Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Termen livrare mașină nouă configurată pe comandă

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Andrew2k24

Andrew2k24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.12.2023
Salut

Am comandat o mașină nouă de la reprezentanță care nu a fost pe stoc, deci am configurat-o eu personal în showroom după preferințe, cu dotări în plus.
Dealerul mi-a zis că în 2 luni de la comandă vine mașina, dar pe foaia de comandă scrie că termenul de livrare ar fi de 6 luni, nu știu ce să mai cred !
Mulțumesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
Ia în considerare ce e sctis nu doar vorbe

#3
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 12.09.2021
Am un prieten ce și-a luat tot așa din reprezentanță, configurată de el, Toyota SUV hybridă, nu mai rețin modelul și i-au adus-o în 2 luni...

#4
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 22.08.2012
Patit si eu: la comanda si plata avans ca vine in doua luni, pe acte scris ca vine in 6 luni (Grupul VAG). Cand am sunat dupa 2 luni, mi-au dat cu flit ca vine in 6, ca asa scrie in hartie.

Norocul meu a fost ca aveam mailuri in care dealerul imi tot zicea de 2 luni, asa ca intr-o saptamana a venit.

Ideea era ca ele chiar veneau in 2 luni, dar fabricile isi luau masuri de precautie, de-asta scria in contract de 6 luni. Pe chestia asta, dealerul dormea cu ele pe campuri, pana ii venea lui chef s-o livreze.

Despre a mea stiam ca venise, ma ajutase un prieten care lucra la Porsche Nord sa o gasesc, zacea intr-o parcare degeaba, iar stiind asta eu o vandusem pe-a mea.

O reclamatie la directorul de vanzari l-a activat instant pe loserul ala care dormea si a doua zi am primit-o si c-o sampanie si un sistem de sunet moca - comandasem fara, pregatisem ceva after-market ultra scule, dar n-a mai fost cazul.

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 26.06.2009

View PostAndrew2k24, on 11 aprilie 2024 - 09:55, said:

Dealerul mi-a zis că în 2 luni de la comandă vine mașina, dar pe foaia de comandă scrie că termenul de livrare ar fi de 6 luni, nu știu ce să mai cred !
Mulțumesc.
Sa crezi ca poate veni oricand, dar in maxim 6 luni. Pe vorbe nu ai ce sa faci, poate sa vina in 2 dar poate sa vina si in 5. Trebuia sa discuti asta inainte sa semnezi.

View PostOlteanul_sfios, on 11 aprilie 2024 - 14:04, said:

O reclamatie la directorul de vanzari l-a activat instant pe loserul ala care dormea si a doua zi am primit-o si c-o sampanie si un sistem de sunet moca - comandasem fara, pregatisem ceva after-market ultra scule, dar n-a mai fost cazul.
...asta e din folclor! Sistemul ala de sunet oricum era pus de mult pe masina (adica din fabrica). Nu ti-a pus tie dealerul sistemul de sunet pentru ca ai facut scandal. Daca te uiti in EKTA o sa apara exact configurarea masinii asa cum a plecat din fabrica, deci cu sistemul audio mai bun (probabil datorita stocurilor).

#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Nu stiu, pentru mine a fost altfel. Altfel vad toata treaba asta cu comandatul masinilor.

Eu am inceput sa caut o masina noua prin februarie. Am facut comanda, platit avansul. Apoi prin mai mi-au zis ca masina nu se mai fabrica si sa aleg alta. In iunie am comandat alta masina si asta a fost. Nu m-am mai interesat deloc. Prin octombrie pe la sfarsit m-au sunat ca masina a venit. Eu si uitasem. Asta e, facut bagaj, mers dupa masina.

Ce zic e ca pentru mine era tot una si nu ma asteptam sa mi-o aduca repede. Am condus doua zile si tot cu claxoane si condus agresiv am fost intampinat (vechea masina era de 60 de cai putere si ziceam ca accelerez eu prea incet). De atunci numai probleme. Nu cu masina, merge si acum, ci cu accidentele si in general cu traficul. Merg cu 60 - 70 in oras, claxon, vrea sa virez stanga, semnalizez si nici nu apuc sa virez masina, claxon. Totul normal, linie intrerupta, nici o limitare, drum secundar intre case.

Edited by RedDev, 11 April 2024 - 14:31.


#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,162
  • Înscris: 17.01.2012

View PostOlteanul_sfios, on 11 aprilie 2024 - 14:04, said:

...

Despre a mea stiam ca venise, ...

...si un sistem de sunet moca - comandasem fara,

și tu știi că nu AIA era a ta, dar tot povestești... :)

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,210
  • Înscris: 22.05.2003
Pe scurt, nu este un termen contractual. Daca vine intr-o saptamana sau un an, tot aia este.

Daa e o masina gen coreana/japoneza, cu 3 culori si 3 pachete de dotari + maxim 2 motorizari, ai sanse sa vina mai repede.
Daca e o masina nemteasca, cu 1000 de dotari optionale, ai de asteptat.

#9
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 22.08.2012

View PostXman_ghio, on 11 aprilie 2024 - 14:13, said:

...asta e din folclor! Sistemul ala de sunet oricum era pus de mult pe masina (adica din fabrica). Nu ti-a pus tie dealerul sistemul de sunet pentru ca ai facut scandal. Daca te uiti in EKTA o sa apara exact configurarea masinii asa cum a plecat din fabrica, deci cu sistemul audio mai bun (probabil datorita stocurilor).

De acord cu tine ca poate fi posibil, dar la configurare sistemul de sunet se platea separat (o gramada de bani era ala de top) si eu cerut FARA sistem audio, deci 0 lei. S-a uitat lung dealerul, a zis ca nu pricepe, dar nu m-a putut obliga altfel. La predare, masina avea un sistem de sunet complet. Si nu era deloc d-ala de 2 lei. Acum daca aia oricum puneau, bafta mea.

Si nu am facut scandal sa-mi dea ceva, am facut scandal sa-mi dea masina, mai exact.

Edited by Olteanul_sfios, 11 April 2024 - 15:42.


#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,162
  • Înscris: 17.01.2012
la intrarea-n fabricație se „lipește” nr comenzii de „embrion”
la final, fătului i se atribuie nr. de identificare (serie șasiu)
astfel acum avem: nr.comandă+serie șasiu
dacă tu crezi că producătorul a „greșit” și a pus pe embrion o ureche mai acătării, io zic că te-nșeli...

io am avut la dispoziție 8 luni să-mi urmăresc comanda
am știut când a intrat pe linia de fabricație, am știut când i s-a atribuit serie de șasiu, am știut când a plecat din fabrică, am știut când a ajuns la curtici, am știut când a plecat de la curtici spre mine

io aș zice că nu putea să plece spre tine o mașină cu altfel de dotări decât cele trecute-n foaia de comandă...
iar dacă comanda a fost dată greșit, asta fu încă de la-nceput, nu când ai „găsit-o” tu părăsită-n parcul auto... Posted Image

Edited by gushpi, 12 April 2024 - 11:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate