Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Investitie intro firma

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 09.08.2006
Buna, sa "zicem" ca detin o suma de bani importanta si vreau sa ii investesc intro firma, care e deja pe piata, cum fac ???
Nu vreau actiuni....vreau sa ii dau acesti bani propietarilor firmei, si in schimb ei sa-mi ofere altceva, ce anume sa le cer ??
Sau cum sa procedez, aveti idee ?
Dar in acelasi timp sa nu-mi traga teapa. ;) :)

Edited by ovidiu21, 13 April 2024 - 12:36.


#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 02.12.2007
Contract.
Dar mai bine stai cuminte ca esti profilul perfect al fraierului care ramane fraierit.

#3
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 09.08.2006

View PostTipiric, on 13 aprilie 2024 - 12:41, said:

Contract.
Dar mai bine stai cuminte ca esti profilul perfect al fraierului care ramane fraierit.
Ok,
Daca zici tu asta....
Dar ce fel de contract ?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajovidiu21, pe 13 aprilie 2024 - 12:34, a scris:

Buna, sa "zicem" ca detin o suma de bani importanta si vreau sa ii investesc intro firma, care e deja pe piata, cum fac ???
Nu vreau actiuni....vreau sa ii dau acesti bani propietarilor firmei, si in schimb ei sa-mi ofere altceva, ce anume sa le cer ??
Sau cum sa procedez, aveti idee ?
Dar in acelasi timp sa nu-mi traga teapa. Posted image Posted image

Acel "sa zicem" inseamna ceva in viata reala, sau doresti doar sa "ne jucam" de-a afacerile?Posted image
Pentru ca una este sa doresti sa dai cuiva, proprietar de firma, niste bani si alta este ca acel proprietar sa si doreasca sa accepte acei bani. Si care ar fi motivul tau sa dai acei bani? Sub ce forma vrei sa-i dai? Imprumut? Fa hartie la notar. Donatie? Fa hartie la notar. Cadou? Nu faci nimic.
Vrei sa ceri ceva in contul acelor bani? Corect, dar zi-ne cu ce se ocupa firma respectiva.
Indiferent ce alegi, este musai si obligatoriu sa oficializezi si legalizezi aceasta tranzactie. Bine, in Romania nici aceasta masura nu te asigura 100% ca nu o vei lua "in barba".
Dar sunt totusi curios ce urmaresti de fapt, daca nu doresti actiuni (banuiesc ca ai accepta acest lucru, dar nu doreste proprietarul sa ti le acorde, este doar supozitia mea). Este foarte ambigua relatarea ta, nu dai nici un fel de detaliu, noi (eu) doar bajbaim.

#5
Carol_I

Carol_I

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 14.03.2024
In ce firma vrei sa investesti? de ce vrei sa investesti si sa fii actionar minoritar? sunt atatea alte moduri de a arunca banii pe apa sambetei...

#6
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 13.03.2008

View Postovidiu21, on 13 aprilie 2024 - 12:34, said:

Buna, sa "zicem" ca detin o suma de bani importanta si vreau sa ii investesc intro firma, care e deja pe piata, cum fac ???
Nu vreau actiuni....vreau sa ii dau acesti bani propietarilor firmei, si in schimb ei sa-mi ofere altceva, ce anume sa le cer ??
Sau cum sa procedez, aveti idee ?
Dar in acelasi timp sa nu-mi traga teapa. Posted Image Posted Image


Mare pacat ca nu mai exista Caritas !!!!Posted Image
Erai ca si rezolvat . Posted Image

Edited by skystars, 13 April 2024 - 14:19.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006

View Postovidiu21, on 13 aprilie 2024 - 12:34, said:

....vreau sa ii dau acesti bani propietarilor firmei, si in schimb ei sa-mi ofere altceva, ce anume sa le cer ??...Posted Image
cere-le sa-ti dea jumatate din cat le-ai dat tu.

#8
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.06.2010
Tine minte pentru tot restul vietii: nimeni nu are grija de banii tai mai bine decat tine. Spune-ti asta inainte de orice investitie pe care vrei sa o faci. Daca ai o suma "importanta" de bani (un milion de euro)  iti sugerezi sa cumperi o ferma agricola mica - ceva la cca 100 de hectare. Fie o lucrezi singur, fie angajezi pe cineva sa se ocupe impreuna cu tine. Si te rogi sa ploua!

#9
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 09.08.2006

View Postadisz, on 13 aprilie 2024 - 13:39, said:

Acel "sa zicem" inseamna ceva in viata reala, sau doresti doar sa "ne jucam" de-a afacerile?Posted Image
Pentru ca una este sa doresti sa dai cuiva, proprietar de firma, niste bani si alta este ca acel proprietar sa si doreasca sa accepte acei bani. Si care ar fi motivul tau sa dai acei bani? Sub ce forma vrei sa-i dai? Imprumut? Fa hartie la notar. Donatie? Fa hartie la notar. Cadou? Nu faci nimic.
Vrei sa ceri ceva in contul acelor bani? Corect, dar zi-ne cu ce se ocupa firma respectiva.
Indiferent ce alegi, este musai si obligatoriu sa oficializezi si legalizezi aceasta tranzactie. Bine, in Romania nici aceasta masura nu te asigura 100% ca nu o vei lua "in barba".
Dar sunt totusi curios ce urmaresti de fapt, daca nu doresti actiuni (banuiesc ca ai accepta acest lucru, dar nu doreste proprietarul sa ti le acorde, este doar supozitia mea). Este foarte ambigua relatarea ta, nu dai nici un fel de detaliu, noi (eu) doar bajbaim.
Un domeniu care are legatura cu sanatatea.

#10
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 04.12.2004

View Postovidiu21, on 13 aprilie 2024 - 12:34, said:

detin o suma de bani importanta si vreau sa ii investesc intro firma, care e deja pe piata, cum fac ???
Nu vreau actiuni....vreau sa ii dau acesti bani propietarilor firmei, si in schimb ei sa-mi ofere altceva, ce anume sa le cer ??
Sau cum sa procedez, aveti idee ?
Dar in acelasi timp sa nu-mi traga teapa. Posted Image Posted Image

Cea mai bună soluție în cazul acesta este să împrumuți firma.
Faci un contract de împrumut în care tu, persoană fizică,  împrumuți firma,  persoană jurudică.
Totul prin bancă,  contract făcut la notar.  

Cu câștigurile,  hai să discutăm pe tema asta.
Îți sugerez să pui o dobândă la acest împrumut și un grafic de plăți.  Și îți mai sugerez să faci transferul sumei în euro, nu în lei.  

Cât să pui dobânda pentru a fi ”safe”?
Câștigurile mari,  în ziua de azi,  sunt puțin nerealiste.    De aceea,  pentru a nu risca să blochezi firma cu un cost al creditului exagerat,  pune un  10-15%  pe an.  
Este un plasament bun dacă totul va merge bine.  

Ar fi bine să folosești serviciile unui avocat pentru redactarea contractului.  
Trebuie puse clauze referitoare la returnarea împrumutului,  ceva garanții,  o procedură de returnare,  totul să fie clar și limpede.


Nu uita,  banii sunt ochiul dracului și mintea omului este schimbătoare.

#11
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 09.08.2006

 antic, on 13 aprilie 2024 - 15:53, said:



Cea mai bună soluție în cazul acesta este să împrumuți firma.
Faci un contract de împrumut în care tu, persoană fizică,  împrumuți firma,  persoană jurudică.
Totul prin bancă,  contract făcut la notar.  

Cu câștigurile,  hai să discutăm pe tema asta.
Îți sugerez să pui o dobândă la acest împrumut și un grafic de plăți.  Și îți mai sugerez să faci transferul sumei în euro, nu în lei.  

Cât să pui dobânda pentru a fi ”safe”?
Câștigurile mari,  în ziua de azi,  sunt puțin nerealiste.    De aceea,  pentru a nu risca să blochezi firma cu un cost al creditului exagerat,  pune un  10-15%  pe an.  
Este un plasament bun dacă totul va merge bine.  

Ar fi bine să folosești serviciile unui avocat pentru redactarea contractului.  
Trebuie puse clauze referitoare la returnarea împrumutului,  ceva garanții,  o procedură de returnare,  totul să fie clar și limpede.


Nu uita,  banii sunt ochiul dracului și mintea omului este schimbătoare.
Multumesc pt raspuns, este foarte util.

Edited by ovidiu21, 13 April 2024 - 16:12.


#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.06.2010
La contractul de împrumut trebuie sa soliciti garantii imobiliare si de executie. Asa poti foarte bine sa le dai banii, firma sa dea faliment si sa ramai cu banii dati. E mai complicat decat pare.
Mai degraba fa o policlinica, doteaz-o si apoi asociaza-te cu cineva de meserie, care s-o managerieze. Acum depinde si de cati bani dispui. Sau asociaza-te intr-o afacere ca silent partner si an de an incasezi frumos dividendele care ti se cuvin. Mare atentie ca trebuie sa ai un oarecare control asupra deciziilor - adica sa nu te trezesti ca firma se duce la vale si tu esti spectator.

Subiectul ca atare e f generos. Dar rezultatul final e dependent de talentul tau si al asociatilor tai si de nisa de piata.

Edited by lucianburjuiul, 13 April 2024 - 16:41.


#13
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

Vizualizare mesajantic, pe 13 aprilie 2024 - 15:53, a scris:

Nu uita,  banii sunt ochiul dracului și mintea omului este schimbătoare.

Sau mai pe intelesul tuturor, cand ii dai bani ii fata vaca si cand e sa ti-i dea inapoi ii moare vitelul

#14
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Nu functioneaza chiar cum iti imaginezi tu.
Cel mai fericit scenariu e ca poti cauta un patron disperat dupa bani si care sa iti ia banii ca imprumut acordat firmei. Cel mai nefericit e ca te va gasi un patron care sa te lase fara bani.

Nu ar fi o investitie prea desteapta, ca patronul are toate instrumentele sa te lase fara bani si tu sa n-ai ce sa ii faci.

#15
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,347
  • Înscris: 24.05.2010
Daca e SA primesti actiuni, daca e SRL primesti parti sociale.

Daca vrei sa imprumuti firma, faci contract de imprumut.

#16
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajovidiu21, pe 13 aprilie 2024 - 12:34, a scris:

Buna, sa "zicem" ca detin o suma de bani importanta si vreau sa ii investesc intro firma, care e deja pe piata, cum fac ???

Nu merge ce vrei tu și explic

- firma poate să valoreze puțin și să scoată bani mulți - magazin cu chirie de maxim 200.000 de euro și face 10.000 de euro pe lună

Tu dacă mergi și cu 200.000 de euro la cel care are magazinul nu îți dă nici 25% care ar însemna 2500 de euro pe lună.

Merge doar dacă firma are datorii

- firma valorează 200.000 de euro și are datorii de 100.000 de euro

- dai 100.000 de euro și primești 50% din firmă

- se plătesc datoriile și firma e pe 0

- peste 6 luni sau 1 an firma are din nou datorii de 100.000 de euro

- datoria e 50% a ta și 50% a celui care ți-a vândut 50% din firmă când avea datorie.

Vizualizare mesajovidiu21, pe 13 aprilie 2024 - 15:27, a scris:

Un domeniu care are legatura cu sanatatea.

E fix 0 pentru tine, nu ai nici o treabă cu afacerea, ești doar unul care a împrumutat pe X care e patron la firma X care are cabinet medical.

Tu nu ai nimic din firma aia.

Banii îi recuperezi doar prin proces și executare silită.

Tu după ce îi dai banii lui patronul ăla, el spune - Caută-mă pe la tribunal că nu am nici un ban să îți dau.

Nu ai nici o treabă cu firma lui.

Edited by anonimuI, 13 April 2024 - 19:40.


#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,205
  • Înscris: 15.05.2008
Din cate cifre este suma,de ce ar apela acea firma la tine?

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajovidiu21, pe 13 aprilie 2024 - 12:43, a scris:

Ok,
Daca zici tu asta....
Dar ce fel de contract ?
PRENUPȚIAL.
dacă eu am o firmă ce te face să crezi că te-aș lua pe tine după ce m-am chinuit s-o pun pe picioare?i ar dacă nu merge  te ia pe tine de fraier îți ia banii și dă faliment marea afacere

Vizualizare mesajovidiu21, pe 13 aprilie 2024 - 15:27, a scris:

Un domeniu care are legatura cu sanatatea.
tu ai legătură cu sănătatea?sau esti p-afară?ăla ce vinde are legătură cu sănătatea?adică depinzi de abilitățile lui?

sper că nu-i stomatolog

Vizualizare mesajovidiu21, pe 13 aprilie 2024 - 16:11, a scris:

Multumesc pt raspuns, este foarte util.
dacă ăsta-i răspuns util tu garantat rămâi fără bani.pentru 10-15% cumperi acțiuni la hidroelectrica și nu te doare capu.ești țepuitul ideal

logic de ce să-ți dea ție 15% când poate lua de la bancă credit mai ieftin?
atunci de ce te-a ales pe tine?să primești mumu.nu te pricepi stai pe fundul tău

ca să te convingi că am dreptate  întreabă individul dacă  pune casa lui pe tine cât timp ai banii dați și vezi cum o întoarce ca la brăila

să vezi cum brusc el nu mai are încredere în tine.atunci tu de ce-ai avea în el?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate