Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Enel a fost preluat de PPC

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Azi am primit următorul e-mail:

Quote

Bun găsit,
După cum știi deja, companiile Enel din România sunt acum parte a PPC, lider în domeniul energiei în Europa de Sud-Est. Ca urmare a acestei modificări de acționariat, trecem printr-o perioadă de schimbare, în care vom renunța treptat la numele Enel.
Pentru că lucrăm la noile versiuni de site și aplicație mobilă PPC, te anunțăm că site-ul enel.ro și aplicația MyEnel devin indisponibile începând cu data de 9 aprilie.
Din 10 aprilie te așteptăm pe www.ppcenergy.ro. În plus, aplicația va fi disponibilă sub numele myPPC, iar datele tale de logare rămân neschimbate. Începând cu 10 aprilie, vei putea accesa noua aplicație web myPPC la adresa myppc.ppcenergy.ro, iar dacă ești utilizator de sisteme de operare Android și iOS, vei putea descărca noua aplicație myPPC în zilele următoare.
Îți reamintim că, în curând, mesajele pe care le vei primi din partea noastră vor avea ca expeditor @ppcgroup.com. De aceea, îți recomandăm să verifici din când în când și în folderul de tip spam și să salvezi noua noastră adresă de e-mail în agenda ta electronică.

Mulțumim că ești alături de noi,
Echipa PPC

Aparent Myenel mai merge deocamdată.
Totuși, nu mă așteptam ca Enel să plece. Înseamnă că nu mai era rentabil pentru ei să stea în țară. Să vedem ce prețuri vor avea cei de la PPC după ce expiră plafonarea.

Sper ca Poșta să percuteze modificarea asta în softul pentru cardul de energie.


În schimb Digi a anunțat că vinde rețeaua de fibră optică din Spania.

Edited by Valy_User, 08 April 2024 - 20:39.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajValy_User, pe 08 aprilie 2024 - 20:26, a scris:

În schimb Digi a anunțat că vinde rețeaua de fibră optică din Spania.
Isi reduce pierderile :)

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Cred că de vreo jumătate de an deja firma e ppc energy, doar că acum schimbă și siteul și de aici și anunțul. Pe facturi sigur e cel puțin din toamna trecută.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003
www.reteleelectrice.ro e deja up dar continutul e blocat, proibabil din 9-10 ii da drumul. Fostul e-distributie.

Edited by andreic, 08 April 2024 - 20:55.


#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
și CEZ se cheamă EVRYO de azi

#6
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006
Enel au aununtat de mult ca vor sa ia viteza din Romania, deci asta cu preluarea nu e nicio surpriza

ca profitul nu era pe masura astpetarilor (asta au declarat prin toamana anului trecut daca imi aduc bine aminte) si cred ca li s -a si luat de toate gafele guvernelor cu toate legile compensatorii pe care nimeni nu le- a inteles,pentruei a fost si inca e o bataie de cap si un frecusi

#7
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

Vizualizare mesajValy_User, pe 08 aprilie 2024 - 20:26, a scris:

Totuși, nu mă așteptam ca Enel să plece. Înseamnă că nu mai era rentabil pentru ei să stea în țară. Să vedem ce prețuri vor avea cei de la PPC după ce expiră plafonarea.

De ce nu te asteptai? De mult au anuntat ca isi cauta cumparator.

Vizualizare mesajcuculea, pe 08 aprilie 2024 - 23:17, a scris:

ca profitul nu era pe masura astpetarilor (asta au declarat prin toamana anului trecut daca imi aduc bine aminte) si cred ca li s -a si luat de toate gafele guvernelor cu toate legile compensatorii pe care nimeni nu le- a inteles,pentruei a fost si inca e o bataie de cap si un frecusi

Am fost client Enel. Am fugit de la ei a treia luna.
Prima luna mi-a venit factura dubla fata de vechiul furnizor. Mi-am zis ca or fi cateva zile in plus de la data schimbarii, ca or fi comisioane de mutare, ca... A doua luna, la fel. I-am contactat. Raspunsul a fost ca s-a calculat corect dar ca... alea sunt tarifele lor. Am avut o defectiune si i-am sunat. Mi-au recomandat Electrica din zona mea. I-am intrebat cine si cum va face plata. Eu, fireste, ei nu aveau nici un amestec. Pai atunci, de ce sa ma impart la doua firme si sa platesc si mai mult? Asta apropo de profit si gafe. Pentru ca, in Banat toata lumea (cel putin in sate) au trecut la Enel obligati de primari. Care probabil ca isi primisera comisionul pentru asta.

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,491
  • Înscris: 24.02.2017

Vizualizare mesaj98521457, pe 09 aprilie 2024 - 05:47, a scris:


Pai atunci, de ce sa ma impart la doua firme si sa platesc si mai mult?

E o lege antimonopol. Nu e voie ca o companie sa asigure si furnizarea si distributia unui serviciu. Mai multi bani pentur mai multe companii..... un pic mai bine pentru dumneavoastra :)

#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesaj98521457, pe 09 aprilie 2024 - 05:47, a scris:

De ce nu te asteptai? De mult au anuntat ca isi cauta cumparator.
Pentru că multe firme fac asta doar ca să pună presiune pe stat să le mai dea niste subvenții.

#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajValy_User, pe 09 aprilie 2024 - 06:57, a scris:

Pentru că multe firme fac asta doar ca să pună presiune pe stat să le mai dea niste subvenții.
Singurii care au facut presiuni de genul si chiar le-a mers, au fost cei de la Renault cu Dacia...dar sa ne gandim un pic , Dacia de cea mai mare companie platitoare de taxe din Romania

Si poate OMV Petrom au mai facut niste rahaturi de genu, dar aia mai mult @pa@ politic

Pe altii, eu personal nu ii stiu sa le fii mers la faza cu presiunile, poate dai tu un alt exemplu.

Edited by cuculea, 09 April 2024 - 07:55.


#11
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 10.10.2005

Vizualizare mesajandreic, pe 08 aprilie 2024 - 20:38, a scris:

Isi reduce pierderile Posted image

Nu neaparat, doar ca trebuie investit major in reteaua de distributie odata cu dezvoltarea fotovoltaicelor si a incarcatoarelor de masini electrice. Nu mai merge cu reteaua asta veche si trebuie bagati bani. Ei pana acum s-au bazat pe fosta retea a lui Electrica de acum 50 de ani, au mai facut mici reperatii si doar au incasat. Aceasi chestie e si cu CEZ.

Edited by trid_ovi, 09 April 2024 - 08:06.


#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Era vorba de Digi Spania, care avea chiar o rețea foarte bună de fibră optică.

#13
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

Vizualizare mesajValy_User, pe 08 aprilie 2024 - 20:26, a scris:

Să vedem ce prețuri vor avea cei de la PPC după ce expiră plafonarea.
Cand crezi ca expira?

Preturile practicate fara plafonare sunt deja trecute in contracte si anexele de la contracte la toti furnizorii.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajValy_User, pe 08 aprilie 2024 - 20:26, a scris:

Totuși, nu mă așteptam ca Enel să plece. Înseamnă că nu mai era rentabil pentru ei să stea în țară. Să vedem ce prețuri vor avea cei de la PPC după ce expiră plafonarea.
...
În schimb Digi a anunțat că vinde rețeaua de fibră optică din Spania.
Buna dimineata.

Enel a plecat demult - e cam un an si parca a fost si pe un topic discutata plecarea.
Acum e doar procesul de tranzitie catre noua denumire. Au mai fost mailuri si inainte.

Legat de Digi, NU vinde reteaua de fibra din spania. A vandut deja reteaua dar numai din cateva regiuni doar. A incasat vreo 700 de milioane, bani care au mers catre achizitia unei parti din reteaua Orange de telefonie mobila.

Si aici esti cu cateva luni in urma.
https://www.profit.r...spania-21359214 - articol din octombrie anul trecut - e mentionata si pareta de fibra, dar doar la stadiul de negocieri.

#15
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 20.12.2010
Am primit si eu mail-ul, iar aplicatia noua cica ar fi "MyPPC" (iOS/Android).
Eu in AppStore (cont pe RO), NU o vad! A gasit-o cineva pana acum?

#16
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Las' că o să o poți folosi și din browser.

#17
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 20.12.2010
Tocmai, ca nu mă interesează din browser, întrebarea mea era dacă e cumva disponibilă (o vede cineva, poate pe Android) sau încă nu i-au făcut deploy.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003
site-ul reteleelectrice.ro e in teste :roflmao:

Attached File  retele electrice.jpg   397.75K   19 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate