Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Ce depozit sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.12.2023
Buna ziua,

Am o rugaminte... primesc o suma in € cash si cineva m-a sfatuit, sa fac si eu si cel care imi plateste suma asta, cate un depozit la aceeasi banca si apoi sa-mi faca transferul. As vrea sa fac un depozit in Lei la CEC Bank,
in asa fel incat sa pot incasa dobanda lunar si nu ma pricep deloc. Am vazut ca ei au un depozit pe un an,cu dobanda de 5.90%.dar se pare ca nu pot incasa dobanda lunar,ci doar la sfarsitul anului depozitului.

Am inteles ca singura varianta pentru a beneficia de ceva bani lunar ca dobanda este depozitul lunar,cu dobanda de 4.95 %, care se poate prelungi automat (?) iar dobanda se vireaza in contul curent. Ciudat e ca nu pot folosi banii astia, doar sa mearga cineva la banca sa-i scoata....cu atatea aplicatii si conturi online,sa mergi sa scoti dobanda lunar de la banca! Poate ca n-am inteles eu bine...

Cum de calculeaza oare dobanda de 4.95% din 40.000 €?

Sunt nedeplasabila si acum obtin statutul de reprezentare din partea unei rude.

Si mai am o intrebare va rog - pentru a adauga o persoana care sa fie imputernicita a avea acces la contul meu bancar, inainte era usor. Oare nu se poate face asta online, de acasa,ca titulara a contului? Trebuie mers cu persoana respectiva la banca? In cazul meu,cel care ma reprezinta la notariat,cu procura va trebui probabil sa mearga impreuna cu viitorul imputernicit ( nu am tutore,sunt imobila fizic).

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Se calculeaza foarte simplu.
E 4,95% pe an. Anul are 12 luni. Asta inseamna 0.41 % pe luna.
Adica 1980 euro/an e dobanda - sau 165 euro/luna.

Din valorile astea se mai scad diverse taxe si comisioane ale bancii si impozitul pe dobanda, care este retinut direct de banca.

Daca dobanda se vireaza in contul curent, atunci te poti folosi de aplicatia bancii respective pentru a-i muta in alte conturi, pentru a-i converti in lei si apoi scoate de la orice bancomat...etc etc.
Daca ii vrei in mana, atunci pot fi scosi doar de la bancomate in euro (putine), sau de la ghiseul bancii.

Edited by florinel, 04 April 2024 - 05:56.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
Of...

Pasii sunt asa:

1. Deschidere cont curent lei + card atasat
2. Deschidere cont curent EUR + card atasat (mentionezi ca primesti EUR).

Din aplicatia bancii, poti crea depozite pe X luni (1-3-6-12 luni).
Cat timp banii sunt in depozite, ei nu pot fi folositi, dispar din contul curent de la pct  1 si 2.
La terminarea termenului poti opta sa se inceapa o noua perioada automat sau ca banii sa revina automat in contul curent.
Dobanda poti opta sa vina doar ea in contul curent la termen sau noul depozit sa o contina si pe ea.

Dobanzile se dau pe an, chiar daca tu ai facut depozit pe o luna, adica imparti la numarul de luni.

ex: depozit pe 3 luni, cu dobanda 3%/an => castigi de fapt 3%/4 = 0.75% pt 3 luni, adica 3%/12 luni * 3

Nu pot sa iti dau informatii despre situatia ta de imobilizare.
De obicei notarii se pot deplasa in aceste cazuri.

#4
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 03.12.2021
"cate un depozit la aceeasi banca si apoi sa-mi faca transferul. "

Va referiti " cate un cont".

Trebuie sa va faceti un simplu cont. Eu as recomanda Ing.
Dati Ibanul unde sa va transfere.
Este cel mai flexibil.

Apoi faceti de acolo depozite.

Se pot adauga persoane care sa aiba acces

Incercati sa rezolvati totul online/ de pe calculator sau mobil

Edited by the_blue_raven, 04 April 2024 - 07:06.


#5
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 03.12.2021
Si ideal ar fi sa iti tineti in lei, sunt dobanzi mai mari si aveti acces mai usor apoi fara sa mai tot schimbati euro -lei.

Edited by the_blue_raven, 04 April 2024 - 07:22.


#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005

 the_blue_raven, on 04 aprilie 2024 - 07:06, said:

"cate un depozit la aceeasi banca si apoi sa-mi faca transferul. "

Va referiti " cate un cont".

Trebuie sa va faceti un simplu cont. Eu as recomanda Ing.
Dati Ibanul unde sa va transfere.
Este cel mai flexibil.

Apoi faceti de acolo depozite.

Se pot adauga persoane care sa aiba acces

Incercati sa rezolvati totul online/ de pe calculator sau mobil
Nu e un simplu cont, se numește cont de depozit și are caracteristici diferite față de contul clasic

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,713
  • Înscris: 13.03.2005
Daca e vorba de CEC, ii recomand sa isi faca CEC Multicurrency - https://www.cec.ro/p...currency-online ,  ca va avea gratuit aplicatia bancara, si fara costuri lunare, si cardul CEC Multicurrency cu care poate retrage gratuit si euro de la bancomatele de euro CEC. Orice alt pachet CEC implica rulaj minim pentru a fi gratuit.
Contul de euro il deschide gratuit la CEC din aplicatia mobila (la ING costa 36 euro/an) si tot din aplicatia bancara CEC deschide si depozitul in euro dorit.

#8
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 03.12.2021

 jericho, on 04 aprilie 2024 - 07:42, said:


Nu e un simplu cont, se numește cont de depozit și are caracteristici diferite față de contul clasic

Exprimarea " faci depozit apoi transfer" nu are sens. Ma rog

#9
ttt_i

ttt_i

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.08.2015
Pentru ca sunteti nedeplasabila, puteti suna la banca si sa solicitati sa se deplaseze un consilier al bancii la domiciliul dvs.
Eu asa am procedat cu mama mea, s-au oferit ei si i-au deschis un cont. Nu stiu daca toate bancile au serviciul asta, dar nu pierdeti nimic daca intrebati...

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Citat

Si mai am o intrebare va rog - pentru a adauga o persoana care sa fie imputernicita a avea acces la contul meu bancar, inainte era usor. Oare nu se poate face asta online, de acasa,ca titulara a contului? Trebuie mers cu persoana respectiva la banca?
Din cate stiu eu nu se poate online. Doar la banca - ambele persoane.
O problema poate fi si la crearea de noi depozite - cand faci unul din aplicatia bancii nu ai cum sa adaugi imputernicit pe el. Doar deschis la banca se poate.

#11
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.12.2023

View Postjericho, on 04 aprilie 2024 - 07:42, said:

Nu e un simplu cont, se numește cont de depozit și are caracteristici diferite față de contul clasic

Sincer, nu am gasit pe siteul CEC termenul "cont de depozit"... Multumesc pentru ajutor! Posted Image

View Postthe_blue_raven, on 04 aprilie 2024 - 07:06, said:


Da,scuze, am scris din greseala "depozit" in loc de " cont".

Dar la Ing. cred ca au dobanzi mai mici...

Eu am cont si aplicatiile pe mobil la Raifeissen, dar nu am gasit nicaieri in app. Smart Mobile posibilitatea de a imputernici pe cineva sa-mi foloseasca contul. Poate ca in cea de la CEC sa existe...ma mai documentez, MULTUMESC PENTRU AJUTOR!

View Postflorinel, on 04 aprilie 2024 - 05:51, said:


Multumesc,intr-adevar acum realizez cat e de simplu Posted Image

View PostAdm, on 04 aprilie 2024 - 06:27, said:


...adica 0.25% dobanda lunara, presupun.

View Postwertyck, on 04 aprilie 2024 - 08:12, said:


Da,cred ca o sa fac cont CEC Multicurrency si depozit in lei, ca au dobanzi mai mari in Lei ...acum sa caut,nu pot crede ceea ce mi s-a zpus la telefonul de asistenta,ca singura optiune pentru a mi se vira lunar dobanda in contul curent ar fi depozitul lunar,cu dobanda de 4.95 % pe an; as fi preferat depozitul in lei pe un an cu 5.90 % dobanda,dar se pare ca la zcela nu se poate beneficia de dobanda lunara pana la termen.

Multumesc mult...nu mi se activeaza emoticoanele, il pot pune doar pe asta zambaret Posted Image

View Postthe_blue_raven, on 04 aprilie 2024 - 10:29, said:

Exprimarea " faci depozit apoi transfer" nu are sens. Ma rog

Scuze, voiam sa zic ca atat cumparatorul apartamentului, cat si eu - ne facem conturi la aceeiasi banca; apoi, el imi vireaza ( daca "transfera"  nu e profesional spus ) suma in Euro depusa de el, in contul meu. Apoi,eu fac connersia in Lei. Nu stiu daca e mai avantajos pentru mine sa faca conversia in Lei mai intai din Euro la o casa de schimb,fiindca el are cash...si apoi sa-mi vireze Lei.Fiindca prefer sa lucrez in valuta nationala. Nu stiu daca acest schimb il va costa  
mult sau daca ar fi nlrmal sa achit eu operatiunea de schimb valutar....

Multumesc, Posted Image

View Postttt_i, on 04 aprilie 2024 - 10:50, said:


Multumesc,o sa incerc Posted Image


Cam intre aceste variante am de ales,ca mi se vireze lunar dobanda in contul curent...

Am sunat la banca si va veni acasa un consilier sa deschidem contul SI SA ADAUGE IMPUTERNICITUL sa-l poata folosi alaturi de mine Posted Image

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 04 April 2024 - 16:30.


#12
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 03.12.2021
Cec e foarte nepotrivit si greoi in cazul asta. Au comisioane la transfer... pt orice astepti la banca enorm.

Eu recomand Ing.

#13
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Eu am la Raiffeisen, cont in lei si euro, se pot face transferuri intre ele la cursul BNR de luni pana vineri intre ora 10 si 11. Se pot crea depozite cate vrei, in lei sau euro si cel mai important, totul se face online, din aplicatia lor. Si se pot scoate sau depune sume in lei sau euro la ATM (binenteles trebuie card si in euro).

Edited by danyel61, 04 April 2024 - 12:55.


#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,713
  • Înscris: 13.03.2005

 eiffel, pe 04 aprilie 2024 - 11:28, a scris:


Din cate stiu eu nu se poate online. Doar la banca - ambele persoane.
O problema poate fi si la crearea de noi depozite - cand faci unul din aplicatia bancii nu ai cum sa adaugi imputernicit pe el. Doar deschis la banca se poate.

Depinde de bancă
la ING poate să deschidă cont online și să împuternicească online o altă persoană pe cont din aplicația bancară.

 the_blue_raven, pe 04 aprilie 2024 - 12:52, a scris:

Cec e foarte nepotrivit si greoi in cazul asta. Au comisioane la transfer... pt orice astepti la banca enorm.

Eu recomand Ing.

Pentru euro e mai avantajos CEC decât ING,cum am recomandat eu, un cont CEC Multicurrency, pentru că nu plătești 36 de euro pe an pentru a avea un de euro ca la ING.

Cu CEC Multicurrency Ai retrageri gratuite de euro la bancomat 1500 € pe zi față de ING unde plătești 0.5%  comision de retragere chiar la bancomatul băncii

Edited by wertyck, 04 April 2024 - 13:02.


#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
E important cat e dobanda la depozit, asta ar fi criteriul principal. Degeaba nu ai comision la contul de euro, daca dobanda e jalnica. Se prefera sa castigi mai mult din depozit, decat sa te zgarcesti la un comision anual.
ING are dobanda 2% pe an la Euro, CEC vad ca 2.4% pe an. Clar merita CEC. Si daca nici nu are comision la cont, cu atat mai bine.

Edited by bai3tzash, 04 April 2024 - 13:07.


#16
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006

Vizualizare mesajwertyck, pe 04 aprilie 2024 - 13:01, a scris:

la ING poate să deschidă cont online și să împuternicească online o altă persoană pe cont din aplicația bancară.
La ING doar pe contul curent poti imputernici din aplicatie - pentru economii trebuie facuta la o agentie

#17
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.12.2023

View Postwertyck, on 04 aprilie 2024 - 13:01, said:



Pentru euro e mai avantajos CEC decât ING,cum am recomandat eu, un cont CEC Multicurrency, pentru că nu plătești 36 de euro pe an pentru a avea un de euro ca la ING.

Cu CEC Multicurrency Ai retrageri gratuite de euro la bancomat 1500 € pe zi față de ING unde plătești 0.5%  comision de retragere chiar la bancomatul băncii

Da,dar pe mine ma intereseaza in primul rand depozitul in Lei. Pot deschide cont CEC Multicurrency,dar depozitul il vreau in Lei. Atunci nu e mai avantajos CEC Bank? Ziceati ca  numai pt.Euro e avantajos?

#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Deci -  abia acum avem informatiile complete.
Vorbim despre o suma din vanzarea unui imobil - suma care va fi transferata initiatoarei. Aceasta vrea ca acea suma sa o faca depozit/depozite in lei, cu incasarea lunara a dobanzii.

Ca sa nu te mai incurci cu conversia valutara (care inseamna pierdere de bani) eu te-as sfatui sa cazi de acord cu cumparatorul la plata in lei.
Stabiliti de comun acord o valoare/curs eur/lei (sa zicem cursul oficial BNR) -  iar cumparatorul sa vireze suma in lei.
Exemplu - azi cursul BNR este 4,97 lei/eur. Prin urmare, cumparatorul va vira in contul in lei al Miorache 4,97 X 40.000 = 198.800 lei.
Si alegeti o banca care are pachete de cont gratuite.(fara comisioane de transfer in lei, fara comisioane de administrare cont, etc)
Suma in lei va ajunge in contul curent al Miorache. Cont care are atasat un card. Card care poate fi folosit si de o ruda pentru retragere de numerar, plati, etc.
De acolo, prin aplicatia bancara de pe telefon, sau pc - Miorache poate face depozite cu dobanda la temen. Ori pune toata suma in depozit lunar - si dobanda va ajunge in contul curent; ori poate face depozite cu scadente diferite.
As mai recomanda o banca care are aplicatie serioasa pentru servicii obline (nu cred ca CEC intra in categoria asta) - care sa permita instant infiintarea, desfiintarea de depozite si/sau orice alte tranzactii.

Eu as imparti suma in vreo 4 depozite cu dobanda. 1/4 as pune la 1 an, 1/4 la 6 luni, 1/4 la 3 luni si 1/4 lunar. Asta pentru cazurile in care as avea brusc nevoie de o suma de bani, sa pot desfiinta un depozit mai mic, nu toata suma.

Edited by florinel, 05 April 2024 - 05:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate