Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Anxietate si Safety behaviors OCD.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
Am o mica problema cu comportamentul de siguranta de la OCD, nu stiu daca este a mai ok traducere. Cei care au anxietate, OCD, overthinking, inteleg ce doresc sa zic.

Comportamentele astea de siguranta sunt in felul urmator.
Ma trezesc, trebuie sa numar pana la un anumit numar sa imi mearga bine ziua, sa ma imbrac intr-o anumita ordine.
Sa numar pana ma incalt, sa numar pana la un anumit numar nu orice numar.
Sa apas pe intrerupator, pe manerul de la usa.

Cred ca va imaginati ca nu este prea ok anxietatea/senzatiile si gandurile in momentul respectiv.

Stiu ca daca te lasi sa faci comportamentul asta compulsiv, daca faci treburile respective, te simti bine pe loc dar pe termen lung nu este bine ca se invata corpul asta.
Stiu ca meditatia ajuta dar uit sa meditez.
Stiu ca CBT-ul, terapia prin expunere ajuta, dar ete ca fac treburile alea inconstient.

Si cu cat sunt mai stresat sau obosit... cu atat comportamentul respectiv este mai prezent.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003
Sunt situatii sau zile cand, luandu-te cu treaba, uiti si sa mai mananci. Transpunem aici si ajungem la, fa ceva sa uiti de aceste obiceiuri.
Apoi, daca e s-o dam pe aia buna, cu totii avem, intr-o masura mai mica sau mai mare, un astfel de comportament: mancam cu aceeasi mana sau maini, te speli pe dinti la fel zi de zi, te bucuri de savarina in acelasi fel.

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
La inceput nu erau asa de stresante.
Apasam 1-2-3, in gluma, zambeam. Dupa ani de zile nu mai sunt amuzante.

De la 1-2-3 am ajuns sa numar pana la 100.
Ca dupa cum ziceam... si bine ca am citit despre treburile astea, nu pot sa ma opresc in 13, 90, 99, ceva ce ar insemna schimbare in rau, 60.

Cred ca intr-un fel mi-am dat seama ca scriind despre problema asta o sa ma simt mai bine, cea ce se si petrece, ma simt mai bine ca scriu despre treaba asta dar imi bate oleaca inima cand citesc cat de ciudat suna treburile astea.

Auzeam de oameni care intarzie la vreo intalnire ca trebuie sa faca comportamentele astea. Sa nu ies cu piciorul drept inainte, sa nu platesc bani in anumite zile.

Cum ziceam... de la treburi simple, facand treburile astea inconstient, nefiind atent, am ajuns la diverse treburi enervante.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003
Probabil as fi ajuns si eu la asa ceva dar sunt prea lenes. Nu pleaca numerele de la locul lor asa ca nu trebuie sa le fac zilnic inventarul.
Probabil, cand voi simti ca o ia razna caputul, astfel de exercitii ar fi benefice dar, pana atunci, mi-l ocup cu alte treburi.

As zice ca foarte important pentru a scapa sau reduce din senzatia de "trebuie" e sa schimbi obiceiul, azi iesi cu spatele din casa sau numeri pana la 10, dar daca se intampla ceva in acea zi, sa nu dai vina pe schimbare ci pe hazard. Uita de aceste zile nefaste sau nu le da importanta. E ca la religie, nu m-a ajutat zeitatea ca n-am facut linii in dreptul cladirii dar uita faptul ca si in zilele cand s-a comportat adecvat, tot si-a rupt mana sau a varsat cioba pe tricoul cel nou. Viata, lumea si universul nu tin cont ca n-ai numarat tu pana la 10 din 3 in 3 sau nu ai dat bani saracilor intr-o zi.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMindArchitect, on 01 martie 2024 - 21:22, said:


Stiu ca meditatia ajuta dar uit sa meditez.


Fa din asta un obicei, macar 5-10 minute acolo pe zi. Pune alarma pe telefon la ora fixa sa-ti aduci aminte. Ajuta al naibii de mult cu chestiile astea.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,393
  • Înscris: 13.01.2011
Nu putem să te ajutăm.
Da, la plural am zis, îmi asum.

#7
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 24.07.2022
ciudat, chiar si pt un copil mic. :) desi multi romani "bat" cruci si se incuie martea, dar mi se pare inexplicabil cum de oamenii nu-si dau seama ce fac. trebuie doar sa realizezi ce faci.

ai grija sa nu se afle la munca. sau la intalniri..

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
Psihologia inca este o noutate in Romania.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I8Jofzx_8p4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003
Suntem mai multi dar nu le constientizam sau nu le dam asa mare importanta iar daca schimbam ordinea lucrurilor nu se intampla nimic.

#10
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.06.2018
Initiator, inainte de a posta pe aici ai citit literatura de specialitate? Dar literatura de popularizare? Sunt podcasturi facute de medici pe anumite probleme, unele adevarate bijuterii  avand invitati somitati din domeniu. Un Andrew Huberman e primul exemplu pe care l as da.

Admir increderea ta in forum doar ca sansele sa gasesti o opinie sau recomandari mai avizate decat in lumea stiintifica medicala sunt minime. Asa ca numara pana la trei, rasufla adanc si rezolva problemele cu cap, nu cu picioarele.

Edited by audiofidell, 02 March 2024 - 11:06.


#11
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 18.11.2021
eu m-as uita la dieta. ar putea suna ciudat, dar observ ca de cand am redus carbohidratii ma simt mai relaxat. acum consum 150g ... incerc sa reduc la 100g. pur si simplu nu mai simt stresul ca inainte.  mananci o lingura - doua de orez/sau piure (sau ce mananci tu) la fiecare masa , iar pe langa asta o portie de proteine. fara dulciuri...doar din cand in cand. poate te ajuta chestia asta. iti optimizeaza circuitele chimice din capsor

important e sa faci reducerea de carbs gradual, nu brusc pt ca e un stresor pt psihic

Edited by jumperishere, 02 March 2024 - 21:42.


#12
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,599
  • Înscris: 06.03.2016

View PostBob493, on 02 martie 2024 - 21:33, said:

Un exemplu cu care am avut de a face personal: inchizi usa cu cheia, insa nu esti sigur 100% ca ai inchis-o si te simti nevoit sa verifici de mai multe ori, pana iti face tie "click" in creier ca e intr-adevar inchisa. E o nevoie involuntara care te face sa pierzi timp aiurea si iti da o stare fizica nasoala daca nu te supui. Odata m-am intors si din drum sa verific, atat de apasator poate deveni gandul.

Esti constient in sinea ta ca e absurd ce faci, dar apoi zici ca mai bine verifici de 100 de ori decat sa te trezesti cu hotu' in casa. Ambele sunt absurditati, dar esti prins in cercul asta vicios.

Uite aici una din ipoteze: https://www.michigan...shows-roots-ocd

Pe scurt, creierul nu poate interpreta corect faptul ca tu chiar ai inchis usa aia si ramane intr-o stare de incertitudine. Tot asteapta confirmare.


In caz ca te intrebi: "si daca te opresti fortat, ce se intampla?".
Sunt cazuri si cazuri. La mine chiar a functionat asta si am scapat, in timp, de obiceiurile mai evidente (verificat usa, intrerupator). Tendinta compulsiva tot mai exista in unele activitati, dar destul de rar si nu ma afecteaza.

In cazuri mai grave, nesatisfacerea nevoii te poate lasa cu stare de anxietate intreaga zi. Te duci la munca si esti in lumea ta, nu-ti poti lua gandul de la ce "trebuia" sa faci si n-ai facut. Poti sa-ti umpli ziua cu ce vrei tu, degeaba. Mintea nu coopereaza.

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003
acum m-am mai prins de ceva: crezi ca tu vrem ca banii din portofel sa fie ordonati de la mare la mic si toti in aceeasi ordine... TREBUIE! :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate