Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Frigiderele în 1960

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#55
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,140
  • Înscris: 30.04.2007
mai, hai sa vorbim pe cifre ;) cit consuma un fram, cit consuma o combina actuala?
este adevarat, nu le putem compara, insa trecerea de la "racitor" la fram a fost un salt inainte in bunastarea celor care si-l permiteau, unde mai pui ca pentru stimularea achizitionarii existau "bonusuri". scaderea pretului kilowatului pe o perioada de timp.

#56
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Răcire centralizata și camere reci in apartamente.
Un fel de cămări sa înțeleg?
Acolo ar fi putut să țină calculatoare servere și ce are nevoie de racire.

Progresul actual fata de anii 60 este infim. Un progres real ar fi frigiderul care se umple singur cu mâncare.
Așa că și primul om în cosmos. Adică au tot mers pe sol cu căruțe mașini dar în cosmos e baza.

Progresul in calculatoare este deasemenea infim în ultimii 35 de ani. Un progres real ar fi calculatorul care sa facă singur munca omului programare cod algoritmi contabilitate ținut evidente updatat baze de date calculat ce considera că trebuie.

Edited by cipri2bau, 04 March 2024 - 18:37.


#57
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,148
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 04 martie 2024 - 18:33, a scris:

sa facă singur munca omului programare cod
ChatGPT chiar face asta.

#58
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,831
  • Înscris: 13.11.2006

Vizualizare mesajbobitad, pe 04 martie 2024 - 17:59, a scris:

dar voi va uitati la frigider? adica serios acum, cine face asta? se duce acasa si sta 5 minute sa mediteze in fata frigiderului: frumos esti, mancati-as mancarea din tine.

Banuiesc ca toti cei care nu au frigider incorporat ? :D

#59
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,919
  • Înscris: 06.07.2023

Vizualizare mesajtytysor, pe 04 martie 2024 - 17:42, a scris:

Majoritatea celor ieftine tin cam la fel de mult! S-a mai dezbatut chestiunea si aceasta a fost concluzia!

S-a dezbatut degeaba, foarte probabil de catre diletanti. Pretul ieftin iese din materiale ieftine, din economie stricta la calitatea componentelor, din electronica proiectata quick and dirty, din testari scurtate, sau chiar inexistente...Paleta este extrem de larga.
Producatorii cu nume nu-si permit gherle. Este chestie de imagine si departajare intr-o piata destul de saturata. De aia pe capatele de lista stau Miele, Bosch/Siemens/Neff/Constructa/Gaggenau si tot ce mai tine de B/S/H....dupa care urmeaza restul plutonului

#60
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,831
  • Înscris: 13.11.2006

Vizualizare mesajZuckerwatte, pe 04 martie 2024 - 19:00, a scris:

De aia pe capatele de lista stau Miele, Bosch/Siemens/Neff/Constructa/Gaggenau si tot ce mai tine de B/S/H....dupa care urmeaza restul plutonului
Depinde cine face lista...

#61
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,919
  • Înscris: 06.07.2023

Vizualizare mesajDY2, pe 04 martie 2024 - 19:05, a scris:

Depinde cine face lista...

O face piata insasi

#62
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajr_murphy, pe 04 martie 2024 - 18:23, a scris:

mai, hai sa vorbim pe cifre Posted image cit consuma un fram, cit consuma o combina actuala?
este adevarat, nu le putem compara, insa trecerea de la "racitor" la fram a fost un salt inainte in bunastarea celor care si-l permiteau, unde mai pui ca pentru stimularea achizitionarii existau "bonusuri". scaderea pretului kilowatului pe o perioada de timp.

Daca le gasesti pe undeva poti sa le postezi, in fotografiile pe care le-am gasit eu nu apare consumul. Totusi: https://jico.ro/cat-...er-calcul-kw-h/

Citat

De exemplu, daca aveti un frigider cu un congelator superior din anii 1980 cu o capacitate de 350 litri, este probabil sa utilizati in jur de 1500 kWh pe an. Daca platiti 1 leu pentru electricitate per kWh, inseamna ca numai frigiderul invechit va costa aproximativ 125 lei pe luna.
Un frigider din epoca moderna, clasificat A++, prin comparatie, ar putea folosi doar 250 kWh anual. La acelasi pret de 1 leu pe kWh, inseamna aproximativ 21 lei pe luna, ceea ce inseamna ca te uiti la economii anuale de 1248 lei prin aruncarea vechiului frigider in favoarea unuia nou.


#63
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,831
  • Înscris: 13.11.2006

Vizualizare mesajZuckerwatte, pe 04 martie 2024 - 19:08, a scris:


O face piata insasi
Daca piata este ca cei de aici, ma las de cumparat conform listei

https://www.reviewur...ifice-no-frost/

#64
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,919
  • Înscris: 06.07.2023

Vizualizare mesajDY2, pe 04 martie 2024 - 19:13, a scris:

Daca piata este ca cei de aici, ma las de cumparat conform listei

https://www.reviewur...ifice-no-frost/

Ia-ti ce-ti permiti, logic in final. Daca-ti permiti, te bagi la scule de top. Este foarte simplu

#65
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 05.04.2005

Vizualizare mesajZuckerwatte, pe 04 martie 2024 - 19:00, a scris:


S-a dezbatut degeaba, foarte probabil de catre diletanti. Pretul ieftin iese din materiale ieftine, din economie stricta la calitatea componentelor, din electronica proiectata quick and dirty, din testari scurtate, sau chiar inexistente...Paleta este extrem de larga.
Producatorii cu nume nu-si permit gherle. Este chestie de imagine si departajare intr-o piata destul de saturata. De aia pe capatele de lista stau Miele, Bosch/Siemens/Neff/Constructa/Gaggenau si tot ce mai tine de B/S/H....dupa care urmeaza restul plutonului

Salut

In mare ai dreptate, mai putin cu producatorii astia mari.

Fratele meu si-a luat o combina frigorifica de la Bosch. A tinut 7 ani. Mare, incapatoare, bine gandita, nimic de zis. Era din gama de varf a Bosch. Dupa 7 ani s-a stricat un senzor de temperatura, care, ce sa vezi, nu poate fi inlocuit pentru ca este prins in izolatia din spuma a aparatului. Nu se poate schimba prin nici o metoda care sa nu implice distrugerea aparatului. Asa ca pentru un amarat de senzor a trebuit sa-si cumpere altul. Ghinion? Poate? Dar ce poti spune despre un producator care face imposibila reparatia?

In alta ordine de idei, ce treaba are trasul apei la WC cand esti in cada cu frigiderele vechi?

#66
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,831
  • Înscris: 13.11.2006

Vizualizare mesajun_el, pe 04 martie 2024 - 19:12, a scris:

Daca le gasesti pe undeva poti sa le postezi, in fotografiile pe care le-am gasit eu nu apare consumul. Totusi: https://jico.ro/cat-...er-calcul-kw-h/
Unul modern de clasa F consuma undeva la 206KWh daca este pana in 260L utili, la al meu am chiar si costul cu tot cu inflatie, estimat pe intreaga durata de viata specificata de ei, desi nu cred ca duce atat de mult...

Attached File  Captură de ecran 2024-03-04 182259.png   107.02K   6 downloads

#67
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,919
  • Înscris: 06.07.2023

Vizualizare mesajbogdan_o, pe 04 martie 2024 - 19:22, a scris:

Salut

In mare ai dreptate, mai putin cu producatorii astia mari.

Fratele meu si-a luat o combina frigorifica de la Bosch. A tinut 7 ani. Mare, incapatoare, bine gandita, nimic de zis. Era din gama de varf a Bosch. Dupa 7 ani s-a stricat un senzor de temperatura, care, ce sa vezi, nu poate fi inlocuit pentru ca este prins in izolatia din spuma a aparatului. Nu se poate schimba prin nici o metoda care sa nu implice distrugerea aparatului. Asa ca pentru un amarat de senzor a trebuit sa-si cumpere altul. Ghinion? Poate? Dar ce poti spune despre un producator care face imposibila reparatia?

Ce zici tu aici nu are nicio relevanta, nici macar statistic. In afara de asta 7 ani e totusi rezonabil.
Dar povestile astea cu un frate, o cumnata...toate astea sint citeva exemple. Intrebarea este cum stau toti acesti producatori prin comparatie unii cu ceilalti in raport cu unitatile vindute.
Oricum am proceda, Beko, LG, Samsung...toti astia sint din liga a doua, sau chiar a treia. Chiar daca mai apare de undeva vreun frate, vreo matusa...

#68
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,148
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajbogdan_o, pe 04 martie 2024 - 19:22, a scris:

Dupa 7 ani s-a stricat un senzor de temperatura, care, ce sa vezi, nu poate fi inlocuit pentru ca este prins in izolatia din spuma a aparatului. Nu se poate schimba prin nici o metoda care sa nu implice distrugerea aparatului. Asa ca pentru un amarat de senzor a trebuit sa-si cumpere altul. Ghinion? Poate? Dar ce poti spune despre un producator care face imposibila reparatia?
Legi alt senzor, tai firele de la ăla vechi, vezi unde duc.

#69
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005

View Postdjl, on 04 martie 2024 - 15:10, said:

2) Pot fi "telecomandate" - eşti în cadă, ai lanţ dus până la cadă, tragi mâner la cadă şi gata, nu mai ieşi din cadă;

Abia astept sa ne explici cum te-ai cacat din cada sau de ce ai nevoie sa tragi apa de acolo.

#70
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 24.11.2006

View Postbogdan_o, on 04 martie 2024 - 19:22, said:

In alta ordine de idei, ce treaba are trasul apei la WC cand esti in cada cu frigiderele vechi?

Evident ca niciuna! Dar cand cineva are niste idei si tine sa ti le impartaseasca ce poti sa-i faci?

View PostDY2, on 04 martie 2024 - 19:28, said:

Unul modern de clasa F consuma undeva la 206KWh daca este pana in 260L utili, la al meu am chiar si costul cu tot cu inflatie, estimat pe intreaga durata de viata specificata de ei, desi nu cred ca duce atat de mult...
Attachment Captură de ecran 2024-03-04 182259.png

Orice ai lua in ziua de astazi n-o sa "duca" la fel de mult. Pe de alta parte costul de achizitie se amortizeaza doar din consum dupa cum am mai spus.

View PostValy_User, on 04 martie 2024 - 19:35, said:

Legi alt senzor, tai firele de la ăla vechi, vezi unde duc.

Usor de zis, greu de facut, daca nu chiar imposibil. Vezi ce i-au spus cei de la service colegului. Daca senzorul e inglobat in izolatie chiar n-ai ce sa-i faci.

Edited by un_el, 04 March 2024 - 19:56.


#71
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,140
  • Înscris: 30.04.2007

View Postun_el, on 04 martie 2024 - 19:12, said:

Daca le gasesti pe undeva poti sa le postezi,

iti dai seama ca fiind jigodie comunistoid manipulatoare, mai intai m-am informat, dupa care am aruncat piatra ... ia sa vedem ce zic pozele Posted Image

deci, rezistentza avea 140w, iar pe eticheta de produs zice doar 70. hai sa comparam cu consumul jucariilor de azi ;)
ce nu mai stiu/tin minte este daca framurile aveau termoreglaj.

Attached Files



#72
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 24.11.2006
In topic discutam despre frigiderele anilor '60? Ce scrie pe eticheta din poza pe care ai postat-o? Posted Image Uite ce am gasit eu:
Cred ca-i si alt tip de frigider daca e sa ne luam dupa greutate.

Attached Files


Edited by un_el, 04 March 2024 - 20:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate