Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...
 Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 

One Cotroceni

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#55
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 22.01.2007
Multumesc! Da, sunt decent compartimentate. Am optat si pt priza electrica, 2400euro + tva la -1. Pt -2 si -3 e ceva mai scump.
Or sa fie si ceva boxe, asteptam sa primim lista cu preturile.

#56
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 03.12.2021
Multumesc pt iertaciune

#57
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecţii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Excelent compartimenate... cu trecerea prin sufragerie.

#58
GaSar

GaSar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 11.10.2016
Acolo trebuie facut maxim de reclamatii la primarie si la brigada rutiuera sa sa puna  ceva zid gard intre sensurile de circulatie nu mai faca stanga de pe Nutu Ion ca in ultima saptamana era sa fac praf vreo 3,

#59
sunshine266

sunshine266

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.12.2019
Așa rutează GPS-ul (ar trebui raportat și la waze și la Gmaps) dar indicatorul de pe stradă este de obligatoriu la dreapta.

#60
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 17.05.2010

View PostBogotta, on 26 februarie 2024 - 07:20, said:



Daaaa, suntem niste tarani. Noroc ca sunt altii mai rasariti si ne dau sfaturi bune si gratuite. Am o camera la care nu am balcon si orientarea ei este spre Sud. Deci este insorita toata ziua. Zi de vara pana-n seara, vorba cantecului.  Am montat AC-ul sub fereastra, ce alta solutie aveam ?
Eu am tras un triplu split cu unitatea exterioara in balcon si unitatile interioare in fiecare din cele 3 dormitoare. Doar ca sa stii ca solutii exista.

On topic, m-am uitat la ansamblu cand inca era pe plansa, dar singura varianta in care m-ar fi interesat ar fi fost daca aveam si serviciul intr-una din cladirile de birouri alaturate. Am eu un fix ca in viitor ansamblurile vor fi mixte si de acasa pana la birou faci 3 minute pe jos. La One este al doilea ansamblu la care s-ar preta aceasta abordare, ma intreb daca vor mai aparea si altele. Avand in vedere ca nu am si nu se intrevede sa am biroul acolo, n-am explorat mai departe.

#61
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.04.2021

 djl, on 19 martie 2024 - 19:58, said:

Excelent compartimenate... cu trecerea prin sufragerie.
O alta “inginerie” pereții despărțitori dintre apartamente sunt din rigips (3 foi rigips, vată, alte 3 foi de rigips).

#62
Gigel324

Gigel324

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.04.2023
Parca asa le au la toate complexurile ONE inclusiv la Eliade sau ma insel? Intr-adevar e un minus asta, dar macar pun mai multe straturi decat alti dezvoltatori.

#63
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.04.2021
Așa e la toate cele dezvoltate de One.
Eu nu știu prea mulți dezolvatori care să utilizeze rigips între apartamente. Pe de altă parte, nu ai garanția ca “Dorel” a pus 3 plăci de rigips pe fiecare parte. :)

#64
Gigel324

Gigel324

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.04.2023

View Postgeorge_e, on 31 martie 2024 - 17:24, said:

Așa e la toate cele dezvoltate de One.
Eu nu știu prea mulți dezolvatori care să utilizeze rigips între apartamente. Pe de altă parte, nu ai garanția ca “Dorel” a pus 3 plăci de rigips pe fiecare parte. Posted Image

Vazusem pe site-ul blocului de la topicul de langa La Gloire Belle ca au 2 straturi doar, dar da, nici eu n-am vazut prea multe blocuri cu rigips. Avantajul la rigips ar fi ca s-ar putea sa izoleze fonic binisor, insa nu stiu daca poate sustine un televizor mai mare...cert e ca nu prea merge combinat termenul premium si rigipsul...

#65
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.04.2021
Exact, expresia “rigips intre apartamente” nu merge corelata cu “premium”.

#66
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 22.01.2007
Daca nici ONE sau La gloire belle nu fac apartamente premium, atunci cine? Nu, serios acum, ce recomandari aveti? In segmentul asta de pret zic. :)


#67
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.04.2021
La one sunt finisaje premium. Am prieteni destui care stau în chirie în diverse proiecte one, au 42 mp utili la 2 camere!! Mi se pare cel puțin jignitor.

#68
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006

View Postgeorge_e, on 31 martie 2024 - 19:07, said:

La one sunt finisaje premium. Am prieteni destui care stau în chirie în diverse proiecte one, au 42 mp utili la 2 camere!! Mi se pare cel puțin jignitor.
Conform legii locuintei - suprafata minima necesara pt un apartament de 2 camere - este de 52 mp utili!

https://lege5.ro/gra...p=geydcnbwgmydo

#69
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.04.2021
Povești! Verifică dacă nu crezi! Îți dau o poză cu cadastrul.

#70
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 09.06.2023

View Postyndy, on 31 martie 2024 - 14:41, said:

On topic, m-am uitat la ansamblu cand inca era pe plansa, dar singura varianta in care m-ar fi interesat ar fi fost daca aveam si serviciul intr-una din cladirile de birouri alaturate.

Si cand schimbi biroul schimbi si casa?

#71
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,671
  • Înscris: 15.11.2003

View Postgeorge_e, on 31 martie 2024 - 19:07, said:

La one sunt finisaje premium. Am prieteni destui care stau în chirie în diverse proiecte one, au 42 mp utili la 2 camere!! Mi se pare cel puțin jignitor.

View PostProwler, on 31 martie 2024 - 19:30, said:

Conform legii locuintei - suprafata minima necesara pt un apartament de 2 camere - este de 52 mp utili!

https://lege5.ro/gra...p=geydcnbwgmydo

View Postgeorge_e, on 31 martie 2024 - 19:39, said:

Povești! Verifică dacă nu crezi! Îți dau o poză cu cadastrul.
Initial erau garsoniere si s-au transformat pe rand in studio/apart 2 cam in  functie de cumparatorul care da-n chirie

#72
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,049
  • Înscris: 10.01.2023

View PostProwler, on 31 martie 2024 - 19:30, said:

Conform legii locuintei - suprafata minima necesara pt un apartament de 2 camere - este de 52 mp utili!

https://lege5.ro/gra...p=geydcnbwgmydo

legea locuinței are doar recomandări, nu obligații. sunt exigențe minimale, dar nu mai sunt de actualitate. oamenii pot locui și în 10 mp. dacă doresc


View PostIntaritu, on 01 aprilie 2024 - 08:07, said:

Si cand schimbi biroul schimbi si casa?

așa este ideal, da.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate