Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

PC fara wifi, conectare smart monitor prin adaptor wifi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 23.08.2017
Buna tuturor. Dupa cum ati sesizat din titlu, am un pc fara wifi (ciudat, nu? stiu!) pe care vreau sa il conectez prin wifi la un smart monitor samsung. Momentan, folosesc Easy connection to screen si cand ma astept mai putin, ma scoate din contul Samsung si incepe taraboiul. Vreau sa pun un adaptor wifi ca sa ma conectez prin el la monitor, dar sa scap si de matzaraie, dar si de aplicatia asta dragalasa. Am incercat cu un adaptor bluetooth, nu merge, nu vede monitorul. Natia asta e buna sau merge doar pentru conectare la router??   Adaptor Wireless EvoSmart™ P1, Dual-Band, WiFi Ethernet, 1200Mbps, USB 3.0, Retea 2.4G & 5G, Long Range, 2 Antene, Negru

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,050
  • Înscris: 30.08.2006
O conexiune prin HDMI 2.0 are 18Gb/s iar una wifi cam pe la 0.3Gb/s pe 5Ghz ca atat poate cel mult un smart. Deci de 60 de ori mai lenta.
Chiar si pe FHD ai nevoie de 10.2Gb/s ceea ce nu poate fi atins de placa wifi a monitorului. Chiar daca prin Wifi merge Netflixul de rupe, nu e valabil si la Windows decat daca are monitor cu pc integrat in el si tot e legat intern prin DP sau HDMI.

Edited by Leo2006, 14 April 2024 - 17:46.


#3
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 23.08.2017
Pai si atunci nu inteleg, cum se poate conecta fara probleme la wifi-ul unui laptop? Am un laptop pe care il vede iemdiat si se conecteaza instant. Si laptopul este de ultima generatie, un HP.

Edited by bbseptik2017, 14 April 2024 - 17:45.


#4
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,413
  • Înscris: 08.01.2009
@Leo2006 cu diferenta ca unul e un stream/flux fara compresie pe cand cealalt e comprimat ( cu dezavantajele de latenta de rigoare ) ; personal nu consider ca e utilizabila la altceva in afara de prezentari cu pagini statice (e modul in care te conectezi actualmente la proiectoare sa afisezi slide-uri in salile de sedinte) .
@bbseptik2017 trebuie sa verifici specificatiile producatorului daca are suport pt. WiDi/Miracast .
Dat fiind ca initial a fost un protocol Intel cele mai multe sanse vei avea cu placi cu chipset Intel insa nu stiu daca gasesti in format modul USB ci mai degraba placa interna PCIE ( si chiar si asa sunt destule probleme/intreruperi , artefacte de compresie cand audio/video cand se trimite de exemplu un video nu imagini statice).
Daca display-ul respectiv are si porturi fizice ti-as recomanda sa treci peste problemele estetice si sa te conectezi cu cablu la acesta .

Edited by me_iauras, 14 April 2024 - 18:23.


#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,974
  • Înscris: 15.04.2019
Pe BT poti transmite sunet/date cu banda ingusta; nu semnal video. Am TV (vechi) conectat la PC prin Wifi, in 2.4 GHz, si-mi merg Netflixul HD sau filmele prin Plex fara probleme. Nu mai zic cat de bine imi merge un FireTV Stick conectat la acelasi PC (in 5 GHz de asta data). Vezi ce client de straming poti instala pe TV/monitor (Plex, Jellyfin etc.), baga-i serverul pe PC si da-i bataie.

Edited by __Dan__, 14 April 2024 - 19:59.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,050
  • Înscris: 30.08.2006
Acel monitor are propriul sistem de operare, Tizen. In principiu se poate dar o asemenea conexiune prin wifi nu prea e stabila plus lag mare. A fost creata pentru utilizare la prezentari pe aplicatii office si nu utilizare universala.
HDMI 2.1b va avea suport si pentru alimentare si atunci mai scapam de un fir catre monitor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8hT3n2wEVHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 15 April 2024 - 00:43.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004

Citat

am un pc fara wifi (ciudat, nu? stiu!)
Nu e deloc ciudat. Ai PC, nu laptop.
PC-urile mai mult cu cablurile, nu cu wi-fi-ul. Sunt si PC-uricu wi-Fi dar alea sunt ciudateniile.

Pune un cablu si gata.,

Scopul PC-urilor este puterea de calcul/performanta. Wi-Fi-ul e mai mult o frana, merge eventual ptr PC-uri de office.

#8
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 28.09.2008
@bbseptik2017 PC cu wifi = placa de baza cu wifi.
Cei mai multi aleg fara wifi pt ca sunt mai ieftine placile de baza.
Daca totusi vrei net fara cablu poti cumpara adaptor wifi care se conecteaza la usb si cu 2 antene de la tplink.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu daca o "placa" obisnuita merge la asa ceva.

De principiu trebuei sa accepte un standard facut de Intel ca sa pota realiza o conexiune video cu un monitor/TV. Laptopurile cu procesoare intel stiu ca pot.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,050
  • Înscris: 30.08.2006
Si eu am avut o imprimanta prin usb la care ma conectam prin cablul de retea. Routerul stia de print server. Nu era stabil. Acum folosesc un Pi zero 2W care functioneaza si ca print server dar si ca dns iar pe noul pc conectarea la imprimanta a fost la un doua click-uri distanta. Nici un soft instalat, nimic. Cautare imprimanta, selectare si gata. Test print ok..

Concluzia:
Cand ceva nu merge bine, renunta. Foloseste tehnologia care functioneaza fara sincope de fiecare data.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate