicio pretentie la limba romana, am facut liceu de arta plastica (2 zile pe saptamana erau doar atelier), dar jurnalistii n-au fost la Litere? A trecut termenul ala prin multi ochi, si in titlu, si pe site, si pe burtiera pe ecran, si in discutia libera.
In fine, mai degraba as zice ca se apropie de analfabetism functional cand chiar nu gaseste jurnalistul in limba romana termenul "apropo" de spune "by the way", sau zice "story", "tips". Si mai grav e cand se confunda cu limba romana, de zice ca cineva a pus un "spin" (a sucit povestea, spin-off).

Edited by bursucelu_viesel, 14 April 2024 - 20:15.


#16
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Analfabetismul funcțional este foarte bun. Orice este funcțional este bun, un PC o mașină un radio. Să știți că și analiza funcțională este buna.
Nasol este analfabetismul nefuncțional, pt că nu funcționează și deci nu este util.

#17
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 02.04.2009
Eu cred că avea pregătit și cardul de sănătate, plus gentuța, plus cash pt mici șpăgi

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,110
  • Înscris: 23.09.2005

View Postbursucelu_viesel, on 14 aprilie 2024 - 18:09, said:

Care credeti ca e explicatia? Cum de a intrat la veterinar sa nasca?
Eu ma minunez cu reportajul asta Digi24, cica instinctul sa mearga langa oameni sa nasca.. Si cauta tot felul de explicatii dumnezeiesti numai nu pe cele mai evidente.

Instinct sa nasca langa oameni pe naiba.

Daca era dupa instinctul ei, s-ar fi ascuns in cea mai izolata gaura.

Pisicile cand vine momentul sa fete, isi cauta un loc retras, unde nu le vede si nu le deranjeaza nimeni si nimic. Ce uita multi este ca principala problema a pisicilor maidaneze nu-s oamenii, ci niste chestii cu gheare si colti, adica alte pisici, sau cainii.

Eu am avut pe vremuri pisica in curte, obisnuita cu noi, dar cand a fatat si-a facut un culcus in paie, intr-un pod, nici vorba sa stea pe langa oameni. Deh, era cred ca pe vremea lui Ceasca, atunci cand pisicile stiau sa supravietuiasca si fara sa le pupe-n cur stapanii tot timpul, si fara veterinar, si fara plicuri si bomboane de la Whiskas.

Posibil ca pisica asta n-a avut unde sa se ascunda la loc ferit sau a pierdut locul ala din cine stie ce motive, asa ca s-a trezit in ultimul moment in usa spitalului, cumva. Iar decat sa-si fete puii pe trotuar, a preferat sa intre in cladire, chiar daca intre oameni. Probabil stia instinctiv ca acolo-s sanse mai mici sa dea ochii cu alte pisici sau cu caini.

Edited by Phobos, 14 April 2024 - 20:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate