Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 

Frigiderele în 1960

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#73
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006

View Postsebulbus, on 04 martie 2024 - 19:51, said:



Abia astept sa ne explici cum te-ai cacat din cada sau de ce ai nevoie sa tragi apa de acolo.
Poate te ridici rapid de pe wc și te bagi la duș și ai uitat să tragi apa.

Sau faci o baie cu spume și vrei să te relaxezi. Mai tragi apa din când în când, ca să simulezi o cascadă.

#74
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,925
  • Înscris: 06.07.2023

View Postun_el, on 04 martie 2024 - 19:53, said:

Orice ai lua in ziua de astazi n-o sa "duca" la fel de mult. Pe de alta parte costul de achizitie se amortizeaza doar din consum dupa cum am mai spus.

Prostii bazate pe pareri scoase din burta. Nu ca ai avea vreo statistica, ceva documentatie...nici macar experienta de posesor Posted Image

#75
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,140
  • Înscris: 30.04.2007

View Postun_el, on 04 martie 2024 - 20:07, said:

In topic discutam despre frigiderele anilor '60? Ce scrie pe eticheta din poza pe care ai postat-o? Posted Image Uite ce am gasit eu:
Cred ca-i si alt tip de frigider daca e sa ne luam dupa greutate.
pe eticheta gasita de tine nu scrie puterea consumata, eu am gasit poze cu rezistente de puteri mai mici decit cea postata (125W), tocmai ca sa luam in calcul un consum mai mare ;)

#76
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 05.04.2005

View PostZuckerwatte, on 04 martie 2024 - 19:29, said:

Ce zici tu aici nu are nicio relevanta, nici macar statistic. In afara de asta 7 ani e totusi rezonabil.
Dar povestile astea cu un frate, o cumnata...toate astea sint citeva exemple. Intrebarea este cum stau toti acesti producatori prin comparatie unii cu ceilalti in raport cu unitatile vindute.
Oricum am proceda, Beko, LG, Samsung...toti astia sint din liga a doua, sau chiar a treia. Chiar daca mai apare de undeva vreun frate, vreo matusa...

Pai are relevanta. Nu e vorba ca s-a stricat 1 frigider din cateva milioane vandute. E vorba de cum anume sunt fabricate ele. Chiar daca e vorba de un brand renumit si chiar daca e vorba de un model de varf, tot e facut cu cea mai mare economie in minte. Si asta este o chestie obiectiva. Pentru ca pe un forum fiecare poate sa scrie orice.

Bosch in continuare pentru mine sunt tot din liga a doua cum ii zici tu.

Totusi, prefer liga a doua, decat Miele care costa de 3-4 ori.

View PostValy_User, on 04 martie 2024 - 19:35, said:

Legi alt senzor, tai firele de la ăla vechi, vezi unde duc.

Nu e nevoie sa tai firele, ca sunt mufe pe placa de baza. Problema e cum scoti senzorul ca sa il schimbi cu un altul. Ca asta e ingropat in spuma poliuretanica la care ai access numai taind cu flexul panoul. Ca sa pui alt senzor in alta locatie e exclus. In primul rand tot trebuie sa tai panoul, apoi in alta locatie aparatul nu ar mai merge bine din cauza soft-ului controller-ului.

Edited by bogdan_o, 04 March 2024 - 20:20.


#77
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,925
  • Înscris: 06.07.2023

View Postbogdan_o, on 04 martie 2024 - 20:16, said:

Pai are relevanta. Nu e vorba ca s-a stricat 1 frigider din cateva milioane vandute. E vorba de cum anume sunt fabricate ele. Chiar daca e vorba de un brand renumit si chiar daca e vorba de un model de varf, tot e facut cu cea mai mare economie in minte.

Tu de unde stii lucrurile astea? Esti ceva insider, sau doar dai cu presupusul?

#78
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 24.11.2006
@r_murphy: Iar anul de fabricatie gasit de tine care este? Greutatea? Sa fi fost acelasi tip de "compresor"? O asemenea vechitura n-am mai vazut de pe vremea bunicii, serios vorbind. A se observa ghilimelele folosite la cuvantul "compresor", sa nu-mi sara lumea la gat. Daca-mi aduc bine aminte "Framurile" functionau cu amoniac si o rezistenta electrica, aveau si termostat.
De functionat nu stiu cat functionau pana sa faca "rece", n-am avut niciodata asa ceva "pe mana", le-am vazut la treaba dar chiar n-am intrebat pe nimeni cat trebuiau sa "mearga" pana se "opreau". Imi aduc aminte ca faceau gheata "cacalau". Tin minte ca am avut ocazia sa vad unul care avea usa defecta, nu se mai inchidea asa cum trebuie, dar tot nu se dezgheta, era stratul de "zapada" in el de doua degete.

Edited by un_el, 04 March 2024 - 20:27.


#79
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,706
  • Înscris: 13.06.2004
Aveau şi termostat. 'Pinguin' nu aveau. 'Fram' au început să fie scoase din uz în anii '90. Văzusem în 1997 unele de 40 litri, noi. Am uitat preţul... parcă 3.000.000 - 3.600.000 Lei.
Aia cu consumul de 1.500 k.W.h. anual la unul de 300 de litri produs în anii '80, e exagerată. Vreo 600-700 ar fi consumat.
Bazinul de la budă e pentru budă. Pentru cascadă, dai drumul la duş şi în pui sus. Şimţi şi aburii cascadei.   :)

Edited by djl, 04 March 2024 - 20:29.


#80
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 24.11.2006
Despre o alta marca a vremii, ZIL:

Quote

  • Temperatura normalizată nu a fost menținută în congelator (chiar și până la indicatorul declarat de -6 ° C, dispozitivul nu a scos-o în climă caldă).

  • O cantitate imensă de metal a fost utilizată în producție.

  • Unitatea în sine era masivă, grea și a ocupat mult spațiu în bucătărie.

  • La acel moment, volumul de 165 litri era considerat nejustificat de mare (cererea consumatorilor pentru modelele de 85 de litri era mult mai mare).

sursa: https://engineers.de...ilniki-zil.html

Traducerea e aproximativa.

Un "side-by-side". Posted Image

Quote

Unul din prototipurile „ZIL-65” cu trei camere, cu un sistem de control electric și un volum de lucru de 600 de litri, care nu a fost niciodată intrat în producție în masă

Attached Files

  • Attached File  zil.jpg   48.54K   16 downloads

Edited by un_el, 04 March 2024 - 20:45.


#81
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,140
  • Înscris: 30.04.2007

View Postun_el, on 04 martie 2024 - 20:21, said:

@r_murphy: Iar anul de fabricatie gasit de tine care este?

iti dai seama ca de la inceperea productiei pina la incetare nu au intervenit modificari constructive majore ;)
da! functiona cu amoniac, iar singurii consumatori din ansamblu erau nenorocita aia de rezistentza si becul din interior. ca fapt divers, daca se "ardea", se rebobina alta la serviciul unuia dintre parinti (detinatori) in atelierele de autoutilare ;)

#82
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 24.11.2006
Habar n-am, de asta am intrebat. Dupa cum am zis n-am avut asa ceva. Ce am avut a fost cel din poze ca dupa sa primeasca un "upgrade" cu un model mai mare.

Edited by un_el, 04 March 2024 - 20:49.


#83
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,706
  • Înscris: 13.06.2004
"Z.I.L." de 180 litri, am mai văzut în uz la Constanţa la gază în 2002 sau 2003. O persoană cunoscută a aruncat unul după 2010, că se dusese garnitura - găsit în apartamentul cumpărat. A păstrat nebunia de radio cu telecomandă cu fir.
"Z.I.L." 62 am avut la bunici. Ambii. Datorită celui de la bunicul din partea mamei am învăţat să citesc în aflabetul ăla, că eram curios ce scrie pe plăcuţa din spate. Din păcate nici unul nu mai există. Au fost durabil.
'63' am avut eu. Îmi pare rău că nu-l mai am. Dacă aveam '64', poate mai funcţiona şi azi.

#84
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 10.08.2023
Sunt unele vechi de 50+ ani care merg si acum impecabil. Jerpeliturile ordinare din ziua de azi nu stii cand pica, trebuie sa ai banii in buzunar pregatiti de altul la orice ora

Nu mai spun cand se ard mizeriile alea de PCB-uri, se bulesc condensatori si apoi iti cere jumate din pretul frigiderului pentru o placa electronica produsa cu 30 lei prin Asia.
Fi-mi-ar scarba!

Edited by RaimondMacelaru, 04 March 2024 - 21:18.


#85
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 02.08.2021

View Postun_el, on 04 martie 2024 - 20:49, said:

Ce am avut a fost cel din poze ca dupa
Are bunica mea un d-ăsta pe undeva.
Încă funcțional. Posted Image

#86
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,748
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdjl, on 04 martie 2024 - 15:33, said:

Me rog, de ce?

De ce... ce?
Ce dreaq nazbatie ti-a mai scornit mintea?
De ce nu iti tragi lant de la rezervorul wc-ului pana in pat daca te fascineaza pasioneaza asa mult trasul acelui lant!

#87
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 04.09.2013
Am acordat initial o stea acestei discutii, insa ma vad nevoit sa imi schimb parerea si sa votez cu 2 stele. De foarte mult timp nu am mai ras in halul asta.

#88
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbobitad, on 04 martie 2024 - 17:59, said:

dar voi va uitati la frigider? adica serios acum, cine face asta? se duce acasa si sta 5 minute sa mediteze in fata frigiderului: frumos esti, mancati-as mancarea din tine.
........................
ziua e lunga, e frig afara, trebuie umpluta cu ceva!

View PostZuckerwatte, on 04 martie 2024 - 19:00, said:


S-a dezbatut degeaba, foarte probabil de catre diletanti. Pretul ieftin iese din materiale ieftine, din economie stricta la calitatea componentelor, din electronica proiectata quick and dirty, din testari scurtate, sau chiar inexistente...Paleta este extrem de larga.
Producatorii cu nume nu-si permit gherle. Este chestie de imagine si departajare intr-o piata destul de saturata. De aia pe capatele de lista stau Miele, Bosch/Siemens/Neff/Constructa/Gaggenau si tot ce mai tine de B/S/H....dupa care urmeaza restul plutonului
  Povesti cu baubauri! contrar folclorului de autobaza si documentarelor conspirationiste, electrocasnicele sau electronicele ieftine, nu dureaza semnificativ mai putin ca cele mult mai scumpe! sau nu atit incit sa justifice diferenta de pret!

View Postsebulbus, on 04 martie 2024 - 19:51, said:


Abia astept sa ne explici cum te-ai cacat din cada sau de ce ai nevoie sa tragi apa de acolo.
Poate era obosit dupa 10-12 de serviciu si i-a fost greu sa iasa din cada si sa mearga pina la instalatia respectiva!

View Postr_murphy, on 04 martie 2024 - 20:03, said:

iti dai seama ca fiind jigodie comunistoid manipulatoare, mai intai m-am informat, dupa care am aruncat piatra ... ia sa vedem ce zic pozele Posted Image

deci, rezistentza avea 140w, iar pe eticheta de produs zice doar 70. hai sa comparam cu consumul jucariilor de azi Posted Image
ce nu mai stiu/tin minte este daca framurile aveau termoreglaj.
Nu esti serios! un racitor precum cel cu eticheta, nu era echipat cu rezistenta de 140w! mai ales ca scrie si pe eticheta 70!

#89
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 02.08.2021
Anumite chestii de obsolescență planificată chiar s-au făcut: https://topclassacti...ion-settlement/

Edited by Valy_User, 04 March 2024 - 22:56.


#90
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006
Se pare ca nu! din moment ce rascolind strafundurile internetului ati gasit doar un caz mai vechi de un deceniu, cind s-au montat niste consensatoare de calitate proasta in unele televizoare!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate