Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Catel gasit pe strada

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
In cursul zilei de vineri, am gasit pe strada o catelusa; se tot plimba prin fata portii, disparea pentru 15 minute si iar venea; Pana la urma am intrebat vecinii si mi-au spus ca de 3 zile umbla pe strazi dezorientata.
I-am facut cateva poze si am postat pe grupul facebook din comuna unde locuiesc dar nimeni nu a raspus, asa ca m-am decis sa o pastrez.
Astazi am fost cu ea la veterinar, au verificat-o de cip si nu are. Am aflat ca are aproximativ 3 ani, nu este sterilizata si ca este posibil sa fie scapata de undeva pentru ca este din rasa terrier (jagdterrier).
I-au facut si ecografie si surpriza: are puiuti dar o sa imi confirme peste 10 zile cand trebuie sa merg pentru a doua deparazitare.
Pentru moment i-am facut deparazitare interna + externa. Mi-au spus sa revin peste 10 zile pentru inca o deparazitare apoi urmeaza 1 vaccin pentru ca nu stim istoricul.

Acum urmeaza intrebarile:
1. Avem un bebelus de 1 an, este in regula daca are contact cu aceasta catelusa; este foarte blanda, jucausa, o linge pe maini, etc...
2. Ce pasi trebuie sa urmez in continuare? nu am avut niciodata un caine. As vrea sa merg cu ea la un salon, sa o spele sa o tunda putin dar nu stiu daca mi-o primeste asa tavalita si plina de praf, probabil are si vreo capusa (nu am observat).
Atasez si o poza:
Attached File  P_20240413_192156.jpg   183.82K   259 downloads

#2
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,503
  • Înscris: 04.05.2006
1. Este OK, i se mai intareste copilului sistemul imunitar.
2. Te primeste la orice salon serios, sa o spele, sa o perieze corespunzator si sa te invete ce trebuie sa faci pe viitor pentru a-i intretine parul cum trebuie.
3. Daca te decizi sa o pastrezi,  iti recomand sa te gandesti serios ce vei face cu puiutii aia, daca pana acum tu nu ai avut caine. Eventual vorbeste cu veterinarul sa ii faci o histerectomie totala, daca este posibil acest lucru in aceasta faza a sarcinii. Nu cred ca e in interesul nimanui sa aduca pe lume niste puiuti care trebuie ingrijiti, vaccinati, educati si carora sa trebuiasca sa le gasesti familii. Nu e un caine cu valoare de reproductie si sunt destui caini prin adaposturi, de unde poate cineva alege sa adopte daca isi doreste un astfel de catel.

#3
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 10.01.2021
In ce stadiu a ajuns civlizatia azi ca trebuie sa ceara indicatii cum se foloseste un caine.
Cred ca fara net jumate de populatia globului ar muri pe cale naturala in 3 luni.
Pe vremea mea luai cainele, il bagai in curte, ii aruncai in fiecare zi niste resturi de mancare si era fericit si traia bine mersi 10-15 ani. Nu existau veterinari decat pentru vaci.
Eu asa am facut cu o catea care a aparut la usa acum vreo 7 ani. Nu am dus-o la veterinar, nu am deparazitat nimic, a primit doar apa si mancare si e sanatoasa si acum

#4
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,503
  • Înscris: 04.05.2006
Da, știm….cainele trebuie să stea în lanț și să mănânce resturi. Să se împerecheze de câte ori se prind, ca e și ei oameni și să se simpte bine, iar puii trebuie aruncați de vii pe gârlă, sau puși într-un sac și aruncați la gunoi.
E chiar fesier inițiatorul ca își bate capul cu de-astea. 🤷

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
Traim intr-o lume ciudata.

Mie imi pare normal ca daca adaopti un psici, caine, sa ai grija de el.
Sa-l duci la veterinar, deparzitat, sa-l sterilizezi.

Este normal sa intrebi pe internet in loc sa te prinzi cum sta treaba.

Stiu mitul ala al pisicilor si al cainilor care traiau cu resturi, care devorau coaja de paine uscata cand le aruncai.
Ca asta este adevarul, saraci faceau foamea, pe la tara mancau si sapun.

Nu cred ca statea careva cu gandul, ba, ma asezai la masa, nu aparu pisica, nu aparu cainele, noi mancam, hai sa punem deoparte ceva mancare.

Sunt destul de multi care se feresc de pisicei, caini, ii abandoneaza.
Sa dai spre adoptie un pui de pisica nesterilizat este SF ca toti se feresc sa nu ramana gravida.
https://www.olx.ro/craiova/q-adoptii/

#6
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,752
  • Înscris: 11.03.2006

View PostY0samiteSam, on 14 aprilie 2024 - 13:02, said:

1. Avem un bebelus de 1 an, este in regula daca are contact cu aceasta catelusa; este foarte blanda, jucausa, o linge pe maini, etc...
2. Ce pasi trebuie sa urmez in continuare? nu am avut niciodata un caine. As vrea sa merg cu ea la un salon, sa o spele sa o tunda putin dar nu stiu daca mi-o primeste asa tavalita si plina de praf, probabil are si vreo capusa (nu am observat).
Atasez si o poza:
Attachment P_20240413_192156.jpg

Foarte frumos ca o luati!
Copilul o sa creasca mult mai fericit alaturi de un caine. Doar sa supravegheati la inceput, ca un copil mic nu stie si trebuie invatat sa se poarte cu cainele.

Chiar este - sau cel putin seamana foarte bine - jagdterrier. Niste caini extraordinari, neinfricati si loiali.

Edited by cumparator, 14 April 2024 - 15:08.


#7
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 22.06.2023
Eu stiu ca parul de pisica/caini este foarte daunator pentru copii.

#8
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,735
  • Înscris: 06.07.2005
Spune si de ce/in ce circumstante...

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajrichelieu, pe 14 aprilie 2024 - 13:21, a scris:

1. Este OK, i se mai intareste copilului sistemul imunitar.
poate pupa cățelul și sub coadă tot pentru sistem

#10
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 22.06.2023

View Postvimann, on 14 aprilie 2024 - 16:07, said:

Spune si de ce/in ce circumstante...

Exista riscul sa inghita un fir de par. Cand eram mic (8 ani) am intalnit o fata (alt copil de-o seama cu mine) in spital, care a venit pentru a a inghitit un fir de pisica si aparent avea nevoie de operatie.

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajrammbo, pe 14 aprilie 2024 - 13:30, a scris:

Nu existau veterinari decat pentru vaci.

așa  vedeai tu dar de două ori pe an îi dădeau pastile de deparazitare și un antirabic din casă-n casă obligatoriu.dacă erai mușcat de un câine acel medic veterinar din sat trebuia să dea o hârtie  parafată că acel câine a fost vaccinat antirabic și cu asta nu se juca nimeni c-au fost cazuri de copii care au murit

câinele are în rahatul lui o grămadă de ouă de viermi care se transformă-n praf cu timpul și pe aceștia tu îi inspiri când bate vântul pe uliță și ești contaminat

cum există circuitul apei în natură așa este circuitul paraziților.îi mai ia și vaca de pe pășune

dar dacă ți-a zis cineva că nu-i nicio problemă chiar nu-i niciuna.pentru mine nu pentru copilul tău de un an lins de un câine total necunoscut poate fi

Edited by EMPP, 14 April 2024 - 16:38.


#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,503
  • Înscris: 04.05.2006

View PostJimbo91, on 14 aprilie 2024 - 16:00, said:

Eu stiu ca parul de pisica/caini este foarte daunator pentru copii.
Mituri urbane

View PostEMPP, on 14 aprilie 2024 - 16:12, said:


poate pupa cățelul și sub coadă tot pentru sistem
Așa te-a pus mama ta să faci cu ea când erai mic-mic?! Sau cum ai ajuns la concluzia asta? Te-ai asigurat ca înțelegi ceea ce citești înainte să conectezi creierul la degete ca să postezi tâmpenii pe forum? 😂😂

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,205
  • Înscris: 15.05.2008
Si eu am luat catel si facui deparazitarea lui si pt siguranta noastra

Attached Files



#14
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
Sunt niste biete suflete, tot vina stapanilor ca nu-i sterilizeaza.

Am adoptat si eu 2 pisicei, ce sa zic? Sunt cheltuiala fata de aia de la tara, sterilizati, deparazitati, cumparat mancare umeda, mancare uscata. Sunt niste suflete nevinovate.

Am adoptat cel de al doilea pisic dupa ce disparuse primul, a crescut si am aflat ca este pisiceil. Pisicul cel mare tot batea pe cel mic. Ma gandeam cum sa trimit pisicuta la tara, nesterilizata, ce viata ar avea, sa faca pisicei peste pisicei.
Am sterilizat pana si s-au imprietenit.

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,826
  • Înscris: 21.03.2020
Toate prostiile de la taranoaia, pe toate le-am auzit si aici... Zici ca unii sunt crescuti prin pesteri :P

#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,206
  • Înscris: 27.06.2007

View PostGlCA_Contras, on 14 aprilie 2024 - 18:20, said:

Toate prostiile de la taranoaia, pe toate le-am auzit si aici...
noi astia de la "taranoaia" nu am avut de a face cu miturile astea
de fapt noi ne-am născut intre căini si pisici si nu avem ideii preconcepute ca la oras

#17
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
Saracia. Ce crezi ca mancai prin 90 la tara? Rosii, castraveti, dovlecei, rar mai taiati o gaina.
Oua cu cartofi prajiti, mancare de cartofi, ciorba de pasare.

Daca faci un subiect pe forum, cred ca o sa descoperi ca majoritatea mananca carne la 2-3 mese pe zi, noi mancam carne cand veneau parinti in weekend.
Deci de aruncat carne la caini, de cumparat boabe sau mancare umeda.
Cumparam 1 litru de sirop si faceam o galeta de sirop si beam cu polonicul sau cu paharul.

Si asta nu inteleg cei crescuti pe la tara, in oras majoritatea se feresc de psici, de caini, ca zic ca au boli, pureci. Deci daca pleaca pisici din curte nu stai fara stres ca se intorc loviti.
Mi-a venit si mie pisicul cu o rana urata de l-am pansat, tratat, tinut in cusca pana s-a vindecat.
Fac referire la cusca mare, sa nu va ganditi la vreo cusca de transport. Eram atent cand a venit caldura sa nu se puna mustele pe rana ca era rana deschisa dupa ce a curatat veterinarul.


Asta incerc sa zic, cand adopti un animalut nu este ca la tara, unde nu te interesa prea mult de el.

Eu intr-o perioada hraneam 3 pisicei, cheltuiala, mananca destul de mult, mancarea de psici s-a scumpit.
Un pisic era perfect, 2 pisici este ok, este cheltuiala, de ce sa nu recunosc dar sunt pisicei mei si imi este drag de ei.

Edited by MindArchitect, 14 April 2024 - 18:36.


#18
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,752
  • Înscris: 11.03.2006
Un catel ajuta copilul din toate punctele de vedere si fizic si psihic. Cu cat e mai mic copilul, cu atat ii creste imunitatea mai bine.
Cainele se deparaziteaza intern si extern, nu prezinta nici un pericol pentru copil. Cainii mei n-au avut niciodata viermi. N-au avut nici macar purici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate