Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Frigiderele în 1960

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#19
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Prostii
Alea erau prototipuri din gama premium
Daca vindeau 2-3 pe an = mare lucru

In ziua de azi, orice figider din gama premium (cum ar fi alea de la Hitachi) bate la cur orice frigider produs intre anii 1960-2010

Edited by Naijax, 04 March 2024 - 15:39.


#20
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
In Delta Dunării săpam o groapă cât mai aproape de coroana unei sălcii, pe care o acopeream cu crengi. Acolo stătea berea si mancarea rece o săptămână. Cel mai bun frigider. Si nu trebuia să dau nici indexul.

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Făceai un fel de groapă pentru frigidarium. Înainte de a se putea produce artificial gheaţă, se recolta de pe lacuri, râuri (ar fi fost greu azi, când din fericire nu prea mai există ierni grele) şi apoi se punea în acele gheţării.
Berea pusă între calapuri de gheaţă probabil era rece. Acum sunt vitrine frigorifice, cică mai eficiente decât cele de acum 30 de ani, dar unii nu prea le dau pe rece.  :disgust:
Chiar mai aveam chef de activitate formustică. Subiectul ăsta prinde bine.   :D

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajValy_User, pe 04 martie 2024 - 14:57, a scris:

Și neapărat pe funcții SMART și AI.
Da, iti baga functii pe gat pe care nu le folosesti si asa creste pretul la produs.

#23
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Banuiesc ca compari la aceasi rata de pret ca in 1960. In 1960 un frigider ca acela era vreo 230$ care e echivalentul a 2000$ de astazi. Banuiesc ca cu acea gama de pret compari nu cu frigiderele de 200-300$ ce le cumpara marea masa astazi.

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Costau mult că erau produse la ei. Ceea ce era bine pentru economia şi societatea lor.
Că zicea cineva că erau doar prototipuri - deşi nu prea cred că făceau reclame la prototipuri, iete unul mişto în colecţia cuiva: https://www.instagra...nR/?img_index=1

Ah, rafturi pe role   :w00t:   https://www.reddit.c...idge_from_1956/
Să Moară Satana, nu degeaba era ceva a "General Motors".
No, la unele putea deschide uşa apăsând cu piciorul o clapetă.

Edited by djl, 04 March 2024 - 16:06.


#25
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Diferența e ca alea era făcute sa țină.
Astea sunt făcute să țină puțin, 3-5 ani și imposibil de reparat.
Ăsta e singura diferență.
Toate așa-zise îmbunătățiri gen motor Inverter, placa electronică de fapt sunt gândite pentru a face reparația foarte scumpă și deci să cumperi altl nou.
E valabil cam la toate produsele nu numai la frigidere.

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajdjl, pe 04 martie 2024 - 16:03, a scris:

Mie îmi plac cum arătă frigiderele de genul.
https://brunchy.ro/p...gorenje-154-cm/
Da, e nou.

#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajdjl, pe 04 martie 2024 - 15:10, a scris:

1) Pe un lanț se pot pune mai multe mânere. Folosești mânerul în funcție de cât de murdar ești pe mâini.
Poftim?

Vizualizare mesajdjl, pe 04 martie 2024 - 15:10, a scris:

2) Pot fi "telecomandate" - ești în cadă, ai lanț dus până la cadă, tragi mâner la cadă și gata, nu mai ieși din cadă;
De ce ai vrea să tragi apa la veceu cînd faci baie în cadă?


Altfel - am avut Fram-uri în casă. Răceau bine, nimic de zis dar mîncau curent cu ghiotura iar volumul interior era jumătate din cel exterior.

#28
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajdjl, pe 04 martie 2024 - 16:03, a scris:

Ah, rafturi pe role   :w00t:  
Vezi primul clip de la începutul topicului.

Edited by Valy_User, 04 March 2024 - 16:12.


#29
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007

Vizualizare mesajValy_User, pe 04 martie 2024 - 15:07, a scris:

Cu restul sunt de acord.
Dar cu asta nu. Și ăla din al doilea clip avea defrost.
Iar acum, majoritatea frigiderelor vândute nu au no frost. Trebuie să plătești bani în plus, mulți ca să ai această funcție.

La un Indesit care a costat vreo 1300 lei daca tin bine minte, am no frost, si functioneaza impecabil. Acuma depinde la cati bani te gandesti, ca daca vrei frigider la 700 lei, de 700 lei si e. Avand in vedere ca a costat 1400 lei, si il am deja de 7 ani, si nu da semne de oboseala, eu zic ca nu e scump. A, si tin cont si de inflatie, tocmai am vazut un Beko cu no frost, la 1550 lei.

Edited by Galacticul, 04 March 2024 - 16:17.


#30
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 06.07.2023
Frigiderele in ziua de azi au ajuns extrem de ieftine. Masinile de spalat la fel, idem televizoarele...Ia intrebati-va voi parintii de cite salarii aveau nevoie pentru un teveu color, sau si mai rau pentru un videorecorder.
Pe urma cine naiba face tone de cumparaturi ca sa le tina zile intregi in frigider, in loc sa cumpere proaspat de la magazinul din colt?

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Inverter şi restul de eletronică sunt o.k. ca idee, prost e că unele sunt făcute să se strice cam repede sau costă reparatul. Nici frigiderele de acum 20 de ani nu mai consumau aşa de mult, apăi astea de azi.

@ radunic : 'Fram' consuma mult deorece pentru a răci era nevoie să funcţioneze mai mult timp. 4.500 ore/an funcţiona, versus 1.500 - 2.000 ore pe an un frigider cu compresor. Conform unei cărţi de prin 1982-1983 se puteau adapta cu compresor. Nu am văzut vreunul. Bănuiesc că neavând piese în mişcare, erau mai silenţioase.
Cât despre aia cu lanţul de la budă:
1) Una e să-l atingi după ce vii de afară şi faci 3,14 3,14 * şi alta e după ce ai aruncat ceva hârtii de pe birou;
2) După ce mai spăl robinetul de la baie + capul de duş, mai dau cu spirt. Şi dau de mai multe ori. Dacă e să arunc hârtii în budă, ori arunc doar parte şi restul pe afară şi le arunc după aia, ori ies din cadă şi risc vreun alunecat.
O femie mai poate arunca ceva "dischete" de demachiaj - de la 2-3 nu se înfundă, dar nici nu se acumulează mult în budă, dacă tragi apa la timp.

Pe vremuri m-au pasionat frigiderele.    Posted image
@ Valy_User : nu m-am uitat la primul clip.

* - John.
- Yes sir.
- La noi când deschizi uşa de la baie e frig şi se aprinde un bec.
- Nu, de ce?
- Ah, fir-ar. Am venit din nou beat de la club şi iară m-am 3,14şat în frigider.    Posted image

Edited by djl, 04 March 2024 - 16:39.


#32
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajgymy, pe 04 martie 2024 - 16:05, a scris:

Diferența e ca alea era făcute sa țină.
Astea sunt făcute să țină puțin, 3-5 ani și imposibil de reparat.
Ăsta e singura diferență.
Toate așa-zise îmbunătățiri gen motor Inverter, placa electronică de fapt sunt gândite pentru a face reparația foarte scumpă și deci să cumperi altl nou.
E valabil cam la toate produsele nu numai la frigidere.

Pentru ca probabil iti cumperi cacaturi... cumpara chestii de calitate si vei vedea ca nu se mai strica la 3-5 ani...

In 2017 m-am mutat la casa noua si cumparat electrocasnice noi... au 7 ani si nu s-a stricat absolot nimic... daca cumperi doar ce e mai ieftin normal sa te tina 3-5 ani...


PS: Vreau o masina de spalat Samsung cu auto dispenser si nu se strica nici a mea care are 7 ani, nici cea de la apartament (unde sta mama) si are 13 ani... am zis ca daca se strica a ei de 13 ani o duc pe a mea si eu imi iau una noua cu autodispenser.
Ambele masini de spalat sunt Samsung (si cea de 7 si cea de 13 ani).

Edited by mirel3003, 04 March 2024 - 16:35.


#33
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajZuckerwatte, pe 04 martie 2024 - 16:22, a scris:

Pe urma cine naiba face tone de cumparaturi ca sa le tina zile intregi in frigider, in loc sa cumpere proaspat de la magazinul din colt?
Eu

#34
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006
@gymy: Partial adevarat. Dar, si exista un mare dar: cat curent electric economisesti cu un frigider/combina frigorifica de generatie noua? Am facut o simpla socoteala: combina frigorifica LG cumparata acum un an si jumatate, in 5 ani de zile cat ar avea durata medie de utilizare, isi amortizeaza pretul de achizitie doar din energia electrica consumata. Despre ce vorbim? Ca sunt unii care ar vrea sa lase frigiderul mostenire nepotilor si sa se ingroape cu TV-ul, o alta discutie.

Edited by althea, 05 March 2024 - 05:21.
flame


#35
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 02.08.2021
Nu unii, ci majoritatea oamenilor din această țară.
Prin alte părți unde 1000-2000 de lei reprezintă bani de semințe, își permit să le schimbe la 5 ani.

Chiar dacă zici să-și amortizează costurile în timp, dar problema e investiția inițială.
Până la urmă și să fi sărac costă.

Edited by Valy_User, 04 March 2024 - 16:45.


#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Unii şi le mai schimbă destul de des şi în România, că totuşi, cei care o duc acceptabil sunt mai mulţi decât cei de acum 20 de ani.
Privind la modul general, eu am studiat mult trecutul şi mă întreb de ce s-a renunţat la unele chestii utile, interesante.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate