Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Instalație termica prin pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mihaieduard

Mihaieduard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2024
Salutare,

Recent am achiziționat un apartament din anii 80, comunist și am făcut instalația electrica ca la carte, prin sapa.
Electricianul mi a recomandat sa fac instalația de incalzire tot pe podea și sa torn după sapa peste.

Întrebarea este, pot turna sapa de 8cm fără sa afectez structura de rezistenta?

As putea sa torn sapa cu o grosime mai mica dar as vrea ca țevile de ppr sa fie acoperite de un strat izolator astfel încât când o sa se dilate nu or sa fie probleme.
De la specialiști am auzit ca exista tevi ppr speciale care au inserții metalice și ar avea coeficient de dilatație foarte mic și as putea sa le bag fără izolație.

Apartamentul este destul de mare și mi a fost recomandat sa fac instalația termica cu distribuitor și cu țeavă pentru fiecare circuit deoarece este posibil dacă fac un singur circuit "in cerc" pe tot apartamentul exista posibilitatea ca presiunile tur/retur sa difere și sa nu se încălzească corespunzător instalația.

Aștept părerile dvs.

Mulțumesc

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Trebuie să scoți șapa care e deja, după torni altă șapă.


#3
Mihaieduard

Mihaieduard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2024
Am scos sapa veche, problema este ca are doar 3 cm, sj trebuie sa torn peste ea încă 6-8 cm, întrebarea este este în regula, mi se pare ca este destul de multa greutate pentru placa, ați mai auzit de sape cu asemenea grosimi pana acum?

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005
De ce nu faci IPAT?

#5
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 15.10.2006
O sa faci si o instalatie de incalzire prin tavan la vecinii de sub tine. Nu stiu daca merita.

#6
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2023

View Postcipaul, on 18 februarie 2024 - 15:10, said:

O sa faci si o instalatie de incalzire prin tavan la vecinii de sub tine. Nu stiu daca merita.

Merita, ca daca i se sparg tevile ii face piscina in casa, deci e un balans intre avantaje si dezavantaje.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007
poti pune 5 cm polistiren extrudat peste care torni sapa.

Quote

dacă fac un singur circuit "in cerc" pe tot apartamentul exista posibilitatea ca presiunile tur/retur sa difere și sa nu se încălzească corespunzător instalația.
depinde de conformatia apartamentului, dar in general, e putin probabil ca intr-un apartament sa nu poti face echilibrarea hidraulica

Edited by strongsss, 18 February 2024 - 15:45.


#8
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2019
Ce diamentru ai la tevi de iti trebuie 8 cm sapa?  De recomandat ar fi max 4 cm peste teava de incalzire.

Tevile de ppr nu este obligatoriu sa le imbraci cu izolatie doar pentru dilatare, mai ales ca tu ai incalzire in pardoseala.

8 cm de sapa ii mult ca si greutate, mai ales la blocuri unde placa nu ii asa de groasa. Acuma in functie de m2 care ii ai, poti ajunge la vo zece tone imediat, poate chiar si mai mult, ceea ce nu ii de recomandat.

PS: Sa nu uti de banda perimetrala inainte de sapa!

#9
Mihaieduard

Mihaieduard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2024

View PostTalibane, on 18 februarie 2024 - 16:49, said:

Ce diamentru ai la tevi de iti trebuie 8 cm sapa?  De recomandat ar fi max 4 cm peste teava de incalzire.

Tevile de ppr nu este obligatoriu sa le imbraci cu izolatie doar pentru dilatare, mai ales ca tu ai incalzire in pardoseala.

8 cm de sapa ii mult ca si greutate, mai ales la blocuri unde placa nu ii asa de groasa. Acuma in functie de m2 care ii ai, poti ajunge la vo zece tone imediat, poate chiar si mai mult, ceea ce nu ii de recomandat.

PS: Sa nu uti de banda perimetrala inainte de sapa!


Nu am incalzire în pardoseala, vreau doar sa trecu cu țevile de ppr pentru calorifere, ca să nu fie inestetice cu pozare aparenta.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007
exista si incalzire prin padoseala in sistem uscat. nu stiu ca pret, ce inseamna in plus fata de sistemul clasic, dar in mod sigur e mai usoara.

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021

View PostMihaieduard, on 18 februarie 2024 - 14:20, said:

Am scos sapa veche, problema este ca are doar 3 cm, sj trebuie sa torn peste ea încă 6-8 cm, întrebarea este este în regula, mi se pare ca este destul de multa greutate pentru placa, ați mai auzit de sape cu asemenea grosimi pana acum?
Pune 4-5 cm și n-o să ai nici o problemă.

Edited by Valy_User, 18 February 2024 - 17:26.


#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 02.03.2003

View PostMihaieduard, on 18 februarie 2024 - 12:57, said:

Salutare,

Recent am achiziționat un apartament din anii 80, comunist și am făcut instalația electrica ca la carte, prin sapa.
Electricianul mi a recomandat sa fac instalația de incalzire tot pe podea și sa torn după sapa peste.

La ce carte te referi când spui că ai îngropat instalaţia electrică în pardoseală ? Electricianul este autorizat şi pe sisteme de încălzire ?
Recomandarea făcută de el este bazată pe experienţă sau pe studii în domeniu ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate