Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 

Redirectionare 50% CAS

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#19
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 31.07.2017
Visul romanului pricopsit, sa divorteze de ala sarac. Halal sistem! Ala bogat, daca e nemultumit, sa dea mai mult, nu sa ia minimul care se strange acum si sa plece unde vrea el cu ei. Nu trebuie sa fie nimeni neasigurat, oricine trebuie asigurat: copii, batrani, pensionari, zilieri etc. Luna trebuie sa inceapa nu cu cu banii de intretinere, si cu cei de asigurare de sanatate.

Dar mai avem pana acolo, oricum, cum am zis pe partea cealalalta, stiu pe cine nu votez -  pe emanatii de la USR.

iar asta e un mare shef de la usr, cu comicul nume de nasui:

https://evz.ro/exclu...ua-in-1986.html

#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020
Se fac majoritatea interventiilor chirurgicale in privat... de la neuro pana la cardio

#21
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View Postkopac, on 19 februarie 2024 - 15:00, said:

Visul romanului pricopsit, sa divorteze de ala sarac. Halal sistem! Ala bogat, daca e nemultumit, sa dea mai mult, nu sa ia minimul care se strange acum si sa plece unde vrea el cu ei. Nu trebuie sa fie nimeni neasigurat, oricine trebuie asigurat: copii, batrani, pensionari, zilieri etc. Luna trebuie sa inceapa nu cu cu banii de intretinere, si cu cei de asigurare de sanatate.
Dar mai avem pana acolo, oricum, cum am zis pe partea cealalalta, stiu pe cine nu votez -  pe emanatii de la USR.
iar asta e un mare shef de la usr, cu comicul nume de nasui:
https://evz.ro/exclu...ua-in-1986.html
Cred ca nu ai priceput. Nu se elimina obligativitatea impozitului pe sanatate.

Eu tocmai din cauza asta ii votez, printre altele. Spun lucrurilor pe nume si propun solutii normale care exista si in alte tari civilizate.
Stai linistit ca si cu PSD/PNL tot aici ajungi, chiar daca nu o spun. Sistemul de sanatate asa cum e acum are zilele numarate. Oricum toata lumea isi cumpara pansamente, medicamente din privat chiar si cand merge la stat. In afara de salariile medicilor in spitalele de Stat nu mai exista bani de altceva, in afara bucatii de unt si a apei colorate numita supa/ceai dupa caz.

Edited by Cris007, 19 February 2024 - 15:06.


#22
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 31.07.2017
Nu, nu se elimina, doar ca unii se pot duce unde vor ei, cu banii lor. Aia bogati, cu ceva carte, vor pleca in detrimentul alora mai amarati - zero solidaritate!

#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020

View Postkopac, on 19 februarie 2024 - 15:00, said:

Visul romanului pricopsit, sa divorteze de ala sarac.
De fapt e chiar sanatos "sa divortezi" de ala care-ti fura banii din buzunare...

#24
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 31.07.2017

View PostCris007, on 19 februarie 2024 - 15:02, said:

Sistemul de sanatate asa cum e acum are zilele numarate.

Stim si pensiile, si invatamantului, fiecare pricopsit are calea lui.

#25
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View Postkopac, on 19 februarie 2024 - 15:03, said:

Nu, nu se elimina, doar ca unii se pot duce unde vor ei, cu banii lor. Aia bogati, cu ceva carte, vor pleca in detrimentul alora mai amarati - zero solidaritate!
Si acum se pot duce unde vor ei.
E normla insa sa plateasca in 2 parti 1 singur serviciu? Nu e corect nici fata de cel care se duce la privat sa se trateze. De-aia nu se elimina total, contributia pentru saraci/solidaritate va fi acolo in continuare numai ca partea pe care un om care se duce in privat o plateste aiurea la stat, se elimina.
Si oricum, nimeni nu se duce la stat in ziua de azi fara sa dea la privati. Dupa cum spuneam, spitalul de stat te trimite sa cumperi ce nu are in dotare oricum, chestii de baza.

View Postkopac, on 19 februarie 2024 - 15:07, said:

Stim si pensiile, si invatamantului, fiecare pricopsit are calea lui.
O sa vina si la noi un Milei argentinian in curand, stai linistit.
E bine sa fi pregatit, sa incepi sa auzi ce va urma.

Edited by Cris007, 19 February 2024 - 15:11.


#26
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 31.07.2017
Un sistem vlaguit de bani, cum este al nostru, va fi si mai vlaguit de bani. Eu cred ca cea mai mare problema in Romania este indiviadualismul. Fiecare vrea sa fie pricopsit in pricopseala lui, nimic pentru ceilalati!

#27
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View Postkopac, on 19 februarie 2024 - 15:11, said:

Un sistem vlaguit de bani, cum este al nostru, va fi si mai vlaguit de bani. Eu cred ca cea mai mare problema in Romania este indiviadualismul. Fiecare vrea sa fie pricopsit in pricopseala lui, nimic pentru ceilalati!
Domnule, exista Israel. Exista Australia.
Lasa-ma cu saracii romani. Exista exemple de sisteme performante, functionale, accesibile pentru toata lumea. Studiaza. Documenteaza-te. Nu inventam noi roata. Romania nu poate ramane cu sistemul actual. Dupa cum ziceam, spitale private se tot construiesc, sunt singurele care se construiesc constant. In acest timp alea de stat se darama singure. Nu o sa mai ai unde sa te duci.

E vlaguit de bani fiindca e sifonat de baieti destepti si monopoluri.

Edited by Cris007, 19 February 2024 - 15:15.


#28
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005

View Postkopac, on 19 februarie 2024 - 15:03, said:

in detrimentul alora mai amarati - zero solidaritate!

Despre astia vorbesti?
https://stirileprotv...pi-spatele.html

Edited by gelublabla, 19 February 2024 - 15:20.


#29
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postbai3tzash, on 19 februarie 2024 - 13:12, said:

Mai stai, dar in majoritatea datilor cand am mers la privat, nu am stat sa astept.
Depinde la care privat ai fost si in care parte a zilei
E aglomeratie de pacienti si la ei.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,692
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgogosaru100, on 19 februarie 2024 - 13:31, said:

dar e bine ca ofera omului posibilitatea sa aleaga. asta e clar
Pai asta e ideea sa poti alege... initiatorul topiculul a strambat strirea, a sugerat prin formulare (se intelege) ca obligat se face 50% la toti... nu, doar la cine vrea sa dea si la privat... ca unii poate chiar vor.

Edited by andreic, 19 February 2024 - 15:49.


#31
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 31.07.2017

View Postgelublabla, on 19 februarie 2024 - 15:19, said:



Eu vorbesc de astia...


https://economedia.r...ga-acestea.html

oameni care nu reusesc sa scape de saracie! Ahh, cel mai bine e sa dam in saraci, noi astia putin pricopsiti!

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,692
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgelublabla, on 19 februarie 2024 - 15:19, said:

Stirea e falsa in sensul ca nu gasesc pentru ca NU SUNT de gasit... stiu pentru ca pe zona Topolog am rude si au spus ca au venit aia de la compania de constructii de la un cap al altuia al satului si nu au gasit decat pensionari, invalizi sau bolnavi, foarte puitni apti de munca. 90% din forta locala de munca e de fapt in Italia si Germania si nu le pasa, restul au afaceri locale deja si nu au de ce sa se bage cu aia.
Astia de la pro(st)tv nu sunt vinovati, au citat o propaganda ordinara de al Argesul online (probabil platiti de aia) care arata pensionari la carciuma de fapt.

Edited by andreic, 19 February 2024 - 15:40.


#33
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 31.07.2017
Lumea a imbatranit. E din ce in ce mai putina, copii nu prea mai sunt, dar oamenii o dau inainte cu asistatii sociali, de parca ai putea avea o viata decenta ca asistat social.

#34
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View Postandreic, on 19 februarie 2024 - 15:27, said:


Pai asta e ideea sa poti alege... initiatorul topiculul a strambat strirea, a sugerat prion formulare (se intelege) ca obligat se face 50% la toti... nu, doar la cine vrea sa dea si la privat... ca unii poate chiar vor.

Pai poți alege. Plătești in plus si te duci la privat.
CNAS deconteazza si catre privați, nu doar catre stat.
Ce e peste ce deconteaza CNAS plătești din buzunar si stai singur in cameră, nu in salon impreuna cu alte 10 persoane.
Asta e, luxul se plătește.

#35
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005

View Postkopac, on 19 februarie 2024 - 15:41, said:

Lumea a imbatranit. E din ce in ce mai putina, copii nu prea mai sunt, dar oamenii o dau inainte cu asistatii sociali, de parca ai putea avea o viata decenta ca asistat social.

Nu zic ca nu sunt saraci care muncesc, dar fratele meu alb iesi la o plimbare in mediul rural. Betivi in putere care atarna pe la portile cimitirului si asteapta sa mai pice o pomana sau un parastas - destui. Si toti se lauda ca au card de asistat social desi n-au muncit o zi cu forme legale, pe undeva candva.
De fapt eu am vrut sa pun problema asta: de ce atata spaima daca din banii retinuti pe sanate, o mica parte, raportata la total - discutam totusi de contribuţia de asigurări sociale de sănătate aferentă salariului de bază minim brut si nu de jumatate din toata contributia, este trimisa catre un sistem alternativ?
Si asta in conditiile in care nu ne sperie adulti de 40, 50 in mediul rural care nu au muncit o zi cu forme legale si au contribuit in consecinta la sistem. Sa discutam de conlocuitori? Cu exemple, vechi dar reprezentativ si astia nu au populatie imbatranita?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JHhuZoCkB4E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu stiu cat pierde asistatul daca se face manevra dar mi-ar placea sa stiu ca, platitor destoinic de taxe, as avea o alta alternativa, pe langa ce da statul la toata lumea.

#36
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,746
  • Înscris: 11.03.2007
„Ne uităm la spitalele din țări precum Franța, Belgia, Germania, unde au emigrat medici români, și ne întrebăm de ce nu pot fi la fel și în România.” Posted Image


Deci să se schimbe, zic, dar să se păstreze acolo unde este greu... Apropo, Năsui a vorbit cu pasibilii nou asiguratori? I-au garantat ăștia că fac setul complet de servicii de bază cu 165/lună? Multe dintre spitalele de stat au ca ”rețetă” 90% salarii, restul bani de investiții, așa o fi și în vestul de care vorbește? Despre ce volum de disponibilizare a forței de muncă este vorba în sistemul public, căci e clar că vorbim despre o reducere a volumului de servicii? Medicii știu asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate