Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Suport TV prins sub grinda?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 27.06.2009
Salut

Vreau sa prind TV(13kg) sub o grinda si as vrea sa stiu daca e ok sa o gauresc. Grinda are 30cm latime si suportul pe care l-am comandat vine cu 4 dibluri de 10x45. Alte optiuni nu prea am, peretele de care e prins grinda e subtire din BCA si ma indoiesc ca o sa tina. Ce parere aveti?

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,025
  • Înscris: 03.12.2005
Poti, si nu ai nevoie de dibluri de 10. Doua de 8 sunt arhisuficiente. Sau patru bucati de 6.
Evita sa dai gauri in primii 3-4 cm de la coltul grinzii ca sa nu intalnesti bara de armatura.

#3
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Nu gauri grinda, ca poate dai de armatura.

Folosesti dibluri de BCA de la Fischer (https://www.dedeman....55-mm/p/6000578) si nu vei avea nici o problema.

13kg e o nimca toata.

#4
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 28.05.2004
13kg tine si pe gips carton. N-ai probleme cu BCA-ul.

#5
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010

 djbiti1, on 19 februarie 2024 - 19:24, said:

... Alte optiuni nu prea am, peretele de care e prins grinda e subtire din BCA si ma indoiesc ca o sa tina. Ce parere aveti?
Am boiler de 200kg prins pe perete de BCA.
13 Kg stau și cu superglue...
Pune-l unde-ti convine, TV e prea ușor sa-ti faci griji.



#6
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 27.06.2009
Pertele asta de bca este extrem de subtire ~8cm, cand am refacut instalatia electrica si am inlocuit dozele a cazut o bucata din el... E un perete de separatie intre camere

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,025
  • Înscris: 03.12.2005
E fasie de BCA armat cu niste firicele subtiri. Are chiar 6cm inainte de tencuiala. Poti sa prinzi si pe el, dar ar fi mai bun in cazul asta un suport TV cu talpa de suprafata mare si sa il prinzi cu adeziv de montaj, nu cu dibluri.

Pentru grinda esti safe daca iei un burghiu relativ prost. Daca intalneste armatura va refuza sa mai avanseze dupa 2-3cm adancime. Scoti afara si dai alta gaura la cel putin 2cm mai spre centrul grinzii.

#8
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 05.04.2005

View Postdjbiti1, on 19 februarie 2024 - 20:24, said:

Pertele asta de bca este extrem de subtire ~8cm, cand am refacut instalatia electrica si am inlocuit dozele a cazut o bucata din el... E un perete de separatie intre camere

13kg e o nimica toata... Nu stiu de ce insisti sa gauresti grinda. Am televizor de 55" al carui suport l-am fixat in rigips cu "molii". Sta de cativa ani fara nici o problema.

Cu diblul corect nu vei avea nici o problema.

#9
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 27.06.2009
Ok, am mai rumegat putin idea si cred ca o sa prind un suport cu suprafata mai mare intr-o tabla pe partea cealalta ca sa nu mai gauresc grinda.

#10
explorer

explorer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.02.2024

View Postdjbiti1, on 19 februarie 2024 - 19:24, said:

Salut

Vreau sa prind TV(13kg) sub o grinda si as vrea sa stiu daca e ok sa o gauresc. Grinda are 30cm latime si suportul pe care l-am comandat vine cu 4 dibluri de 10x45. Alte optiuni nu prea am, peretele de care e prins grinda e subtire din BCA si ma indoiesc ca o sa tina. Ce parere aveti?

Eu cu 4 dibluri ca ale tale am prins de grinda suportul pentru TRX si inca nu mi-am rupt nimic. Am 90 de kg si mai ia in considerare si impulsul mecanic (sau ce forte sunt alea ca nu mai tin minte de la fizica).... Deci fara grija.

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,110
  • Înscris: 23.09.2005
Poti sa prinzi pe perete o scandura lacuita frumos, si pe ea sa prinzi suportul.

Asa vei avea mult mai mare suprafata pe care se distribuie greutatea in perete.

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

Vizualizare mesajdjbiti1, pe 19 februarie 2024 - 22:26, a scris:

Ok, am mai rumegat putin idea si cred ca o sa prind un suport cu suprafata mai mare intr-o tabla pe partea cealalta ca sa nu mai gauresc grinda.
mai omule, nu te mai complica atat cand toata lumea iti spune ca n-are sens, am si eu 2 tv-uri de cate 25 kg puse pe ambele parti ale unui perete de-asta despartitor din bca de 7, nicio problema. in afara de faptul ca mesterul care le-a montat nu m-a crezut ca-i asa subtire peretele si a iesit pe partea cealalta cu bormasina, dar asta e alta discutie despre mesterii nostri    Posted image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate