Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Alte siteuri de genul VAT Search (privacy)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.541
  • Înscris: 18.10.2011
Am vazut ca exista site-uri de genul VAT search - https://vat-search.eu/, unde pot fi pastrate date ale firmelor mai vechi, inclusiv PFA. Ceea ce reprezinta (evident) un prvacy breach pentru cine are /avea adresa PFA /etc pe aceeasi adresa ca cea de acasa, ceea ce este de obicei cazul (mai ales pentru PFA sau firme mici).

Evident, aceste date se pot sterge la cerere etc etc.

Mai exista, totusi, locuri unde sunt pastrate sau preluate automat (crawlere, APIs etc) astfel de date? Am mai gasit, de exemplu, https://vativa.io/. Unde trebuie sa ne mai uitam daca vrem sa ne pastram datele confidentiale?

#2
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.062
  • Înscris: 26.11.2001
Datele unei societati sunt publice, disponibile pe mfinante.ro
Nu e nici o violare a intimitatii.

#3
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.023
  • Înscris: 17.02.2020
De cand o firma sau o persoana publica are dreptul la intimitate?
Legat de PFA ca aici te doare - nu au decat sa nu activeze de acasa. Ei sunt asimilati persoanelor publice.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.649
  • Înscris: 15.06.2004
VAT-ul e public.E vorba de date de inregistrare fiscala. Si trebuie sa fie verificabil - ptr clienti sau furnizor.
Toate firmele si PFA, cand isi inregistreaza o activitate primesc un astfel de cod VAT unic care e inregistrat pe mfinante - la noi.
https://mfinante.gov...lectie-dupa-cui

Ba datele sunt centralizate la nivel de EU - le poti gasi si pe VIES.
https://ec.europa.eu.../vat-validation

In baza lor clientii sau furnizorii pot stii si cat esti de serios - ce activitate fiscala ai avut.

Alte firme doar preiau datele publice de pe diverse platforme oficiale gen cele mentionate si ti-le afiseza. Uneori contra cost, daca esti fraier.

Daca ti-ai pus adresa de domicilui ptr firma sau PFA e alta problema - oricum esti obligat sa iti declari o adresa unde iti desfasori aactivitate - asa numitul sediu social.

#5
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.541
  • Înscris: 18.10.2011

 eiffel, on 05 februarie 2024 - 16:55, said:

VAT-ul e public.E vorba de date de inregistrare fiscala. Si trebuie sa fie verificabil - ptr clienti sau furnizor.
Toate firmele si PFA, cand isi inregistreaza o activitate primesc un astfel de cod VAT unic care e inregistrat pe mfinante - la noi.
https://mfinante.gov...lectie-dupa-cui

Ba datele sunt centralizate la nivel de EU - le poti gasi si pe VIES.
https://ec.europa.eu.../vat-validation

In baza lor clientii sau furnizorii pot stii si cat esti de serios - ce activitate fiscala ai avut.

Alte firme doar preiau datele publice de pe diverse platforme oficiale gen cele mentionate si ti-le afiseza. Uneori contra cost, daca esti fraier.

Daca ti-ai pus adresa de domicilui ptr firma sau PFA e alta problema - oricum esti obligat sa iti declari o adresa unde iti desfasori aactivitate - asa numitul sediu social.
Bun, am inteles ca exista baze de date publice cu adresele societatilor si PFA, dar daca am avut si nu mai am... ah? Ramane adresa mea de acasa publica, forever? de ce nu e strearsa automat? Mi se pare o violare crasa a intimitatii, btw. Orice dubios poate veni la tine la usa, pentru ca ai avut acum 12 ani un PFA. Not OK...

Da, stiu, pot face cerere sa se stearga, dar mi se parea mai OK sa faca asta automat, ca nu toata lumea stie. Exista si oameni care vindeau maturi, btw... Un nume rar intr-o localitate medie, faptul ca a avut un PFA de un anumit profil... si gata adresa.

Dar intrebarea mea e daca nu cumva aceste date au fost preluate automat pe vreun alt site, cum e asta - vativa.io, si poate nu printr-un API (interogari online), ci printr-un storage static. Saus a fie remanente pe undeva si sa nu apara la cautarile pe web. Posted Image Stie cineva? Adica, chiar daca faci cerere sa fii sters, sa nu ramana datele tale pe undeva printr-un coltisor al webului (intr-un storage)... (asta oficial, ca asa, printr-o zona mai obscura puteau oricum sa ramana, devreme ce au fost accesibile in trecut).

Multa lume isi pune ca sediu pt PFA  adresa de acasa - cel putin asa se practica. Altfel iti trebuie un contract de inchiriere sau de comodat. Mi se pare aiurea si asa, daca activez acum ca (stiu si eu) desenator, ca toata lumea sa stie unde pot fi gasit - eu si familia mea. Din motive, as zice eu, evidente. Posted Image

Editat de aaaa4567, 05 februarie 2024 - 20:49.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.649
  • Înscris: 15.06.2004
De ce nu scrii la Ministerul de Finante ( mfinante.ro e al lor ) sa-i intrebi ?

Din cate stiu eu ramane acolo, apare doar mentiune ca nu mai exista firma/PFA-ul.

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.541
  • Înscris: 18.10.2011

 eiffel, on 06 februarie 2024 - 09:56, said:

De ce nu scrii la Ministerul de Finante ( mfinante.ro e al lor ) sa-i intrebi ?

Din cate stiu eu ramane acolo, apare doar mentiune ca nu mai exista firma/PFA-ul.

Eu nu zic de mfinante sau alte surse din Romania (de unde si-or trage ei datele) ci de alti depozitari pe unde ar putea sa ramana stocate (cached) aceste date... Posted Image Zic de cei oficiali (desemnati etc - diverse entitati - care priau prin contract etc), ca neoficiali (care or fi facut crawling etc)... Dumnezeu cu mila.

Ma trezesc ca fac cerere de stergere in 2 locuri si peste 3 ani mai apar in 5... ca le-au reactivat unii, ca au cumparat bazele de date etc.

Ca sa nu mai zic ca e un comportament lipsit de privacy by design, caci nu orice vanzator de muraturi la borcan stie de chestiile astea. E ca si cum ti-ar arunca unii plicurile cu adrese nemaruntite la o groapa de gunoi sau le-ar lasa pe hol la o institutie. Mai erau unii, aia cu justitia.

Editat de aaaa4567, 06 februarie 2024 - 20:10.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.649
  • Înscris: 15.06.2004
Atata vreme cat sunt pe mfinante, oricine le poate lua de-acolo - inclusiv aele site-uri de care vorbesti. Ca de-acolo le iau oricum.

#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.541
  • Înscris: 18.10.2011

 eiffel, on 07 februarie 2024 - 09:06, said:

Atata vreme cat sunt pe mfinante, oricine le poate lua de-acolo - inclusiv aele site-uri de care vorbesti. Ca de-acolo le iau oricum.
Spuneam ca nu mai sunt pe mfinante (sau apar radiate, inexistente etc). Eu spuneam de celelalte storage-uri. Intrebam daca mai sunt si alte siteuri mari, in afara de VAT search, vativa etc. care au preluat in trecut date.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.649
  • Înscris: 15.06.2004
Pai pot fi, dar cine le stie pe toate ?
Incerca sa dai cautare pe google cu ceva din datele respective - VAT de ex si vezi ce gaseste. Alta solutie nu vad.

#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.541
  • Înscris: 18.10.2011

Vizualizare mesajeiffel, pe 09 februarie 2024 - 08:54, a scris:

Pai pot fi, dar cine le stie pe toate ?
Incerca sa dai cautare pe google cu ceva din datele respective - VAT de ex si vezi ce gaseste. Alta solutie nu vad.
Pai asta era intrebarea... Nu gaseste altceva google. Unele sunt si pare ca sunt agregatoare, din moment ce am sters de pe unul si nu mai apar in celelalte. Dar nu am cum sa stiu, asa cum zici si cum banuiam si eu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate