Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Frigiderele īn 1960

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#37
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajun_el, pe 04 martie 2024 - 16:38, a scris:

@gymy: Partial adevarat. Dar, si exista un mare dar: cat curent electric economisesti cu un frigider/combina frigorifica de generatie noua? Am facut o simpla socoteala: combina frigorifica LG cumparata acum un an si jumatate, in 5 ani de zile cat ar avea durata medie de utilizare, isi amortizeaza pretul de achizitie doar din energia electrica consumata. Despre ce vorbim? Ca sunt unii care ar vrea sa lase frigiderul mostenire nepotilor si sa se ingroape cu TV-ul, o alta discutie.

Daca NU iti cumperi cele mai ieftine chestii te tin minim 10 ani...
Acum daca:
iti cumperi frigider de 700 ron normal ca nu o sa te tina ca unu de 5000 ron
iti cumperi masina de spalat de 1000 ron normal ca nu o sa te tina ca una de 2500 ron
iti cumperi tv de 1000 ron normal ca nu o sa te tina ca unu de 4000 ron (vorbim de aceeas diagonala... ca daca daca iti iei unu de 32" la 1000 RON te va tine tot cat unu de 4000 ron la 65") deci vorbim de pret la aceeas diagonala.
.
.
si lista poate continua la infinit

Si atentie ca si legat de brand se face o mare confuzie,,,
Degeaba iti cumperi cel mai ieftin Samsung/LG sau mai stiu eu ce brand, trebuie sa iti cumperi gama middle - high end, ca daca iti cumperi gama low cost tot 3-5 ani te vor tine.

Edited by mirel3003, 04 March 2024 - 16:49.


#38
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Azi versus trecut, era că în trecut, dacă dădeai banii, ştiai în general că ţine. Azi nu mai eşti sigur de asta, aşa că unii nu riscă. Alţii, sunt zgârciţi.
Oricum, chiar dacă nu-s aşa de performante comparativ cu ce e azi, prea super unele dintre frigiderele vechi.
În 2004 se găsea un "Bosch" retro, vopsit în roşu. Mai scump decât alte frigidere.

#39
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Am toate chinezćriile de televizoare acasć. Cred cć au peste 12 ani. Merg impecabil. Un Orion și un Samus.
Mai am un Horizon si un Philips.
La țarć la bunica, dacć ajunge un TV la 5 ani e de notat undeva. Rețeaua vieții.

Asta cu cumpćrć electrocasnice premium ca sć ținć eu nu o cred. Mai puțin cānd vine vorba de aere condiționate.

Īn schimb problemele au fost īntotdeauna cu brandurile Premium. Alea cum iesć din garanție, gata.
Bine, de Philips sunt īn general mulțumit, mai puțin de periuțele lor de dinți.

Edited by Valy_User, 04 March 2024 - 16:57.


#40
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajmirel3003, pe 04 martie 2024 - 16:47, a scris:

Si atentie ca si legat de brand se face o mare confuzie,,,
Degeaba iti cumperi cel mai ieftin Samsung/LG sau mai stiu eu ce brand, trebuie sa iti cumperi gama middle - high end, ca daca iti cumperi gama low cost tot 3-5 ani te vor tine.

Il vezi? https://altex.ro/fri...PZD/#additional E o gama medie sa zicem. Ghici ce: am vazut "pocnite" vreo trei bucati intr-un an de zile. Plesnise plasticul din interior adica peretii. Rezolvarea: negatie de service. Acum depinde si de noroc. Iti mai pot da cate exemple vrei, nu neaparat frigidere. De asta am zis ca e discutabil.

Vizualizare mesajValy_User, pe 04 martie 2024 - 16:51, a scris:

În schimb problemele au fost întotdeauna cu brandurile Premium. Alea cum iesă din garanție, gata.
Bine, de Philips sunt în general mulțumit, mai puțin de periuțele lor de dinți.

Marea majoritate a celor care-si cumpara un produs premium, indiferent de brand, nu prea isi fac griji din punct de vedere financiar.

Probabil ca n-ai avut de-a face si si cu alte branduri. Philips pe gama entry-middle level sunt praf. De cand au pus chinezii "laba" pe ei, nu toate diviziile, adevarat si asta, sunt "muci". Da' ma rog, nu despre asta vorbim aici.

Vizualizare mesajdjl, pe 04 martie 2024 - 16:50, a scris:

Azi versus trecut, era că în trecut, dacă dădeai banii, ştiai în general că ţine. Azi nu mai eşti sigur de asta, aşa că unii nu riscă. Alţii, sunt zgârciţi.
Oricum, chiar dacă nu-s aşa de performante comparativ cu ce e azi, prea super unele dintre frigiderele vechi.
În 2004 se găsea un "Bosch" retro, vopsit în roşu. Mai scump decât alte frigidere.

Chestii din astea fistichii gasesti si acum, vezi Fram si Gorenje care au avut asa ceva pe piata. Ca nu prea le cumpara nici naiba iar compresoarele erau in marea lor majoritate Jiaxipera  iar daca aveai putin noroc poate gaseai un TCL, o alta discutie.

Edited by un_el, 04 March 2024 - 17:08.


#41
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Alea gen Miele fără discuție, țin pe viață.

#42
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013
Dacć nu trćiești prea mult.

#43
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cică. Practic, sunt curios dacă o maşină de spălat pe care dai 4.000 - 5.000 Lei va fi în stare bună peste 10 ani.
Oare vor mai exista radioreceptoare precum cele din anii '60-'70, să funcţioneze 30-40 de ani?
O evoluţie a frigiderelor: https://bigchill.com...ugh-the-decades
ăla din anii '60 are pedală de să-l poţi deschide cu piciorul

Un site cu unele vechi: https://www.denisbyrne.com/fridge.html

Frigidere care puteau produce cuburi gheaţă sau apă rece, văd că există încă din anii '70.
În filmele din anii '80-'90, frigiderul era cel mai vechi aparat din casă. Poate mai era un radio.

#44
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006
Pentru cine are bani de cheltuit: https://www.egrand.r...gidere-colorate Mai ca mi-as luat si eu vreo doua bucati! :lol:

Edited by un_el, 04 March 2024 - 17:49.


#45
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Eu stau și mă minunez la această mașină, de dinainte de 1990:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mEzEbS4uvuo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajmirel3003, pe 04 martie 2024 - 16:47, a scris:

Daca NU iti cumperi cele mai ieftine chestii te tin minim 10 ani...
...................
Si atentie ca si legat de brand se face o mare confuzie,,,
Degeaba iti cumperi cel mai ieftin Samsung/LG sau mai stiu eu ce brand, trebuie sa iti cumperi gama middle - high end, ca daca iti cumperi gama low cost tot 3-5 ani te vor tine.
Majoritatea celor ieftine tin cam la fel de mult! S-a mai dezbatut chestiunea si aceasta a fost concluzia!

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajValy_User, pe 04 martie 2024 - 14:35, a scris:

Efectiv dau clasă la majoritatea frigiderelor vândute acum.

Cum e posibil?

Dau pe naiba, au peste 400KWh / an consum si nu racesc asa bine si uniform.

Edited by andreic, 04 March 2024 - 17:42.


#48
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017

Vizualizare mesajun_el, pe 04 martie 2024 - 17:40, a scris:

Pentru cine are bani de cheltuit: https://www.egrand.r...gidere-colorate Mai ca mi-as luat si eu vreo doua bucati! Posted image
dar voi va uitati la frigider? adica serios acum, cine face asta? se duce acasa si sta 5 minute sa mediteze in fata frigiderului: frumos esti, mancati-as mancarea din tine.
am vazut si din astea ce vor sa para vintage, parca sunt mai ”chicioase” decat alea simple si pana la urma tot un rahat de dreptunghi e, daca am fi inversat situatia si in trecut ar fi fost ca astea din zilele noastre, lumea ar fi zis ca uite ce simple erau inainte, acum sunt prea impopotonate.

cand intru pe softpedia mereu invat lucruri noi, fie ele rele sau bune:) adica, era un tip care vroia parca sa fie curier si intreba daca da lumea bacsis, eu pana atunci nici nu ma gandisem ca trebuie sa las bacsis curierului:))) asa si aici, pana azi nici nu ma gandisem ca as vrea alta organizare la frigider.

Edited by bobitad, 04 March 2024 - 18:03.


#49
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Mie îmi plac frigiderele din sticlă neagră.
Toate electrocasnicele dacă ar fi așa ar fi perfect. Centrala, aerul condiționat, etc.

#50
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajbobitad, pe 04 martie 2024 - 17:59, a scris:

dar voi va uitati la frigider? adica serios acum, cine face asta? se duce acasa si sta 5 minute sa mediteze in fata frigiderului: frumos esti, mancati-as mancarea din tine.
am vazut si din astea ce vor sa para vintage, parca sunt mai ”chicioase” decat alea simple si pana la urma tot un rahat de dreptunghi e, daca am fi inversat situatia si in trecut ar fi fost ca astea din zilele noastre, lumea ar fi zis ca uite ce simple erau inainte, acum sunt prea impopotonate.

cand intru pe softpedia mereu invat lucruri noi, fie ele rele sau bune:) adica, era un tip care vroia parca sa fie curier si intreba daca da lumea bacsis, eu pana atunci nici nu ma gandisem ca trebuie sa las bacsis curierului:))) asa si aici, pana azi nici nu ma gandisem ca as vrea alta organizare la frigider.

Eu n-am fetish-uri din astea, iar 21.500 de lei n-as da pe un frigider nici sa ma bati.

Pai astazi ai invatat un lucru nou: frigiderul si cum s-ar putea folosi "un lant de weceu". Nici eu nu m-am gandit in viata mea ca as putea sa-i pun doua manare, sa trag apa direct din cada, sau ca l-as putea "programa". Posted image Vorbim de lantul de la bazinul "tronului", da? Nu de frigider! Omul cat traieste invata, zice o vorba de prin batrani. Sa nu uit: dimensiunea bailor din apartamente, un alt topic de interes national.

Edited by un_el, 04 March 2024 - 18:14.


#51
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
De consumat consumă mult alea vechi, dar calitatea şi durabilitatea contează uneori.
Oricum, la Americani nu e o aşa de mare problemă dacă consumă cu 100-200 k.W.h. în plus faţă de unul nou. La Europeni e mai mare. Singura problemă a mea cu consumul e la locuinţele care sunt prea prost izolate termic, că aici da pierderi la buzunar,  şi eventual la aerul condiţionat, că ăsta poate să consume mult.

Edited by althea, 05 March 2024 - 05:22.


#52
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca atunci un astfeld e frigider costa cat o casa in 1960...
Vrei frigidere bune, scoti banii, mii de eur.

Cand o combina este pe la 1000 lei, tu ce asteptari SF ai?

#53
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,082
  • Înscris: 30.11.2017
Băgăm mana in gheata că e topic făcut de domnul djl.
Eu zic că erau mai bune mâncărurile din acele frigidere din anii 60.
Daca trebuie degzgetat la 2 luni nu-i problema că se poate lăsa și fără dezghețare. De ce ar trebui dezghețat că doar nu dezgheață nimeni ghețarii și nu se strica nimic.

#54
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,082
  • Înscris: 30.11.2017

Vizualizare mesajdjl, pe 04 martie 2024 - 17:35, a scris:

Cică. Practic, sunt curios dacă o maşină de spălat pe care dai 4.000 - 5.000 Lei va fi în stare bună peste 10 ani.
Oare vor mai exista radioreceptoare precum cele din anii '60-'70, să funcţioneze 30-40 de ani?

Frigidere care puteau produce cuburi gheaţă sau apă rece, văd că există încă din anii '70.
În filmele din anii '80-'90, frigiderul era cel mai vechi aparat din casă. Poate mai era un radio.
exista calculatoare care funcționeaza 50 de ani.
La unii calculatorul e cel mai vechi electrocasnic din locuinta

Edited by cipri2bau, 04 March 2024 - 18:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate